Zavrieť

Porady

Vystahovanie bytu (rodic-dieta)

Dobry den, mam otazku ako je to s pravami dietata byvat v rodicovskom byt. Sestra ma 26 (dokocenu VS a momentalne si robit doktoranta + zacala pracovat). Mama byva s priatelom (ked ze ovdovela a vdovsky ma len vdaka tomu, ze sestra studovala nad jej 45 rokov, inak by jej neostal dozivotny). Mama sestru uz raz vyhodila z bytu na pol roka, byvala u priatela. Teraz nemala kde byvat, nastahovala sa spat s tym, ze kedze zaraba, ze bude platit cely najom. Mama jej tam neustale chodi vypinat vodu, radiatory... a vytyka jej, ze nema upratane. Normalny rodic sa snazi pomoc detom, ked vidi, ze sa im dari (pracuje priblizne iba mesiac a pomedzi to studuje..) No nasa mama je vynimka, ju to stve ked vidi ze sa dari detom. Chce sestru vystahovat a odhlasit z trvaleho bydilska. Je nieco taketo vobec mozne? Ako sa moze branit? Da sa pripadne nariadit urobit mame nejake vysetrenie ci je normlana? Lebo to co doraba sa ani tu do tohto okna nezmesti aby som popisala. Dakujem velmi pekne za radu (inak ze bola na mestskom urade a ukazovala im foto, aky ma sestra bordel - predpokladam ze islo o rozhadzane oblecenie - a vraj sa ma vystahovat do 6 aprila inak je policajti vyhodia s pokutou 300 EUR. Zda sa mi to blbost.. existuje nieco take? Ma na nieco take pravo? Muselo by sestre prist pisomne nieco take predtym?
Este raz dakujem za kazdy podnet, ktory pomoze
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Neviem, keď to bol družstevný byt-nemali deti dediť členský podiel v družstve?hmhm-nestala sa vtedy chyba? Ja viem,že už by to bolo príp.premlčané,ale...
    Manželka sa stala zo zákona jedinou nájomníčkou a členkou v družstve po smrti manžela za predpokladu, že byt dostali do nájmu za trvania manželstva.

    Obč.zák.
    § 707 (Smrť jedného z manželov)

    (1) Ak zomrie jeden z manželov, ktorí boli spoločnými nájomcami bytu, stane sa jediným nájomcom pozostalý manžel.

    (2) Ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov spoločný nájom bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Ak ide o viac predmetov nájmu, môže členstvo poručiteľa prejsť na viacerých dedičov.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    terezamaria, Blankake, Xanti, arizona, hanelie, Andyke, zdenka131, elaurie
    8

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    Vektra Pozri príspevok
    A ako je to s trvalym pobytom? Moze jej ho len tak zrusit mama? Vobec neviem ako je to v tomto smere. Nikdy som zatial nic take neriesila.
    Trvalý pobyt má len evidenčný charakter, nezakladá žiadne právo byt užívať.

    § 3 ods. 3 zákona č. 253/1998 Z. z.
    Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.

    § 7
    (1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

    f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,

    (2) Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa odseku 1 písm. d) až g), je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní. V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana.
    Naposledy upravil elaurie : 18.03.10 at 12:26

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Vektra Pozri príspevok
    Dobry den, mam otazku ako je to s pravami dietata byvat v rodicovskom byt. Sestra ma 26 (dokocenu VS a momentalne si robit doktoranta + zacala pracovat). Mama byva s priatelom (ked ze ovdovela a vdovsky ma len vdaka tomu, ze sestra studovala nad jej 45 rokov, inak by jej neostal dozivotny). Mama sestru uz raz vyhodila z bytu na pol roka, byvala u priatela. Teraz nemala kde byvat, nastahovala sa spat s tym, ze kedze zaraba, ze bude platit cely najom. Mama jej tam neustale chodi vypinat vodu, radiatory... a vytyka jej, ze nema upratane. Normalny rodic sa snazi pomoc detom, ked vidi, ze sa im dari (pracuje priblizne iba mesiac a pomedzi to studuje..) No nasa mama je vynimka, ju to stve ked vidi ze sa dari detom. Chce sestru vystahovat a odhlasit z trvaleho bydilska. Je nieco taketo vobec mozne? Ako sa moze branit? Da sa pripadne nariadit urobit mame nejake vysetrenie ci je normlana? Lebo to co doraba sa ani tu do tohto okna nezmesti aby som popisala. Dakujem velmi pekne za radu (inak ze bola na mestskom urade a ukazovala im foto, aky ma sestra bordel - predpokladam ze islo o rozhadzane oblecenie - a vraj sa ma vystahovat do 6 aprila inak je policajti vyhodia s pokutou 300 EUR. Zda sa mi to blbost.. existuje nieco take? Ma na nieco take pravo? Muselo by sestre prist pisomne nieco take predtym?
    Este raz dakujem za kazdy podnet, ktory pomoze
    No, možno správanie tej mamy nie je práve bežné, ale prečo si stále deti myslia, že majú automaticky právo bývať aj po finančnom osamostatnení v rodičovskom byte/dome?

    Je to byt rodičov a tí si môžu robiť s bytom po právnej stránke čo chcú. Riešiť, či je to voči deťom férové alebo nie nemá zmysel, sú to vnútorné vzťahy v rodine a nie je to zákonom upravené. Nikde nie je povinnosť rodiča umožniť dieťaťu bývať v jeho dome po ukončení príprava na povolanie alebo mu zabezpečiť bývanie.

    Takže ako už bolo povedané, mama môže sestru z bytu vysťahovať, resp. sestra si nemôže nárokovať zostať v byte, na ktorý nemá právny nárok.

    Vektra je offline (nepripojený) Vektra

    Vektra
    Hmm dakujem za link. Len ma to nepotesilo. Sice ju podla toho musi jedine sudne vyhodit. Ale moze ju proste bez problemov vyhodit, ked sa tak rozhodne. Aspon tak som to pochopila.

    Vektra je offline (nepripojený) Vektra

    Vektra
    Nie, praveze nie. Kym tam byval tatino, bol to drustevny byt. Setrili na to, lebo malo prebehnut odkupovanie. No to bolo fyzicky urobene az 1-2 roky po jeho smrti. Teda je byt cisto na mamu pisany

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Neviem, keď to bol družstevný byt-nemali deti dediť členský podiel v družstve?hmhm-nestala sa vtedy chyba? Ja viem,že už by to bolo príp.premlčané,ale...

    Vektra je offline (nepripojený) Vektra

    Vektra
    Neviem ako to presne bolo s tym bytom. Viem, len ze bol odkupeny az po tatovej smrti aj na katastri je v liste vlastnictva iba mama. Ale sestru nemoze len tak vyhodit ci? Musi to mat pisomne sudom oznamene vopred... nie? A keby jej zamky vymenila, moze zavolat policajtov? Je to smiesne az mi je do placu s toho, ale ked si zvolila mama takuto cestu, tak nic ine neostava, len proti nej bojovat ako sa len da

    Vektra je offline (nepripojený) Vektra

    Vektra
    A ako je to s trvalym pobytom? Moze jej ho len tak zrusit mama? Vobec neviem ako je to v tomto smere. Nikdy som zatial nic take neriesila.

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Vektra Pozri príspevok
    Nie, praveze nie. Kym tam byval tatino, bol to drustevny byt. Setrili na to, lebo malo prebehnut odkupovanie. No to bolo fyzicky urobene az 1-2 roky po jeho smrti. Teda je byt cisto na mamu pisany
    Tak potom má sestra smolu. Ako doktorand sa už asi nepovažuje za nezaopatrené dieťa.
    Na jej mieste si hľadám podnájom niekde inde. Aspoň bude mať kľud.

    PS: ešte by som nazrela do dedičského konania, či sa byt nejako riešil.
    Naposledy upravil hena22 : 18.03.10 at 06:57 Dôvod: PS

    Vektra je offline (nepripojený) Vektra

    Vektra
    no najhosie je to, ze doktorant jej na buduci rok konci. Pracu co ma ma iba na rok zmluvu a nevie ako dalej a ked bude v podnajme a nebude mat robotu nahodou.. tak to bude dost krute

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Vektra Pozri príspevok
    A ako je to s trvalym pobytom? Moze jej ho len tak zrusit mama? Vobec neviem ako je to v tomto smere. Nikdy som zatial nic take neriesila.
    Keď je mama majiteľom a sestra nemá s ňou uzatvorenú riadnu nájomnú zmluvu, tak jej mama môže kedykoľvek zrušiť trvalý pobyt.

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    keby som bola na mieste tvojej sestry, uz davno by som odisla z domu, a to aj keby som mala na nom spoluvlastnicky podiel, osamostatnila by som sa, nechcela by som byt zavisla na matke,
    a zacala by som si zit svoj vlastnu zivot,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.