Zavrieť

Porady

Konateľ a spoločník vo viacerých firmách

Ahojte,
som konateľom firmy s viacerými spoločníkmi (sám som aj spoločníkom). Avšak od mája budem konateľom a spoločníkom aj vo vlastnej sro, pričom už nebudem ani zamestnaný u pôvodného zamestnávateľa. Takže zostanem len spoločníkom a konateľom v obidvoch sro.

Čo to pre mňa znamená? Predpokladám, že si budem platiť len zdravotné poistenie. V oboch prípadoch vykonávam funkciu konateľa bez odmeny. Nemám avšak žiadnu mandátnu zmluvu, mám si ju zriadiť?

A ešte sa chcem opýtať, ako je to so ziskom spoločnosti? Ako často sa môže vyplácať? Resp. ako inak sa dajú vytiahnuť peniaze zo spoločnosti?

Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    To kde si spolocnikom nema ziadny vplyv na odvody. Vplyv na to ma konatelstvo. Ako konatel bez odmeny je uplne jedno v kolkych pravnickych osobach si konatelom. Pocas takeho obdobia mas statut povinne poistnej SZCO pre ucely zdravotneho a socialneho poistenia.
    Takze odvody budes platit ako SZCO.

    Mandatnu zmluvu nepotrebujes. Ak budes mat mandatnu zmluvu, musi tam byt povinne vyplacana nejaka forma odmeny a vtedy sa na konatela nahliada ako na osobu vykonavajucu zavislu cinnost a teda by si platil odvody a preddavky na dane ako by si bol zamestnanec. Takze na mandatnu zmluvu rovno zabudni. Zaroven ak by si medzi s.r.o. kde si konateloma spolocnikom a medzi sebou ako Fo uzatvoril zmluvu, kazde plnenie by muselo byt ocenene sudnoznaleckym posudkom. A to na zaklade zakona o dani z prijmov nakolko by slo o plnenie medzi personalne prepojenymi osobami.

    Zisk sa smie vyplacat v sulade so zakonom len po ukonceni zdanitelneho obdobia a po zdaneni. A to fo forme dividendy v a.s. resp. podielu na zisku v s.r.o.

    V praxi ale existuje este jedna prakticka moznost. A to ze sr.o. uzavrie so svojim spolocnikom zmluvu o pozicke na zaklade ktorej poskytuje prostriedky pocas celeho zdanovacieho obdobia. A potom dalsi rok urobia dohodu o zapocitani pohladavok a to z povinnosti splatit uver na strane jednej a povinnostou hradit podiel na zisku na strane druhej.

    mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

    mariana11
    Ak ale uzatvoríš s SRO zmluvu o výkone funkcie konateľa, tak do ZP ťa prihlási zamestnávateľ teda SRO. Budeš poberať odmeny . A do ZP potom nie je v tomto prípade určený min. vym. základ. Ak budeš poberať odmenu napr. 5 EUR tak zdravotné budeš platiť len 14% z 5 EUR.

    Opravujem: Zamestnávateľ 10% a zamestnenec 4%
    Naposledy upravil mariana11 : 30.04.10 at 06:50

    c4u je offline (nepripojený) c4u

    c4u
    Takže budem platiť aj iné odvody ako zdravotné poistenie? Dakde som čítal, že konateľ bez odmeny si totiž platí len zdrav. poistenie, všetko ostatné je dobrovoľné.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    c4u Pozri príspevok
    Takže budem platiť aj iné odvody ako zdravotné poistenie? Dakde som čítal, že konateľ bez odmeny si totiž platí len zdrav. poistenie, všetko ostatné je dobrovoľné.
    budeš platiť všetky odvody, ale z dohodnutej odmeny - napr. vyššie spomenutých 5 EUR.
    Suma takto vypočítaných odvodov bude niekoľkonásobne menšia ako platba IBA do ZP z minimálneho VZ.

    mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

    mariana11
    KEJKA Pozri príspevok
    budeš platiť všetky odvody, ale z dohodnutej odmeny - napr. vyššie spomenutých 5 EUR.
    Suma takto vypočítaných odvodov bude niekoľkonásobne menšia ako platba IBA do ZP z minimálneho VZ.
    Konateľ , ktorý poberá odmenu z sro platí povinne len zdravotné poistenie. Sociálne poistenie je v tomto prípade dobrovoľné.

    c4u je offline (nepripojený) c4u

    c4u
    Keď sa chcem stať platcom DPH hneď pri vzniku spoločnosti, ako to vtedy funguje? Počul som, že nabehne hneď kontrola, ktorá si preveruje, že prečo ním chcem byť či čo. Z čoho taká kontrola predstavuje, resp. čo budú odo mňa potrebovať?

    Viem, že počas nasledujúcich 12 mesiacov dosiahnem tak či tak potrebný obrat, kedy sa budem musieť tak či tak stať platcom.

    BLINDSIDE je offline (nepripojený) BLINDSIDE

    BLINDSIDE
    Ne, ne danováci ti len pošlú obáločku, že si máš dohodnúť miesto konania kontroly. Ak tak neučiníš, do 40 dňa prevzatia zásielky sú u teba ako na koni. Zvyčajne tento hunbuk až po prvom zdaňovacom období. A určite nechodia aby si vypočuli prečo chceš byť platcom DPH. to im totižto napíšeš hneď na žiadosť

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    c4u Pozri príspevok
    Keď sa chcem stať platcom DPH hneď pri vzniku spoločnosti, ako to vtedy funguje? Počul som, že nabehne hneď kontrola, ktorá si preveruje, že prečo ním chcem byť či čo. Z čoho taká kontrola predstavuje, resp. čo budú odo mňa potrebovať?

    Viem, že počas nasledujúcich 12 mesiacov dosiahnem tak či tak potrebný obrat, kedy sa budem musieť tak či tak stať platcom.
    Treba vyplniť žiadosť o registráciu (tlačivo je na drsr.sk);
    to čo bude nasledovať nie je kontrola ale iba overovanie či začínajúca s.r.o. už má činnosť a teda príjmy, z ktorých sa DPH bude odvádzať;
    preukáže sa to zmluvami s odberateľmi, môže to tiež byť zmluva o budúcej zmluve, resp. objednávka a pod., ktorých kópie sa priložia k žiadosti.
    Ide o to, aby sa DPH aj platila - nielen odpočítavala.
    Predpokladaný obrat sa uvedie v žiadosti.
    Ak sa ohlásia po prvom daň. priznaní na kontrolu, to je pre s.r.o. len dobré, lebo sa zachytia ihneď na začiatku prípadné nedostatky, ktorých sa platiteľ v budúcnosti môže vyvarovať.
    Kontrola DPH spočíva v preverení všetkých dokladov, ktoré boli do daň. priznania zahrnuté.

    Konateľ a spoločník vo viacerých firmách

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.