Zavrieť

Porady

nevyplácanie zákonných dávok- neuveriteľné

Bol by som vďačný za radu v podľa mňa ťažko uveriteľnom prípade.
Kolegova dcéra ukončila pracovný pomer vo firme v marci 2008, pre problémy firmy a z toho plynúce nevyplácanie mzdy. Od toho času si nenašla zamestnanie. Viackrát požiadala o sociálnu podporu- bola jej zamietnutá. V decembri 2009 sa jej narodila dcéra a na túto nedostáva rodinné prídavky a ani materský príspevok. Dva roky ju živia rodičia (obidvaja majú minimálnu mzdu- otec nevie finančne zabezpečiť ani seba)
Sám som jej pomohol napísať sťažnosť na sociálnu poisťovňu v Komárne- neodpovedala na ňu. Otec dieťaťa nikde nepracuje a nijako sa nepodieľa na jeho výžive. Táto rodina ťažko komunikuje po slovenský (maďari). Na zúfalú matku bola v poisťovni namiesto tlmočníka, privolaná bezpečnostná služba. Sociálna poisťovňa zdôvodňuje nevyplácanie prídavok a materskej tým, že mladej matke dieťaťa stále trvá pracovný pomer. Osobne som bol za konateľkou firmy, ktorá zamestnávala zmienenú mladú matku, tá mi tvrdila, že potrebné papiere jej odovzdala, tá ich ale nemá a ani nemala. Sociálna poisťovňa argument trvania pracovného použila až pri odmietnutí rod, prídavok a materskej, neargumentovala ním pri žiadosti o sociálne dávky nezamestnanej (tehotnej) žiadateľky. Bývam v bezprostrednej blízkosti uvedenej firmy a sám môžem stopercentne potvrdiť, že dievča už dva roky vo firme nepracuje. Som presvedčený, že sa jedná o zneužitie veľmi nízkeho právneho povedomia uvedenej rodiny, ktorá sa nevie brániť. Sociálna poisťovňa by si to azda mala vybaviť s uvedenou firmou alebo dať návrh na odobratie!? dieťa matke bez finančných prostriedkov.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mackoivan, v príspevku viackrát spomínaš sociálnu poisťovňu. Ak kolegovej dcére nevznikol nárok na dávku v materstve, má nárok na rodičovský príspevok, ktorý vypláca Úrad ppráce, soc. vecí a rodiny, rovnako ako aj prídavky na dieťa. Ak dosiahla vek 25 rokov, môže požiadať o dávky v hmotnej núdzi, podmienkou však je, že musí mať priznané výživné na svoje dieťa. Ak otec dieťaťa nepracuje, môže požiadať o náhradné výživné.
Trvanie pracovného pomeru - pokial jej vznikol nárok na materské, ktoré vypláca sociálna poisťovňa, nemá žiadny vplyv na výplatu tejto dávky. Od gynekologa dostala pred pôrodom tlačivo žiadosť o materské, ku ktorému jej vystaví potvrdenie o príjme zamestnávatel a toto mala odovzdať v sociálnej poisťovni.

Ako vidíš, možností ako získať finančné prostriedky je niekoľko. Možno práve ťažká komunikácia v slovenskom jazyku je problémom k získaniu potrebných informácii ...
7 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Na Prídavok na dieťa má jednoznačne nárok. Priložila som tlačivo.
Treba vyplniť a odovzdať na UPSVaR (úrad práce, soc.vecí a rodiny) v Komárne.
Ešte jedna vec: žiadateľ o prídavok si môže uplatniť nárok na prídavok spätne najviac za obdobie šiestich mesiacov, takže požiadať spätne.

Pozri aj tu :
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...0pr%C3%ADdavok
7 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

podlamna bude možno problém aj v tom, že v SP nie je zaevidovaná odhláška zamestnávatela o ukončení PP. Ale neviem, aký by to malo vplyv napr. na rodinné prídavky. Takže problém bude asi ozaj v komunikácii.

Ak jej PP skončil v r.2008, tak pri nástupe na MD neskôr ako 6mesiacov od ukončenia PP ak nepobe
(malý mi trištvrte príspevku vymazal, tak doplnam ...


velká škoda toto.
Naposledy upravil brčko : 10.04.10 at 14:07
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

brčko Pozri príspevok
podlamna bude možno problém aj v tom, že v SP nie je zaevidovaná odhláška zamestnávatela o ukončení PP. Ale neviem, aký by to malo vplyv napr. na rodinné prídavky. Takže problém bude asi ozaj v komunikácii.

(malý mi trištvrte príspevku vymazal, tak doplnam ...


velká škoda toto.
Gabika, ale ako súvisí odhláška zamestnávatela s prídavkom na dieťa alebo rodičovským príspevkom ? Veď tie sa vyplácajú aj za trvania prac.pomeru a vypláca ich UPSVaR, nie SP
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

1. od ukončenia PP bola evidovaná na UP do evidencie uchádzačov o zamestnanie?
- ak áno, doklady od zamestnávatela predpokladám mala (zápočet) a asi originál odovzdala, aj ked si originál mala nechať a dať na uprad len kopiu
- ak nie, tak bude problém aj so zdravotným poistením.

Ak však zápočtový list nedostala, tak by v bývalom zamstnaní nemal byť problém jej vystaviť rovnopis (tiež som si musela znovu pýtať ZL v prvom zaemstnaní, aj ked mi tvrdili, že ho poslali poštou a poslali len potvrdenie o príjme). Tiež doklad o ukončení PP (nepíšete ako skončil, či dohodou, výpovedou aleob ako)

Ak jej PP skončil v 3/2008, tak nárok na materské nemá. Neviem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veronikasad Pozri príspevok
Gabika, ale ako súvisí odhláška zamestnávatela s prídavkom na dieťa alebo rodičovským príspevkom ? Veď tie sa vyplácajú aj za trvania prac.pomeru a vypláca ich UPSVaR, nie SP
Máš pravdu, tiež mi to potom došlo. Najprv som myslela na nárok na materské ak má stále príjem. Ale pochybujem, že kontrolujú nahlásenie zmeny na MD, ak by PP trval.

preto ma napadlo, či nebol problém práve s podporou, kvôli trvajúcemu PP alebo niečo s tým. Ale bez dokladov ju nezaevidujú. Preto zásadná otázka, či bola evidovaná na UP v evid. uchádzačov o zaem, vid príspevok vyššie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak nevznikol nárok na materské, od mesiaca decembra 2009, kedy sa jej narodilo dieťa, má nárok na rodičovský príspevok. K vybaveniu potrebuje rodný list dieťaťa, načo jej je zápočet ?
(neviem, či sa ešte sleduje povinná gynekologická starostlivosť počas tehotenstva)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veronikasad Pozri príspevok
Ak nevznikol nárok na materské, od mesiaca decembra 2009, kedy sa jej narodilo dieťa, má nárok na rodičovský príspevok. K vybaveniu potrebuje rodný list dieťaťa, načo jej je zápočet ?
(neviem, či sa ešte sleduje povinná gynekologická starostlivosť počas tehotenstva)
najistejšie je riešiť situáciu ludí od základov (môj názor, hlavne pri takýchto nejasných prípadoch treba riešiť vec od začiatku.) Aj ked na druhej strane máte pravdu, neviem či chce zadávatel riešiť len fin.situáciu alebo celkovo jej situáciu, t.j. všetko, na čo má nárok a čo bude pre budúcnosť potrebovať (zdrav.poistenie, záp.list pre budúceho zamestnávatela, dôch.poistenie, všetky príspevky pre mamičku ...). TAkže asi zbytočne idem na to zoširoka?

Zápočtový list myslím potrebuje pri zaevidovaní na UP. Ak by nebola zaevidovaná, tak je asi problém so zdravotným poistením. Tiež v prípade, ak je dlhodobo nezamestnaná, tak nevyžadujú potvrdenie zo SP o tom, že nárok na materské nemáš. Takže podla toho aj predpokladám budú od nej požadovať podklady, aj ked na úradoch nikdy nevieš.

a súhlalsím, ak PP skončil v 3/2008, tak má nárok na rodičovský príspevok od 12/2009.

2. Kolko cca kalendárnych dní trval jej prac.pomer (pozor, nie práca na dohodu, len na pracovný pomer) v období cca12/2007-12/2009? (podsatatné pre výšku RP a tiež pre potvrdenia, ktoré bude potrebovať zo SP)

3. Je teda slobodná a nežije s partnerom (tiež kvôli potvrdeniam pre nárok na rodič.príspevok, lebo by možno mohli žiadať potvrdenie o tom, že nepoberá materské manžel/otec dieťaťa)
Naposledy upravil brčko : 10.04.10 at 14:55
2 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

samozrejme vychádzam z toho čo mi bolo povedáné. Čudujem sa, že na sťažnosť soc. poisťovňa neodpovedala. Odporúčim jej to ešte cez úrad práce.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sociálna poistnovna vypláca len materské a na to nemá ona nárok, ked jej PP skončil 3/2008.

Ostatné nároky rieši UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny (rodičovský príspevok, rodinné prídavky, príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa)

A treba jej povedať, nech si dá prihlášku na soc.poistovnu, aby bola počas riadnej starostlivosti o dieťa dôchodkovo poistená štátom. Ak si nedala prihlášku (na registračnom liste fyzickej osoby + prehlásenie o riadnej starostlivosti +kopia rodného listu dieťaťa + príp. ak by bola v II.piliery tak další papier), tak ju teraz prihlásia až odo dna, kedy podá prihlášku. Takže to je tiež škoda, ak nepracuje, aby nebola dôch.poistená štátom.

takže bola evidovaná na UP?

no a pozor, aby požiadala o príspevky do konca myslím juna, ale radšej skôr, lebo by mohla napr. stratiť nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (musí mať doklad od gynekologa, že od 4mesiaca navštevovala prehliadky a od detského lekára, že sa dieťa dožilo 28dní)
2 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

brčko!
tiež dík. Je nezamestnaná, slobodná. Otec dieťaťa je len príťažou. Nemá s ním vysporiadané právne zaležitosti, dokonca nefiguruje ani ako otec, lebo vraj preto, že nemá ob. preukaz, nebol na žiadnom úrade, aby si zlegalizoval otcovstvo. Pracovala asi rok a pol. Má 23 rokov. Nemá prostriedky na dopravu po úradoch. Jej rodičia s ňou nežijú (pracujú v BA)
úrady podľa mńa v tomto prípade "spia"
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Toho behania po úradoch je v jej prípade až prílíž, ale bez toho to nepôjde. Alebo na základe presných info by sa dalo aj poštou. Ale neviem, či dokáže vyplniť napr. prihlášky na SP alebo žiadosti, lebo bez pomoci úradníčok by som si to ani ja netrúfala. Má nárok na viac príspevkov ale k tomu treba aj dalšie potvrdenia, ale ak o ne nepožiada do konca júna, tak nárok na niektoré zanikne (dúfam, že nie skôr). MOžno už o niektoré požiadala.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

mackoivan Pozri príspevok
Otec dieťaťa je len príťažou. Nemá s ním vysporiadané právne zaležitosti, dokonca nefiguruje ani ako otec, lebo vraj preto, že nemá ob. preukaz, nebol na žiadnom úrade, aby si zlegalizoval otcovstvo.
úrady podľa mńa v tomto prípade "spia"
Možno spia úrady, ale mladá musí v prvom rade podať na súd žalobu o určenie výživného voči otcovi dieťaťa a vôbec ju nemusí zaujímať, či on má alebo nemá OP, prípadne to aj spojiť so žalobou na určenie otcovstva a úpravu práv a povinností voči dieťaťu. K ostatnému popísanému sa nevyjadrujem, ale nedá mi - predsa len v Komárne určite aj na úradoch komunikujú bohužiaľ vo väčšine prípadov po maďarsky, takže jazykovú bariéru nepredpokladám. A je smutné, že má 23 rokov, žije na Slovensku a nevie sa dorozumieť štátnym jazykom. niekde nastala chyba v komunikácii.
2 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

willma Pozri príspevok
Možno spia úrady, ale mladá musí v prvom rade podať na súd žalobu o určenie výživného voči otcovi dieťaťa a vôbec ju nemusí zaujímať, či on má alebo nemá OP, prípadne to aj spojiť so žalobou na určenie otcovstva a úpravu práv a povinností voči dieťaťu. K ostatnému popísanému sa nevyjadrujem, ale nedá mi - predsa len v Komárne určite aj na úradoch komunikujú bohužiaľ vo väčšine prípadov po maďarsky, takže jazykovú bariéru nepredpokladám. A je smutné, že má 23 rokov, žije na Slovensku a nevie sa dorozumieť štátnym jazykom. niekde nastala chyba v komunikácii.
Pravdaže, viná si je v prvom rade ona sama, ale tu sa jedná o práva dieťaťa.
S tým privolaním bezpečnostnej služby je to pravda, jednala s úradničkou, ktorá nevie po maďarsky(alebo nechce)
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ako som písala : "ale mladá musí v prvom rade podať na súd žalobu o určenie výživného voči otcovi dieťaťa a vôbec ju nemusí zaujímať, či on má alebo nemá OP, prípadne to aj spojiť so žalobou na určenie otcovstva a úpravu práv a povinností voči dieťaťu."
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.... a ak si sama nepožiada o dávky, na ktoré má nárok..... nikto jej ich nedá... sama to zanedbala
... s úradmi a úradníkmi máme všetci skúsenosti ... a bohužiaľ nie vždy len tie najlepšie.
Ak jej chceš pomôcť ... tak v prvom rade UPSVaR a potom SP (tak ako je vyššie spomínané) a aj ZP
2 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

Teraz so s ňou telefonoval. bola na úrade práce. Nedali jej tlačivo na žiadosť o prídavky. materskú jej nedajú preto, že vraj pracuje. Asi bude Chyba vo firme kde pracovala, ktorá ju z akého si dôvodu stále vedie papierovo, ako zamestnanú.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mackoivan Pozri príspevok
Teraz so s ňou telefonoval. bola na úrade práce. Nedali jej tlačivo na žiadosť o prídavky. materskú jej nedajú preto, že vraj pracuje. Asi bude Chyba vo firme kde pracovala, ktorá ju z akého si dôvodu stále vedie papierovo, ako zamestnanú.
Ad jedna,
aj keby pracovala tak má nárok na rodičovský príspevok. Kto myslíš že ho platí? Zamestnávateľ? Ani vo sne, rodičovský príspevok vypláca úrad práce. Takže s tým zamestnanie, nezamestnanie nemá nič spoločné.

Materskú vypláca SP, ak pracuje ak nepracuje nemá nárok ale zase jej vypláca UP rodičovský.

A aj keby ju viedla firma papierovo tak to na rodičovský príspevok nemá vplyv. Ktohovie či tvoja známa nežiada o dávku v hmotnej núdzi alebo čo. Chod s ňou v pondelok na UP a vysvetli to, verím že dostane to správne tlačivo.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mackoivan Pozri príspevok
Teraz so s ňou telefonoval. bola na úrade práce. Nedali jej tlačivo na žiadosť o prídavky. materskú jej nedajú preto, že vraj pracuje. Asi bude Chyba vo firme kde pracovala, ktorá ju z akého si dôvodu stále vedie papierovo, ako zamestnanú.
Neverím, že firma ju uvádza v mesačných výkazoch a platí za ňu odvody, keď nepracuje.
Trvanie prac.pomeru nie je dôvodom na nevyplatenie prídavku na dieťa a rodičovského príspevku.

Nech navštívi Urad práce, oddelenie starostlivosti o rodinu, kde jej pomôžu s vybavením týchto dávok - chyba bude naozaj v komunikácii ...
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mackoivan Pozri príspevok
Teraz so s ňou telefonoval. bola na úrade práce. Nedali jej tlačivo na žiadosť o prídavky. materskú jej nedajú preto, že vraj pracuje. Asi bude Chyba vo firme kde pracovala, ktorá ju z akého si dôvodu stále vedie papierovo, ako zamestnanú.

vytlač http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=328

... ak jej chceš pomôcť ... tak by ste mohli prípadne zistiť (spolu), či je odhlásená v SP ako zamestnanec ... ako je to vlastne teda s jej PP ... a doriešiť.
nariekanie nepomôže (aj zamestnávatelia sú všeliakí ... ale pochybujem, žeby za ňu zamestnávateľ platil... ) - treba to dať do poriadku.
Naposledy upravil Katy a R : 10.04.10 at 16:27
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať