Zavrieť

Porady

Ake poplatky?

Dobry vecer,

som zamestnany na TPP a zaroven SZCO v inej oblasti samostatne.

Chcem sa zivit len s SZCO, bez TPP.

Prosim Vas ake budu moje naklady zo zivnosti.

Teraz neplatim mesacne nic, plati za mna mesacne terajsi zamestnavatel.

Moja mzda z TPP je mesacne do 500€. (za minuly rok 2009 som zo zivnosti mal do 2000€)

Kolko budem platit do zdravotnej, socialnej a ako budu riesene dane?

Dakujem za odpoved.

Moc sa v legislative nevyznam, dakujem za trpezlivost.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    V Tvojom prípade budeš mať povinnosť platieb v prvom roku podnikania do zdr.poisťovne mesačne :
    V roku 2010 SZČO z minimálneho základu 319,58 €:
    Zdravotné…………14% = 44,74 €

    Do SP zatiaľ nemusíš povinne odvody platiť, ale môžeš sa prihlásiť dobrovoľne a základ z akého chceš dobrovoľne platiť si určíš sám:
    Nemocenské…….4,4%
    Starobné…………..18%
    Invalidné…………….6%
    Rezervný fond……..2%

    Sociálna poisťovňa
    Počas prvého roka si ako začínajúci podnikateľ od platieb odvodov do sociálnej poisťovne oslobodený. V ďalších rokoch závisí to, či budeš musieť platiť odvody do sociálnej poisťovne, od celkovej výšky dosiahnutých príjmov v predchádzajúcom roku. Povinnosť platiť poistné vzniká živnostníkovi vždy od 1. júla kalendárneho roka, nasledujúceho po roku, v ktorom prekročil jeho príjem z podnikania 12- násobok minimálnej mzdy.

    Teda prvýkrát je podnikateľ povinný navštíviť príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne až v roku nasledujúcom po roku, v ktorom začal prevádzkovať živnosť, a to do 30. júna a predložiť výpis z daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby. Na základe neho poisťovňa určí či sa podnikateľ stáva povinne poistenou osobou.

    Odhlásiť i prihlásiť v Sociálnej poisťovni sa môžete prostredníctvom tlačiva Registračný list fyzickej osoby, ktorý je k dispozícii v pobočkách Sociálnej poisťovne, a nájdete ho aj na internetovej stránke Sociálnej poisťovne.



    Nezdaniteľná čiastka na daňovníka pre rok 2010 je 4 025,70 €/rok

    Zákon umožňuje znížiť si čiastku, z ktorej sa vypočítava daň z príjmu (základ dane) o určité položky. V súčasnosti je umožnené znížiť si základ dane o tieto položky, tzv.:

    na daňovníka
    na manželku (manžela)
    príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie
    finančné prostriedky na účelové sporenie
    poistné na životné poistenie

    Čo sa týka dane, to je predčasné hovoriť dopredu.
    Zavisí, či budeš preukazovať priame výdavky, alebo paušálne.
    Doporučujem preštudovať podobné témy na Porade a pokiaľ nemáš skúsenosti s vedením účtovníctva, zver sa človeku ktorý sa tejto problematike rozumie, určite Ti poradí ako Tvoje príjmy a výdaje optimalizovať.
    Naposledy upravil danushka : 16.05.10 at 21:04

    mio001 je offline (nepripojený) mio001

    mio001
    Ked mam zivnost 2.rok ale odvody za mna platil zamestnavatel este z TPP.

    Ako zacinajuci podnikatel sa pocita ked zacnem sam za seba platit odvody alebo datum otvorenia zivnosti?

    Teraz mam pausalne vydavky.

    Dakujem za skvele rady a informacie.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Pokiaľ budeš mať živnosť aj TPP, Tvojou povinnosťou je túto skutočnosť oznámiť ZP a prihlásiť sa tam aj ako SZČO.
    AK budeš počas živnosti zamestnancom naďalej, ZP platiť nemusíš, svoje príjmy zo SZČO prehodnotíš v RZZP a vzniknutý nedoplatok ZP uhradíš.

    mio001 je offline (nepripojený) mio001

    mio001
    Ok, ale chcem prejst len na SZCO, v prvom prispevku som to pisal.

    Toto ma zaujima ake budu odvody a hlavne ci budem povazovany za zacinajuceho podnikatela alebo nie, kedze mam zivnost uz 2.rok a z TPP odchadzam az teraz.

    Dakujem za vycerpavajuce odpovede.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    mio001 Pozri príspevok
    Ok, ale chcem prejst len na SZCO, v prvom prispevku som to pisal.

    Toto ma zaujima ake budu odvody a hlavne ci budem povazovany za zacinajuceho podnikatela alebo nie, kedze mam zivnost uz 2.rok a z TPP odchadzam az teraz.

    Dakujem za vycerpavajuce odpovede.
    Za začínajúceho podnikateľa určite považovaný nebudeš.
    Pokiaľ si mal živnosť minulého roka, Tvojou povinnosťou bolo podať RZZP do 31.3.2010 / tu mali byť perehodnotené všetky Tvoje príjmy zo živnosti, príjem z TPP a odovdy Tv. zamestnávateľa / a do konca júna musíš podať hlásenie SP, kde uvedieš výšku svojho obratu za rok 2009 zo živnosti. Tam Ti povedia, či od 1.júla 2010 máš povinnosť platiť odovdy zo zákona aj do SP.

    mio001 je offline (nepripojený) mio001

    mio001
    Danove priznanie som podal a aj rocne zuctovanie zd.poistenia vcas.

    Dakujem. Uz tomu konecne rozumiem

    Zvazujem ci sa nechat na SZCO alebo si to zmenit na s.r.o.

    Ake su prosim naklady na s.r.o.

    Toto viem: Zalozit to je ok. Musim viest podvojne uctovnictvo a prosim odvody z s.r.o. su rovnake ako zo zivnosti alebo sa platia este nejake poplatky?

    Neviem ako to je s platenim DPH.

    Zvazujem s.r.o. pre zakladne imanie 6.660€ aby som nerucil celym svojim majetkom.

    Budem v tom sam, rocny obrat predpokladam okolo 10.000€.

    Neviem kolko ma bude stat s.r.o.cka mesacne.

    Dakujem za rady.
    Naposledy upravil mio001 : 17.05.10 at 08:44

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.