Zavrieť

Porady

Dobrovolne nezamestnany a odvody

Zdravim

Coskoro skoncim skolu a tak budem musiet zacat platit nejake tie odvody, len neviem ako to presne je.
Skusal som to zistit aj online, ale mam v tom chaos.

Ako to vlastne je? Co vsetko musim platit ?

Dakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Inkaso Pozri príspevok
Zdravim

Coskoro skoncim skolu a tak budem musiet zacat platit nejake tie odvody, len neviem ako to presne je.
Skusal som to zistit aj online, ale mam v tom chaos.

Ako to vlastne je? Co vsetko musim platit ?

Dakujem
akú školu a kedy ?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ak sa zamestnáš po škole, bude za teba platiť zamestnávateľ. Ak budeš nezamestnaný, zaeviduješ sa na Úrad práce a platí za teba štát, ty neplatíš nič.
Ak by si bol dobrovoľne nezamestnaný, platíš povinne zdravotné poistenie.
Nemocenské, dôchodkové a fond zamestnanosti môžeš dobrovoľne, povinné to nie je, avšak neoplatí sa ti, jedine ak to nemocenské poistenie.
1 0
Inkaso Inkaso

Inkaso je offline (nepripojený) Inkaso

Myslim ze len tie povinne, osobne si myslim ze aj to dochodcovske je len velke ponzi, ale co uz aspon sa mozno zveziem..

Skolu > je to nedokoncena nadstavba.

cize budem platit:
1. zdravotne poistenie,
2. nemocenske,
3. dochodkove
to je vsetko ? Musim ist s tou poziadavkou do poistovne, ci niekde inde? kolko sa to plati?

Uprava prispevku:
ups, to nemocenske je asi dobrovolne tiez, na co to sluzi ?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ak sa chceš prihlásiť na dobrovoľné poistenie je treba zájsť do Sociálnej poisťovne, vyplniť Registračný list - prihlášku.
0 0
Dadena Dadena

Dadena je offline (nepripojený) Dadena

Vážený poraďáci, chcela by som sa opýtať na jednu vec, čo sa týka dobrovoľne poisteného: známa ukončila zamestnanie a keďže nechcela prerušiť dobu odvodov do dôchodku, od 01.12.2009 sa prihlásila ako dobrovoľný platiteľ. V roku 2010 sa jej naskytla možnosť zamestnania, kam nastúpila 15.01.2010, a teda sa od 14.01.2010 odhlásila ako dobrovoľný platiteľ zo sociálnej poisťovne. Keďže trvalé bydlisko má mimo BA, ale v BA pracuje, zaslala odhlášku RL FO do SP poštou. Bolo jej oznámené, že dátum odhlásenia z dobrovoľneho platcu, ktorý si uviedla na RL FO neberú do úvahy a odhlásiť ju môžu len k dátumu podania listu na pošte, t.j. podľa dátumu na obálke z pošty.
Chcem sa opýtať, či to tak zákon o SP naozaj ukladá a keď áno, tak v ktorom paragrafe čerpá SP oporu.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
lianett lianett

lianett je offline (nepripojený) lianett

Nezabudni, jediné čo potrebuješ, musíš platiť jediný povinný odvod a to odvod na verejné zdravotné poistenie, t.j. do príslušnej zdravotnej poisťovne, v ktorej budeš prihlásený. Ten je teraz vo výške 28,92 Eur/mes., ale pre istotu si to over v poisťovni. Vtedy máš štatút samoplatcu, č.ž.dobrovoľne nezamestnaného. Ale úplne najistejšie podľa mňa je v tvojom prípade prihlásiť sa na Úrade práce v mieste tvojho trvalého bydliska pokiaľ si nenájdeš prácu. V takom prípade nemusíš platiť nič a všetko za teba platí štát.
0 0
Janaex Janaex

Janaex je offline (nepripojený) Janaex

Dadena Pozri príspevok
Vážený poraďáci, chcela by som sa opýtať na jednu vec, čo sa týka dobrovoľne poisteného: známa ukončila zamestnanie a keďže nechcela prerušiť dobu odvodov do dôchodku, od 01.12.2009 sa prihlásila ako dobrovoľný platiteľ. V roku 2010 sa jej naskytla možnosť zamestnania, kam nastúpila 15.01.2010, a teda sa od 14.01.2010 odhlásila ako dobrovoľný platiteľ zo sociálnej poisťovne. Keďže trvalé bydlisko má mimo BA, ale v BA pracuje, zaslala odhlášku RL FO do SP poštou. Bolo jej oznámené, že dátum odhlásenia z dobrovoľneho platcu, ktorý si uviedla na RL FO neberú do úvahy a odhlásiť ju môžu len k dátumu podania listu na pošte, t.j. podľa dátumu na obálke z pošty.
Chcem sa opýtať, či to tak zákon o SP naozaj ukladá a keď áno, tak v ktorom paragrafe čerpá SP oporu.
Ďakujem za odpoveď.
par 23
Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti vzniká nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti odo dňa prihlásenia sa na tieto poistenia, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z týchto poistení, najskôr odo dňa podania odhlášky.
1 0
Inkaso Inkaso

Inkaso je offline (nepripojený) Inkaso

lianett Pozri príspevok
..Ale úplne najistejšie podľa mňa je v tvojom prípade prihlásiť sa na Úrade práce v mieste tvojho trvalého bydliska pokiaľ si nenájdeš prácu. V takom prípade nemusíš platiť nič a všetko za teba platí štát.

Pracu by som si mal najst, ale neskor, par mesiacov si chcem "oddychnut" od vsetkeho

Prave preto taketo riesenie, nech nepozeraju na mna na tom urade prace ako na lajdaka a nechcem zdierat stat takto

Este ma napadla jedna dost dolezita vec, co som na zaciatku zabudol napisat, a to ze preberam ciastocny invalidny dochodok, meni to nieco na situacii ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Inkaso Pozri príspevok
Pracu by som si mal najst, ale neskor, par mesiacov si chcem "oddychnut" od vsetkeho

Prave preto taketo riesenie, nech nepozeraju na mna na tom urade prace ako na lajdaka a nechcem zdierat stat takto

Este ma napadla jedna dost dolezita vec, co som na zaciatku zabudol napisat, a to ze preberam ciastocny invalidny dochodok, meni to nieco na situacii ?
Ak si invalidný občan, tak ani odvody ako dobrovolne nezamestnaný do ZP platiť nemusíš. Stále ich za teba platí štát.

Ak chceš môžeš si platiť odvody do SP. Nemocenské dôchodkové ....
0 0
Inkaso Inkaso

Inkaso je offline (nepripojený) Inkaso

Jaj tak

Tak to je celkom fajn...

Dakujem kazdemu za pomoc
0 0
mihaličko mihaličko

mihaličko je offline (nepripojený) mihaličko

dobrý deň ma 34 rokou a som dlhodobo nezamestnaný cca 9 rokou a pred dvoma mesiacmi mi zistili parkinsonovu chorobu chcel by som sa informovať či mam narok na invalidny dôchodok aj keď nemam platene soc.poistenie za odpoveď ďakujem
0 0
domca0069 domca0069

domca0069 je offline (nepripojený) domca0069

ahojte ja sa chcem tiež spýtať, som zamestnaná a do mája mám pracovnu zmluvu čiže som na dobu určitú, čo sa stane ked preruším ja pracovný pomer, stanem sa dobrovolne nezamestnaná? mám sa isť potom nahlásiť na úrad práce pokial si nenájdem nejaku inú prácu a mám nárok aj na podporu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

domca0069 Pozri príspevok
ahojte ja sa chcem tiež spýtať, som zamestnaná a do mája mám pracovnu zmluvu čiže som na dobu určitú, čo sa stane ked preruším ja pracovný pomer, stanem sa dobrovolne nezamestnaná? mám sa isť potom nahlásiť na úrad práce pokial si nenájdem nejaku inú prácu a mám nárok aj na podporu?
Na úrade práce sa hlásia uchádzači o zamestnanie, za ktorých štát platí zdravotné poistenie.
Ak sa rozhodneš byť dobrovolne nezamestnaná, musíš sa prihlásiť v zdr. poisťovni ako samoplatitel a sama si platiť zdr. poistenie.

Od budúceho roku sa zvyšuje minimálny vymer.základ samoplatitela na úroveň SZČO (ak prejde novela zákona o ZP v parlamente).
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
domca0069 Pozri príspevok
ahojte ja sa chcem tiež spýtať, som zamestnaná a do mája mám pracovnu zmluvu čiže som na dobu určitú, čo sa stane ked preruším ja pracovný pomer, stanem sa dobrovolne nezamestnaná? mám sa isť potom nahlásiť na úrad práce pokial si nenájdem nejaku inú prácu a mám nárok aj na podporu?
Ak prerušíš PP, to znamená, že skončíš buď výpoveďou na strane zamestnanca, alebo dohodou, ešte pred ukončením PZ (ktorú máš na dobu určitú), nestaneš sa zákonite dobrovoľne nezamestnaná.
Po ukončení PP sa môžeš ísť zahlásiť na úrad práce a zaevidovať sa ako nezamestnaná. Ak budeš spĺňať podmienku na nárok na podporu v nezamestnanosti, budeš poberať túto dávku.
Dobrovoľne nezamestnaná budeš vtedy, ak sa po ukončení PP nepôjdeš zaevidovať na úrad práce.
2 0
lianett lianett

lianett je offline (nepripojený) lianett

Od budúceho roku sa zvyšuje minimálny vymer.základ samoplatitela na úroveň SZČO (ak prejde novela zákona o ZP v parlamente).[/QUOTE]

Ahojte,

Chcem sa spýtať, novela o ZP je už aj v čítaní v parlamente? Dá sa to nájsť na stránke portal.gov.sk? Prípadne niekde inde?

Vďaka
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

lianett Pozri príspevok
Od budúceho roku sa zvyšuje minimálny vymer.základ samoplatitela na úroveň SZČO (ak prejde novela zákona o ZP v parlamente).
Ahojte,
Chcem sa spýtať, novela o ZP je už aj v čítaní v parlamente? Dá sa to nájsť na stránke portal.gov.sk? Prípadne niekde inde?
Vďaka
Na portali tazko, tam az po schvaleni, skor ju hladaj na stranke narodnej rady SR, ak uz je podana do parlamentu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lianett Pozri príspevok
Od budúceho roku sa zvyšuje minimálny vymer.základ samoplatitela na úroveň SZČO (ak prejde novela zákona o ZP v parlamente).
Ahojte,

Chcem sa spýtať, novela o ZP je už aj v čítaní v parlamente? Dá sa to nájsť na stránke portal.gov.sk? Prípadne niekde inde?

Vďaka[/QUOTE]

http://www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx?DocID=346955
0 0
vrabopalec vrabopalec

vrabopalec je offline (nepripojený) vrabopalec

detailista
Dobrý deň, prosím o radu - od 1.11. som sa po vyčerpaní 6 - mesačnej doby evidencie na Úrade práce (kde som vyčerpal celé obdobie poberania podpory) zamestnal na TPP, ale uvažujem nad "pozíciou" dobrovoľne nezamestnaného. Viem, že si musím platiť odvod do zdravotnej poisťovne (ak chcem, tak môžem aj odvody do sociálnej), viem aj o ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia, čo ale neviem, resp. nie som si istý, je toto :
1. ak sa nemýlim, zárobok na Dohodu o pracovnej činnosti dobrovoľne nezamestnanej osoby môže byť neobmedzený, jediné "obmedzenie" je len spomínané ročné zdravotné zúčtovanie .... je to pravda?
2. ako sa poníma dohoda o pracovnej činnosti? Ako príležitostná práca, či môžem ako dobrovoľne nezamestnaný chodiť do "práce" každý deň? (do hranice 10 hod. týždenne). Ide mi o to, či nie je nejaké obmedzenie, že sa z dohody o pracovnej činnosti nesmie stať trvalá práca, aby to niektorý úrad neponímal ako porušenie dohody ...
3. ak by mala dobrovoľne nezamestnaná osoba viac dohôd o pracovnej činnosti, ráta sa hranica 10 hodín týždenne spolu pre všetky dohody, alebo u každého zamestnávateľa môže odrobiť 10 hodín týždenne? Teoreticky, že ak by mal dobrovoľne nezamestnaný 15 dohôd, môže odpracovať 150 hodín týždenne? ) (viem, že týždeň má len 168 hodín ) ... )
Ďakujem pekne za odpovede.
0 0
aughostino aughostino

aughostino je offline (nepripojený) aughostino

dobry den a dobru chut k obedu

mam otazocku, ktora suvisi s odvodmi

som evidovany na urade prace a momentalne som na absolventskej praxi, v jednej firme. absolventska prax mi konci 30.11.2010 a firma mi dala na cely december dohodu o vykonani prace.

Ked na dohodu zarobim viac ako 136,48€ na mesiac, tak ma urad prace vyradi z evidencie uchadzaca o zamestnanie na 3 mesiace?

Za tie 3 mesiace si budem musiet zaplati odvody do zdravotnej(?) poistovne?

V akej vyske su aktualne tieto odvody? Lebo z jedneho zdroja som pocul ze okolo 5€ a z druheho ze az okolo 20€.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

[QUOTE=aughostino;1571689]dobry den a dobru chut k obedu

mam otazocku, ktora suvisi s odvodmi

som evidovany na urade prace a momentalne som na absolventskej praxi, v jednej firme. absolventska prax mi konci 30.11.2010 a firma mi dala na cely december dohodu o vykonani prace.

Ked na dohodu zarobim viac ako 136,48€ na mesiac, tak ma urad prace vyradi z evidencie uchadzaca o zamestnanie na 3 mesiace? Ak mesačná odmena bude vyššia ako 136,52 €, tak Ťa vyradia z evidencie na 3 mesiace.

Za tie 3 mesiace si budem musiet zaplati odvody do zdravotnej(?) poistovne? Áno
V akej vyske su aktualne tieto odvody? Lebo z jedneho zdroja som pocul ze okolo 5€ a z druheho ze az okolo 20€.Mesačne najmenej vo výške 28,92 €. [QUOTE]
Naposledy upravil katka50 : 24.11.10 at 11:05
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať