Zavrieť

Porady

Prava a povinnosti konatela

Ahojte milý poraďáci,
opäť mám perličku: aké sú práva a povinnosti konateľa, ktorý odišiel na invalidný dôchodok a nebola s nim po jeho odchode uzatvorená ani mandátna zmluva ani iná, bol zapísaný v OR, vystupoval naďalej ako konateľ, nikto nezrušil zápis v OR. Vyplývajú mu nejaké povinnosti voči firme, alebo práva, alebo je treba urobiť urýchlene zápis v OR a nesmie vystupovať ako konateľ. Podotýkam, že nepoberal ani žiadne odmeny.
Ďakujem za názory a rady vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nika17 je offline (nepripojený) nika17

    nika17
    To, že pán XY odišiel na invalidný dôchodok nemá žiadny (právny) vplyv na to, že vystupuje v pozícii konateľa sro. V tejto pozícii vystupuje na základe zmluvného vzťahu, zmluvy podľa obchodného zákoníka, ktoré je oprávnený uzavierať bez ohľadu na to, či je invalid alebo nie. Jeho spôsobilosť na právne úkony sa tým neobmedzuje .

    Takže na jeo pozícii sa tým, že sa stal invalidom, nič nemení.

    finis je offline (nepripojený) finis

    finis
    osobne si myslim, ze situacia kedy sa zamestnanec da presvedcit, aby sa stal konatelom vo firme, kde nema majetkovy podiel je prinajmensom nestastna.poznam pripady, kde konatelia niekolko rokov bojovali o vymazanie z OR a chodili im neprijemne vyzvy na zaplatenie cudzich dlhov.to nehovorim o situacii ked majitel prikaze konatelovi konat vo veci uricitym sposobom a v pripade problemov dostane amneziu a na vsetkych listinach figuruje podpis konatela.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Ahojte milý poraďáci,
    opäť mám perličku: aké sú práva a povinnosti konateľa, ktorý odišiel na invalidný dôchodok a nebola s nim po jeho odchode uzatvorená ani mandátna zmluva ani iná, bol zapísaný v OR, vystupoval naďalej ako konateľ, nikto nezrušil zápis v OR. Vyplývajú mu nejaké povinnosti voči firme, alebo práva, alebo je treba urobiť urýchlene zápis v OR a nesmie vystupovať ako konateľ. Podotýkam, že nepoberal ani žiadne odmeny.
    Ďakujem za názory a rady vopred.
    Prečo píšeš v minulom čase? on je konateľom zapísaným v OR a na základe toho má právo zastupovať s.r.o.
    Ak bude treba urobiť "nejaký zápis v OR" tak je to bude jeho povinnosť, avšak až na základe rozhodnutia valného zhromaždenia.
    A ak je on spoločníkom, tak je majiteľom podielu v s.r.o. a teda on má aj právo rozhodovať o veciach spoločnosti.
    Čo píše nika17 to všetko je správne.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Hej, mate pravdu je zapisany nadalej v OR, ale nie je ani spolocnikom ani majitelom, nie je s nim uzatvorena ziadna pisomna zmluva v zmysle obchodneho zakonnika. Skratka islo mi o to, ze chce vediet, ze bol do OR zapisany zakladatelskou listinou pri vzniku spolocnosti ako samostatne konajuci konatel,pri vzniku firmy s nim bola uzatvorena pracovna zmluva, ktora vymedzovala jeho povinnosti ako konatela,podotykam pracovna zmluva /co nepokladam za prave najlepsie riesenie/, odisiel na ID, pracovná zmluva skoncila - bol riadne ukonceny pracovny pomer. A tu som mala pochybnosti ako to je, ale po nastudovani OZ som zistila , ze ci bola s nimm uzatvorena nejaka zmluva pisomne , alebo nie i tak ma nadalej povinnosti a prava konatela az do jeho abdikacie, ktoru musi dorucit firme - dalsim konatelom a majitelom spolocnosti preukazatelne, nakolko vo firme neexistuje, ze by mali valne zhromazdenia, co tiez nie je spravne.A kedze v tejto firme nie je vsetko tak ako ma byt, chcel by sa konatelstva vzdat, nakolko bol v tom, ze odchodom do ID mu konatelstvo zaniklo, co nezaniklo a musi to riesit teraz.
    Neviem ci so mnou suhlasite, ale ja mu navrhujem podat abdikacny list pisomnou formou, poslat postou na adresu firmy doporucene s navratkou do ruk konatelov. Ci uz oni zvolaju valne ,alebo nie je to ich problem, ak sa nemylim, po 60 dnoch by malo prist k zaniku ak to firma nebude riesit skor.
    Dakujem za dalsie nazory.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Hej, mate pravdu je zapisany nadalej v OR, ale nie je ani spolocnikom ani majitelom, nie je s nim uzatvorena ziadna pisomna zmluva v zmysle obchodneho zakonnika. Skratka islo mi o to, ze chce vediet, ze bol do OR zapisany zakladatelskou listinou pri vzniku spolocnosti ako samostatne konajuci konatel,pri vzniku firmy s nim bola uzatvorena pracovna zmluva, ktora vymedzovala jeho povinnosti ako konatela,podotykam pracovna zmluva /co nepokladam za prave najlepsie riesenie/, odisiel na ID, pracovná zmluva skoncila - bol riadne ukonceny pracovny pomer. A tu som mala pochybnosti ako to je, ale po nastudovani OZ som zistila , ze ci bola s nimm uzatvorena nejaka zmluva pisomne , alebo nie i tak ma nadalej povinnosti a prava konatela az do jeho abdikacie, ktoru musi dorucit firme - dalsim konatelom a majitelom spolocnosti preukazatelne, nakolko vo firme neexistuje, ze by mali valne zhromazdenia, co tiez nie je spravne.A kedze v tejto firme nie je vsetko tak ako ma byt, chcel by sa konatelstva vzdat, nakolko bol v tom, ze odchodom do ID mu konatelstvo zaniklo, co nezaniklo a musi to riesit teraz.
    Neviem ci so mnou suhlasite, ale ja mu navrhujem podat abdikacny list pisomnou formou, poslat postou na adresu firmy doporucene s navratkou do ruk konatelov. Ci uz oni zvolaju valne ,alebo nie je to ich problem, ak sa nemylim, po 60 dnoch by malo prist k zaniku ak to firma nebude riesit skor.
    Dakujem za dalsie nazory.
    Zdá sa, že konatelia nemajú žiadne práva, iba povinnosti. Čiste teoreticky, valné zhromaždenie môže za konateľa vymenovať kohokoľvek a ten o tom nemusí mať ani tušenie,§125 ods 1) písm f). Ten potom nemôže ani zomrieť, stále bude konateľom, pokiaľ ho valné zhromaždenie neodvolá? Možno sa obrátiť na súd v zmysle §131 obch. zákonníka. Predtým by bolo potrebné to písomne oznámiť firme. Ak by bol však jediným konateľom, tak sám sebe?

    zeron je offline (nepripojený) zeron

    zeron
    len takú malú poznámku - ak sa aj konateľ vzdá svojej funkcie a valné zhromaždenie ho neodvolá v zákonom stanovenej lehote, tak jeho jediná šanca ako sa zbaviť funkcie je podať návrh na začatie konania o zhode na súd, kedy súd bude musieť dať do súladu stav vedený v obchodnom registri s právnym stavom.

    a ešte jedna poznámka - samozrejme, že valné nemôže za konateľa vymenovať len tak kohokoľvek, pretože na zápis sa vyžaduje napr. podpisový vzor konateľa, takže tá osoba o tom musí vedieť, že je konateľom, v opačnom prípade ju register nezapíše.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    No vies, ono az tak vsade celkom nie je, stretla som sa uz aj s tym, ze sa zapisalo bez orig. overeneho podpisu , ale to uz su iné veci.Tak ako napisala marjankaj myslim, ze konatelia , len konatelia nie aj spolocnici su v celkovo dost v nevyhode, pretoze ak ho valne nuti robit nieco coje proti jeho presvedceniu a neurobi to, co si pomoze,nic ak je to takto , abdikovat sice moze, ale az na zaklade sudneho rozhodnutia , ak s tym valne zhromazdenie nesuhlasi a povedz mi kolko je takychto ludi, co sa chcu tahat dobrovolne po sudoch. Vies poznam ich dost, ktorisa stali konatelmi hned okolo roku 1992-1995 a vtedy si vobec neuvedomovali ake su ich prava a povinnosti, medzi tym sa vselico vo firmach pomenilo a konatel , ak s tym valne nesuhlasi a vyhovuje muto ostava konatelom proti svojej voli.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Hej, mate pravdu je zapisany nadalej v OR, ale nie je ani spolocnikom ani majitelom, nie je s nim uzatvorena ziadna pisomna zmluva v zmysle obchodneho zakonnika. Skratka islo mi o to, ze chce vediet, ze bol do OR zapisany zakladatelskou listinou pri vzniku spolocnosti ako samostatne konajuci konatel,
    pri vzniku firmy s nim bola uzatvorena pracovna zmluva, ktora vymedzovala jeho povinnosti ako konatela,podotykam pracovna zmluva /co nepokladam za prave najlepsie riesenie/,
    odisiel na ID, pracovná zmluva skoncila - bol riadne ukonceny pracovny pomer. A tu som mala pochybnosti ako to je, ale po nastudovani OZ som zistila , ze ci bola s nimm uzatvorena nejaka zmluva pisomne , alebo nie i tak ma nadalej povinnosti a prava konatela az do jeho abdikacie, ktoru musi dorucit firme - dalsim konatelom a majitelom spolocnosti preukazatelne, nakolko vo firme neexistuje, ze by mali valne zhromazdenia, co tiez nie je spravne.A kedze v tejto firme nie je vsetko tak ako ma byt, chcel by sa konatelstva vzdat, nakolko bol v tom, ze odchodom do ID mu konatelstvo zaniklo, co nezaniklo a musi to riesit teraz.
    Neviem ci so mnou suhlasite, ale ja mu navrhujem podat abdikacny list pisomnou formou, poslat postou na adresu firmy doporucene s navratkou do ruk konatelov. Ci uz oni zvolaju valne ,alebo nie je to ich problem, ak sa nemylim, po 60 dnoch by malo prist k zaniku ak to firma nebude riesit skor.
    Dakujem za dalsie nazory.
    k zvýraznenému: táto informácia nebola v pôvodnom zadaní a z toho vychádzali aj okamžité reakcie poraďákov.
    PZ na výkon funkcie konateľa nebolo správne riešenie.
    Môj názor : ak s.r.o. skončila prac. pomer s konateľom bez majetkovej účasti, tak vedome súhlasila s tým, že aj jeho povinnosti ako konateľa skončia týmto dňom a mala zabezpečiť aj zápis tejto zmeny v OR.

    mi_ke je offline (nepripojený) mi_ke

    mi_ke
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    No vies, ono az tak vsade celkom nie je, stretla som sa uz aj s tym, ze sa zapisalo bez orig. overeneho podpisu , ale to uz su iné veci.Tak ako napisala marjankaj myslim, ze konatelia , len konatelia nie aj spolocnici su v celkovo dost v nevyhode, pretoze ak ho valne nuti robit nieco coje proti jeho presvedceniu a neurobi to, co si pomoze,nic ak je to takto , abdikovat sice moze, ale az na zaklade sudneho rozhodnutia , ak s tym valne zhromazdenie nesuhlasi a povedz mi kolko je takychto ludi, co sa chcu tahat dobrovolne po sudoch. Vies poznam ich dost, ktorisa stali konatelmi hned okolo roku 1992-1995 a vtedy si vobec neuvedomovali ake su ich prava a povinnosti, medzi tym sa vselico vo firmach pomenilo a konatel , ak s tym valne nesuhlasi a vyhovuje muto ostava konatelom proti svojej voli.
    Na podpisovy vzor sa ani overenie podpisu nevyzaduje...

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Prepacte, ze som sa hned presne nevyjadrila presne,ono ked kazdy názor hned vyvola dalsiu otazku a asi by sme takto mohli polemizovat dlho, takze uz len : ano bola s nim pri zapise do OR uzatvorena pracovna zmluva, s tym, ze to nie je najspravnejsie suhlasim, mala byt mandatna, ale ked tak teraz citam Vase prispevky, tak asi to je jedina ochrana konatela, ktorý chce odísť a napr. valne zhromazdenie by mu v tom robilo problemy, a co sa týka tohoto konkretneho ano je bez majetkovej úcasti, lenze bol taký truhlík, ze po odchode do ID este sa dal "ukecať" a este nejaku dobu im vypomahal, tym padom tam figuruju jeho podpisy a myslim, ze sa to potom povazuje za jeho tichý súhlas nadalej byt konatelom firmy.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Dakujem velmi pekne za prispevky, ono toto je prave pripad toho nestastnika, kedy majitel dostal amneziu a vsade figuruje konatelov podpis.Takze chcela som sa na toto popytat, aby som vedela reagovat, i ked moj osobny nazor je, ze to patri pravnikovi hlavne pred podpisom ked sa stava konatelom a nezaskodi ani pri ukonceni.
    Dakujem a pozdravujem vsetkych.
    Viac hlav viac rozumu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.