Zavrieť

Porady

Ako sa dostať k dávke v hmotnej núdzi ak osoba nie je odhlásená zo soc.poisťovne

Mám brata, čo ukončil pracovný pomer v minulom roku (niekedy v lete) a ostal pracovať vo firme na dohodu.
Teraz si išiel v decembri vybaviť dávku v hmotnej núdzi (prípadne dávku v nezamestnanost, ak by vyšla), nakoľko nemá prácu už ani na dohodu.
Najpr musí na sociálke mať všetko vybavené, či ho odporučia na dávku v hmotnej núdzi.
Ale prišlo sa na to, že nie je odhlásený z bývalej práce na sociálke, čiže je stále vedený ako pracujúci.
Všade ho poslali preč, že mu nemôžu nič dať, kým sa to nevyrieši.
Na otázku, ako má žiť mu bolo na troch miestach povedané, nech si požičia.
Osoba, ktorá má problémy sa zamestnať, ktorá má problémy s peniazmi ťahajúcich sa z minulosti a má záujem aj snahu dávať veci do poriadku, ako sa môže zadlžovať donekonečna?
Je to naozaj tak, že náš štát taký problém rieši takto, hoci je evidentné že nemá prácu, má v rukách papier o rozviazaní pracovného pomeru a nemá žiaden príjem, žije sám?
Je potom legálne, ak sa človek nedostane k peniazom kradnúť za zachovanie života?
Prečo nie je nejaká možnosť riešiť vec hoci preddavkovo?
Prečo ho úradnici poslali preč, že nemôžu nič robiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Maxilaik, z akého dôvodu nie je odhlásený v SP na dohodu ? Práca na dohodu ešte trvá ?
    Ak príjem na dohodu je vyšší ako 65 % životného minima, nezaradia ho do evidencie uchádzačov o zamestnanie
    Naposledy upravil veronikasad : 26.01.10 at 11:56

    Maxilaik je offline (nepripojený) Maxilaik

    Maxilaik
    on nie je odhlaseny z riadneho zamestnania (co vraj bol ukonceny pomer 30.6.2009 - podla mna nebol ukonceny a majitel firmy s nim toci

    hovoril mu ze ho zamestnava na dohodu, ale asi ziadne papiere nikde nesli
    on priebezne nic nebral a papiere sa pisu asi teraz

    brat sa nechal obabrat a ja asi dotanem infarkt ked mu pride zaplatit odvody, ktore neodvadzal bo mi hovoril ze aj ked je na dohodu, plati to majitel firmy (ktora sa udajne vraj rusila, pritom sa nezrusila)

    brat narazil na dobrych ludi co m u urobia peklo na platenie asi
    uz pred tym bol v dlhoch, chcel sa polepsit, ale to mal asi nevhodny vyber

    obvsem bol po tazkom uraze, neuznali ho invalidom (a to psychologicka dala posudok, ze nevie posudit svoj zdravotny stav)
    podla mna by ho nikto iny do prace nezobral (mal problemy aj s komunikovanim), a pracovat chcel tak pristupil na vsetko

    niekedy mam pocit ze pri tej havarii, ked opity narazil do stromu na motorke mal asi radsej zomriet
    mozno z neho bude bezdomovec

    ja na to nemam, na takych zamestnavatelov
    a neusmernila som ho ked vravel ze sa na urad prace neprihlasi, ze nemusi ked robi na dohodu

    mam vysoku skolu ale tiez som hlupa jak nizsi organizmus
    teraz mam pozicku, co som platila penale na jeho byt, ked bol praceneschopny, mam to splacat este 5 rokov
    a teraz mu hrozia dalsie obrovske nedoplatky
    to chce slucku

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Keď je, podľa toho čo píšeš, vedený u zamestnávateľa, tak prečo si nežiada od neho výplatu? To znamená, že je jeho zamestnanec a musí ho platiť. Mala by si ísť za tým jeho zamestnávateľom asi Ty a dať to do poriadku. Zdá sa mi, že brat to nikdy nevybaví, tak mu asi treba v tomto pomôcť, aby si nemala s ním aj ďalšie starosti. Choď za tým jeho zamestnávateľom a skús sa dohodnúť. Buď nech ho zamestnáva ďalej, alebo nech mu dá oficiálne skončenie pracovného pomeru. Pýtaj potom od neho odhlášku do SP a zanes to tam osobne - daj si potvrdiť kópiu. A vybav mu potom aj ďalšie veci. Hlavu hore, musíš veriť, že sa to podarí.

    Ako sa dostať k dávke v hmotnej núdzi ak osoba nie je odhlásená zo soc.poisťovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.