Zavrieť

Porady

Môže sa invalídny dôchodca (nad 70%) zaevidovať na úrade práce ako uchádzač o zamest.

Dobrý deň. Môže sa plne invalídny dôchodca s mierou postihnutia nad 70% zaevidovať na úrade práce sociálnych vecí a rodiny (ďalej len ÚPSVaR) ako uchádzač o zamestnanie?
Mňe na ÚPSVaR povedali že občan s plným invalídnym dôchodkom nemôže byť zo zákona vedený na ÚPSVaR ako uchádzač o zamestnanie.
Ja viem že plne invalídny občan nebude aj tak dostavať z ÚPSVaR žiadnu nezamestnaneckú podporu ani nič podobné, ale prečo by nemohol takýto človek si hľadať prácu a zaevidovať sa na ÚPSVaR.

Za hociakú odpoveď a pomoc vopred veľmi pekne ďakujem
Usporiadat
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

skús si prečítať tu, či také niečo nájdeš, ja som nenašla, pripájam zo Zákona o službách zamestnanosti

§ 6
Uchádzač o zamestnanie


Uchádzač o zamestnanie

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.

§ 7
Záujemca o zamestnanie


Záujemca o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý si hľadá iné zamestnanie alebo ktorý má záujem o poskytovanie odborných poradenských služieb a služieb vzdelávania a prípravy pre trh práce a nie je uchádzačom o zamestnanie.

§ 9
Občan so zdravotným postihnutím


(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu.14)

(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
zákon o službách a zamestnanosti

14) Do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa nezaradí občan, ktorý

a) sústavne sa pripravuje na povolanie,
b) je dočasne práceneschopný,
c) má nárok na materské,
d) má priznaný starobný dôchodok alebo občan, u ktorého sa invalidný dôchodok odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku považuje za starobný dôchodok podľa osobitného predpisu, 15)
e) bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie podľa § 36 ods. 1 písm. n) a odseku 2, a to po obdobie jeho vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie ustanovené v § 36 ods. 3,
f) prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť, na ktorú mu bol poskytnutý príspevok podľa § 49 alebo § 57 pred uplynutím dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania tejto činnosti, a to počas obdobia chýbajúceho do splnenia záväzku podľa § 49 ods. 2 alebo § 57 ods. 2.
0 0
Bugaboo Bugaboo

Bugaboo je offline (nepripojený) Bugaboo

ďakujem veľmi pekne, toto som už po nete ponachádzal a tiež tam nikde nevidím prečo by sa plne invalídny občan nemohol zaevidovať na úrade práce, ale náš úrad práce ma proste odmieta, že ma nemôžu zaevidovať.
Teraz neviem čo je pravda, môžem alebo nemôžem?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
najlepšie asi bude ak sa vyjadrí pracovníčka, podľa ktorého § ťa nemôže zaevidovať
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Bugaboo Pozri príspevok
ďakujem veľmi pekne, toto som už po nete ponachádzal a tiež tam nikde nevidím prečo by sa plne invalídny občan nemohol zaevidovať na úrade práce, ale náš úrad práce ma proste odmieta, že ma nemôžu zaevidovať.
Teraz neviem čo je pravda, môžem alebo nemôžem?
.. jedine ak už dovŕši dôchodkový vek ...tak nemôže.
0 0
Bugaboo Bugaboo

Bugaboo je offline (nepripojený) Bugaboo

mám 22 rokov, to asi ešte nieje dôchodkový vek
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Bugaboo Pozri príspevok
mám 22 rokov, to asi ešte nieje dôchodkový vek
z toho všetkého mi vychádza, že nemusíš byť evidovaný na úrade práce, ale keď chceš tak môžeš byť
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Mali sme vo firme zamestnanca, vystúpil, mal priznaných nad 70 % poklesu schopnosti, nemal dôchodkový vek - do evidencie ÚP ho nevzali.
0 0
Bugaboo Bugaboo

Bugaboo je offline (nepripojený) Bugaboo

Timka1 Pozri príspevok
z toho všetkého mi vychádza, že nemusíš byť evidovaný na úrade práce, ale keď chceš tak môžeš byť
nemusí byť evidovaný ani čiastočný invalídny dôchodca (40-70%) ani plný invalídny dôchodca, čiastočný môže ale dostávať aj nezamestnaneckú podporu, kdežto plný invalid už nemôže dostať žiadnu podporu.
0 0
Bugaboo Bugaboo

Bugaboo je offline (nepripojený) Bugaboo

keď zamestnávateľ chce príspevok na vytvorenie chráneného pracoviska alebo chránenej dieľne, musí na to miesto zobrať občana zo zdravotným postihnutím ale z úradu práce, čiže evidovaného občana zo zdravotným postihnutím. Pototm s toho vyplýva že zamestnávateľ nemôže zobrať na toto miesto plného invalida. To je asi blbosť
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
pozri tu:
http://www.porada.sk/307622-post2.html
1 0
Bugaboo Bugaboo

Bugaboo je offline (nepripojený) Bugaboo

keď si pozriete tuto stránku

http: //moje.hnonline.sk/node/1129#comment-6760
( je tam medzera lebo mi sem nechcelo dat link)

rieši sa tam niečo podobné a je tam napísane že sa nieje problém zaevidovať, tak prečo ja s tým problém mám.
Asi jediné čo môžem spraviť ísť na úrad práce a opýtať sa podľa ktorého zákona ma nemôžu zaevidovať a dám vedeť.
0 0
andreakk andreakk

andreakk je offline (nepripojený) andreakk

tak ja som našla v § 34 zákona o službách zamestnanosti, ktorý hovorí o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie v ods. 2 písm. g.), že úrad zaradí do evidencie UoZ uchádzača, ak o zaradenie do evidencie požiada do 7 dní od skončenia invalidity...atď. Z toho mi vyplýva, že invalidného dôchodcu do evidencie nezaradí...avšak podľa § 39a predmetného zákona úrad vedie osobitnú evidenciu UoZ, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, avšak len na účely začlenenia a zotrvania týchto občanov na trhu práce a štatistické účely. Tiež by som poukázala na §63 -povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím, ktorý v odseku 1 písm. d.) určuje povinnosť zamestnávateľa za podmienky, ak úrad v evidencii UoZ vedie občamov so ZP a odsek 2 umožňuje zamestnávať aj očana, torý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70 %, pretože si ho zamestnávateľ na účely plnenia povinnosti zamestnávania zamestnancov so ZP započítava ako keby zamestnával troch takýchto občanov....
tým som chcela povedať, že ak máte záujem byť evidovaný na ÚPSVaR, mali by Vám vyhovieť!!!
0 0
Bugaboo Bugaboo

Bugaboo je offline (nepripojený) Bugaboo

andreakk Pozri príspevok
tak ja som našla v § 34 zákona o službách zamestnanosti, ktorý hovorí o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie v ods. 2 písm. g.), že úrad zaradí do evidencie UoZ uchádzača, ak o zaradenie do evidencie požiada do 7 dní od skončenia invalidity...atď. Z toho mi vyplýva, že invalidného dôchodcu do evidencie nezaradí...avšak podľa § 39a predmetného zákona úrad vedie osobitnú evidenciu UoZ, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, avšak len na účely začlenenia a zotrvania týchto občanov na trhu práce a štatistické účely. Tiež by som poukázala na §63 -povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím, ktorý v odseku 1 písm. d.) určuje povinnosť zamestnávateľa za podmienky, ak úrad v evidencii UoZ vedie občamov so ZP a odsek 2 umožňuje zamestnávať aj očana, torý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70 %, pretože si ho zamestnávateľ na účely plnenia povinnosti zamestnávania zamestnancov so ZP započítava ako keby zamestnával troch takýchto občanov....
tým som chcela povedať, že ak máte záujem byť evidovaný na ÚPSVaR, mali by Vám vyhovieť!!!
veľmi pekne ďakujem za odpoveď, dúfam že je to tak
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Už len úplne na koniec, žiadaj od ÚP písomné stanovisko...
1 0
Bugaboo Bugaboo

Bugaboo je offline (nepripojený) Bugaboo

kyblik Pozri príspevok
Už len úplne na koniec, žiadaj od ÚP písomné stanovisko...
Díky moc aj tebe, to je výborný nápad, to aj urobím
0 0
Bugaboo Bugaboo

Bugaboo je offline (nepripojený) Bugaboo

takže zistil som že ÚPSVaR vedie osobitnú evidenciu UoZ, i keď mi o tom nepovedali, lebo však svojim spôsobom mi to nič také neprinesie, nedostanem nijakú podporu v nezamestnanosti, ale mohli by mi ponúknuť nejakú prácu ale momentálne v našom kraji asi žiadnu (preto asi ta veľká neochota zo strany ÚPSVaR a asi by sa kôli tomu moc narobili).
Ale zaujímalo by ma či budem mať nárok na podnikateľský príspevok už keď budem evidovaný na ÚPSVaR ako UoZ (ale v osobitnej evidencii), kedže sú to podnikateľské príspevky v nezamestnanosti, preto je tam podmienka byť 3 mesiace vedený na ÚPSVaR ako UoZ - čiže nezamestnaný ale evidovaný.
Ja kedže som plné invalídny dôchodca (nad 70%), i keď niesom zamestnaný, nie som zároveň ani nezamestnaný, kedže nie som evidovaný na úrade práce. Tak by ma zaujímalo či bude stačiť keď budem v osobitnej evidencii UoZ na ÚPSVaR na to, aby to bolo chápané ako nezamestnaný a dostal som príspevok na začatie podnikania.
Alebo my plne invalídny memáme nárok na žiadne podnikateľské príspevky, ale podnikať samozrejme zo zákona môžme.
Ale bohužial to bude asi tak, na príspevky takéhoto druhu majú nárok iba nezamestnaní zdraví a čiastočne invalídni občania, kde ich príjem pri nezamestnanosti neprevyšuje životné minimum. My čo máme plný invalídny dôchodok, prevyšujúci životné minimum o 70-80 eur, si tých pár tisíc eur (výška podnikateľského príspevku) musíme našetriť.
Ďakujem vám všetkým za rady a pomoc a strávený čas nad touto témou. Dík ešte raz
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Nevešaj hlavu.

Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vytvára podmienky a právny rámec pre poskytovanie príspevkov na nasledovné aktívne opatrenia na trhu práce:

• Vzdelávanie a príprava pre trh práce uchádzača o zamestnanie (UoZ) a záujemcu o zamestnanie (ZoZ)
• Vzdelávanie a príprava pre trh práce zamestnanca
• Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
• Príspevok na zamestnávanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie
• Príspevok na vykonávanie absolventskej praxe
• Príspevok na aktivačnú činnosť
• Príspevok na dochádzku za prácou
• Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na ich zachovanie
Príspevok občanovi so zdravotným postihnutím na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti
• Príspevok na činnosť pracovného asistenta
• Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov
• Na poskytovanie uvedených príspevkov, s výnimkou vzdelávania a prípravy pre trh práce UoZ a ZoZ a vzdelávania a prípravy pre trh práce zamestnanca, je po splnení podmienok ustanovených uvedeným zákonom právny nárok, čo znamená, že každý UoZ, resp. zamestnávateľ po podaní príslušnej žiadosti a za predpokladu splnenia ostatných podmienok konkrétne ustanovených podľa jednotlivých nástrojov, príspevok aj dostane.
• Žiadosti sa predkladajú a príspevky poskytujú územne príslušné úrady práce, sociálnych vecí a rodiny v závislosti na tom, kde je UoZ vedený v evidencii, resp. kde sa pracovné miesta vytvárajú alebo kde sa vykonávajú dobrovoľnícke práce v prípade aktivačnej činnosti.

Na ÚP Ti dajú presné info - teda mali by, na to sú tam...
2 0
Bugaboo Bugaboo

Bugaboo je offline (nepripojený) Bugaboo

kyblik Pozri príspevok
Nevešaj hlavu.

Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vytvára podmienky a právny rámec pre poskytovanie príspevkov na nasledovné aktívne opatrenia na trhu práce:

• Vzdelávanie a príprava pre trh práce uchádzača o zamestnanie (UoZ) a záujemcu o zamestnanie (ZoZ)
• Vzdelávanie a príprava pre trh práce zamestnanca
• Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
• Príspevok na zamestnávanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie
• Príspevok na vykonávanie absolventskej praxe
• Príspevok na aktivačnú činnosť
• Príspevok na dochádzku za prácou
• Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na ich zachovanie
Príspevok občanovi so zdravotným postihnutím na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti
• Príspevok na činnosť pracovného asistenta
• Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov
• Na poskytovanie uvedených príspevkov, s výnimkou vzdelávania a prípravy pre trh práce UoZ a ZoZ a vzdelávania a prípravy pre trh práce zamestnanca, je po splnení podmienok ustanovených uvedeným zákonom právny nárok, čo znamená, že každý UoZ, resp. zamestnávateľ po podaní príslušnej žiadosti a za predpokladu splnenia ostatných podmienok konkrétne ustanovených podľa jednotlivých nástrojov, príspevok aj dostane.
• Žiadosti sa predkladajú a príspevky poskytujú územne príslušné úrady práce, sociálnych vecí a rodiny v závislosti na tom, kde je UoZ vedený v evidencii, resp. kde sa pracovné miesta vytvárajú alebo kde sa vykonávajú dobrovoľnícke práce v prípade aktivačnej činnosti.

Na ÚP Ti dajú presné info - teda mali by, na to sú tam...
ďakujem, na ÚP ma nechcú ani vidieť, aspoň mi to tak pripadá. Neviem ako to je v iných mestách ale u nás sú asi moc leniví. Pani u ktorej som sa bol informovať sa tvárila tak, že čo ju vôbec otravujem tak zavčas rána. A povedala mi že na toto, ani na toto a ani tamto nemáte nárok, nárok na všetky tieto veci ohľadom podnikania majú invalidy od 40%-70%.
Ešte hlavu moc nevešám, i keď nevyzerá to ružovo, ale bol som aj u jednej známej advokátky, a tám mi do pondelka zistí všetko, ako to presne je. Predsa ona tým zákonom viac rozumie ako ja.
Na druhý týždeň, keď budem vedieť viac a presnejšie, sem napíšem aby aj ostatní vedeli
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
skús najskôr napísať nadriadenému tejto pracovníčky - z akého dôvodu /§/ ťa nezaevidujú ako UoZ
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať