Zavrieť

Porady

Skvrna od atramentu

Nie je to zdravotny problem, ale ak sa mi nepodari vycistit skvrnu od atramentu na uplne novom obruse, tak mozno aj bude
Poradte mamicky skolopovinnych, mate nejake osvedcene recepty?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    anina
    Nie je to zdravotny problem, ale ak sa mi nepodari vycistit skvrnu od atramentu na uplne novom obruse, tak mozno aj bude
    Poradte mamicky skolopovinnych, mate nejake osvedcene recepty?
    Ja som voľakedy čistila tieto škrvny rozkrojeným citrónom, dokonca i z "pionierskych" šatiek mojich detí to išlo dolu, nechala som to postáť a potom oprala..
    Ak je obrus biely, odporúčam potrieť Savom, vyšúchať a preprať.

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Atrament dobre púšťa, keď ho potieraš alpou - pošúchať vatou, alebo vreckovkou namočenou v alpe. Mne to funguje. Farebná látka ti nevybledne.

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Presne na ten zmizík som myslela aj ja, mne sa tak podarilo raz "vyčistiť" nohavice a potom som to vyprala mydlom (lanzou) alebo skús vaniš na škvrny.

    Hamer01 je offline (nepripojený) Hamer01

    Hamer01
    Ahojte poradaci, chcem sa spytat, Neviete cim by sa dali ocistit skvrnky na koberci z atramentu?

    Niesol som tlaciaren a nevsimol som si ze mi znej kvapka atrament, uz som skusil vsetko mozne a nic nefunguje, neviete mi poradit?

    Dik

    Peterkrk je offline (nepripojený) Peterkrk

    Peterkrk
    Na bežný atrament do pera jednoznačne bežný odfarbovač z drogérie...
    Naposledy upravil Peterkrk : 19.06.09 at 06:50

    ela77 je offline (nepripojený) ela77

    ela77
    Prosím súrne o radu. Dala som to do tejto témy i keď škvrny nie sú od atramentu, ale asi od nekvalitného prášku na pranie a akoby zostali škvrny od modričky. Na vidiek nám sem tam chodia predajcovia s nejakým tovarom, tak som sa dala zlákať a nielen ja,na kúpu vraj persilu. Stalo sa mi na dvoch bielych tričkách, že na nich zostali po vypratí modré škvrny akoby od modričky (svetličky). Včera som však dala prať 8 bielych tričiek a na každom zostali modré škvrny. Ide ma šľak trafiť. Máčala som to už v chlorovom prípravku na vybielenie potom aj v SAVO Perex a nič. Vyvariť to v odbarvovači klasickom nechcem, lebo sa bojím, že sa tričká zrazia, lebo ten sa používa pri vývarke. Pora´dte či existuje nejaký prípravok na studeno. Toho predajcu zo značkou GA-...si budem pamätať a ak sa tu ešte raz objaví (čo začínam pochybovať) tak nech si ma neželá.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Mne sa na všetky škrvny a fľaky doteraz najviac osvedčil Ariel-gel /v takej zelenej fľaške/. Za studena trošku nalejem na inkriminované miesto, nechám pôsobiť, potom zaperiem ručne, alebo hodím do práčky /závisí od veľkosti, druhu a tmavosti škvrny/.

    Predajca už určite šantí v inom okrese, kde ponúka dôveryhodným človiečikom "výhodný" predaj... Pochybujem, žeby sa k Vám vrátil. Ak áno, tak odvaha a drzosť by sa mu rozhodne uprieť nedala. Čo tak odložiť /pre prípad jeho návratu/ pár tričiek ako corpus delicti a s takými mokrými ho rovno vyfliaskať? Obchodná inšpekcia síce existuje, ale na takýchto je spravidla krátka... Iba ak by si vedela tú ŠPZ a nahlásila ju, ak si naozaj presvedčená, že je to tým práškom...

    Alebo sa spýtať na obecnom úrade - povolenie k ambulantnému predaju dáva starosta/starostka. Ak ho nevydal, je to čierny predaj. Máš od toho "Persilu" aj blok z registračnej pokladne? Tam je predsa IČO a adresa subjektu...
    Naposledy upravil Oliwa : 19.09.11 at 12:28

    ela77 je offline (nepripojený) ela77

    ela77
    Nemám z toho žiaden doklad, lebo som dorážala ešte iný prášok a tento som otvorila až neskôr. Bolo to ale v zatvorených vedierkach. Myslela som si pri tých prvých dvoch prípadoch, či nejak agresívne nereagoval prášok a to modré či nie je farbivo pri výrobe bielej farby v tričku, ale oni sú každé od iného výrobcu (podotýkam, že kvalitné), syn to je jeho biele tričko a nohavice a ide sa do práce. No a ja som mu teraz z nich polovicu zablokovala. Už som skúsila ako som vyššie písala to chlorové bielidlo, potom Savo perex, potom už aj domestos priamo na škvrnu (čo sa mi niekedy podarí akákoľvek škvrna odstrániť (napr. na utierkach), ešte som potom po vypláchaní skúsila aj kyselinu citrónovú, ale nič nepomohlo. To modré tam zostalo, je to evidentne modrička, ktorú asi dávajú do práškov a ak bol nejaký starý, tak sa to uchytilo a nerozpustilo a tak to vsiaklo do tkaniny. Ak by prišiel ten grázel znova, tak ho osypem zvyškom toho prášku. Neviem či to vôbec perie, lebo i tak zostávali zrazu pri použití tohto prípravku tie tričká zasivené. Jedna škvrnka horedolu, ale toto čo sa mi stalo teraz je už príliš vidieť. Tričko je akože oprate, len modré fliačky sú už teraz veľmi okaté.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    No eli, ak už nič iné, aspoň sa Ti to rýmuje:
    tričko je opraté,
    fliačky sú okaté...
    Aj by som Ti dala "zábavné", lebo mňa to pobavilo, ale keď tu teraz máme len "užitočné" - a to teda ten prášok určite nie je...

    ela77 je offline (nepripojený) ela77

    ela77
    No Oliwa, vďaka za povzbudenie, ale tričká sa už zase prevaľujú v bubni práčky po tom čo som pracne každý fliačik a bodku pošúchala obyčajným jadrovým mydlom a preprala v rukách. Ono to bolo dnu v tom vlákne zažité, ale nie bielidlo to potrebovalo, ale hlavne rozpúšťadlo aj napriek tomu že pri tých prvých prípravkoch som to riadne v rukách prepierala. 7 tričiek "dúfam" zachránených, len to zabralo čas, lebo hľadať na nich po celej ploche tie škvrnky a škvrny a bodky bolo najzdĺhavejšie. Keď vidím reklamu, ako si ku každému prášku treba zakúpiť a použiť ešte zopár ďalších prípravkov aby naše prádlo bolo pekné tak ma ide rozhodiť. Pri toľkej inovácii týchto prípravkov sa nakoniec vrátime k jadrovému mydlu a rumple ako to robili naši predkovia. A to sa snažím tie tričká prať samostatne len s čisto bielymi vecami, aby boli pekné biele (preto sa ich toľko nazbieralo).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.