Zavrieť

Porady

Drazobne konanie

Ahojte, potrebujem poradit. Tyka sa to mojej sestry a je to dost surne. Ak niekto vie, poprosim Vas o fakt dobre a skusene rady. Vdaka vopred.


S bývalým priateľom sme dňa 14.11.2007 podpísali hypotekárnu zmluvu, kde on bol ako spoludlžník v I. rade a ja ako spoludlžník v II. rade. Po čase sme sa rozišli a dohodli sme sa, že byt si nechá on, preto sme podpísali žiadosť o zmenu zmluvných podmienok zo dňa 03.07.2008 a bankou bankou bol k hypotekárnej zmluve vypracovaný dodatok z roku 2008, v ktorom je uvedené, že už nie som spoludlžníkom v II. rade a bola som vyňatá z úverového vzťahu. Niekoľkokrát som apelovala a žiadala banku, aby mi bola vydaná kópia tohto dodatku, ktorú by som si ako relevantný a hodnoverný doklad založila k svojim papierom. Riaditeľka ma niekoľko krát odmietla s tým, že podľa tohto dodatku už nie som účastníkom vzťahu a nemôže mi ho teda poskytnúť. Po dožadovaní sa na osobnom stretnutí s ňou mi naveľa aspoň dovolila nahliadnuť do tohto dodatku. Na základe vlastnej iniciatívy som si od banky vyžiadala potvrdenie, v ktorom mi bolo potvrdené, že naozaj som bola vyňatá z úverového vzťahu a nie som spoludlžníkom v II. rade.
Riaditeľky banky som sa niekoľkokrát pýtala, či od banky potrebujem nejaký súhlas na to, keď tú svoju ½ chcem predať bývalému priateľovi. Povedali mi, že ich ako banku to nezaujíma, kto je majiteľom, ich zaujíma len to, či sa platí hypotéka. Brala som to ako hodnoverné vyjadrenie riaditeľky banky a tak sme následne na to uzavreli kúpnu zmluvu s bývalým priateľom a za symbolický sumu 1.000 € som ju predala býval. Priateľovi. Zmluva bola riadne zavkladovaná a po vydaní listu vlastníctva som ho bola odniesť do banky.


Myslela som si, že všetky údaje budú aktualizované podľa údajov, ktoré sa zasielali do Bratislavy a už mi nebude posielaná žiadna pošta z OTP banky týkajúca sa tejto nehnuteľnosti. Avšak mýlila som sa !!!! Dňa 13.4.2010 mi bol od banky doručený list o oznámení o začatí dražby. Keďže v banke mi riaditeľka nevedela poradiť a dosť arogantným spôsobom sa so mnou bavila, napísala som sťažnosť na ústredie o prešetrenie konania a vyjadrenie. Poslala som to 13.4.2010 mailom a 14.4.2010 som to bola poslať doporučene poštou.
Dnes som sa dozvedela od pracovníka úverových dražieb, že som vraj porušila ustanovenie záložnej zmluvy, keď som banku neinformovala o tom, že chcem predať svoju 1/2. Moje tvrdenie o tom, že mi riaditeľka pobočky v BB povedala, že od nich nepotrebujem súhlas, ich nezaujímalo, že to nemám na papieri. To, že mám potvrdenie z banky, že som ako spoludlžník II. radu bola vyňatá ich tiež nezaujímalo, že to je len potvrdenie.
Tento pracovník banky z úverových dražieb mi ešte povedal, že ak si banka neuspokojí svoje pohľadávky z dražby, môžu osloviť aj mňa. Neviem teraz čo sa deje, a mám nasledovné otázky:
- môžu mňa oslovovať, keď som bola vyňatá z úverovej zmluvy ako spoludlžník v II. rade?
- podľa listu vlastníctva už nie som od augusta 2009 ani vlastníkom nehnuteľnosti,
- podľa nich som porušila nejaké ustanovenie záložnej zmluvy, ktorú som nepodpisovala, a ani som ju od banky nedostala, čo z toho vyplýva? Platí nový list vlastníctva?
- ako sa môžem v tomto prípade brániť, aké sú moje práva?
- aké postihy to môže maž, ak si bude banka trvať na tom, že som porušila záložnú zmluvu, ktorú som nepodpisovala, pretože tú podpísala banka s pôvodným predávajúcim ešte v roku 2007.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    V tomto vzťahu je niekoľko línií, na ktoré je potrebných viac informácií.
    Úverová zmluva (vyňatie spoludlžníka/ručiteľa) - robieva sa to postúpením práv a povinností, dodatok musia podpísať všetky zmluvné strany, teda banka aj spoludlžníci.
    Otázne je, aké právne úkony boli urobené vo veci záložnej zmluvy - v nej sa vlastník zaväzuje napríklad k tomu, že bez súhlasu banky nebude s nehnuteľnosťou nakladať (predpokladám, že práva a povinnosti zo záložnej zmluvy prešli nového vlastníka a vlastníčku nehnuteľnosti, teda dlžníka a spoludlžníčku). To zrejme bude Váš prípad. Bývalá spoludlžníčka (keďže zjavne zostala spoluvlastníčkou nehnuteľnosti), pravdepodobne zostala zaviazaná záložnou zmluvou, ktorá zakazovala s nehnuteľnosťou nakladať bez súhlasu banky. Svoj podiel však predala, a tým zmluvu porušila.
    Odhliadnuc od všetkého, kúpna zmluva s cenou 1000e je pomerne ľahko napadnuteľná (ak nejde o zničenú garzónku niekde na lazoch), cena je totiž zjavne neprimeraná, a zmluvné strany pravdepodobne zastierali iný úmysel.

    Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

    Ta_tiana
    Dobrý deň, ďakujem za odpoved ak mozem ujasnim par faktov,
    nehnutelnosť este pred tym než sme ju kúpili my vlastnil jedne pan a na tento byt nebol zatazeny. Ide o to, ze dodoatok k hypotekarnej zmluve podpsial len moj byvaly priatel a ja nie. Vraj na základe ziadosti o vynatie spoludlznictva z II. radu bolo teba podpsiat len ziadost a dodatok podpsial uz moj byvaly. Ja zaloznu zmluvu doma nemam a preto naozaj neviem ci sa tam taketo ustanovenie nachadza. K tej sume 1000 eur asi tolko, ze nic sa touto sumou nemalo zakryvat, ale malo to pomoct tomu, aby sa nas evztahy cim skor vysporiadlai a tych 1000 eur bolo za to, co som investovala do toho bytu, aj tak to nepokryva to co som tam investovala.

    A co robi banka v pripade ze zisti ze sa porusili taketo ustanovenia zaloznej zmluvy. Ja som naozaj o tom nebola informovaná, resp, raiditelkou banyk som bola upovedomene, ze na to suhlas netreba.

    dakujem

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Skuste, prosim, napisat jasne fakty a podla moznosti si to po sebe precitat:-)
    co znamena tato veta (predovsetkym jej koniec)? "nehnutelnosť este pred tym než sme ju kúpili my vlastnil jedne pan a na tento byt nebol zatazeny."
    otazky:
    -kupovali spoludlznik a spoludlznicka byt zatazeny zaloznym pravom? Akym sposobom pristupili k zaloznej zmluve? Kto ma zaloznu zmluvu?
    Ako som pisal uz skor, je pravdepodobne, ze predajom podielu boli porusene zmluvne/vseobecne obchodne podmienky banky (plati to, co je na papieri, nie ustne informacie od pracovnikov banky). Na definitivny zaver treba poznat dokumenty, situaciu a ukony, ktore sa uskutocnili.
    čo znamená táto veta? Dňa 13.4.2010 mi bol od banky doručený list o oznámení o začatí dražby. Banka vyvolala predčasnú splatnosť úveru? Z akého dôvodu?
    Čl XI. VOP OTP bod 1 (z webu banky):
    Za podstatné porušenie zmluvných povinností Klienta sa považuje
    e) ak Klient (alebo záložca, ak ním nie je Klient) prevedie nehnuteľnosť, ktorá zabezpečuje hypotekárny úver, na inú osobu alebo ju zaťaží právami tretích osôb, alebo zmení charakter a spôsob užívania nehnuteľnosti bez súhlasu Banky
    V prípade podstatného porušenia VOP OTP si vyhradila banka právo okrem iného (čl. XI. bod 2)
    e)
    vyhlásiť úver (alebo jeho časť) za splatný vrátane úrokov a poplatkov jednorazovo pred termínom splatnosti,

    Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

    Ta_tiana
    Sestra sa este vcera radila s pravnikom, zacina sa to riesit. ale pre objasnenie veci je to takto:
    1. na byt ma samozrejme zalozne pravo banka, je to uvedene aj v LV-cku, nakolko sa na jeho kupu cerpal 100% hypouver z uvedenej banky.
    2. kedze sa nedohodli na inom sposobe vyrovnania, sestra odisla z bytu, a svoju cast predala byvalemu priatelovi za sumu 1000eur, za naklady, ktore tam investovala. SVOJU CAST, NEPREDALA tretej osobe, ani nikomu inemu, predala ju ako svoju 1/2 vlastnikovi - byvalemu priatelovi, s ktorym aj byt kupovala a ktory ma teraz podiel 1/1. Spisala sa zmluva, odniesla sa na kataster, kde sa riadne zavkladovala a bol vydany novy LV s podielom 1/1 pre jej byvaleho priatela.
    3. na LV uz teda nefiguruje moja sestra ako vlastnik bytu, a bola vynata aj z hypotekarnej zmluvy, co jej potvrdili v banke a vydali jej potvrdenie o vynati z hypotekarneho vztahu. Dokonca banke odniesla ja novy LV, kde je vlastnik uz len jej byv. priatel.
    4. tato osoba vsak nesplaca splatky uveru uz cca 3/4 roka a tak banka oslovila moju sestru, aby splatky vyrovnala. ked ich upozornila, ze uz nie je vlastnik, ani spoludlznik, ze ma od nich potvrdenie, tak zrazu banka oznamila, ze potvrdenie nestaci. Jedine co este ma od banky, je mailova komunikacia, kde jej priamo riaditelka pobocky odporucala tieto kroky. bohuzial vieme, ze maily nestacia. ja tiez mozem pisat pod hlavickou georga busha napriklad.
    5. kedze stale splatky neboli byvalym priatelom splacane, banka pristupla k drazobnemu konaniu a opat na to upozornila aj moju sestru, ze v pripade neuspokojenia banky, budu od nej zvysnu sumu ziadat splacat, alebo zaplatit. Priklad: byt kupovali za 31.500 eur. odvtedy ceny bytov vzrastli a jeho trhova hodnota je momentalne 50.000 eur. ciez pohladavky banky, drazobnej spolocnosti a inych institucii by sa mali uspokojit. ale ju zaujimalo, co ked nie, co ked bude treba doplatit trebars 10.000 eur, mozu ich ziadat od nej??? aj ked uz nie je vlastnikom, ani spoludlznikom? preco vlastne stale oslovuju ju, ked uz s tym nema alebo nemala mat nic spolocne. na jednej strane banka tvrdila, ze potvrdenie o vynati z hypotekarneho vztahu staci, a teraz tvrdia, ze nestaci. ako ma obcan neznaly prava vediet, co je postacujuce a co nie, ked priamo banka Vam radi, ako postupovat a Vy banke doverujete! banka klienta zavadzala informaciami o tom, ze to co odporuci, tak staci, priamo z ust a mailov riaditelky. to je asi cely problem, ktory sa teraz riesi.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Konecne je jasne, v com je problem :-)
    Myslim, ze pravnik Vam poradi, pretoze mu date k dispozicii vsetky dokumenty a korespondenciu s bankou. My by sme len hadali, kedze nemame dostatok informacii (vid vyssie prispevky).

    Lesaka je offline (nepripojený) Lesaka

    Lesaka
    Dobrý deň, aj ja by som sa rada pridala o radu. zistila som, že byt, ktorý bol môj, prešiel špekulatívnym spôsobom cez dve nebankové inštitúcie, jedna z nich nám mala pomôcť vyriešiť len menšiu finančnú záležitosť, následne finančný poradca vybavoval na našu nehnuteľnosť úver, pre danú spoločnosť, kde činil fiktívny príjem. Náš byt bol takpovediac využitý na podvod, kde my sme nemali, ani tušenia, čo sa deje. Dosť na tom, že sa vykonalo záložné právo na náš nehnuteľný majetok, v prospech banky a tá vytýčila teraz na náš byt dražbu. My sa bránime, banku sme upovedomili o skutočnosti, ale oni nechcú, upustiť, ani dočasne od dražby do vyriešenie veci. Poradte mi prosím, čo v takom prípade robiť, pretože my teraz máme ísť na ulicu, kôli podvodníkom. Banka si postavila hlavu, že ich to nezaujíma, aj keď sme nevedeli, čo v banke podpisujeme. Poradte ako pozastaviť dražbu banke. Ďakujem.
    hubatá Ako to že neviete čo ste v banke podpísali?

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Zobrať všetky papiere a navštíviť schopného právnika. Na diaľku to nikto neposúdi.

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Požiadať súd o vydanie predbežného opatrenia, aby vydal zákaz nakladať s nehnuteľnosťou. Rozhodnutie o vydaní predbežného opatrenia dať na kataster.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Lesaka Pozri príspevok
    Dobrý deň, aj ja by som sa rada pridala o radu. zistila som, že byt, ktorý bol môj, prešiel špekulatívnym spôsobom cez dve nebankové inštitúcie, jedna z nich nám mala pomôcť vyriešiť len menšiu finančnú záležitosť, následne finančný poradca vybavoval na našu nehnuteľnosť úver, pre danú spoločnosť, kde činil fiktívny príjem. Náš byt bol takpovediac využitý na podvod, kde my sme nemali, ani tušenia, čo sa deje. Dosť na tom, že sa vykonalo záložné právo na náš nehnuteľný majetok, v prospech banky a tá vytýčila teraz na náš byt dražbu. My sa bránime, banku sme upovedomili o skutočnosti, ale oni nechcú, upustiť, ani dočasne od dražby do vyriešenie veci. Poradte mi prosím, čo v takom prípade robiť, pretože my teraz máme ísť na ulicu, kôli podvodníkom. Banka si postavila hlavu, že ich to nezaujíma, aj keď sme nevedeli, čo v banke podpisujeme. Poradte ako pozastaviť dražbu banke. Ďakujem.
    tu ste pravdepodobne urobili fatálnu chybu- pravdepodobne ste si brali požičku z pohotovosti- oni dajú automaticky záložné právo na byt a tým pádom banka dostane nervy, že niesú jediný ktorý majú záložné právo, tak vyhlásili predčasnú splatnosť- majú na to nárok- v zmluve to je ošetrené...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.