Zavrieť

Porady

Čo všetko môže "zhabať" exekútor?

Dobrý deň.
Stručne opíšem situáciu: Príbuzný mojej priateľky, má dlžoby v rôznych subjektoch a bol predvolaný na súd. Dozvedel som sa však že v dohľadnej dobe má začať exekúcia. Dlžník žije v byte u rodičov a v tom istom priestore sa zdržujem aj ja. Nakoľko som vo vzťahu s príbuznou dlžníka, mám tu aj ja aj ostaní členovia jeho rodiny cennosti, ktoré by teoreticky mohli skončiť v rukách exekútora. Moja otázka teda znie, čo všetko môže exekútor zhabať? Môže siahnuť aj na majetok, ktorý "skladujem" ja v spomínanom byte? Jedná sa o elektroniku, nábytok ale aj peniaze. Mám sa obávať, že exekútor zapíše do zoznamu aj predmety, ktoré nie sú priamym majetkom dlžníka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Keďže povinný žije v spoločnej domácnosti s rodičmi, je tu isté riziko, že v prípade exekúcie predajom hnuteľných vecí, ktorej predchádza spísanie týchto vecí exekútorom, dôjde k spísaniu vecí, ktoré nepatria povinnému, ale napr. rodičom , resp. iným tretím osobám V takom prípade bude potrebné na súde podať návrh na vylúčnenie vecí z exekúcie (tzv. excindančná žaloba), aby takto spísanými vecami neboli postihované tretie osoby. Jednou zo základných zásad exekučného konania totiž je, že exekúcia smeruje proti povinnému a nie proti tretím osobám, preto ak by v rámci exekučného konania došlo (čo sa môže stať) omylom k spísaniu vecí nepatriacich povinnému, jediným právnym prostriedkom na ochranu týchto tretích osôb je práve spomenutá žaloba na vylúčenie vecí z exekúcie. V takom prípade je vhodné navštíviť najbližšiu advokátsku kanceláriu, pretože jej správna formulácia má isté špecifiká a častokrát od nej závisí úspech v takomto konaní.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (10)
    Marína, Lenka1979, Tamila, ivustek, ZuzanaP, Paula, arizona, willma, Mária27, bv_alexandra
    10

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Ešte iba dodám, na vylúčenie vecí z exekúcie musíš mať doklady preukazujúce Tvoje vlastníctvo. Bločky, fa, darovacie zmluvy......

    Ja som nemala a exekútora to nezaujímalo.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Llívia Pozri príspevok
    Trochu OT: dá sa zrušiť trvalý pobyt nepodarenému synáčikovi, ktorý ešte nemá 25 rokov a je nezamestnaný, keď mu nevznikol nárok na podporu a rodičia sú povinný sa o neho starať do 25-ky?
    Návrh na zrušenie trvalého pobytu môže podať vlastník (vlastníci) nehnuteľnosti návrhom na zrušenie trvalého pobytu, s platným občianskym preukazom a s listom vlastníctva k predmetnej nehnuteľnosti. Návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu. Podľa zákona o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR, prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove ani ku vlastníkovi a má evidenčný charakter.

    Dieťa po ukončení denného štúdia sa nepovažuje za nezaopatrené dieťa.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Ynot-design Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Stručne opíšem situáciu: Príbuzný mojej priateľky, má dlžoby v rôznych subjektoch a bol predvolaný na súd. Dozvedel som sa však že v dohľadnej dobe má začať exekúcia. Dlžník žije v byte u rodičov a v tom istom priestore sa zdržujem aj ja. Nakoľko som vo vzťahu s príbuznou dlžníka, mám tu aj ja aj ostaní členovia jeho rodiny cennosti, ktoré by teoreticky mohli skončiť v rukách exekútora. Moja otázka teda znie, čo všetko môže exekútor zhabať? Môže siahnuť aj na majetok, ktorý "skladujem" ja v spomínanom byte? Jedná sa o elektroniku, nábytok ale aj peniaze. Mám sa obávať, že exekútor zapíše do zoznamu aj predmety, ktoré nie sú priamym majetkom dlžníka?
    Nechápem, prečo u neho skladuješ peniaze. A aj tie ostatné veci. Nemôžeš si to odtiaľ zobrať?

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    pokiaľ viem exekútor na mieste nerieši, čo je koho, leda ak sa preukázateľne dokáže, že predmety nie sú v majetku dlžníka.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    účtovník 007 Pozri príspevok
    Ešte iba dodám, na vylúčenie vecí z exekúcie musíš mať doklady preukazujúce Tvoje vlastníctvo. Bločky, fa, darovacie zmluvy......

    Ja som nemala a exekútora to nezaujímalo.
    Ako sa to nakoniec vyriešilo? To akože exekútor nepotrebuje mať doklady (nepotrebuje preukázať) o tom, že čo "zhabal", je skutočne vo vlastníctve človeka, na ktorého bola vydaná exekúcia?
    Zaujíma ma to, lebo tiež nebývam sama a keby došlo k takejto situácii, ani by som nenašla bloky o nákupe vecí, ktoré mám viac ako 2 roky (skončí záruka a blok zlikvidujem a od darov k sviatkom ani nikdy nič nemám a pýtať od kámošov alebo rodiny darovaciu zmluvu na všetko, čo mi dajú ). A ešte sa ťahať s niekým po súde, aby mi moje veci boli vrátené...
    Existuje nejaká možnosť, ako tomu vopred zabrániť (napr. spísať zoznam vecí, komu ktoré patria)?

    Ynot-design je offline (nepripojený) Ynot-design

    Ynot-design
    ďakujem za info. Idem teda urýchlene sťahovať všetko čo mi právom patrí. A peniaze neskladujem u nich ale priateľka je momentálne bez práce takže má na starosti chod bytu a veci s tým súvisiace. A na všetko samozrejme potrebujeme dnes peniaze.

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Je v takom prípade riešením zrušenie trvalého pobytu nepodarenému synáčikovi? Neviem, nemám s týmto skúsenosti a ani mi nič podobné nehrozí, ale len tak pre všeobecný prehľad ma to zaujíma.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Kazu Pozri príspevok
    Je v takom prípade riešením zrušenie trvalého pobytu nepodarenému synáčikovi? Neviem, nemám s týmto skúsenosti a ani mi nič podobné nehrozí, ale len tak pre všeobecný prehľad ma to zaujíma.
    Trochu OT: dá sa zrušiť trvalý pobyt nepodarenému synáčikovi, ktorý ešte nemá 25 rokov a je nezamestnaný, keď mu nevznikol nárok na podporu a rodičia sú povinný sa o neho starať do 25-ky?

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Danushka, ako je to potom s deckami, čo ukončia školu, zaevidujú sa na úrade práce, ale podporu nedostanú, lebo nespĺňajú podmienky a sociálne dávky takisto nedostanú? Rodičia mu zrušia trvalý pobyt, vykopnú ho z domu a čo ďalej? Môže si od rodičov vymáhať niečo ako výživné?

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Llívia Pozri príspevok
    Danushka, ako je to potom s deckami, čo ukončia školu, zaevidujú sa na úrade práce, ale podporu nedostanú, lebo nespĺňajú podmienky a sociálne dávky takisto nedostanú? Rodičia mu zrušia trvalý pobyt, vykopnú ho z domu a čo ďalej? Môže si od rodičov vymáhať niečo ako výživné?
    Ach jó...
    Prezri si túto tému http://www.porada.sk/t136697-manzelk...om-nerata.html.

    Llívia, ja nemám právne vzdelanie a odpovedala by som ti na Tvoju otázku asi príliš subjektívne
    Rodina si má pomáhať, dokonca rodinní príslušníci majú aj vzájomnú vyživovaciu povinnosť.
    Lenže keď sa už začne skloňovať slovné spojenie ,,vyživovacia povinnosť" , tam už zvyčajne nastupuje súd a dokazovanie .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.