Zavrieť

Porady

Odmietnutie dedičstva-čiastočne

Neviete mi prosím niekto poradiť s nasledovným problémom?
Po zosnulom otcovi nám ostal byt, a otcov podiel zo záhrady. Podiel na záhrade majú ešte otcovi rodičia a otcovi súrodenci.
Pozostalí sú: manželka s dospelými deťmi, otcovi rodičia a otcovi súrodenci.
Je možné, aby pri dedičskom konaní buď manželka zosnulého, alebo deti odmietli len časť z dedičstva? Napríklad otcov podiel zo záhrady?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    romanik9 Pozri príspevok
    Neviete mi prosím niekto poradiť s nasledovným problémom?
    Po zosnulom otcovi nám ostal byt, a otcov podiel zo záhrady. Podiel na záhrade majú ešte otcovi rodičia a otcovi súrodenci.
    Pozostalí sú: manželka s dospelými deťmi, otcovi rodičia a otcovi súrodenci.Títo nie sú pozostalý, oni nededia. Dedíte po otcovi len vy deti a jeho manželka, teda vaša mama.
    Je možné, aby pri dedičskom konaní buď manželka zosnulého, alebo deti odmietli len časť z dedičstva? Nie je to možné, môžete tento podiel na záhrade darovať príbuzným po skončení dedičského konania. Napríklad otcov podiel zo záhrady?
    Ďakujem.
    v texte.

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    Dedičstvo nemožno odmietnuť len sčasti. Vyhlásenie, ktoré by obsahovalo len čiastočné odmietnutie dedičstva, by nemalo právne účinky a povolaný dedič by sa stal dedičom celého svojho dedičského podielu.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    romanik9 Pozri príspevok
    Neviete mi prosím niekto poradiť s nasledovným problémom?
    Po zosnulom otcovi nám ostal byt, a otcov podiel zo záhrady. Podiel na záhrade majú ešte otcovi rodičia a otcovi súrodenci.
    Pozostalí sú: manželka s dospelými deťmi, otcovi rodičia a otcovi súrodenci.
    Je možné, aby pri dedičskom konaní buď manželka zosnulého, alebo deti odmietli len časť z dedičstva? Napríklad otcov podiel zo záhrady?
    Ďakujem.
    Nerozumiem úplne tvojej otázke. Ako to myslíš odmietnuť? Tak, že sa vôbec nebude dediť, alebo že sa svojho podielu vzdávajú v prospech niekoho iného?

    Lebo v dedičskom konaní je možné uzavrieť Dohodu o vyporiadaní dedičstva.

    Ak máš však na mysli to, že predmetom dedičstva bude všetko, okrem toho podielu zo záhrady, tak to možné nie je. Dedí sa an block, všetko alebo nič.

    Nie je napr. možné ani dediť aktíva a odmietnuť pasíva

    romanik9 je offline (nepripojený) romanik9

    romanik9
    Rozumiem tomu, že predmetom dedičstva sú obe nehnuteľnosti.
    Myslel som to tak, či môže napríklad:
    1. Brat odmietnuť aj podiel z bytu aj zo záhrady, a ja s mamou by sme si príslušné podiely nechali,
    2. alebo keby sme všetci chceli odmietnuť len podiel zo záhrady,
    ktoré z týchto možnosti by boli uskutočniteľné.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    romanik9 Pozri príspevok
    Rozumiem tomu, že predmetom dedičstva sú obe nehnuteľnosti.
    Myslel som to tak, či môže napríklad:
    1. Brat odmietnuť aj podiel z bytu aj zo záhrady, a ja s mamou by sme si príslušné podiely nechali,
    2. alebo keby sme všetci chceli odmietnuť len podiel zo záhrady,
    ktoré z týchto možnosti by boli uskutočniteľné.
    To o čom ty hovoríš je dohoda dedičov, a to sa ty s bratom a mamou viete dohodnúť aké podiely si necháte napísať.
    Vôbec nemusíš písať na seba záhradu, alebo byt. To je na vašej dohode.

    Ale nededia strýkovia a starý rodičia.

    A čo sa týka tej tvojej možnosti 2. tak ak nikto nechce záhradu, tak ju nemôžete odmietnuť. Môžete ju napísať na jedného z Vás a ten ju potom daruje príbuzným.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    otázke rozumiem takto - dedičia na dom sú ako je písané hore vyššie, teda v tomto prípade dom dedia manželka a deti, na záhradu ste tí istí, ale dedíte len otcov podiel zo záhrady.
    Neviem ako teraz ale v blízkej minulosti sa dalo u notára dohodnúť kto čo bude dediť, a prípadne finančné nerovnosti sa vyrovnali platbou medzi príbuznými cez peňažný ústav a na tom základe bolo prevedené dedenie.

    Odmietnutie dedičstva-čiastočne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.