Zavrieť

Porady

Môže s majetkom nesvojprávnej osoby opatrovník nakladať podľa vlastného uváženia?

Dobrý deň.

Opíšem prípad. Manželka bola zbavená svojprávnosti a jej opatrovníkom sa stal manžel. Spolu deti nemajú ale každý má z predchádzajúceho manželstva 2 dospelé deti. Manželka pred svadbou vlastnila dom. Pokiaľ je zbavená svojprávnosti môže manžel prepísať celý dom na seba? Poprípade na deti s prvého manželstva? Podotýkam, že na liste vlastníctva figuruje ako jediný vlastník manželka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Opatrovník nemôže konať v rozpore so záujmami toho, koho zastupuje. Inak zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil tomu, koho zastupuje.

    Opatrovník spravujúci aj majetok osoby, ktorá bola pozbavená spôsobilosti na právne úkony,ak nejde o bežnú vec, potrebuje na nakladanie s majetkom svojho zverenca schválenie súdu.( tzv. opatrovnícky súd ).
    Súd v tomto konaní skúma, či úkon, ktorý má schváliť je v prospech toho, kto nemá spôsobilosť na právne úkony.
    Ak manžel podpísal za manželku darovaciu zmluvu ako opatrovník, mal vopred požiadať o schválenie tohto právneho úkonu súd. Súd v tomto konaní skúma, či úkon, ktorý má schváliť je v prospech toho, kto nemá spôsobilosť na právne úkony.


    Takéto konanie opatrovníka (darovanie nehnuteľnosti sa nepovažuje za bežnú vec) sa dá napadnúť návrhom na súd -určenia neplatnosti právneho úkonu, ktorým bol na základe darovacej zmluvy prevedený majetok manželky (zverenej osoby)

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Možno toto pomôže, občiansky zákonník.
    zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/

    [hore]§ 27

    (2) Zákonným zástupcom fyzickej osoby, ktorú súd rozhodnutím pozbavil spôsobilosti na právne úkony alebo ktorej spôsobilosť na právne úkony súd rozhodnutím obmedzil, je súdom ustanovený opatrovník.

    [hore]§ 28

    Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.


    Takže 100% nemôže mng. predať nehnuteľnosť, ked je vo výlučnom vlastníctve ženy. Ak by to urobil predaj by bol neplatný. Treba to napadnúť na sude ak sa udialo.

    Iulius je offline (nepripojený) Iulius

    myslím, teda som :) Iulius
    § 192- Opatrovnícke konanie

    čl. 2- v uzneseni, v ktorom sud ustanovuje opatrovnika uvedie i rozsah opatrovnickych práv a povinnosti.

    Treba pozriet uznesenie ake prava sa v nom uvadzaju, ale opatrovnik ma konat v zaujme osoby, ktora mu bola zverena do opateri a prepisovanie jej majutku sa mi nezda ze by to bolo v jej zaujme.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    miestne príslušný súd na návrh zákonného zástupcu /opatrovníka /koná vo veci nakladania majetku /nemôže svojvoľne opatrovník rozhodovať o tomto majetku

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    2009 Pozri príspevok
    Našťastie nie je to môj problém. Iba ma dojal ten osud. Stará sa rovnako ak nie viac ako manžel /opatrovník/. Ten ju stále drží v strese, že dom prepíše na seba a ju vyhodí.
    Myslím, že mng. teda opatrovník sa môže bodnúť. A po takých vyhrážkach by som žiadala o zmenu opatrovníka. Môže ním byť kludne aj dcéra.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    2009 Pozri príspevok
    Našťastie nie je to môj problém. Iba ma dojal ten osud. Stará sa rovnako ak nie viac ako manžel /opatrovník/. Ten ju stále drží v strese, že dom prepíše na seba a ju vyhodí.
    Ak má dcéra námietky voči opatrovníkovi, môže dať návrh na súd na zmenu opatrovníka –( môže žiadať opatrovníctvo pre seba, alebo inú osobu)
    Ako dôvod uvedie, že terajší opatrovník koná v rozpore voči tomu, koho zastupuje.

    2009 je offline (nepripojený) 2009

    2009
    Manžel má plné opatrovníctvo. Jeho pani potrebuje 24 hodinovú starostlivosť. Jej demencia je tak pokročilá, že nevie ani rozprávať. On sa o ňu stará plnohodnotne stará ale......
    Zdá sa mi to byť nespravodlivé. Dom je manželkin a má svoje dve vlastné deti. Podľa zákona by mal byť rozdelený na tretiny. Dobre deti sú samostatné ale dcérka býva s nimi. Je rozvedená s jedným vlastným a druhým nevlastným dieťaťom, ktoré si adoptovala počas manželstva a vybralo si bývanie s ňou. Z jedného platu ich ledva uživí a platiť si niekde v Bratislave podnájom je nad jej sily.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Podľa zákona by mal byť rozdelený na tretiny
    takéto rozdelenie prichádza do úvahy až po jej smrti,

    2009 je offline (nepripojený) 2009

    2009
    Ja viem Hanka iba som si vzdychla. Je mi jej ľúto. Veď aj ona sa stará. Nejak mi nesedí aby sa svojvoľne manipulovalo s majetkom nesvojprávneho človeka. Idem pozrieť ešte na ten paragraf 192

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    2009 Pozri príspevok
    Ja viem Hanka iba som si vzdychla. Je mi jej ľúto. Veď aj ona sa stará. Nejak mi nesedí aby sa svojvoľne manipulovalo s majetkom nesvojprávneho človeka. Idem pozrieť ešte na ten paragraf 192
    Určite nemôže,
    je to nad jeho právomoci, aj ked je opatrovníkom. Lebo toto je veľký úkon a musí s ním podľa mňa súhlasiť súd, teda odobriť predaj majetku a že je to v záujme danej osoby.
    Hladám čosi o čo by som sa oprela, takže ak nájdem § tak prilepím.

    2009 je offline (nepripojený) 2009

    2009
    Xanti Pozri príspevok
    Možno toto pomôže, občiansky zákonník.
    zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/

    [hore]§ 27

    (2) Zákonným zástupcom fyzickej osoby, ktorú súd rozhodnutím pozbavil spôsobilosti na právne úkony alebo ktorej spôsobilosť na právne úkony súd rozhodnutím obmedzil, je súdom ustanovený opatrovník.

    [hore]§ 28

    Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.


    Takže 100% nemôže mng. predať nehnuteľnosť, ked je vo výlučnom vlastníctve ženy. Ak by to urobil predaj by bol neplatný. Treba to napadnúť na sude ak sa udialo.
    Toto som chcela vedieť. Vďaka Xanti

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    2009 Pozri príspevok
    Toto som chcela vedieť. Vďaka Xanti
    Rado sa stalo.

    Ako žlč mi zovrela, ked som našla tvoj problém. Neskutočné, ako chce niekto na úkor druhého zbohatnúť.

    2009 je offline (nepripojený) 2009

    2009
    Xanti Pozri príspevok
    Rado sa stalo.

    Ako žlč mi zovrela, ked som našla tvoj problém. Neskutočné, ako chce niekto na úkor druhého zbohatnúť.

    Našťastie nie je to môj problém. Iba ma dojal ten osud. Stará sa rovnako ak nie viac ako manžel /opatrovník/. Ten ju stále drží v strese, že dom prepíše na seba a ju vyhodí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.