Zavrieť

Porady

Oprava záväzku z min. roka

Klient mi doniesol doklady pre spracovanie 1. Q DPH, v ktorých som našla aj kúpnu zmluvu na automobil spolu s Dohodou o platbách - faktúrou zo dňa 17.12.2009. Kúpil auto na úver a keďže ho začal platiť až v roku 2010, rovnako ako zálohu na zaplatenie kúpnej ceny, tak pre neho celý účtovný prípad začal až v tomto roku. Ibaže mne teraz visí záväzok, ktorý nemám zaúčtovaný v minulom roku.
Myslíte, že je potrebné otvárať účtovné knihy a dopísať záväzok do súvahy? Potešte ma, že nie, že to stačí na začiatku tohto roku i keď mi je jasné, že o účtovnom prípade účtujeme...., pravdivý obraz účtovníctva... atď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Ak nemáš ešte schválenú účtovnú závierku za rok 2009 tak by som o tom v roku 2009 ešte účtoval.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Ak je závierka schválená tak sa už do daného obdobia neúčtuje, ak si bola v roku 2009 zisková tak na úrok použi §17.29, prípadne účtuj voči zisku/strate daného účtovného obdobia, teda roku 2009.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... ešte taká maličkosť - kedy bolo dodané (kúpené) auto? Nevznikli v tej súvislosti aj iné povinnosti v roku 2009?

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    ... lenže som prišla na to, že prvá splátka splatná dňa 1.1.2010 (bola uhradená až v januári) zahŕňa úrok od 17.12. do 31.12.2009. Nie je to veľká suma, takže dodatočné DP nemám chuť riešiť, preto by som to radšej všetko šupla do tohto roku.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Kúpna zmluva robená cez sprostredkovateľa úveru aj úverová zmluva je práve zo 17.12.2009. Klient auto kupoval od známeho a ja som z celej transakcie mala len ústne upovedomenie, že celá záležitosť prebehne až v roku 2010. No zjavne prebehla už v roku 2009. Na protokole o prevzatí vozidla nie je dátum, i keď prepokladám, že bol vystavený tiež 17.12.2009. No zaradilo by sa jednoznačne až v roku 2010. Lenže bolo potrebné účtovať o obstaraní. Nejako mi to vychádza celé na prerobenie účtovníctva z r. 2009.

    Ešte sa spýtam, pretože sa mi naozaj nechce otvárať rok 2009 a nemám ani čas, ak by sa protokol o prevzatí datoval až do roku 2010 - bolo by to schodné?

    Ináč naozaj ďakujem za záujem.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Problém vidím už v poskytnutom úveri, teda ak je to úver a nie pôžička, takisto je dôležité kedy bol spravený prepis vozidla, a to nehovorím o cestnej dani ak bol prepis už v roku 2009.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    je to cez quatro, na jednom tlačive je pôžička, na inom zas spotrebiteľský úver, našla som aj výpožičku
    Podľa TP bolo auto prepísané 7.1.2010

    Oprava záväzku z min. roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.