Zavrieť

Porady

faktúry na prelome rokov

Viem, že koniec roka je ešte ďaleko, ale zaujímalo by ma ako sa má správne zaúčtovať takáto fa./ napr. za tf/

v roku 2005 mi prišla fa od Eurotelu, kde

deň vystavenia 1.1.2005 napr.100 +DPH/19/ =119 sk
deň dodania služby 1.1.2005
a obdobie 01.12.2004 - 31.12.2004

túto faktúru som obdržala 12.1.2005

nechápem prečo deň dod.služby je 1.1.2005, keď obdobie je jasne 12/04, ale je to tak ... a mám také ešte aj iné fa v ktorých deň vystavenia a dodania služby sú v 1/05
a v rozpise je fakturujeme Vám za 1.12.2004-31.12.2004

tak ako?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evina
Áno to som netvrdila, že nie, ale problém je ten, že na faktúre je uvedený dátum daňovej povinnosti 2.1.2006
Tam je jeden základný problém, že fa má zlý dátum dodania.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tweety
Tam je jeden základný problém, že fa má zlý dátum dodania.
Pozri môj príspevok 34, tam to píšem, že vystavili zle faktúru, ale to my nevyriešime. Faktom je to, že dátum dodania je 2.1.2006, teda DP a nárok na odpočet podľa zákona vzniká 2.1.2006
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evina
Pozri môj príspevok 34, tam to píšem, že vystavili zle faktúru, ale to my nevyriešime. Faktom je to, že dátum dodania je 2.1.2006, teda DP a nárok na odpočet podľa zákona vzniká 2.1.2006
Faktom je, že je ten dátum nesprávny, pretože služba bola dodaná v decembri.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tweety
Faktom je, že je ten dátum nesprávny, pretože služba bola dodaná v decembri.
Len nechápem, čo tým chceme teraz vyriešiť, keď jej ten dátum nechcú zmeniť...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evina
Len nechápem, čo tým chceme teraz vyriešiť, keď jej ten dátum nechcú zmeniť...
My dve to nevyriešime, ale ja by som žiadala opravu dátumu, pretože ma ukrátili v decembri o nárok na odpočet. DPH.
Naposledy upravil Tweety : 04.01.06 at 11:21
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, až teraz som sa znova dostala na poradu, keďže mi šéf odišiel.
A tak ako píše Evina, ten dátum mi nezmenia. Len nechápem, ako oni tak môžu robiť účtovníctvo. Asi ostanem pri tom závere čo som napísala v príspevku 37.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Najka
Ahojte, až teraz som sa znova dostala na poradu, keďže mi šéf odišiel.
A tak ako píše Evina, ten dátum mi nezmenia. Len nechápem, ako oni tak môžu robiť účtovníctvo. Asi ostanem pri tom závere čo som napísala v príspevku 37.
Jednoducho, neriadia sa zákonom o DPH. Nákup naúčtuješ do decembra, daň naúčtuješ v decembri na neuznanú a v januári ju preúčtuješ na uznanú. Ale vybabrali s tebou, posunuli Ti nárok na odpočet dane .
0 0
iwona iwona

iwona je offline (nepripojený) iwona

Dobrý deň, mám podobný problém. Je vystavená zmluva o právnom poradenstve za obdobie ôsmich mesiacov v roku 2005 s tým, že v zmluve je napísané, že všetko sa prehodnotí v januári 2006. V zmluve je uvedená odmena za mesiac, ale nie, že sa musí vyplatiť. Poruším finančnčú disciplínu, keď za celé obdobie poradenstva vyplatím celú sumu v mesiaci január 2006?
Za každú odpoveď ďakujem. iwona
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

iwona
Dobrý deň, mám podobný problém. Je vystavená zmluva o právnom poradenstve za obdobie ôsmich mesiacov v roku 2005 s tým, že v zmluve je napísané, že všetko sa prehodnotí v januári 2006. V zmluve je uvedená odmena za mesiac, ale nie, že sa musí vyplatiť. Poruším finančnčú disciplínu, keď za celé obdobie poradenstva vyplatím celú sumu v mesiaci január 2006?
Za každú odpoveď ďakujem. iwona
Riešila by som to cez nevyfakt. dodávku účet 326, ak nevieš presnú sumu tak musíš účtovať rezervu na účet 323.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
iwona
Dobrý deň, mám podobný problém. Je vystavená zmluva o právnom poradenstve za obdobie ôsmich mesiacov v roku 2005 s tým, že v zmluve je napísané, že všetko sa prehodnotí v januári 2006. V zmluve je uvedená odmena za mesiac, ale nie, že sa musí vyplatiť. Poruším finančnčú disciplínu, keď za celé obdobie poradenstva vyplatím celú sumu v mesiaci január 2006?
Veľmi pekná terminológia .-), v praxi sa vyskytujúca veľmi ojedinelo a ešte ojedinelejšie sú vo firmách zavádzané jej základné zásady. Vo vami uvádzanom prípade však nemusíte mať žiadne obavy. Zmluva vás nezaväzuje k spôsobu a času úhrady, takže úhrada zmluvného plnenia je zrejme vecou dohody obchodných partnerov a je možné predpokladať aj fakturáciu zo strany dodávateľa, nakoľko uvádzate, že zmluva sa prehodnotí (resp. zrejme predmet zmluvy a rozsah jeho plnenia) v mesiaci január. Ak nemáte v zmluve bližšie podmienky týkajúce sa úhrady mám za to, že prehodnotenie zmluvy bude vykonané písomne, napríklad formou vyúčtovania zmluvného plnenia. K plneniu sa musíte postaviť vo vzťahu k tomu, kedy budete zostavovať účtovnú závierku. Ak vám v čase jej zostavenia bude známa suma, podľa interných postupov zaúčtujete svoju povinnosť a náklad do roku 2005 cez príslušný účet záväzkov, alebo účet 326. Ak vám suma nebude známa (vyúčtovanie ešte neprebehne) použijete účet rezerv.

Všeobecne dávam do pozornosti termíny " dátum, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka" verzus "dátum zostavenia účtovnej závierky" verzus "dátum, do ktorého je účtovná jednotka povinná zostaviť účtovnú závierku". Chápanie rozdielov medzi spomínanými dátumami je kľúčové vo vzťahu k závierkovým účtovným prípadom a upravujúcim závierkovým účtovným prípadom.
0 0
iwona iwona

iwona je offline (nepripojený) iwona

AVO
Veľmi pekná terminológia .-), v praxi sa vyskytujúca veľmi ojedinelo a ešte ojedinelejšie sú vo firmách zavádzané jej základné zásady. Vo vami uvádzanom prípade však nemusíte mať žiadne obavy. Zmluva vás nezaväzuje k spôsobu a času úhrady, takže úhrada zmluvného plnenia je zrejme vecou dohody obchodných partnerov a je možné predpokladať aj fakturáciu zo strany dodávateľa, nakoľko uvádzate, že zmluva sa prehodnotí (resp. zrejme predmet zmluvy a rozsah jeho plnenia) v mesiaci január. Ak nemáte v zmluve bližšie podmienky týkajúce sa úhrady mám za to, že prehodnotenie zmluvy bude vykonané písomne, napríklad formou vyúčtovania zmluvného plnenia. K plneniu sa musíte postaviť vo vzťahu k tomu, kedy budete zostavovať účtovnú závierku. Ak vám v čase jej zostavenia bude známa suma, podľa interných postupov zaúčtujete svoju povinnosť a náklad do roku 2005 cez príslušný účet záväzkov, alebo účet 326. Ak vám suma nebude známa (vyúčtovanie ešte neprebehne) použijete účet rezerv.

Všeobecne dávam do pozornosti termíny " dátum, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka" verzus "dátum zostavenia účtovnej závierky" verzus "dátum, do ktorého je účtovná jednotka povinná zostaviť účtovnú závierku". Chápanie rozdielov medzi spomínanými dátumami je kľúčové vo vzťahu k závierkovým účtovným prípadom a upravujúcim závierkovým účtovným prípadom.
Veľmi pekne ďakujem, ja som mala ten istý názor. Pani účtovníčka ma presviedča, že podľa zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách nemám pravdu, pretože keď je práca-služba vykonaná v roku 2005, aj úhrada má byť tak. Iná možnosť vraj nie je.
Ak mi chcete ešte pomôcť, prosím, odpíšte mi. Ďakujem a želám pekný deň. i.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať