Zavrieť

Porady

Pálenica u susedov

Dobrý den,
zaujimalo by ma ci ma niekto skusenosti s palenicou u susedov.jedna sa o certifikovanu oficialnu palenicu. susedia predali dom a novy majitelia nam vcera oznamili ze planuju urobit na dome oficialnu certifikovanu palenicu.Obavam sa ale nejakych skodlivych vplyvov - smrad, hluk, vypary a tak.
ako by ste to riesili vy? alebo co treba zmluvne s nimi podpisat? nejaku dohodu o dodrzani urcitych podmienok? nevie mi niekto poradit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Iveta Malíková Pozri príspevok
    Dobrý den,
    zaujimalo by ma ci ma niekto skusenosti s palenicou u susedov.jedna sa o certifikovanu oficialnu palenicu. susedia predali dom a novy majitelia nam vcera oznamili ze planuju urobit na dome oficialnu certifikovanu palenicu.Obavam sa ale nejakych skodlivych vplyvov - smrad, hluk, vypary a tak.
    ako by ste to riesili vy? alebo co treba zmluvne s nimi podpisat? nejaku dohodu o dodrzani urcitych podmienok? nevie mi niekto poradit?
    Úpravou susedských vzťahov sa zaoberá § 127 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník.

    Táto úprava je postavená na princípe vzájomnosti, tzn. ochrana práv jedného z vlastníkov nehnuteľnosti nemôže byť neprimerane na škodu susediacemu vlastníkovi. Nie však v štýle "ako tebe, tak aj mne" ale skôr v štýle "nerob druhému to, čo nechceš, aby robili tebe". Platí tu zásada občianskeho práva "Práva jedného končia tam, kde začínajú práva druhého"

    Čo je zásahom nad mieru primeranú pomerom je na subjektívnom posúdení a je potrebné tieto veci posudzovať komplexne, napr. z pohľadu opakovania, intenzity zásahu.

    Vo Vašom prípade Vám odporúčam spísať nejakú písomnú Dohodu o úprave susedských vzťahov. Tam si určíte pravidlá hry.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Iveta Malíková Pozri príspevok
    dakujem, a neviete mi neico poradit, alebo nejaky vzor niekte kde najdem? s tymto som sa este nestretla. z jednej strany mame sestru - tu taketo nic spisovat nieje potrebne a z druhej strany dlho nikto nebyval.
    a dakujem za info.
    Univerzálny vzor nie je, ale skúste niečo v štýle:

    Dohoda o úprave susedských vzťahov

    Sused A: ............................

    Sused B: ............................

    ako oprávnení vlastníci susediacich pozemkov uzatvárajú túto

    DOHODU O ÚPRAVE SUSEDSKÝCH VZŤAHOV

    čl. 1
    PRÁVA VLASTNÍKOV
    čo kto môže robiť. To závisí na Vašej dohode

    čl. 2
    POVINNOSTI VLASTNÍKOV
    aké sú povinnosti vlastníkov, napr. oznamovacia povinnosť atď. Tiež závisí na Vašej dohode.

    čl. 3
    ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
    aké sú podmienky odstúpenia od zmluvy, sankcie atď

    no a na záver dátum a podpisy
    dakujem, a neviete mi neico poradit, alebo nejaky vzor niekte kde najdem? s tymto som sa este nestretla. z jednej strany mame sestru - tu taketo nic spisovat nieje potrebne a z druhej strany dlho nikto nebyval.
    a dakujem za info.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.