Zavrieť

Porady

Problém s pozemkom

Dobrý Deň mam taký problém a neviem či je väčší alebo menší a neviem ako si s ním poradit nedávno som kúpil väčšinový podiel v pozemku od vlastníkov ktorý ho mali ako spoluučastníci teraz po odkúpení som väčšinový vlastník,ale vyskytol sa problém vtom,že 1 spoluvlastník nechcel predať svoj podiel,ale teraz vyhlasuje,že má predkupné právo na tie parcely čo som už ja kúpil a zapísal na katastri neviem čo mám robiť aby som nakoniec o všetko neprišiel tak mi radili aby som to predal na niekoho iného.Vopred Vám Dakujem za Vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Spoluvlastník bude mať stále predkupné právo, pokiaľ bolo toto právo iným spoluvlastníkom porušené.
    Do troch rokov od predaja sa môže domáhať neplatnosti zmluvy, alebo žiadať, aby bol podiel predaný jemu za tú istú cenu.

    tibor86 je offline (nepripojený) tibor86

    tibor86
    Ďakujem za Vašu radu ak môžte napíšte mi ešte čo som sa pýtal ohľadne toho predaja na tretiu osobu

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Ked predate pozemok na tretiu osobu, tak sa mensinovy vlastnik moze domahat prava na sude. A sud mu da za pravdu pretoze vsetky nasledne prevody budu zneplatnene. Tretia osoba si nasledne bude u vas vymahat svoje peniaze. Pre ostatnych, pri kupe podielu aj ked kupujete od vsetkych vlastnikov treba mat pri sebe doklad o ponuknuti a odmietnuti od vsetkych spoluvlastnikov. Zaver: Skuste sa s mensinovym spoluvlastnikom dohodnut (ak inak neda), ze mu predate vas podiel za kupnu cenu, inak sa ho postraste, ze pri nasej legislative a sudoch mu bude trvat roky kym sa domoze prava.

    tibor86 je offline (nepripojený) tibor86

    tibor86
    Dobre mám tomu rozumieť tak,že potrebujem to vyjadrenie len od toho jedného spoluučastníka a nepotrebujem od tých čo mi predali ak by náhodou sa všetci spísali,že súhlasia a len jeho by napísali,a dali mu podpísať,že nevyužil svoje predkupné právo stačilo byto Ďakujem

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Spoluvlastník, ktorý ti nepredal svoj podiel mal prekupné právo na podiely, ktoré si kúpil. Za pozemok si zaplatil určitú sumu. Táto suma by mala byť v kúpnej zmluve. Ak chce spoluvlastník, ktorý podiel nepredal teraz už tvoje podiely, má na ne právo. Lenže nie tak , že ich dostane zadarmo. Musí ti vyplatiť sumu, ktorá je uvedená ako kúpna v kúpnej zmluve. Nemôže ich chcieť lacnejšie.
    Teda, ak spoluvlastník naozaj chce podiely odkúpiť, predaj mu ich. Oslov ho písomne a navrhni mu túto možnosť. Rozhodne nepredávaj pozemok tretej strane. Teraz nemáš problém, ten by ti nastal až vtedy, ak by si pozemok predal tretej strane.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    úplný súhlas so sarasara

    spoluvlastník má právo od teba požadovať podiely za podmienok za akých si ich dostal ty

    tiež ak zistí, že ich za tú cenu nechce možno sa s ním bude dať dohodnúť, aby aj on predal svoj podiel tebe

    tibor86 je offline (nepripojený) tibor86

    tibor86
    Dobre tomu už rozumiem,ale ešte som sa Vás pýtal,že či mi stačí len od toho 1 spoluučastníka vyjadrenie,že nevyužil predkupné právo,lebo ti ostatni mi to predali takže od nich netreba nič.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Musí ti vyplatiť sumu,
    nemusí - / on nemá čo riešiť s terajším kupcom
    on sa bude domáhať neplatnosti KPZ, nakoľko si nemohol uplatniť predkupné právo

    ale ak by s ním bola možná dohoda, môžeš mu odpredať pozemok za tú istú cenu ako si ty kúpil / aby ste obišli zdĺhavý súdny proces

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    tibor86 Pozri príspevok
    ...vyskytol sa problém vtom,že 1 spoluvlastník nechcel predať svoj podiel,ale teraz vyhlasuje,že má predkupné právo na tie parcely čo som už ja kúpil a zapísal na katastri ...

    tibor86 Pozri príspevok
    Dobre mám tomu rozumieť tak,že potrebujem to vyjadrenie len od toho jedného spoluučastníka a nepotrebujem od tých čo mi predali ak by náhodou sa všetci spísali,že súhlasia a len jeho by napísali,a dali mu podpísať,že nevyužil svoje predkupné právo stačilo byto Ďakujem

    Spoluvlatník vyhlasuje, že má predkupné právo - a má pravdu. Ak chce s tým niečo robiť, nikomu nič dodatočne nepodpíše. Oni taký doklad nemajú, že mu ho ponúkli.

    Ak ten obídený spoluvlastník nenapadne do troch rokov od predaja zmluvu ako neplatnú, ani od teba nebude do troch rokov žiadať, aby si mu tie pozemky predal, zostane mu len to predkupné právo. To znamená, že môže len čakať, kedy budeš predávať a potom sa ozvať. Nakoniec, on už je spoluvlastník, zostáva stále spoluvlastník - s predkupným právom na podiely ostatných spoluvlatníkov (teda na tvoj podiel).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.