Zavrieť

Porady

Ako vyradiť majetok predčasne (vyhodený z účta)

Dobrý deň, prosím Vás, mám taký problém, účtujem jednu firmu, ktorá v roku 2008 kúpila majetok, zaradila ho do užívania a hneď v roku 2008 si uplatnila prvý odpis. Ale.... majetok bol kúpený "fiktívne" (na čo sa po kontrole prišlo, bohužiaľ, ale je to tak...) Takže čo mám teraz urobiť s tým majetkom, ako ho vyradiť z užívania, aký je teda postup účtovania. Prosím prosím poraďte.... ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Pre rok 2008 som myslela, že sa opraví v DP suma odpisov a podajú sa opravené výkazy, vo výsledovke menej v nákladoch o odpisy, v súvahe menej o majetok a viac o hotovosť, alebo menej o záväzok.
    Mali by byť zápisy :
    042 / 321 ( 379 )
    022 / 042
    551 / 082
    a mohlo byť aj 321 ( 379) / 211
    Stavy účtov
    022, ( aj 088 ) , 551 , 321 ( 379 ) , 211 nezodpovedajú skutočnosti, preto som myslela to DDP po kontrole, kde by boli opravené 551 - vznikla vyššia daňová povinnosť, a v súvahe 022, 088, a buď záväzok, ak nebola faktúra uhradená, alebo peniaze, ak bola "úhrada" realizovaná. V roku 2009 by sa tieto záznamy už nemali objaviť.
    Ak to nebolo urobené pri DDP po kontrole, "vyradila" by som opačnými zápismi, a 551 voči HV minulých rokov 4XX.
    -022/-321 , namiesto -551/-088 = -4XX/ -088, -321/-211.
    Ak program nepustí účtovanie opačnými zápismi, ani mínusom, treba si pomôcť účtom, napr. 391, alebo preúčtovať obratovo.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Musíš stlačiť tlačítko "užitočné", priráta jej to bodík.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Katka0208 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím Vás, mám taký problém, účtujem jednu firmu, ktorá v roku 2008 kúpila majetok, zaradila ho do užívania a hneď v roku 2008 si uplatnila prvý odpis. Ale.... majetok bol kúpený "fiktívne" (na čo sa po kontrole prišlo, bohužiaľ, ale je to tak...) Takže čo mám teraz urobiť s tým majetkom, ako ho vyradiť z užívania, aký je teda postup účtovania. Prosím prosím poraďte.... ďakujem
    Na základe zápisu z daňovej kontroly urobiť dodatočné DP po kontrole a majetok vyradiť v roku 2008. Neťahať to do ďalších rokov.
    Ak by sa DDP po kontrole nedalo urobiť,(ešte neukončená kontrola) tak pre "majetok" neuplatniť odpisy

    Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

    Katka0208
    Dodatočné DP už bolo podané. A ako vyradiť v roku 2008? Nerozumiem celkom... keď ho mám nahodené na účte 022 v sume napr 6000 eur a napr 1000 eur som už odpísala na účte 082, tak čo s tými zvyšnými 5000,- , ked mi to tam vlastne figuruje? hm..? ďakujem

    Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

    Katka0208
    jááj, chcela by som ti dať bodík, len sa tu teraz po novom neviem nejak zorientovat...

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Preboha živého, ak mám byť taká vulgárna!!!!
    Nepodvádzajme!!!!

    Som za, aby sa takéto prešľapy trestali!!

    Fiktívne veci, ako my na to prídeme, čo sa snažime konať a robiť poctivo?????!!!! (pozn. betka nerozčuľuj sa, na každú opicu má pán poh palicu!)

    prepáčte, a nič v zlom, nemám rada, keď sa podbádza!

    VieraSla je offline (nepripojený) VieraSla

    VieraSla
    betka,

    to čo malo byť? Nejako tomu nerozumiem. Buď je už veľa hodín a nepáli mi to, alebo si úplne mimo. Veď tá účtovníčka potrebuje radu. Ona predsa nemôže za to, že niekto podvádzal. Keď má faktúru a preberací protokol, ako má vedieť, že majetok je fiktívny?

    Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

    Katka0208
    no, betka.... a myslis, ze ja mam rada podvody? uprimne... ani nááhodou. nie som z tych, co by taketo veci robili, ale ked uz raz mam takyto pripad, tak co s tym mam urobit? mam odist od takejto firmy? alebo? hm.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.