Zavrieť

Porady

Nezamestnany na PN

Ahojte,
potreboval by som radu ohladom PN. Bol som posledne 4 roky nepretrzite v pracovnom pomere, ku dnu 31.12.2009 som skoncil pracovny pomer dohodou. Od 1.1.2010 som nahlaseny na urade prace ako nezamestnany a momentalne rozmyslam ci mam ist na PN k lekarovi, pretoze som chytil nejaku chripku. Oplati sa ist nezamestnanemu na PN? Z coho sa vypocitava PN ked som na urade prace. Vypocitava sa to z platu co som mal predtym, alebo z podpory, alebo niecoho ineho? Niekde som cital o nejakej ochrannej dobe ci co. Dakujem za odpovede
Usporiadat
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

eny7 Pozri príspevok
ked je evidovany na UP a v ochrannej lehote je PN, kde treba odovzdat cervene a cierne tlacivo, co na nom vyplnit? Treba nieco aj od byvaleho zamestnavatela?
DPN odovzdávaš do pobočky SP v mieste trvalého bydliska. Červené a čierne tlačivo PN odovzdáš na SP a kópiu čierneho tlačiva na úrade práce.
2 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

eny7 Pozri príspevok
ked je evidovany na UP a v ochrannej lehote je PN, kde treba odovzdat cervene a cierne tlacivo, co na nom vyplnit? Treba nieco aj od byvaleho zamestnavatela?
na stránkach soc.poistovne sa myslím píše, že sama soc.poisťovna si od zamestnávatela potvrdenie o príjme vyžiada.

Ale ak trval prac.pomer aspon 90dní, tj. nem.dávka sa ráta z vym.základu u tohto zamestnávatela, tak myslím je istejšie a (podla konkrétnych dátumov to môže aj urýchliť začiatok vyplácania dávky) si sám vyžiadať od zamestnávatela Potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávky (neviem, či je to úplne presný názov) a odovzdať ho spolu s pn-kou. Lebo ja mam skúsenosť, že aj počas trvania pp kvôli tomuto chýbajúcemu tlačivu mi začali vyplácať materské až po 2mesiacoch. Na SP majú uzávierku cca 4.v mesiaci za predch. mesiac a ak do tohto dátumu potvrdnie nebudú mať, tak sa vyplácanie posunie.

Ak trval pp menej ako 90dní, tak toto tlačivo netreba, nem.dávka sa aj tak z vym.základov v tohto PP rátať nebude.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Aké máte prosím skúsenosti pri DPN v ochrannej lehote ?
na stránke SP som našla toto :
"Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku nie je povinný zamestnávateľ zasielať pri uplatnení nároku na nemocenské, ak:
aktuálne nemocenské poistenie zamestnanca trvá menej ako 90 dní
si zamestnanec uplatnil nárok na ďalšiu nemocenskú dávku v kalendárnom roku a od uplatnenia ostatnej nemocenskej dávky v kalendárnom roku nedošlo k zmene rozhodujúceho obdobia
sa uplatňuje nárok na nemocenské v ochrannej lehote

v takýchto prípadoch zasiela zamestnávateľ potvrdenie iba na individuálne vyžiadanie pobočky"


akurát máme "doma" prípad, že si uplatňuje PNku v OL .. a bývalý zamestnávateľ jej nedal potvrdenie na účely ND. takže stačí poslať PNku len do SP ... a oni si sami vyžiadajú (ak teda budú chcieť)
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Keď je evidovaná na úrade práce, nepoberá žiadne dávky a je na PNke. Má si dať vystaviť PNku od lekára a má u zaniesť na úrad práce? Bude dostávať nemocenské od Sociálnej poisťovne? Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

michelle84 Pozri príspevok
Keď je evidovaná na úrade práce, nepoberá žiadne dávky a je na PNke. Má si dať vystaviť PNku od lekára a má u zaniesť na úrad práce? Bude dostávať nemocenské od Sociálnej poisťovne? Ďakujem.
Ak spĺňa podmienky na nemocenskú dávku (to ale musí byť poistená, alebo musí byť v ochrannej lehote) ... tak červené tlačivo zanesie na SP, ktorá nemocenskú dávku vypláca. Čierne tlačivo odovzdá na UPSVaR ... aby sa nemusela hlásiť, kým je na PNke.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Katy a R Pozri príspevok
Ak spĺňa podmienky na nemocenskú dávku (to ale musí byť poistená, alebo musí byť v ochrannej lehote) ... tak červené tlačivo zanesie na SP, ktorá nemocenskú dávku vypláca. Čierne tlačivo odovzdá na UPSVaR ... aby sa nemusela hlásiť, kým je na PNke.
Už nemám prehľad o poistení počas evidencie na úrade práce. Počas evidencie na úrade práce je poistená len v zdravotnej poisťovni? Sociálne si musí platiť sama? Ďakujem za promptnú odpoveď Katy.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

michelle84 Pozri príspevok
Už nemám prehľad o poistení počas evidencie na úrade práce. Počas evidencie na úrade práce je poistená len v zdravotnej poisťovni? Sociálne si musí platiť sama? Ďakujem za promptnú odpoveď Katy.
Kedy skončil pracovný pomer ?
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

veronikasad Pozri príspevok
Kedy skončil pracovný pomer ?
To neviem, to sa ma opýtali len sprostredkovane. Viem len, že nepoberá dávku v nezamestnanosti. Pravdepodobne je už dlhšie na úrade práce.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

michelle84 Pozri príspevok
To neviem, to sa ma opýtali len sprostredkovane. Viem len, že nepoberá dávku v nezamestnanosti. Pravdepodobne je už dlhšie na úrade práce.
Ak ešte splňa podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, ak sa prihlási v SP ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, v prípade PN mu vznikne nárok na nemocenské. (nesmie mať nedoplatok na DNP).
1 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

veronikasad Pozri príspevok
Ak ešte splňa podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, ak sa prihlási v SP ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, v prípade PN mu vznikne nárok na nemocenské. (nesmie mať nedoplatok na DNP).
Čiže ak počas evidencie na úrade práce nie je dobrovoľne nemocensky poistená, nárok na nemocenské jej nevznikne? Aj keby splnila podmienky 270 dní? Momentálne už je v nemocnici a PNku podľa mňa treba vystaviť a doručiť na úrad práce. Aj keď nebude vyplácané nemocenské.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

michelle84 Pozri príspevok
Čiže ak počas evidencie na úrade práce nie je dobrovoľne nemocensky poistená, nárok na nemocenské jej nevznikne? Aj keby splnila podmienky 270 dní? Momentálne už je v nemocnici a PNku podľa mňa treba vystaviť a doručiť na úrad práce. Aj keď nebude vyplácané nemocenské.
Tak ako píšeš. PN treba doručiť na UP, nárok na nemocenské nevzniká, ak v čase PN nie je v ochrannej dobe (do 7 dní od skončenia prac.pomeru), alebo nemá aktívne dobr.nem.poistenie.

Ak by si sa bola spýtala deň vopred, mohla sa prihlásiť na DNP a vznikol by jej nárok na nemocenské.
1 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

veronikasad Pozri príspevok
Tak ako píšeš. PN treba doručiť na UP, nárok na nemocenské nevzniká, ak v čase PN nie je v ochrannej dobe (do 7 dní od skončenia prac.pomeru), alebo nemá aktívne dobr.nem.poistenie.

Ak by si sa bola spýtala deň vopred, mohla sa prihlásiť na DNP a vznikol by jej nárok na nemocenské.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

michelle84 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za pomoc
Na DNP sa môže prihlásiť aj počas PN-ky. Ak by lekár tú súčasnú PN-ku po návrate z nemocnice ukončil a vystavil novú, vznikol by nárok na nemocenské. Len sa treba informať, či je možné ukončiť PN, keď liečba nie je ukončená.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

veronikasad Pozri príspevok
Na DNP sa môže prihlásiť aj počas PN-ky. Ak by lekár tú súčasnú PN-ku po návrate z nemocnice ukončil a vystavil novú, vznikol by nárok na nemocenské. Len sa treba informať, či je možné ukončiť PN, keď liečba nie je ukončená.
Ďakujem za radu, neviem, či sa ešte dá niečo poriešiť v tejto situácii, lebo je to akútnejší stav a je už v nemocnici. Len chcela vedieť, či má nárok na nemocenské. Ďakujem.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

PN pravdepodobne vystavia dnes v nemocnici.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

michelle84 Pozri príspevok
Ďakujem za radu, neviem, či sa ešte dá niečo poriešiť v tejto situácii, lebo je to akútnejší stav a je už v nemocnici. Len chcela vedieť, či má nárok na nemocenské. Ďakujem.
.. a už má vystavené PNku
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

michelle84 Pozri príspevok
PN pravdepodobne vystavia dnes v nemocnici.
Ano, ale po návrate z nemocnice nech sa informuje u lekára, či je možné ukončiť PN-ku a vystaviť novú.
Ak by sa predtým prihlásila ako DNPO, z tej druhej by jej vznikol nárok na nemocenské.

Z PN-ky vystavenej v nemocnici jej nárok na nemocenské nevznikne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

michelle84 Pozri príspevok
PN pravdepodobne vystavia dnes v nemocnici.
.. ak si nebude pýtať, tak nevystavia...

moje doporučenie .. ak teraz (dnes) vyplníte RLFO - prihlášku na DNP ... a ešte hneď dnes doporučene prvou triedou pošlete do SP .. pre istotu začiatok so zajtrajším dátumom ...
A až potom požiadať o DPN
1 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

veronikasad Pozri príspevok
Ano, ale po návrate z nemocnice nech sa informuje u lekára, či je možné ukončiť PN-ku a vystaviť novú.
Ak by sa predtým prihlásila ako DNPO, z tej druhej by jej vznikol nárok na nemocenské.

Z PN-ky vystavenej v nemocnici jej nárok na nemocenské nevznikne.
Ďakujem Veronika, budem informovať. Neviem, ako dlho bude v nemocnici a potom na PN. Ďakujem veľmi pekne za cenné rady, veľmi ste mi pomohli
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Tak mám teda ešte otázočku. Ak s dnešným dátumom prihlásime na dobrovoľné nemocenské poistenie, aký VZ uviesť a koľko by vyšlo platiť? A bolo by potrebné to teraz zaplatiť alebo do 8.8.? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať