Zavrieť

Porady

Spoločná hmotná zodpovednosť-manko

Ahojte vospolok,

mám jeden problém a verím, že mi poradíte. Vo firme v ktorej pracujem som podpísal spolu s ostatnými pracovníkmi spoločnú hmotnú zodpovednosť. Pri inventúre bol zistený schodok na tovare. Schodok nie je zatiaľ nijak preukázaný a stále je to v rovine dohľadávania chybných vecí. Nikto z nás, si nie je vedomý chyby, ale zamestnávateľ bude žiadať náhradu vzniknutej škody. ALE, zamestnávateľ uzavrel hmotnú zodpovednosť LEN s niektorými zamestnancami, tzn. že s tovarom manipulovali aj zamestnanci bez hmotnej zodpovednosti.
Môže v takomto prípade žiadať náhradu vzniknutej škody?

za skorú odpoveď ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adi11 je offline (nepripojený) adi11

    adi11
    pozri zákonník práce
    Rozsah a spôsob náhrady škody
    § 186

    Na začiatok

    (1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.

    (2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.

    (3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.

    § 187
    Na začiatok

    (1) Ak škodu spôsobil porušením povinností aj zamestnávateľ, zamestnanec uhradí pomernú časť škody podľa miery svojho zavinenia.

    (2) Ak zodpovedá zamestnávateľovi za škodu niekoľko zamestnancov, každý z nich uhradí pomernú časť škody podľa miery svojho zavinenia.

    § 188
    Na začiatok

    Pri určení škody na veci sa vychádza z ceny veci v čase vzniku škody.

    § 189
    Na začiatok

    (1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za schodok alebo za stratu predmetov, je povinný nahradiť schodok alebo stratu v plnej sume.

    (2) Pri spoločnej zodpovednosti za schodok sa jednotlivým zamestnancom určí podiel náhrady podľa pomeru ich priemerných zárobkov, pričom zárobok ich vedúceho a jeho zástupcu sa započítava v dvojnásobnej sume.

    (3) Podiel náhrady určený podľa odseku 2 nesmie u jednotlivých zamestnancov s výnimkou vedúceho a jeho zástupcu presiahnuť sumu rovnajúcu sa ich priemernému mesačnému zárobku pred vznikom škody. Ak sa takto určenými podielmi neuhradí celá škoda, zvyšok je povinný uhradiť vedúci a jeho zástupca podľa pomeru svojich priemerných zárobkov.

    (4) Ak sa zistí, že schodok alebo jeho časť zavinil niektorý zo spoločne zodpovedných zamestnancov, uhradí schodok tento zamestnanec podľa miery svojho zavinenia. Zvyšnú časť schodku uhradia všetci spoločne zodpovední zamestnanci podielmi určenými podľa odsekov 2 a 3.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    pinco Pozri príspevok
    Táto téma sa pre mňa stala momentálne viac ako aktuálna, skôr by som povedal, že akútna.

    Prosím Vás o odpoveď. Ďakujem
    § 182
    Na začiatok

    (1) Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť).

    (2) Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

    (3) Zamestnanec sa zbaví zodpovednosti celkom alebo sčasti, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia.

    (4) Ak nedostatky vzniknú v pracovných podmienkach zamestnancov so spoločnou hmotnou zodpovednosťou v súvislosti s tým, že bol na ich pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo iný vedúci, prípadne zástupca vedúceho, alebo s tým, že niektorý zo zamestnancov od dohody o hmotnej zodpovednosti odstúpil, zamestnávateľ je povinný nedostatky odstrániť bez zbytočného odkladu.

    § 183
    Na začiatok


    (1) Zamestnanec, ktorý uzatvoril dohodu o hmotnej zodpovednosti, môže od nej odstúpiť, ak sa preraďuje na inú prácu, zaraďuje na iné pracovisko, prekladá alebo ak zamestnávateľ v čase do jedného mesiaca po tom, čo dostal jeho písomné upozornenie, neodstráni nedostatky v pracovných podmienkach, ktoré bránia riadnemu hospodáreniu so zverenými hodnotami. Pri spoločnej hmotnej zodpovednosti môže zamestnanec od dohody odstúpiť, ak je na pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo ustanovený iný vedúci, prípadne jeho zástupca. Odstúpenie sa musí oznámiť zamestnávateľovi písomne.

    (2) Dohoda o hmotnej zodpovednosti zaniká dňom skončenia pracovného pomeru alebo dňom odstúpenia od tejto dohody.

    § 184
    Na začiatok

    (1) Inventarizácia sa musí vykonať pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru.

    (2) Na pracoviskách, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, musí sa inventarizácia vykonať pri uzatvorení dohôd o hmotnej zodpovednosti so všetkými spoločne zodpovednými zamestnancami

    a) pri skončení všetkých týchto dohôd,
    b) pri preradení na inú prácu alebo preložení všetkých spoločne zodpovedných zamestnancov,
    c) pri zmene vo funkcii vedúceho alebo jeho zástupcu,
    d) na žiadosť ktoréhokoľvek zo spoločne zodpovedných zamestnancov pri zmene v ich kolektíve,
    e) pri odstúpení niektorého z nich od dohody o hmotnej zodpovednosti.

    (3) Ak zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, ktorého pracovný pomer sa skončil alebo ktorý bol preradený na inú prácu alebo iné pracovisko, alebo bol preložený, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

    (4) Ak zamestnanec, ktorý sa zaraďuje na pracovisko, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá, ak od dohody o hmotnej zodpovednosti neodstúpil, za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou.

    pinco je offline (nepripojený) pinco

    pinco
    Táto téma sa pre mňa stala momentálne viac ako aktuálna, skôr by som povedal, že akútna.

    Prosím Vás o odpoveď. Ďakujem

    pinco je offline (nepripojený) pinco

    pinco
    Ďakujem za odpovede, ale viac-menej zákonník práce som našiel aj sám.

    Teda, ak už mi to naozaj nedochádza, tak v podstate si môžem spolu aj s ostatnými pískať a nezostáva nič iné ako uhradiť manko. Mal som teda písomne požiadať o odstúpenie od hmotnej zodpovednosti hneď ako sa tovaru dotkol človek bez HZ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    pinco Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, ale viac-menej zákonník práce som našiel aj sám.

    Teda, ak už mi to naozaj nedochádza, tak v podstate si môžem spolu aj s ostatnými pískať a nezostáva nič iné ako uhradiť manko. Mal som teda písomne požiadať o odstúpenie od hmotnej zodpovednosti hneď ako sa tovaru dotkol človek bez HZ?
    ... mali ste požiadať o vykonanie inventarizácie, odstúpenie od hmotnej zodpovednosti neviem či by zamestnávatel akceptoval

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    pinco Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, ale viac-menej zákonník práce som našiel aj sám.

    Teda, ak už mi to naozaj nedochádza, tak v podstate si môžem spolu aj s ostatnými pískať a nezostáva nič iné ako uhradiť manko. Mal som teda písomne požiadať o odstúpenie od hmotnej zodpovednosti hneď ako sa tovaru dotkol človek bez HZ?
    Len tak , na margo ...takýmto udalostiam je lepšie predchádzať ...

    Vždy som mal pod palcom materiál , miliónové hodnoty a preto som bol aj

    Zaostrené na poisťovne: Ako neplatiť škodu z vlastného vrecka
    http://hn.hnonline.sk/2-30582450-k10000_detail-45

    Spoločná hmotná zodpovednosť-manko

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.