Zavrieť

Porady

sociálne odvody

Prajem dobrý deň.
Chcem Vás poprosiť o radu.
Manžel je živnostník od 03.11.2008. Za rok 2008 mal základ dane 37000 sk.
Mal platiť povinné odvody do soc. poisťovne od júla2009? Ak áno v akej výške.
ĎAKUJEM
Usporiadat
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Potrebovala by som sa uistiť, v prípade že szčo podniká 5 rokov, ale v žiadnom roku nedosiahol požadovaný príjem, nie je povinnosť platiť odvody do soc.p.?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

ada159 Pozri príspevok
Potrebovala by som sa uistiť, v prípade že szčo podniká 5 rokov, ale v žiadnom roku nedosiahol požadovaný príjem, nie je povinnosť platiť odvody do soc.p.?
ak neprekročí určitý limit na platenie odvodov (každý rok je iný a vyšší) nie je povinnosť platiť odvody do Sociálne poisťovne, do zdravotnej poisťovne je poistné povinné
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Dakujem za odpoved, len som si to potrebovala potvrdiť, že sa to netýka len prvého roku
0 0
BOOKEE BOOKEE

BOOKEE je offline (nepripojený) BOOKEE

Dobrý večer,
poprosím taktiež o odobrenie:
Príjmy z podnikania SZČO v roku 2009: 26000 EUR
Výdaje : 30000 EUR
podľa tohto vychádza základ dane mínusový. Lenže v Zákone i vo Vašich príspevkoch sa spomína príjem brutto pre povinnosť prihlásenia sa do SP. Ak mám teda tieto výsledky, mám povinnosť prihlásiť sa povinne do SP, alebo nie?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

BOOKEE Pozri príspevok
Dobrý večer,
poprosím taktiež o odobrenie:
Príjmy z podnikania SZČO v roku 2009: 26000 EUR
Výdaje : 30000 EUR
podľa tohto vychádza základ dane mínusový. Lenže v Zákone i vo Vašich príspevkoch sa spomína príjem brutto pre povinnosť prihlásenia sa do SP. Ak mám teda tieto výsledky, mám povinnosť prihlásiť sa povinne do SP, alebo nie?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Áno, máš povinnosť prihlásiť sa do SP od 1.7.2010...
1 0
emily17 emily17

emily17 je offline (nepripojený) emily17

Zo živnosti som mal príjem 17963,22 eur za rok 2009. V súčasnosti som dobrovoľne poistený. Ako sda mi zvýši výška odvodov od júla 2010.
Ďakujem
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

emily17 Pozri príspevok
Zo živnosti som mal príjem 17963,22 eur za rok 2009. V súčasnosti som dobrovoľne poistený. Ako sda mi zvýši výška odvodov od júla 2010.
Ďakujem
Neviem Tvoj základ dane...
Čítala si vôbec predchádzajúce príspevky?
0 0
emily17 emily17

emily17 je offline (nepripojený) emily17

Príjem z podnikania :17963,22
Príjmy Zamestnanec:3165,57
základ dane DP B r. 37 . 3082,94
Základ dane DP B r.69 : 12319,79
Ďakujem:
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

emily17 Pozri príspevok
Príjem z podnikania :17963,22
Príjmy Zamestnanec:3165,57
základ dane DP B r. 37 . 3082,94
Základ dane DP B r.69 : 12319,79
Ďakujem:
vymeriavací základ SZČO vypočítaš : 12319,79 : 2 : 12 (je to viac ako z minima)

nebolo výhodnejšie uplatniť z podnikania paušálne výdavky ?
0 0
emily17 emily17

emily17 je offline (nepripojený) emily17

Veď som išiel na 4O % výdavky. Počíta sa mi do základu aj príjem od zamestnávateľa? aku výšku budem teda asi platiť.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nie. Bude to iba (12319,79-3082,94) : 2 : 12.
Ak sa nemýlim, sociálne vychádza na 117,- €.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

emily17 Pozri príspevok
Veď som išiel na 4O % výdavky. Počíta sa mi do základu aj príjem od zamestnávateľa? aku výšku budem teda asi platiť.
nepočíta sa príjem od zamestnávatela

výpočet odvodov SZČO = základ dane z podnikania : 2 : počet mesiacov podnikania = mesačný vymeriavací základ SZČO
Naposledy upravil veronikasad : 07.03.10 at 14:48
0 0
ingpetoh ingpetoh

ingpetoh je offline (nepripojený) ingpetoh

Ahojte, mám otázku. Môžem platiť odvody do poisťovní z nepodnikateľského účtu, ak výpis z tohto účtu použijem ako daňový doklad? Uplatňujem si paušálne výdavky. Vďaka
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

ingpetoh Pozri príspevok
Ahojte, mám otázku. Môžem platiť odvody do poisťovní z nepodnikateľského účtu, ak výpis z tohto účtu použijem ako daňový doklad? Uplatňujem si paušálne výdavky. Vďaka
môžeš ich platiť aj zo svojho osobného účtu, treba však viesť evidenciu o týchto platbách
0 0
ingpetoh ingpetoh

ingpetoh je offline (nepripojený) ingpetoh

Dakujem pekne...
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

Prosím o radu:
SZČO si minulý týždeň už podal daňové priznanie, kde si uplatnil paušálne 40% výdavky. (nevyšla mu povinnosť platiť daň)
Teraz ale zistil, že mu podľa príjmov vychádza povinnosť stať sa platiteľom poistného od 01.07.2010 (nakoľko do príjmov zahrnul aj celú dotáciu z ÚPSVaR). Preto by chcel ešte zmeniť daňové priznanie (urobiť jednod.účtovníctvo, uplatniť si skutočné výdavky a do príjmu zahrnúť len skutočne vyčerpanú dotáciu). Môže to ešte do konca marca takto urobiť? Musí potom podávať opravné daňové priznanie?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

evinka33 Pozri príspevok
Prosím o radu:
SZČO si minulý týždeň už podal daňové priznanie, kde si uplatnil paušálne 40% výdavky. (nevyšla mu povinnosť platiť daň)
Teraz ale zistil, že mu podľa príjmov vychádza povinnosť stať sa platiteľom poistného od 01.07.2010 (nakoľko do príjmov zahrnul aj celú dotáciu z ÚPSVaR). Preto by chcel ešte zmeniť daňové priznanie (urobiť jednod.účtovníctvo, uplatniť si skutočné výdavky a do príjmu zahrnúť len skutočne vyčerpanú dotáciu). Môže to ešte do konca marca takto urobiť? Musí potom podávať opravné daňové priznanie?
Ano môže, si urobiť JU. A podať opravné DP do konca marca. Ak to nestihne tak už len potom dodatočné DP.
Naposledy upravil Xanti : 20.03.10 at 20:17
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

evinka33 Pozri príspevok
Prosím o radu:
SZČO si minulý týždeň už podal daňové priznanie, kde si uplatnil paušálne 40% výdavky. (nevyšla mu povinnosť platiť daň)
Teraz ale zistil, že mu podľa príjmov vychádza povinnosť stať sa platiteľom poistného od 01.07.2010 (nakoľko do príjmov zahrnul aj celú dotáciu z ÚPSVaR). Preto by chcel ešte zmeniť daňové priznanie (urobiť jednod.účtovníctvo, uplatniť si skutočné výdavky a do príjmu zahrnúť len skutočne vyčerpanú dotáciu). Môže to ešte do konca marca takto urobiť? Musí potom podávať opravné daňové priznanie?
Do konca marca je možné podať opravné DP. Ak podá daňovník opravné DP, na predchádzajúce daňové priznanie daňový úrad neprihliada. Nie je preto potrebné opravu zdôvodňovať a ani vyznačovať zmeny oproti pôvodne poslanému priznaniu.
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

Ďakujem moc za rýchle a cenné odpovede. Prajem pekný večer.
0 0
Katarína Bukátová Katarína Bukátová
dobrý deň
hranica pre posúdenie príjmov platenia odvodov do so.poisťovne je pre rok 2009 3834,96. V prípade, že SZŠO začal podnikať od 1.5.2009 bude posúdenie príjmu tiež pomerne len k tým 8 mesiacom? 3834,96 : 12 x 8 mes. = 2556,64 €. Alebo môže mať celý príjem 3834,96. Za skorú odpoveď vopred ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať