Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie príspevku na podnikanie

Dobrý deň,

V roku 2009 - júl, som si otvoril živnosť. V tom istom roku som dostal príspevok z UPSVaR na začatie podnikania. V roku 2010 som si dal robiť daňové priznanie. Účtovník mi poradil, aby som si dal paušálne náklady. Tak som aj urobil. Ide o to, že:

Do týchto paušálnych nákladov mi účtovník zahrnul 1/4 z danej dotácie. Tým pádom nemám pre tento rok vydokladované 3/4 dotácie. Nemám to ani na výkaze o majetku a záväzkoch, keďze mi bolo zo strany účtovníka povedané, že pokiaľ sa účtujú paušálne náklady, nie je potrebné tento výkaz robiť.

Na druhej strane som sa dopočul, že pokiaľ sa účtujú paušálne náklady, je potrebné do nich zahrnúť celú dotáciu.

Som z toho všetkého tak trochu zmätený.. Vedel by mi niekto poradiť čo by som mal v tejto situácii urobiť? Či to nechať tak, pokiaľ je to vporiadku, alebo podať dodatočné daňové priznanie, prípadne čí sú za to nejaké pokuty.

Vopred Vám ďakujem..
Usporiadat
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Takže odvody ste naozaj nemuseli platiť ak ste boli aj súčasne zamestnanec. Podané DP máte zlé. Teraz podajte DDP a rozhodnite sa
V.oddiel:
1. paušálne výdavky - príjem bude 3775, výdaj - 40% - 1510.
Tu musíte ale rátať s tým, že treba doplatiť daň .

2. jednoduché účtovníctvo alebo daň.evidencia-
V tomto prípade, bude príjem 0 € /lebo ste z dotácie ešte nič nepoužili/ a výdaj si dáte skutočný aký ste mali /možno tiež 0/
Daň Vám platiť nevyjde, dokonca ak ste mali skutočné výdavky vyjde Vám strata. Pri vedení JÚ treba podať aj výkazy, kde suma dotácie bude uvedená v záväzkoch a v peň.denníku bude ako príjem neovplyvňujúci základ dane.

Podaním DDP bude mať voči DÚ dotáciu zdanenú správne v obidvoch prípadoch. DDP podajte určite. Voči ÚP budete dokladovať použitie dotácie v tomto roku.
Tým pádom ale máte zle urobené aj ročné zúčtovanie zdr.poistenia.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ivustek Pozri príspevok
Takže odvody ste naozaj nemuseli platiť ak ste boli aj súčasne zamestnanec. Podané DP máte zlé. Teraz podajte DDP a rozhodnite sa
V.oddiel:
1. paušálne výdavky - príjem bude 3775, výdaj - 40% - 1510.
Tu musíte ale rátať s tým, že treba doplatiť daň .

2. jednoduché účtovníctvo alebo daň.evidencia-
V tomto prípade, bude príjem 0 € /lebo ste z dotácie ešte nič nepoužili/ a výdaj si dáte skutočný aký ste mali /možno tiež 0/
Daň Vám platiť nevyjde, dokonca ak ste mali skutočné výdavky vyjde Vám strata. Pri vedení JÚ treba podať aj výkazy, kde suma dotácie bude uvedená v záväzkoch a v peň.denníku bude ako príjem neovplyvňujúci základ dane.

Podaním DDP bude mať voči DÚ dotáciu zdanenú správne v obidvoch prípadoch. DDP podajte určite. Voči ÚP budete dokladovať použitie dotácie v tomto roku.
Tým pádom ale máte zle urobené aj ročné zúčtovanie zdr.poistenia.
No prepočítal som to. Nič nebude doplácať nakoľko základ dane bude nižší ako odpočítateľná položka(4025,7 €)

Oddiel V.
Príjem od všetkých zamestnávateľov: 1706,93Eur
Úhrn povinného poistného: 227,65Eur
Základ dane: 1479,28Eur

. paušálne výdavky - príjem bude 3775, výdaj - 40% - 1510.
základ dane= 3775-1510=2265 €

Celkový základ dane je 2265+1479,28=3744,28 €.
2 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
marjankaj Pozri príspevok
No prepočítal som to. Nič nebude doplácať nakoľko základ dane bude nižší ako odpočítateľná položka(4025,7 €)

Oddiel V.
Príjem od všetkých zamestnávateľov: 1706,93Eur
Úhrn povinného poistného: 227,65Eur
Základ dane: 1479,28Eur

. paušálne výdavky - príjem bude 3775, výdaj - 40% - 1510.
základ dane= 3775-1510=2265 €

Celkový základ dane je 2265+1479,28=3744,28 €.
máte pravdu, a nakoniec by mal preplatok z dane zrazenej v zamestnaní/ak nejakú zrazenú mal/.
0 0
Lewitz Lewitz

Lewitz je offline (nepripojený) Lewitz

Takže podám DDP, kde si do príjmov zahrniem celú sumu dotácie. Tým pádom ju nebudem musieť mať zachytenú na výkaze o majetku a záväzkoch. Výdavky budú 40%.

Ešte malá otázka na záver. Bude za to nejaký postih zo strany DU, že podávam DDP?
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Ak robíte paušálne výdavky, k DP žiadne výkazy neprikladáte, ani výkaz o majetku a záväzkoch. Vypíšete iba tlačivo : daňové priznanie - žiadne prílohy (iba ak si uplatňujete daňový bonus na dieťa - tak treba rodný list dieťaťa).
Podajte DDP čím skôr. Ak by aj DU dal nejaky fin. postih, určite to nebudú veľké sumy.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lewitz Pozri príspevok
Takže podám DDP, kde si do príjmov zahrniem celú sumu dotácie. Tým pádom ju nebudem musieť mať zachytenú na výkaze o majetku a záväzkoch. Výdavky budú 40%.

Ešte malá otázka na záver. Bude za to nejaký postih zo strany DU, že podávam DDP?
nie, nebude. Za dodatočné DP DU nedáva žiadnu pokutu, penále za neskorý odvod dane len v prípade, ak presiahnu cca 16,60 € - v tvojom prípade nedoplatok dane nevznikol.
0 0