Zavrieť

Porady

Pracovný pomer na dobu určitú

Dobrý deň. Som zamestnaná a v pracovnej zmluve mám uvedený pracovný pomer na zastupovanie počas materskej dovolenky - to znamená na dobu určitú. Keď chcem dať výpoveď, môžem ju dať zo dňa na deň a bez udania dôvodu alebo ako mám postupovať? Ďakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Avdika Pozri príspevok
Dobrý deň. Som zamestnaná a v pracovnej zmluve mám uvedený pracovný pomer na zastupovanie počas materskej dovolenky - to znamená na dobu určitú. Keď chcem dať výpoveď, môžem ju dať zo dňa na deň a bez udania dôvodu alebo ako mám postupovať? Ďakujem.
Pokial zamestnávatel bude súhlasiť so skončením prac.pomeru dohodou, môže to byť aj zo dňa na deň.

Tvoj pracovný pomer vo firme končí dňom dohodnutým v pracovnej zmluve. Inak pre teba platia výpovedné doby ako pre každého iného zamestnanca.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Podľa Zákonníka práce:

§ 62 Výpovedná doba
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

§ 67 Výpoveď daná zamestnancom
Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

Okamžité skončenie pracovného pomeru § 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
1 0
Juliska2 Juliska2

Juliska2 je offline (nepripojený) Juliska2

Avdika Pozri príspevok
Dobrý deň. Som zamestnaná a v pracovnej zmluve mám uvedený pracovný pomer na zastupovanie počas materskej dovolenky - to znamená na dobu určitú. Keď chcem dať výpoveď, môžem ju dať zo dňa na deň a bez udania dôvodu alebo ako mám postupovať? Ďakujem.
Môžeš požiadať o rozviazanie prac. pomeru dohodou k určitému termínu, ak organizácia nesúhlasí s touto formou, musíš dať výpoveď - tu plynie 2-mesačná výpovedná doba, t.j. ked daš výpoveď dnes, pracovný pomer ti skončí 30.4.2010
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Prosim o radu. Pracovnicka ma pracovnu zmluvu, v ktorej je uvedene trvanie pracovneho pomeru pocas PN. Vlatne nevie, kedy jej konci pracovny pomer. Mozno o dva tyzdne, mozno o pol roka. Ako jej bude koncit pracovny pomer? Je tam nejaka vypovedna doba? Alebo dchod zo dna na den? (to sa mi zda nefer) Dakujem
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

dajana16 Pozri príspevok
Prosim o radu. Pracovnicka ma pracovnu zmluvu, v ktorej je uvedene trvanie pracovneho pomeru pocas PN. Vlatne nevie, kedy jej konci pracovny pomer. Mozno o dva tyzdne, mozno o pol roka. Ako jej bude koncit pracovny pomer? Je tam nejaka vypovedna doba? Alebo dchod zo dna na den? (to sa mi zda nefer) Dakujem
Súdim podľa názvu témy, že ide o pracovný pomer na dobu určitú. V tom prípade končí pracovníčke pracovný pomer aj počas PN a to dňom uvedeným v pracovnej zmluve.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

dajana16 Pozri príspevok
Prosim o radu. Pracovnicka ma pracovnu zmluvu, v ktorej je uvedene trvanie pracovneho pomeru pocas PN. Vlatne nevie, kedy jej konci pracovny pomer. Mozno o dva tyzdne, mozno o pol roka. Ako jej bude koncit pracovny pomer? Je tam nejaka vypovedna doba? Alebo dchod zo dna na den? (to sa mi zda nefer) Dakujem
Je to pracovný pomer na dobu určitú, doba trvania počas zastupovania PN. To znamená, že tento pracovný pomer skončí dňom, kedy sa skončí PN pracovníkovi, na ktorého zastupovanie počas PN bola prijatá.
5 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

VERONIKA6 Pozri príspevok
Je to pracovný pomer na dobu určitú, doba trvania počas zastupovania PN. To znamená, že tento pracovný pomer skončí dňom, kedy sa skončí PN pracovníkovi, na ktorého zastupovanie počas PN bola prijatá.
Tak to som v príspevku č. 4 reagovala na prípad, keď pracovníkovi, ktorý je na PN končí pracovná zmluva na dobu určitú, čo nie je tento prípad, takže sa nevzťahuje na uvedenú situáciu.
3 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Dakujem vam za odpovede, bodik este dat nemozem.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
dajana16 Pozri príspevok
Prosim o radu. Pracovnicka ma pracovnu zmluvu, v ktorej je uvedene trvanie pracovneho pomeru pocas PN. Vlatne nevie, kedy jej konci pracovny pomer. Mozno o dva tyzdne, mozno o pol roka. Ako jej bude koncit pracovny pomer? Je tam nejaka vypovedna doba? Alebo dchod zo dna na den? (to sa mi zda nefer) Dakujem
Určite má v pracovnej zmluve napísané, že je to doba určitá, počas PN.........XY. Pokiaľ ....XY práceneschopnosť skončí, skončí sa aj pracovný pomer pracovníčky, na ktorú sa pýtaš.
6 0
Daniela12345 Daniela12345

Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

Prosím o radu, či postup zamestnávateľa bol správny pri predlžovaní PP na dobu určitú: pracovná zmluva od 01.10.2001 do ukončenia prác
- dodatok 01.10.2003 - 31.12.2004 - doba určitá
- dodatok 31.12.2004 - 31.12.2006 - doba určitá
PP ukončený 31.12.2006
- firma do 20 zamestnancov.
Ďakujem za odpovede.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Daniela12345 Pozri príspevok
Prosím o radu, či postup zamestnávateľa bol správny pri predlžovaní PP na dobu určitú: pracovná zmluva od 01.10.2001 do ukončenia prác
- dodatok 01.10.2003 - 31.12.2004 - doba určitá
- dodatok 31.12.2004 - 31.12.2006 - doba určitá
PP ukončený 31.12.2006
- firma do 20 zamestnancov.
Ďakujem za odpovede.
Podľa ZP § 48 ods.
(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.
V období, ktoré uvádzaš bol platný uvedený § 48 ods 6 písm. g). Takže postup zamestnávateľa bol správny.
0 0
Daniela12345 Daniela12345

Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

Ak bol použitý § 48 ods.6 písm.g ZP - (ZP platný do 31.08.2007 ) mohol predlžovať z-teľ PP na dobu určitú neobmedzene?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Daniela12345 Pozri príspevok
Ak bol použitý § 48 ods.6 písm.g ZP - (ZP platný do 31.08.2007 ) mohol predlžovať z-teľ PP na dobu určitú neobmedzene?
V období, o ktorom píšeš išlo o § 48
(5) Pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť aj bez dôvodu uvedeného v odseku 3

a) s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca,
b) s tvorivým zamestnancom vedy, výskumu, vývoja,
c) so zamestnancom na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
d) so zamestnancom, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
e) so zamestnancom, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
f) so zamestnancom u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
g) so zamestnancom, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva,
h) s vysokoškolským učiteľom.

Takže aj v tomto období bol postup zamestnávateľa správny.
1 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím vás poraďte mi.

Zamestnankyňa má PP od 1-12-2009 na dobu určitú do 28-2-2009. Dňa 31-12-2009 zamestnávateľ predĺžil PP do 31-8-2010. Teraz chce predĺžiť opäť PP. Uvažujeme správne, ak si myslíme, že môže predĺžiť ešte raz max. do 31-11-2011?

Ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Lucinka23 Pozri príspevok
Prosím vás poraďte mi.

Zamestnankyňa má PP od 1-12-2009 na dobu určitú do 28-2-2009. Dňa 31-12-2009 zamestnávateľ predĺžil PP do 31-8-2010. Teraz chce predĺžiť opäť PP. Uvažujeme správne, ak si myslíme, že môže predĺžiť ešte raz max. do 31-11-2011?

Ďakujem

Ano.

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
...
1 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

So zamestnankyňou sme uzatvorili dňa 16.6.2008 pracovnú zmluvu na dobu určitú počas trvania MD a RP (do 31.3.2011) táto zamestnankyňa dňa 12.11.2009 bola uznaná za invalidnú s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%, práca ktorú vykonáva je pomerne náročná vzhľadom k jej zdravotnému stavu preto sa firma rozhodla zamestnať ďalšiu zamestnankyňu s ktorou by sa pracovný pomer uzatvoril na dobu určitú počas zastupovania rodičovskej dovolenky. Zamestnankyni ktorej bol priznaný invalidný dôchodok firma navrhla skrátený pracovný úvazok a preradenie na menej náročnú prácu, nie je však možné mať dva pracovné pomery na dobu určitú počas zastupovania jednej zamestnakyne. Môžem invalidnej zamestnankyni dať Dohodu o zmene pracovnej zmluvy na základe priznania invalidity s tým že bude uzatvorená na dobu do určitú s konkrétnym dátumom do 31.3.2011?? A novej zamestnankyni Pracovnú zmluvu na dobu počas zastupovania RP tej pôvodnej zamestnankyni??
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Arava Pozri príspevok
So zamestnankyňou sme uzatvorili dňa 16.6.2008 pracovnú zmluvu na dobu určitú počas trvania MD a RP (do 31.3.2011) táto zamestnankyňa dňa 12.11.2009 bola uznaná za invalidnú s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%, práca ktorú vykonáva je pomerne náročná vzhľadom k jej zdravotnému stavu preto sa firma rozhodla zamestnať ďalšiu zamestnankyňu s ktorou by sa pracovný pomer uzatvoril na dobu určitú počas zastupovania rodičovskej dovolenky. Zamestnankyni ktorej bol priznaný invalidný dôchodok firma navrhla skrátený pracovný úvazok a preradenie na menej náročnú prácu, nie je však možné mať dva pracovné pomery na dobu určitú počas zastupovania jednej zamestnakyne. Môžem invalidnej zamestnankyni dať Dohodu o zmene pracovnej zmluvy na základe priznania invalidity s tým že bude uzatvorená na dobu do určitú s konkrétnym dátumom do 31.3.2011?? A novej zamestnankyni Pracovnú zmluvu na dobu počas zastupovania RP tej pôvodnej zamestnankyni??
Neviem, ako je to napísané v zmluve, ale ak tak, ako si napísala, teda na dobu počas trvania MD a RD do 31.3.2011, tak je to zlé riešenie. Takto má ona prac. zmluvu na dobu určitú do 31.3.2011 nezávisle od toho, či sa tá z RD vráti alebo nie. Správne malo byť uvedené len "na dobu zastupovania počas MD a RD", vtedy nástupom tej z RD by jej skončil PP. Takto ju budete mať do 31.3.2011 aj keď sa vráti tá zastupovaná z RD.

Ale k tvojej otázke - tej, čo bol priznaný ID nemôžeš zmeniť prac. zmluvu bez jej súhlasu. Pokiaľ dá súhlas, môžeš urobiť akékoľvek zmeny, aj skrátiť úväzok aj dobu určitú.
0 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Dobrý deň.
S novou zamestnankyňou uzatváreme pracovnú zmluvu na dobu určitú počas trvania rodičovskej dovolenky prvej zamestnankyne.
Je potrebné v pracovnej zmluve uviesť aj meno zamestnankyne, ktorá je na RD a na miesto ktorej príde nová zamestnankyňa?
Ďakujem.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

tina.mm Pozri príspevok
Dobrý deň.
S novou zamestnankyňou uzatváreme pracovnú zmluvu na dobu určitú počas trvania rodičovskej dovolenky prvej zamestnankyne.
Je potrebné v pracovnej zmluve uviesť aj meno zamestnankyne, ktorá je na RD a na miesto ktorej príde nová zamestnankyňa?
Ďakujem.
áno, do PZ uvediete ...do návratu "XY" z RD
0 0
mimuska1982 mimuska1982

mimuska1982 je offline (nepripojený) mimuska1982

ahojte,
prosím Vás o informáciu o prelžovaní pracovného pomeru na dobu určitú. Pracovník má uzatvorenú zmluvu na dobu určitú s 3 mesačnou skúšobnou dobou. o niekoľko dní doba určitá skončí. Môžeme predĺžiť pracovný pomer novou zmluvou na dobu určitú? jedná sa o ADZ. Ide mi v podstate o to. či treba k starej zmluve urobiť dodatok s novou dobou určitou. alebo treba spraviť úplne novú zmluvu. Ale ak by išlo o novú zmluvu, zrejme by sme museli pri skončení predchádzajúcej odhlásiť pracovníka zo soc. poist. a následne opäť prihlásiť?
ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať