Zavrieť

Porady

Problem s neziaducimi najomnikmi

Dobry vecer,

riesim problem a neviem ako dalej:
Sesternica mi zomrela cca pred mesiacom - neboli sme velmi v kontakte, mala problem s alkoholom... ostal po nej 17 rocny chlapec, (ma otca, ktory je alkoholik a nehlasi sa k nemu uz roky). Chlapec byva v byte, v ktorom ostal zit aj druh po jeho nebohej matke - chlapik tam ma nahlaseny prechodny pobyt. Je to nejaky socialny zivel, ktory si tam dovliekol aj nejake dve ciganky (pardon... Romky) s detiskami. Najom je nezaplateny 3 mesiace, dlh narasta, ja teraz neviem ako mu pomoct dostat tie zivly z bytu. Kde mam zacat? Chlapcovi zomrela babka asi pred rokom, na nu bol byt napisany a dedicske konanie este nezbehlo.T.j. v priebehu roka mu zomrela babka aj mama ... on je sam bez penazi a s hajzlami v byte.. s bytom ako neplnolety nemoze disponovat. Bojim sa, ze to skonci velmi zle....

Dakujem za kazdu radu

SK
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sipol je offline (nepripojený) sipol

    sipol
    Dobry vecer,

    riesim problem a neviem ako dalej:
    Sesternica mi zomrela cca pred mesiacom - neboli sme velmi v kontakte, mala problem s alkoholom... ostal po nej 17 rocny chlapec, (ma otca, ktory je alkoholik a nehlasi sa k nemu uz roky). Chlapec byva v byte, v ktorom ostal zit aj druh po jeho nebohej matke - chlapik tam ma nahlaseny prechodny pobyt. Je to nejaky socialny zivel, ktory si tam dovliekol aj nejake dve ciganky (pardon... Romky) s detiskami. Najom je nezaplateny 3 mesiace, dlh narasta, ja teraz neviem ako mu pomoct dostat tie zivly z bytu. Kde mam zacat? Chlapcovi zomrela babka asi pred rokom, na nu bol byt napisany a dedicske konanie este nezbehlo.T.j. v priebehu roka mu zomrela babka aj mama ... on je sam bez penazi a s hajzlami v byte.. s bytom ako neplnolety nemoze disponovat. Bojim sa, ze to skonci velmi zle....

    Dakujem za kazdu radu

    SK

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    sipol Pozri príspevok
    Dobry vecer,

    riesim problem a neviem ako dalej:
    Sesternica mi zomrela cca pred mesiacom - neboli sme velmi v kontakte, mala problem s alkoholom... ostal po nej 17 rocny chlapec, (ma otca, ktory je alkoholik a nehlasi sa k nemu uz roky). Chlapec byva v byte, v ktorom ostal zit aj druh po jeho nebohej matke - chlapik tam ma nahlaseny prechodny pobyt. Je to nejaky socialny zivel, ktory si tam dovliekol aj nejake dve ciganky (pardon... Romky) s detiskami. Najom je nezaplateny 3 mesiace, dlh narasta, ja teraz neviem ako mu pomoct dostat tie zivly z bytu. Kde mam zacat? Chlapcovi zomrela babka asi pred rokom, na nu bol byt napisany a dedicske konanie este nezbehlo.T.j. v priebehu roka mu zomrela babka aj mama ... on je sam bez penazi a s hajzlami v byte.. s bytom ako neplnolety nemoze disponovat. Bojim sa, ze to skonci velmi zle....

    Dakujem za kazdu radu

    SK
    Na základe čoho býva ten živel v byte?
    Má jeho prítomnosť v byte nejaký právny základ napr. zmluvu?
    Lebo ak áno, tak ju treba vypovedať z dôvodu nezaplatenia nájmu.
    Ak nie, tak ho jednoducho vyhoďte. Zavolajte políciu a von s ním. Rýchly proces.

    sipol je offline (nepripojený) sipol

    sipol
    Ten zivel tam byva, pretoze si ho tam matka chlapca dovliekla ... nemam este na bytovom druzstve zistene, ci je tam prihlaseny ako najomnik... chlapec sa nevyzna a mne neodpovedaju, kedze som len nejaka "teta" co tam vyvolava ... pravne ho neviem zastupit... potrebovala som vediet, napr. ci mi v tomto pomoze policia ... musime ich odtial vypaskovat von, len neviem ake mam zakonne moznosti...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    Na základe čoho býva ten živel v byte?
    Má jeho prítomnosť v byte nejaký právny základ napr. zmluvu?
    Lebo ak áno, tak ju treba vypovedať z dôvodu nezaplatenia nájmu.
    Ak nie, tak ho jednoducho vyhoďte. Zavolajte políciu a von s ním. Rýchly proces.
    Pomáhal som v jednom takomto prípade ....

    Jedna ....len jedna " bomba " medzi oči stačila ......do dvoch hodín bol byt voľný ...

    Dotyčný ani nekríval ...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Chlapcovi treba okamžite stanoviť poručníka podľa zákona o rodine. Ten môže zariadiť všetky náležitosti s bytom.
    Ak bol byt nájomný, treba zistiť, či majú podpísanú nájomnú zmluvu ako spoloční nájomcovia. Ak nemajú, žiadať majiteľa bytu o ich vypratanie.
    Ak bol byt vo vlastníctve a chlapec je jediný dedič, poručník môže disponovať s bytom za chlaca aj pred ukončením dedičského konania. Dokonca by mohli byt aj vymeniť alebo predať (so súhlasom súdu). Možno by to bolo pre neho aj lepšie.

    Poručníctvo
    § 56

    (1) Ak obaja rodičia maloletého dieťaťa zomreli, boli pozbavení výkonu rodičovských práv a povinností, bol pozastavený výkon ich rodičovských práv a povinností alebo nemajú spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, súd ustanoví maloletému dieťaťu poručníka, ktorý bude zabezpečovať jeho výchovu, zastupovať ho a spravovať jeho majetok.

    sipol je offline (nepripojený) sipol

    sipol
    buchač Pozri príspevok
    Pomáhal som v jednom takomto prípade ....

    Jedna ....len jedna " bomba " medzi oči stačila ......do dvoch hodín bol byt voľný ...

    Dotyčný ani nekríval ...
    Taka brutalna sila by sa mi teraz hodila... bojim sa tam ist sama... treba mi este dochovat dve male deti...

    sipol je offline (nepripojený) sipol

    sipol
    Mária27 Pozri príspevok
    Chlapcovi treba okamžite stanoviť poručníka podľa zákona o rodine. Ten môže zariadiť všetky náležitosti s bytom.
    Ak bol byt nájomný, treba zistiť, či majú podpísanú nájomnú zmluvu ako spoloční nájomcovia. Ak nemajú, žiadať majiteľa bytu o ich vypratanie.
    Ak bol byt vo vlastníctve a chlapec je jediný dedič, poručník môže disponovať s bytom za chlaca aj pred ukončením dedičského konania. Dokonca by mohli byt aj vymeniť alebo predať (so súhlasom súdu). Možno by to bolo pre neho aj lepšie.

    Poručníctvo
    § 56

    (1) Ak obaja rodičia maloletého dieťaťa zomreli, boli pozbavení výkonu rodičovských práv a povinností, bol pozastavený výkon ich rodičovských práv a povinností alebo nemajú spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, súd ustanoví maloletému dieťaťu poručníka, ktorý bude zabezpečovať jeho výchovu, zastupovať ho a spravovať jeho majetok.
    Otec chlapca zije, je to alkoholik ...diskutovat s nim o niecom je ako rozpravat sa s vedrom gitu na tesnenie okien

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Otec môže byť pozbavený rodičovských práv. alebo sa môže zariadiť iná náhradná starostlivosť(náhradná osobná starostlivosť, pestúnska starostlivosť) - pozri zákon č. 36/2005 o rodine. Alebo treba zájsť na obecný úrad, kde všetko kvalifikovane povysvetľujú a pomôžu nájsť najlepšie riešenie. Najhoršie zo všetkého je nechať chlapca v byte s tými ...

    A ako je to vlastne s bytom? Bol v osobnom vlastníctve a bude ho dediť chlapec?

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Mária27 Pozri príspevok
    Otec môže byť pozbavený rodičovských práv. alebo sa môže zariadiť iná náhradná starostlivosť(náhradná osobná starostlivosť, pestúnska starostlivosť) - pozri zákon č. 36/2005 o rodine. Alebo treba zájsť na obecný úrad, kde všetko kvalifikovane povysvetľujú a pomôžu nájsť najlepšie riešenie. Najhoršie zo všetkého je nechať chlapca v byte s tými ...

    A ako je to vlastne s bytom? Bol v osobnom vlastníctve a bude ho dediť chlapec?
    Alebo podať návrh na súd podľa § 38 spomínaného zákona.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    sipol Pozri príspevok
    Dobry vecer,

    riesim problem a neviem ako dalej:
    Sesternica mi zomrela cca pred mesiacom - neboli sme velmi v kontakte, mala problem s alkoholom... ostal po nej 17 rocny chlapec, (ma otca, ktory je alkoholik a nehlasi sa k nemu uz roky). Chlapec byva v byte, v ktorom ostal zit aj druh po jeho nebohej matke - chlapik tam ma nahlaseny prechodny pobyt. Je to nejaky socialny zivel, ktory si tam dovliekol aj nejake dve ciganky (pardon... Romky) s detiskami. Najom je nezaplateny 3 mesiace, dlh narasta, ja teraz neviem ako mu pomoct dostat tie zivly z bytu. Kde mam zacat? Chlapcovi zomrela babka asi pred rokom, na nu bol byt napisany a dedicske konanie este nezbehlo.T.j. v priebehu roka mu zomrela babka aj mama ... on je sam bez penazi a s hajzlami v byte.. s bytom ako neplnolety nemoze disponovat. Bojim sa, ze to skonci velmi zle....

    Dakujem za kazdu radu

    SK
    Odpovedali sme v téme

    http://www.porada.sk/t132207-problem...ajomnikmi.html

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    sipol Pozri príspevok
    Dobry vecer,

    riesim problem a neviem ako dalej:
    Sesternica mi zomrela cca pred mesiacom - neboli sme velmi v kontakte, mala problem s alkoholom... ostal po nej 17 rocny chlapec, (ma otca, ktory je alkoholik a nehlasi sa k nemu uz roky). Chlapec byva v byte, v ktorom ostal zit aj druh po jeho nebohej matke - chlapik tam ma nahlaseny prechodny pobyt. Je to nejaky socialny zivel, ktory si tam dovliekol aj nejake dve ciganky (pardon... Romky) s detiskami. Najom je nezaplateny 3 mesiace, dlh narasta, ja teraz neviem ako mu pomoct dostat tie zivly z bytu. Kde mam zacat? Chlapcovi zomrela babka asi pred rokom, na nu bol byt napisany a dedicske konanie este nezbehlo.T.j. v priebehu roka mu zomrela babka aj mama ... on je sam bez penazi a s hajzlami v byte.. s bytom ako neplnolety nemoze disponovat. Bojim sa, ze to skonci velmi zle....

    Dakujem za kazdu radu

    SK
    Ak by si mala záujem niečo pre chlapca urobiť, asi by najjednoduchšie bolo donútiť synovcovho otca, aby Ti podpísal všeobecnú plnú moc na robenie všetkých úkonov v mene maloletého synovca do nadobudnutia plnoletosti. Otec , ak nebol pozbavený spôsobilosti na právne úkony, je zákonným zástupcom dieťaťa, aj keď je nezodpovedný a alkoholik. Vzhľadom na vek synovca, nie je praktické žiadať súdom o zbavenie rodičovských práv otca a určenie poručníka. Kým by súdy rozhodli, mohol by byť aj plnoletý. Asi by bolo vhodné otcovi sľúbiť nejaký úplatok v tekutej podobe, ak takúto plnú moc podpíše u notára. tak by som to skúsila riešiť ja.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    Petra Nová Pozri príspevok
    Ak by si mala záujem niečo pre chlapca urobiť, asi by najjednoduchšie bolo donútiť synovcovho otca, aby Ti podpísal všeobecnú plnú moc na robenie všetkých úkonov v mene maloletého synovca do nadobudnutia plnoletosti. Otec , ak nebol pozbavený spôsobilosti na právne úkony, je zákonným zástupcom dieťaťa, aj keď je nezodpovedný a alkoholik. Vzhľadom na vek synovca, nie je praktické žiadať súdom o zbavenie rodičovských práv otca a určenie poručníka. Kým by súdy rozhodli, mohol by byť aj plnoletý. Asi by bolo vhodné otcovi sľúbiť nejaký úplatok v tekutej podobe, ak takúto plnú moc podpíše u notára. tak by som to skúsila riešiť ja.
    ..

    ..ja by som ho najprv trošku pripila,no trošku viac, potom by podpísal..aj nejakú pajdu /50€/by som oferovala, len nech sa chlapcovi pomôže..

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    pepsikova Pozri príspevok
    ..

    ..ja by som ho najprv trošku pripila,no trošku viac, potom by podpísal..aj nejakú pajdu /50€/by som oferovala, len nech sa chlapcovi pomôže..
    Len ak by taká plná moc mala byť napísaná u notára, tak pripitý by mohol byť, možno aj preto, aby sa mu ruky netriasli, len by to nesmel zbadať notár. Lebo by to bol problém.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    Petra Nová Pozri príspevok
    Len ak by taká plná moc mala byť napísaná u notára, tak pripitý by mohol byť, možno aj preto, aby sa mu ruky netriasli, len by to nesmel zbadať notár. Lebo by to bol problém.
    ..no to je jasné..


    ..len by ma ešte zaujímalo, čo chce ten 17 ročný chlapec..nie v zlom, ale je takmer dospelý, určite má predstavu, čo ďalej..lebo ako ja poznám 17-ročných chlapcov z okolia,ťažko by som našla jedného, čo by si s nežiadúcimi nájomníkmi neporadil aj sám...
    ...no a ak je tatko ožran, tak by aj syn mohol prispieť pomocou pri podpísaní plnej moci napríklad tým, že tatkovi nahustí, že bude s ním žiť a tento sa bude musieť oňho starať, pretože je tatko..a keďže je tatko ožran, asi sa mu veľmi chcieť nebude mať na krku decko a rád sa ho zbaví a podpíše aj pred notárom...aby to bolo také jemnejšie, no..

    sipol je offline (nepripojený) sipol

    sipol
    Mária27 Pozri príspevok
    Otec môže byť pozbavený rodičovských práv. alebo sa môže zariadiť iná náhradná starostlivosť(náhradná osobná starostlivosť, pestúnska starostlivosť) - pozri zákon č. 36/2005 o rodine. Alebo treba zájsť na obecný úrad, kde všetko kvalifikovane povysvetľujú a pomôžu nájsť najlepšie riešenie. Najhoršie zo všetkého je nechať chlapca v byte s tými ...

    A ako je to vlastne s bytom? Bol v osobnom vlastníctve a bude ho dediť chlapec?
    Byt bude dedit chlapec ... momentalne sa s bytom neda manipulovat matka nepodpisala dedicske vysporiadanie este po umrti chlapcovej babky ... skratka musi zbehnut dedicske konanie po matke .. byt je odkupeny do vlastnictva

    sipol je offline (nepripojený) sipol

    sipol
    pepsikova Pozri príspevok
    ..no to je jasné..


    ..len by ma ešte zaujímalo, čo chce ten 17 ročný chlapec..nie v zlom, ale je takmer dospelý, určite má predstavu, čo ďalej..lebo ako ja poznám 17-ročných chlapcov z okolia,ťažko by som našla jedného, čo by si s nežiadúcimi nájomníkmi neporadil aj sám...
    ...no a ak je tatko ožran, tak by aj syn mohol prispieť pomocou pri podpísaní plnej moci napríklad tým, že tatkovi nahustí, že bude s ním žiť a tento sa bude musieť oňho starať, pretože je tatko..a keďže je tatko ožran, asi sa mu veľmi chcieť nebude mať na krku decko a rád sa ho zbaví a podpíše aj pred notárom...aby to bolo také jemnejšie, no..
    To je presne to co potrebujem vediet aj ja ... on je teraz trochu ako mechom udrety... je toho na neho vela naraz ... chlapec studuje na strednej odb. skole ...este mu chybaju dva roky... co ma ale stve, ze si tych najomnikov oblubil a chce aby tam boli ... neuvedomuje si ako lahko moze o byt prist... a ze radsej bude s nimi ako s otcom ozranom... takze to musime nejako citlivo "vyriesit" aby sa netrapil ... ma toho uz za sebou dost

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    O byt nemôže prísť, ak bude všetko riadne platiť. Má z čoho?
    "Nájomníci" by mu mali platiť, inak sa bezdôvodne obohacujú. Toto by sa malo vyriešiť.
    Ak mu je s nimi dobre, to asi netreba riešiť ... každý chce mať niekoho.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.