Zavrieť

Porady

Darovacia zmluva-napadnutie-predaj domu

Ahojte.Potrebujem radu ohladne nehnutelnosti a darovacej zmluvy.Pokúsim sa v skratke opísať problém.V roku 1997 moji rodičia darovali mne a môjmu maželovy rodinný dom.Bola spísaná Darovacia zmluva u notára.Otec ale po vážnej chorobe zomrel a matka žije vo veľkom dome sama.V tomto roku sme sa rozhodli dom predať a mame kúpiť byt v blízkosti nás kôli lepšiemu cestovaniu.Na tento dom sme prevzali od budúcich kupcov zálohu na čo je aj Zmluva o zložení zálohy kde sa uvádza že pokiaľ nebude v danom termíne uzatvorená kúpna zmluva tak peniaze musíme vrátiť a tiež zaplatiť pokutu vo výške zálohy.Tak isto chcem postupovať aj ja pri rezervácii bytu pre moju mamu.
Problém je ale v tom že po veľa rokoch sa môja sestra začala vyhrážať že napadne Darovaciu zmluvu a o ten dom prídem.Obávam sa toho že pokiaľ napadne darovaciu zmluvu a podá to na súd či môže v takomto prípade prísť k predaju domu ??Niekde som sa dopočula že pokiaľ sa napadne darovacia zmluva tak sudca dá žiadosť o zastavenie predaja(niečo ako STOPKU).Neviem to dobre opísať ale určite viete o čom píšem.
V tom prípade sa tiež bojím že budem musieť zaplatiť aj pokutu budúcemu kupcovy nakoľko tak je to uvedené v zálohovej zmluve.Prosím Vás o radu.Nikdy som nič podobné neriešila ale v tomto čase máme zložiť tiež zálohu na byt.Prosím Vás o odpoveď čo najskôr.Veľmi pekne ďakujem .
K predaju domu má prísť v máji.Ale darovacia zmluva do teraz nebola napadnutá.Sestra je ale blázon a myslím si že to spraví.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    nie som detailista ivica sisolak
    Z akého dôvodu chce sestra napadnúť darovaciu zmluvu? Napadnúť zmluvu by mohla iba z dôvodu, že napr. tvoj otec v čase darovania napr. nebol spôsobilý na právne úkony ( to by však musela preukázať a takézo veci sa preukazujú veľmi ťažko). Druhá vec je požadovanie vrátenia daru zo strany darcu. Darca môže požadovať vrátenie daru iba v prípade, ak sa obdarovaný voči nemu a jeho príbuzným správa takým spôsobom, že tým hrubo porušuje dobré mravy ( keďže sa staráte o bývanie pre matku, tak o tom pochybujem). Otázne je, či by sestra nemala na matku taký vplyv, aby o to matka požiadala. Je jedno, aký by bol výsledok súdneho konania, ale v prípade návrhu na vydanie predbežného opatrenia, by súd mohol zakázať s predmetnou nehnuteľnosťou nakladať, čo by mohlo spôsobiť problémy v prípade predaja domu a úhrady zmluvnej pokuty. Musím však podotknúť, že ak by záloha zložená bola, návh na súd by sa podal a bol by zamietnutý, potom môžeš požadovať úhradu zmluvnej pokuty z titulu náhrady škody. Otázne je, či by ju matka zaplatila.... resp. sestra v prípade napadnutia platnosti zmluvy. Ak sú však tvoje vzťahy s matkou v poriadku, potom sa nemusíš ničoho obávať.

    Respelo je offline (nepripojený) Respelo

    Respelo
    Sestra dostala v roku 1990 3 izb.byt od mojich rodičov ktorý jej oni kúpili.Vzťahy sa ale po čase narušili.V tom čase som to ja nevnímala tak ako teraz nakoľko som mala 13 rokov.Rodičia sa o mna postarali tak ako treba ja som sa vydala a založila si rodinu.Mne darovali dom ktorý ale bol rozostavaný s ťarchou 300 000 od SPP.Dom sme si teda dostavali lebo rodičia už nevládali a otec ako som spmínala ochorel.Teraz má dom svoju hodnotu a sestra chce viac a viac.Tvrdí že bola o ten dom okradnutá atď.Matka s ňou nekomunikuje nakoľko po otcovej smrti ju obrala o všetko čo mala.Darmo som jej radila nech si dáva pozor .Matka bola a je matkou ale iba do doby keď zistila aká zloba je v jej druhej dcére.Sestra sa teda vyhráža že napadne dar.zmluvu atď atď.V žiadnom prípade nie mama.O mamu sa starám ja .Som s ňou v kontakte každý deň. Ťažko sa mi to všetko píše .Pokiaľ som dobre porozumela tak sestra nemá šancu napadnúť dar.zmluvu???Lebo zmluva bola spísaná u notára a tiež moji rodičia boli spôsobilý.V podstate z jej strany ide len o zlobu a hrozný hnev lebo pred časom sa zadlžila tak že prišla o strechu nad hlavou a nemá kde ísť.Tiež žiada matku o nasťahovanie do nášho domu.Veľmi pekne ďakujem za Vašu pomoc a radu))

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Tvoja sestra dostala od rodičov v 1990-tom predsa 3-izbový byt, na dostavbe domu sa nepodieľala, pokiaľ by napadla darovaciu zmluvu, bolo by jej to prd platné, pretože darovanie je medzi tebou a tvojimi rodičmi, v tej dobe už tvoja sestra predsa bola obdarovaná.
    Najskôr by si ona mala uvedomiť, čo dostala a či sa vôbec podieľala na tom dome. Pokiaľ nie, tak by radšej mala čušať.
    V žiadnom prípade o dom neprídeš, ona si môže už len pískať.
    BTW: máte už LV na dom? Pokiaľ áno, je to tvoj majetok a s tým si môžeš nakladať, ako uznáš za vhodné.

    Respelo je offline (nepripojený) Respelo

    Respelo
    Áno LV máme už dávno dokonca aj dlh voči PSS sme splatili.Ešte raz ďakujem.Ahojte))

    Darovacia zmluva-napadnutie-predaj domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.