Zavrieť

Porady

Nárok na stravu

Dobrý deň,
od 1.1.2010 sme prijali do pracovného pomeru zamestnanca so ZŤP na kratší pracovný čas - 2 hodiny denne (od 10 do 12 hod.). Okrem nás nepracuje nikde, poberá invalidný dôchodok. Má nárok na stravu? Môžem mu ako zamestnávateľ prispievať 55% na stravu? Neodrobil 6 hodín denne! Môžem mu urobiť výnimku a prispieť mu na stravu? Ďakujem za rady a Vaše názory.
Usporiadat
mirrom mirrom

mirrom je offline (nepripojený) mirrom

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti............ ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55% ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
.
.
(7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
1 0
Xantypa Xantypa

Xantypa je offline (nepripojený) Xantypa

Ďakujem veľmi pekne.... prajem pekný deň.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
odporúčam zachytiť uvedené v internej smernici
0 0
emilly1 emilly1

emilly1 je offline (nepripojený) emilly1

Dobrý deň prajem, chcem Vás poprosiť o radu, lebo sa mi to nezdá správne. Zamestnávateľ zamestnancom pri čiastkových návštevách lekára čiže priepustkách (napr. idem k lekárovi a som tam 1 hodinu, o tri týždne idem zasa a som tam 1 h atď.. máme elektronickú evidenciu dochádzky a pri príchode aj odchode z budovy sa musíme evidovať) napočíta počet priepustiek do 6 hodín a odpočíta im celý paragraf bez nároku na stravnýc lístok, hoci ideú k lekárovi na krátky čas. Ani raz nie sú tam dlhšie ako 4 hodiny. Tak by som chcela vedieť, na ktorý deň z tých čiastkových § nemajú nárok na jedlo, keď sú v práci viac ako 4 hodiny.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emilly1 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, chcem Vás poprosiť o radu, lebo sa mi to nezdá správne. Zamestnávateľ zamestnancom pri čiastkových návštevách lekára čiže priepustkách (napr. idem k lekárovi a som tam 1 hodinu, o tri týždne idem zasa a som tam 1 h atď.. máme elektronickú evidenciu dochádzky a pri príchode aj odchode z budovy sa musíme evidovať) napočíta počet priepustiek do 6 hodín a odpočíta im celý paragraf bez nároku na stravnýc lístok, hoci ideú k lekárovi na krátky čas. Ani raz nie sú tam dlhšie ako 4 hodiny. Tak by som chcela vedieť, na ktorý deň z tých čiastkových § nemajú nárok na jedlo, keď sú v práci viac ako 4 hodiny.
Zamestnáv. nepostupuje správne, ak si u lekára napr. jednu hodinu, túto hodinu máš mať preplatenú priemerkou a ostatné odpracované klasicky mzdou.
0 0
tanica1 tanica1

tanica1 je offline (nepripojený) tanica1

Myslím, že otázka bola zameraná na stravné lístky a v tomto prípade zamestnávateľ nepostupuje správne. Stravné je na deň a ak som u lekára iba 1 hodinu tak mám za ten deň nárok na stravné.
0 0
emilly1 emilly1

emilly1 je offline (nepripojený) emilly1

Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede, lebo ja som toho istého názoru, takže to budeme musieť prediskutovať.
0 0
barevna barevna

barevna je offline (nepripojený) barevna

zena
a ako je to ked som u lekara 4 hodiny?? mam nárok na stravný lístok? nasa mzdarka sa riadi zákonom o cestovných náhradách a za "odpracovane viac ako 4 hodiny" považuje 5 hodin nie 4hod a 15min. je toto spravne?
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

§152 zákonníka práce hovorí vykonáva prácu viac ako 4 hodiny
podľa toho § ty máš nárok na stravu a nie na stravné
0 0
rogalo rogalo

rogalo je offline (nepripojený) rogalo

Môžeme vydať stravné lístky pozadu zamestnancovi, na ktoré mál nárok v januári 2010 a to z dôvodu, že zamestnávateľ bol v platobnej neschopnosti a zakúpil stravné lístky až v mesiaci február ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

rogalo Pozri príspevok
Môžeme vydať stravné lístky pozadu zamestnancovi, na ktoré mál nárok v januári 2010 a to z dôvodu, že zamestnávateľ bol v platobnej neschopnosti a zakúpil stravné lístky až v mesiaci február ?
STravné lístky môžete vydať aj spätne, pokiaľ ich zamestnanec nedostal v tom mesiaci, v ktorom mal na ne nárok.
0 0
rogalo rogalo

rogalo je offline (nepripojený) rogalo

Ďakujem za skorú odpoveď. Nebola som si celkom istá, tak si to radšej overujem. Ešte raz ďakujem.
0 0
AMM AMM

AMM je offline (nepripojený) AMM

mirrom Pozri príspevok
.
.
(7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
To znamená, že ak bude stravné lístky dávať aj dohodárom, môže im prispievať so SF a bude to daňovo uznané?
0 0
klauduska klauduska

klauduska je offline (nepripojený) klauduska

Zdravím,

nastúpila som na 1/2 uväzok, t.j. 4 hodinny denne a tak by ma zaujímalo či mám nárok na stravu alebo nie.Viem,že v zákone je napísané, že viac ako 4 hodiny,ale čo keď je to presne 4 hodiny?Mám či nemám nárok?

Ďakujem.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nie ak sú to 4 hod.denne,nárok nevzniká.
1 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

vikinka Pozri príspevok
Nie ak sú to 4 hod.denne,nárok nevzniká.
Samozrejme zamestnavatel moze narok na stravu rozsirit aj na teba (ako je to citovane v 1. prispevku, ale musi chciet take rozsirenie urobit.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

klauduska Pozri príspevok
Zdravím,

nastúpila som na 1/2 uväzok, t.j. 4 hodinny denne a tak by ma zaujímalo či mám nárok na stravu alebo nie.Viem,že v zákone je napísané, že viac ako 4 hodiny,ale čo keď je to presne 4 hodiny?Mám či nemám nárok?

Ďakujem.
Zamestnávatel neporuší zákonník práce, ak ti stravné neprizná.
0 0
maruskadva maruskadva

maruskadva je offline (nepripojený) maruskadva

Musíme zabezpečiť stravné aj dohodárom, ktorí odrobia 8 hodín za deň?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

maruskadva Pozri príspevok
Musíme zabezpečiť stravné aj dohodárom, ktorí odrobia 8 hodín za deň?
Ďakujem za odpoveď.
nie
1 0
maruskadva maruskadva

maruskadva je offline (nepripojený) maruskadva

Musíme zabezpečiť stravu aj dohodárom,ktorí odpracujú viac ako 4 hodiny za deň.
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať