Zavrieť

Porady

Posielanie tovaru priamo od výrobcu zákazníkovi

Príležitostne dávam vyrábať tovar, ktorý ďalej predávam, neživnostníkovi, a na tento účel potrebujem spätne vystaviť kúpnu zmluvu za už uskutočnené dodanie. Ide o to, že s výrobcom sme sa dohodli (nezmluvne), že tovar pošle priamo zákazníkovi (aby som predišla dvojitému poštovnému: výrobca > ja > zákazník). Výrobcovi potom uhrádzam sumu poštovného. Samozrejme aj zákazníkovi vo FA účtujeme túto sumu poštovného. Zaujíma ma,
1) či môžem cenu dopravy v kúpnej zmluvy medzi mnou a výrobcom integrovať priamo do ceny výrobku,
2) či potrebujem podací lístok ako potvrdenie o odoslaní na to, aby som mohla poštovné faktúrovať zákazníkovi. Čo ak sa stane, že sa niekedy podací lístok stratí?
3) Je potrebné cenu poštovného uviesť do kúpnej zmluvy?
Spôsob, akým to riešime, mi jednoznačne zjednodušuje prácu, problém však nastáva pri zaúčtovaní (JÚ). Hlavne si chcem byť istá, že náš postup je v súlade so zákonom (ak nie je, čo treba spraviť, aby bol?).
ďakujem vopred za odpovede.
Naposledy upravil kath : 01.04.10 at 18:15 Dôvod: štylistická úprava
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    kath Pozri príspevok
    Príležitostne dávam vyrábať tovar, ktorý ďalej predávam, neživnostníkovi, a na tento účel potrebujem spätne vystaviť kúpnu zmluvu za už uskutočnené dodanie. Ide o to, že s výrobcom sme sa dohodli (nezmluvne), že tovar pošle priamo zákazníkovi (aby som predišla dvojitému poštovnému: výrobca > ja > zákazník). Výrobcovi potom uhrádzam sumu poštovného. Samozrejme aj zákazníkovi vo FA účtujeme túto sumu poštovného. Zaujíma ma,
    1) či môžem cenu dopravy v kúpnej zmluvy medzi mnou a výrobcom integrovať priamo do ceny výrobku,
    2) či potrebujem podací lístok ako potvrdenie o odoslaní na to, aby som mohla poštovné faktúrovať zákazníkovi. Čo ak sa stane, že sa niekedy podací lístok stratí?
    3) Je potrebné cenu poštovného uviesť do kúpnej zmluvy?
    Spôsob, akým to riešime, mi jednoznačne zjednodušuje prácu, problém však nastáva pri zaúčtovaní (JÚ). Hlavne si chcem byť istá, že náš postup je v súlade so zákonom (ak nie je, čo treba spraviť, aby bol?).
    ďakujem vopred za odpovede.
    No priznam sa,ze mi to pripada trochu nelogicke, ked vyrobca posiela tovar priamo tvojmu zakaznikovi.../aj ked neni podnikatel/, to sa čudujem, ze este robi niečo cez teba....klobuk dolu....ved ak si prezradis kontakty/dodavatelov/ čo odkial nakupujes tak nebudes mat čo robit a kazdy si to kupi sam a bez teba....
    ad 1. ak kupis tovar a mas na fakture zohladnene postovne,dopravu,balne,môzes to zohladnit v tvojej predajnej cene-tzv.marža.
    ad 2. ak posielas balik,resp.dobierku, tak sa da robit aj tak ze zadas cenu poistenia-balik,dobierka=fakturovana suma, dobierka=fakt.suma+postovne, ten podaci listok si zúčtujes ako poštovne a priradis ho k danej fakture.
    ad 3 -neviem aku sumu by si dala do kupnej zmluvy, lebo postovne je dost hakliva tema a večne sa sumy menia, čo tam das,aku sumu-len streliš ze približne cca 10eur???

    kath je offline (nepripojený) kath

    kath
    neprezrádzam tak kontakty na svojho dodávateľa, všade, na obálkach aj podacích lístkoch sú uvedené moje kontaktné informácie, priložená je faktúra, ktorú ja vystavím. Aj tak by to musel výrobca posielať mne a ja preposlať zákazníkovi, tak prečo by to neposlal namiesto mne na adresu zákazníka, jediné,čo musí spraviť navyše, je vytlačiť faktúru a občas vypísať dobierku. Tento spôsob je nám zatiaľ najvýhodnejší (ide len o jedného výrobcu,ktorého osobne poznám) aj vzhľadom na to, že ešte nemáme zriadený sklad, je to dočasné riešenie. Len by som potrebovala vedieť, či to nie je z právneho hľadiska nesprávny postup.

    1) integráciu poštovného som myslela do nákupnej ceny v kúpnej zmluve, pričom to isté poštovné je už na faktúre pre zákazníka uvedené ako samostatná položka.

    2) tomu rozumiem, nesprávne som sa vyjadrila. Prosím ignorovať tento bod
    Naposledy upravil kath : 01.04.10 at 21:10

    Posielanie tovaru priamo od výrobcu zákazníkovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.