Zavrieť

Porady

Invalidny dochodok

Dobry den,
potreboval by som radu ohladom naroku na invalidny dochodok. Mam 16 rokov cukrovku a 6 rokov si pichám inzulín. Mam aj ZŤP (preukaz tazko zdravotne postihnuteho). V dôsledku cukrovky sa mi zhorsil zdravotny stav (zhorsil sa mi zrak, zacinam mat problemy pri chodeni...). Potreboval by som informacie ci mam narok na polovicny alebo cely invalidny dochodok. Taktiez podla akych kriterii sa posudzuje zdravotny stav. Viem, ze prv prebieha lekarska posudkova cinnost a potom socialna posudkova cinnost.
Vopred dakujem za odpoved.
Usporiadat
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Xanti ďakuje. Želám pekný víkend.
0 0
Helga12 Helga12

Helga12 je offline (nepripojený) Helga12

Dobrý deň. Môže mi niekto povedať či zamestnanec, ktorý bol plne invalidný a po prehodnotení dostáva len "čiastočný" ID, je povinný nahlásiť túto zmenu svojmu zamestnávateľovi? Zmení sa tým niečo pre zamestnávateľa?.
Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Helga12 Pozri príspevok
Dobrý deň. Môže mi niekto povedať či zamestnanec, ktorý bol plne invalidný a po prehodnotení dostáva len "čiastočný" ID, je povinný nahlásiť túto zmenu svojmu zamestnávateľovi? Zmení sa tým niečo pre zamestnávateľa?.
Ďakujem.
V podstate nič, lebo za plného invalida platí zamestnávateľ tie isté odvody ako za čiastočného. AJ ked jeden rozdiel tam je.

Teraz za čiastočného invalida sa odvádza aj poistenie v nezamestnanosti, takže áno je povinný invalidný občan zahlásiť zmenu výšky zps svojmu zamestnávateľovi.
1 0
Helga12 Helga12

Helga12 je offline (nepripojený) Helga12

Ďakujem Xanti.
0 0
Citron Citron

Citron je offline (nepripojený) Citron

Prosím o radu okolo invalidného dôchodku.
Moja žiadosť o ID bola zamietnutá, podal som cez právnu kanceláriu odvolanie, kde bolo začaté ďalšie posudzovanie. Chcem sa opýtať, či pri zamietavom stanovisku má význam podať podanie na súd a čo to pre mňa znamená. Zaujíma ma hlavne finančná stránka tejto záležitosti, či si to budem môcť vôbec finančne dovoliť. Ďakujem.
0 0
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

Ja som sa odvolal iba soc.poistovni a a Socialka to sama dala na sud.......ale na prehodnotenie som bol na pobocke SP a tam mi priznali plny ID........po mesiaci mi prisiel papier zo sudu ze dna XY bude pojdnavanie vo veci prehodnotenia mojej ziadosti o plny ID.......na sude som uz bol z oficialnym papierom zo SP ze uz mi bol medzitym priznany plny ID.

Ja osobne by som to na sud nedaval.......staci sa odvolat na SP.

Drzim palce.....viem ze je to boj.
1 0
macik1223 macik1223

macik1223 je offline (nepripojený) macik1223

chcem poprosit o radu som od detstva chora mam chronicku bronchitidu cize som casto chora na priedus.tazko si viem najst pracu nikto nechce zamestnat nesmiem robit v prasnom chladnom v klime atd...prostredi pracovala som do 34r.potom som bola na urade prace kde mi nic neponukali lebo nevedeli najst pre mna vhodnu pracu tak po case mi navrhli ze musim aspon pre urad prace robit brigady obcasne v zime v snehu zametat aut.zastavku a taketo veci co bolo aj ponizujuce aj nie vhodne pre zenu,tak som ostala radsej dobrovolne nezamestnana uz 8.r.platim si sama zdravotnu pomaha mirodina ale kedze teras zdvihli poisku na skoro 50eu nezvladam to ,mam narok poziadat socialku o invalid.dochodok? socialku si neplatim ,dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

macik1223 Pozri príspevok
chcem poprosit o radu som od detstva chora mam chronicku bronchitidu cize som casto chora na priedus.tazko si viem najst pracu nikto nechce zamestnat nesmiem robit v prasnom chladnom v klime atd...prostredi pracovala som do 34r.potom som bola na urade prace kde mi nic neponukali lebo nevedeli najst pre mna vhodnu pracu tak po case mi navrhli ze musim aspon pre urad prace robit brigady obcasne v zime v snehu zametat aut.zastavku a taketo veci co bolo aj ponizujuce aj nie vhodne pre zenu,tak som ostala radsej dobrovolne nezamestnana uz 8.r.platim si sama zdravotnu pomaha mirodina ale kedze teras zdvihli poisku na skoro 50eu nezvladam to ,mam narok poziadat socialku o invalid.dochodok? socialku si neplatim ,dakujem
Požiadať môžeš, ale tým, že si dlho nezamestnaná a ešte k tomu si neplatíš sociálku Ti zrejme budú chýbať roky poistenia. A aj ked ťa uznajú za občana zo zníženou pracovnou schopnosťou tak ID zrejme nedostaneš.
Skús rozpísať čo si robila od 16 rokov.

§ 72

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.
1 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Skús si prečítať:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=198
4 0
macik1223 macik1223

macik1223 je offline (nepripojený) macik1223

studovala som do 18r.potom som pracovala do 21 potom materska a zasa praca do 34r.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

macik1223 Pozri príspevok
studovala som do 18r.potom som pracovala do 21 potom materska a zasa praca do 34r.
No fakt nerozumiem lebo v predošlom príspevku si písala, že si 8 rokov dobrovolne nezamestnana a že ani teraz nerobíš... tak aká práca do 34r?
2 0
pjetro28 pjetro28

pjetro28 je offline (nepripojený) pjetro28

Dobry den,
prosim vas o radu, ci ma vyznam podat si ziadost o invalidny dochodok? Dobrovolne som rozviazal pracovny pomer, mam 28 rokov a odpracovanych mam 6 rokov. Momentalne som tyzden na PN. Moja vseobecna lekarka mi povedala, ze to nema vyznam, ze nie som na tolko chory, aby mi nieco priznali. Liecim sa od roku 2000 na reumu a dva roky beriem biologicku liecbu. Moja Dg. Reumatoidna artritida seropozit. 4 stupna. Mam viacero bolestivych klbov, no najhorsie su na tom zapastia. Hybnost zapasti je minimalna, prakticky su nehybne. Lave koleno mam po uraze, absolvoval som 4 operacie a lekar sa vyjadril, aby som ho setril, pretoze je zrele na vymenu za umele a na to som prilis mlady.
Diagnozy kolena: s83,5 St.p. plastika LCA genus l.sin.
Chondropathio condyli medialis femoris et tibiae genus l.sin.gr.4
Dakujem za reakcie
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pjetro28 Pozri príspevok
Dobry den,
prosim vas o radu, ci ma vyznam podat si ziadost o invalidny dochodok? Dobrovolne som rozviazal pracovny pomer, mam 28 rokov a odpracovanych mam 6 rokov. Momentalne som tyzden na PN. Moja vseobecna lekarka mi povedala, ze to nema vyznam, ze nie som na tolko chory, aby mi nieco priznali. Liecim sa od roku 2000 na reumu a dva roky beriem biologicku liecbu. Moja Dg. Reumatoidna artritida seropozit. 4 stupna. Mam viacero bolestivych klbov, no najhorsie su na tom zapastia. Hybnost zapasti je minimalna, prakticky su nehybne. Lave koleno mam po uraze, absolvoval som 4 operacie a lekar sa vyjadril, aby som ho setril, pretoze je zrele na vymenu za umele a na to som prilis mlady.
Diagnozy kolena: s83,5 St.p. plastika LCA genus l.sin.
Chondropathio condyli medialis femoris et tibiae genus l.sin.gr.4
Dakujem za reakcie
.. pozri v prílohe zák o SP percentuálnu mieru poklesu scopnosti pracovať (myslím, že č. 4) - podľa svojej diagnózy. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...01-2011-a.html
Pre priznanie ID musí výjsť nad 40%.
Odborný lekár, u ktorého sa liečiš, vie najlepšie posúdiť ...
2 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať