Zavrieť

Porady

Aku tehlu na novostavbu bez zateplenia?

ITckar, ucitel...
Ahojte vsetci,
Uvazujeme o tom, z akej tehly spravit 1NP a 2NP mensieho RD (8,5x9,5 z 2/3 podpivniceneho). 1PP sme robili nosne z Heluz Plus 44 brusena PD na tenkovrstnu maltu (lepidlo), + okolo primurovka premac 10ka (1PP je z 3 stran v zemi). Obytne casti, teda 1NP a 2NP by sme chceli spravit z niecoho, co netreba dodatocne zateplovat(zo zdravot. hladiska). Uvazujem teda o Heluz Family 44, len je o nej dost malo informacii na stranke Heluz.sk (jedine na Heluz.cz som o tom nieco malo nasiel, na slovensku ako keby sa predavali iba Family38 a Family50... A vobec nemozem najst, ci sa k tomu vobec robia 44-k-1/2 a pod. okolo okien...).
Dalsia vec je ze uvazujeme ci murovanie na lepidlo alebo penu. Chceme zdrave byvanie a neviem ci pena alebo tenkovrstva malta (lepidlo) neobsahuju nejake skodliviny... Ale zase family na normalnu maltu nejdu. Kto s tym mate nejake skusenosti alebo aspon vedomosti? Skusali ste niekto uz murovat na penu? Aka je tam pevnost? Ake je samotne murovanie? Da sa family44 dobre rezat rucnou pilou na tehlu? Ked do nej vyburam lozka pre kanalizaciu, vodu, plyn, kurenie, neoslabim ju velmi...?
Usporiadat
kostitras kostitras

kostitras je offline (nepripojený) kostitras

Zdravim,
Nam odporucil a aj naprojektoval architekt stavat z porothermu 40 + zateplit 5cm polystyrenom. dom bude prizemny, bez pivnice. pozeral som technologiu ako sa to sklada kedze som z toho analfabet, a zdalo sa mi to ok lepiacou maltou. otazka je ci je to spravne riesenie, kedze som citanim tohoto fora zabil asi 2 tyzdne, a zistil ze nie je dobre stavat ani z ytongu ani z tehiel takze teraz musim najst z coho to postavim bude stacit vyssie spomenute?
ake su skusenosti s vrtanim do tehly z vnutra. ja mam skusenosti len s plnou tehlou, nie takouto deravou...
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

kostitras, takto som zacinal aj ja, citaj dalej, dolezite su argumenty, nie ako to ma sused, pripadne ako chce architekt (neviem na 100%, ale pozri aj rosny bod v tvojom pripade), mozno zvolis inu moznost
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Rosný bod v tehlovom murive je len hypotetická nerálna záležitosť.Na to aby vznikol by muselo byť murivo veľmi mokré.Inak napísané, rosný bod teoreticky existuje od pradávna a predsa tu stoja tehlové domy ktoré majú cez 500 rokov a nejaké roséý body a podobné nezmysli si nevšímajú a ani im neublížili.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

220870 Pozri príspevok
Rosný bod v tehlovom murive je len hypotetická nerálna záležitosť.Na to aby vznikol by muselo byť murivo veľmi mokré.Inak napísané, rosný bod teoreticky existuje od pradávna a predsa tu stoja tehlové domy ktoré majú cez 500 rokov a nejaké roséý body a podobné nezmysli si nevšímajú a ani im neublížili.
hovorime o zateplenej stene alebo nezateplenej?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
to je jedno jednoducho to nefunguje.Na to aby mohol reálne vzniknúť takýto bod v tehle alebo v polystyréne by musel mať dostatočné množstvo vodných pár.A to nemá pri tehle a už vôbec nie v polystyréne.
0 0
kostitras kostitras

kostitras je offline (nepripojený) kostitras

sestrin kamos, teda skoro mne rodina je murar, on hovori ze polystyren na mur kladie na nejake vystupky co znamena ze polystyren nie je pevne na stene ale je tam dajme tomu 5mm fuga vraj aby stena dychala. nie je to vtakovina? polystyren ma dom utesnit nie?
to day: ok, skusim rosny bod vypocitat podla nejakej apliakcie co som tu videl. dik
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

s dychanim a medzerou medzi stenou a EPS = vtakovina ,
EPS lepis na stenu lepidlom, pripadne kotvami
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

220870 Pozri príspevok
Rosný bod v tehlovom murive je len hypotetická nerálna záležitosť.Na to aby vznikol by muselo byť murivo veľmi mokré.Inak napísané, rosný bod teoreticky existuje od pradávna a predsa tu stoja tehlové domy ktoré majú cez 500 rokov a nejaké roséý body a podobné nezmysli si nevšímajú a ani im neublížili.
"rosny bod" je vzdy a vsade, problemy su len s tym za aku dobu sa nakondenzovane mnozstvo odpari.
0 0
stavbar69 stavbar69

stavbar69 je offline (nepripojený) stavbar69

Obdivu hodne,ako ludia s vyucnym listom zameranie zmrzlinar dokázu popriet zákony fyziky,a radit.Gratulujem.
0 0
dasoft dasoft

dasoft je offline (nepripojený) dasoft

ITckar, ucitel...
Kedze vidim ze forum na tuto temu sa znovu rozbieha hodim do plena este jednu otazku - nestretli ste sa niekto s tym, ze by vam tehli zacali "plesnivet"? Na tej Heluz dole v pivnici a uz aj na tej family 44 na 1NP a 2NP sem tam vidno take biele flaky, mi to pripada ako plesen. Pritom dom je suchy, este na jesen bola dokoncena strecha...
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
To nieje plieseň.To je soľ.Je zdraviu nezávadná .Väčšinou sa objavuje na dlhodobo mokrých tvárniciach,vtedy keď ukončujú schnutie.Väčšinou ju stačí očistiť kartáčom.
Zadajte do googla" solné výkvety" a určite sa dozviete viac.
1 0
dasoft dasoft

dasoft je offline (nepripojený) dasoft

ITckar, ucitel...
Dakujem za info,
takze staci ocistit a pokial tam nebude vlhko, nemalo by to znovu vznikat ak som tomu dobre porozumel :-)
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

dasoft Pozri príspevok
Dakujem za info,
takze staci ocistit a pokial tam nebude vlhko, nemalo by to znovu vznikat ak som tomu dobre porozumel :-)
ta sol vybehne len ked ta tehla zmokne a vysusi sa. Potom som to uz nespozoroval ze by to robilo. Mne sa to tiez objavilo na tehlach, ktore zmokli.
0 0
dasoft dasoft

dasoft je offline (nepripojený) dasoft

ITckar, ucitel...
Bol som prekvapeny ze solne vykvety sa mi teraz zacali objavovat na miestach, kde predtym neboli (este pred 2 mesiacmi tam bola tehla krasna ako z obchodu) a to najma na miestach kde tehla nemala ako zmoknut... napr. pod pristreskom nad terasou ... ale je to tam pritom vlhke - mozno prave preto ze je tam pristresok sa tam zdrzuje vlhkost(?) A naopak, tam kde je tehla vystavena priamym vplyvom pocasia ziadna sol nieje...
Ale zase musim potvrdit, ze ide lahko lupat napr. aj volnym nechtom. Chutnat som to nechutnal (ci je to slane by ma zaujimalo ale zdravie mi je prednejsie) ale fakt to vyzera ako sol.
Dokonca na detailnych snimkoch (napr. z vnutra domu) je vidno tej "soli" hrube vrstvy. Nemoze to nejako tehle uskodit? (nemyslim len samotne vykvety ale napr. to, ze tehla zvlhne a nasledne v noci mrzne, cez den je nad nulou, v noci zase mrzne a tak...)
Naposledy upravil dasoft : 06.03.11 at 20:00
Vsetkopodstrechov.jpg  
detaily.jpg  
1/1
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Netreba to ochutnávať,nieje to čistý jód.Soľou sa v tomto prípade chápe všetok sajrajt obsiahnutý v hline rozpustný vo vode.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať