Zavrieť

Porady

Založenie firmy kôli prefakturácii DPH

Dobrý deň , chcem sa opýtať . Poskytujem služby prístupu na internet na "živnosť" - pripojenie pre koncoveho zakaznika , niesom platca DPH . Ja nakupujem hlavnú linku pripojenia do netu a časť z nej odpredávam kolegovy , ktorý je platcom DPH a tiež poskytuje pripojenia. Potreboval by som poradiť , chcem založiť firmu, ktorá by bola platcom DPH a nákup hlavného pripojenia by sa presunul na ňu . Táto firma by následne predávala hlavnú linku medzi mňa a kolegu , kôli tomu, aby si on mohol uplatniť DPH . Firma by slúžila len ako medzibod a fungovala by v podstate bez zisku . Chcem sa opýtať skúsenejších , ako by sa to dalo realizovať ?

za odpovede vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    hmm, ale podnikanie by malo byť za účelom dosahovania zisku tuším.

    naviac, mne osobne sa zda vyhodnejšie vytvárať zisk na sro (predpokladám, že chceš založiť takúto firmu) ako na FO

    sniper1 je offline (nepripojený) sniper1

    sniper1
    Dáša_ Pozri príspevok
    hmm, ale podnikanie by malo byť za účelom dosahovania zisku tuším.

    naviac, mne osobne sa zda vyhodnejšie vytvárať zisk na sro (predpokladám, že chceš založiť takúto firmu) ako na FO
    Ide o to ze potrebujem vyriesit , DPHcko tak , aby sa to nedotlko mojich klientov . Ak by som sa prihlasil ako platca DPH , tak by som na tom dost stratil , kedze cenu o DPH zdvihnut nemozem , to by ludia asi moc nadseny neboli , keby mali platit + 19%

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    sniper1 Pozri príspevok
    Ide o to ze potrebujem vyriesit , DPHcko tak , aby sa to nedotlko mojich klientov . Ak by som sa prihlasil ako platca DPH , tak by som na tom dost stratil , kedze cenu o DPH zdvihnut nemozem , to by ludia asi moc nadseny neboli , keby mali platit + 19%
    a ty nakupuješ s DPH? lebo potom by si pre zakaznikov nezvyšoval cenu o dph, lebo tú na vstupe by si si uplatnil v danovom priznaní.

    sniper1 je offline (nepripojený) sniper1

    sniper1
    Dáša_ Pozri príspevok
    a ty nakupuješ s DPH? lebo potom by si pre zakaznikov nezvyšoval cenu o dph, lebo tú na vstupe by si si uplatnil v danovom priznaní.
    To by fungovalo za predpokladu ze by som ludom predaval net za nakupnu cenu, +- by bolo dph 0 a zisk by som mal z coho ? Toto prave potrebujem urobit na tej firme co chcem zalozit , firma nakupi hlavne pripojenie a preda cast mne a kolegovy . Tym padom ze ta firma bude platcom DPH, bude mat kolega na fakture ICDPH a moze is odpisat dphcko z linky , je to niekolko tisic korun mesacne , nieje to zanedbatelna suma... . Ja ale potrebujem vediet ci sa to neda riesit aj nejako jednduchsie ako zalozenim s.r.o ...

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    sniper1 Pozri príspevok
    To by fungovalo za predpokladu ze by som ludom predaval net za nakupnu cenu, +- by bolo dph 0 a zisk by som mal z coho ? Toto prave potrebujem urobit na tej firme co chcem zalozit , firma nakupi hlavne pripojenie a preda cast mne a kolegovy . Tym padom ze ta firma bude platcom DPH, bude mat kolega na fakture ICDPH a moze is odpisat dphcko z linky , je to niekolko tisic korun mesacne , nieje to zanedbatelna suma... . Ja ale potrebujem vediet ci sa to neda riesit aj nejako jednduchsie ako zalozenim s.r.o ...
    tuším sa nerozumieme, skúsime na príklade:

    Ty teraz nakupuješ za 119, koncovému zákazníkovi predaš s prirážkou 10%, za 130,9. Nie si platitelom dph, ale firma, ktora ti pripojenie predava je platitelom dph. tvoj zisk pred zdanením je 11,9, dan z prijmu 2,261, rozdiel pre teba 9,639

    Ak by si sa aj ty stal platitelom dph
    nakupiš za 100+19, predáš s 10% prirážkou + dph, t.j, (100+10%)*1,19=130,9
    tvoj zisk je 10, dan z prijmu 1,9, ostava ti 8,1

    štatu odvedieš rozdiel dph 1,9 plus dan 1,9= 3,8

    ale to je zjednodušene, do odvodu dph ti vstupuje aj DPH z inych veci, čo potrebuješ k činnosti. to vyššie popísane platí aj pre FO aj pre PO.

    a ešte jedna poznamka, ak už máš firmu ako FO, druhú už na seba nezaložíš.

    sniper1 je offline (nepripojený) sniper1

    sniper1
    Dáša_ Pozri príspevok
    tuším sa nerozumieme, skúsime na príklade:

    Ty teraz nakupuješ za 119, koncovému zákazníkovi predaš s prirážkou 10%, za 130,9. Nie si platitelom dph, ale firma, ktora ti pripojenie predava je platitelom dph. tvoj zisk pred zdanením je 11,9, dan z prijmu 2,261, rozdiel pre teba 9,639

    Ak by si sa aj ty stal platitelom dph
    nakupiš za 100+19, predáš s 10% prirážkou + dph, t.j, (100+10%)*1,19=130,9
    tvoj zisk je 10, dan z prijmu 1,9, ostava ti 8,1

    štatu odvedieš rozdiel dph 1,9 plus dan 1,9= 3,8

    ale to je zjednodušene, do odvodu dph ti vstupuje aj DPH z inych veci, čo potrebuješ k činnosti. to vyššie popísane platí aj pre FO aj pre PO.

    a ešte jedna poznamka, ak už máš firmu ako FO, druhú už na seba nezaložíš.
    Takze asi bude treba zalozit s.r.o. To dphcko pri predaji koncovemu uzivatelovy mam prepocitane dobre, to sa mi nevyplati . Aj koli tomu ze ja si k napr 500Sk pausalu nemozem dopocitat + 19% DPH , ale musel by som cenu znizit na 420Sk a k tomu dopocitat 19% , aby sa zachovala povodna cena ... Zhruba 6000Sk mesacne by slo do luftu a to po odpocitani DPHcka z hlavnej linky ...

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    sniper1 Pozri príspevok
    Takze asi bude treba zalozit s.r.o. To dphcko pri predaji koncovemu uzivatelovy mam prepocitane dobre, to sa mi nevyplati . Aj koli tomu ze ja si k napr 500Sk pausalu nemozem dopocitat + 19% DPH , ale musel by som cenu znizit na 420Sk a k tomu dopocitat 19% , aby sa zachovala povodna cena ... Zhruba 6000Sk mesacne by slo do luftu a to po odpocitani DPHcka z hlavnej linky ...
    len si daj potom pozor, bez zisku to fakturovať nemôžeš, lebo by sa mohlo stať, že DU bude pozerať ceny, za ktoré fakturuješ. obzvlášť, ked je jedná o osobu prepojenu. Tieto ceny sú strážené . Ale tebe vlastne moze byt potom jedno,kde ten zisk je. Naviac, zo zisku na sro nebudes platit odvody, iba dan.
    ucetni_fantozzi
    prenasat cast zisku na FO ma svoje opodstatnenie, v pripade ze sa podnikatel tejto formy podnikania nechce vzdat (ze chce zachovat zivnost) - FO ma totiz (na rozdiel od PO) rocnu nezdanitelnu polozku 4 025,70 EUR. to znamena, ze pri zisku do tejto sumy, defakto neplati dan a odvody plati aj tak z minima...

    PO vykazuje zaklad dane ako vynosy minus naklady, ziadne nezdanitelne casti nema. na druhej strane samozrejme nemusi platit "za seba" odvody. ak by ale jej majitel chcel mat socialne a zdravotne poistenie aj "v nakladoch", musi zase figurovat ako jej zamestnanec...

    no a co sa tyka DPH, vztahy medzi zakladom dane a blizkymi osobami sa do zakona dostali poslednou novelou, pozri §22 ods. 8 zakona.

    Založenie firmy kôli prefakturácii DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.