Zavrieť

Porady

Povinnosti zamestnavatela voci DU a SP

Ahojte poradaci,

prosim vas, mam v tom riadny chaos a chcela by som mat v tom jasno...ako mam postupovat v tejto situaci.

Dvaja dohodari - DoPC podpisali Vyhlasenie, jeden dohodar nie - je dochodca.
Kedy presne mam co poslat do SP a na DU? Myslim aj datumovo, mam v tom riadny chaos...:-(((
Poradte mi prosim, nech v tom mam konecne jasno....

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    branuska Pozri príspevok
    Ahojte poradaci,

    prosim vas, mam v tom riadny chaos a chcela by som mat v tom jasno...ako mam postupovat v tejto situaci.

    Dvaja dohodari - DoPC podpisali Vyhlasenie, jeden dohodar nie - je dochodca.
    Kedy presne mam co poslat do SP a na DU? Myslim aj datumovo, mam v tom riadny chaos...:-(((
    Poradte mi prosim, nech v tom mam konecne jasno....

    dakujem

    Sociálna poisťovňa - najprv si mala dohodárov prihlásiť na Registračnom liste a to najneskôr deň vopred - pred nástupom
    - potom po skončení mesiaca a zúčtovaní miezd posielaš výkaz do poisťovne každý mesiac, kde odvádzaš aj úrazové a garančné poistenie za nich

    Daňový úrad - registrácia na daňový úrad na daň zo závislej činnosti,
    -tým čo podpísali vyhlásenie na zdanenie príjmov uplatníš NČ o výške 335,47 € mesačne a o túto sumu sa im poníži ZD na výpočet preddavkovej dane, ten čo nepodpísal - dôchodca (nemá nárok na NČ len ak bol dôchodcom k 1.1.2010) zdaňuješ celú výšku odmeny a samozrejme zrážkovú daň odvádzaš na daňový úrad do 15 dní

    do konca nasledujúceho mesiaca po skončení kal. štvrťroka (tzn. teraz je máj, takže za 4,5,6 mesiac podávaš do 31.7.) prehľad o zrazenej dani zo závislej činnosti na daňový úrad

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Dohodárov, všetkých troch prihlásiš do SP najneskôr 1 deň pred vznikom DoPČ.

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    branuska Pozri príspevok
    Takze tomu mam rozumiet tak, ze dan za dochodkynu uhradim do 5 dni od jej vyplaty,cize kazdy mesiac uhradim urcitu ciastku z jej odmeny za vykonanu pracu na ucet DU- na to nie je ziadne tlacivo(?) a kazdy stvrtrok poslem prehlady za vsetkych dohodarov?
    dôchodkyna môže mať bud zrážkovú dan alebo preddavkovú, to závisí od jej mesačného príjmu resp.výšky odmeny.Tú potom treba odviesť. V obidvoch prípadoch je dan 19% .
    Tlačivá mesačné k dani nie sú , obidve dane sa vykazujú aj s dátumami úhrady v štvrťročnom prehlade. To je prehlad nie len za dohodárov ale za celkové dane zo závislej činnosti čiže aj za zamestnancov.

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    branuska Pozri príspevok
    Ahojte poradaci,

    prosim vas, mam v tom riadny chaos a chcela by som mat v tom jasno...ako mam postupovat v tejto situaci.

    Dvaja dohodari - DoPC podpisali Vyhlasenie, jeden dohodar nie - je dochodca.
    Kedy presne mam co poslat do SP a na DU? Myslim aj datumovo, mam v tom riadny chaos...:-(((
    Poradte mi prosim, nech v tom mam konecne jasno....

    dakujem
    podpísanie vyhlásenia, aj dohodári majú možnosť podpísať vyhlásenie za predpokladu, že k 1.1. nie je dôchodca

    do SP posielaš prihlášku na registračnom liste najneskôr pred začatím výkonu práce.

    na DU sa neposiela nič až po skončení štvrťroka do 30 dní pošleš prehlad o zrazených a odvedených preddavkoch.
    nezabudnúť sa zaregistrovať ako zamestnávatel na SP aj na DU ako platitel dane zo záv.činnosti.

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    branuska Pozri príspevok
    Ako to myslite, ze to zavisi od jej vysky odmeny? kedy to je teda preddavkova a kedy zrazkova? potrebujem to poslat j s dobrym konst. symbolom....uz som z toho zmatena :-( kurzy miezd ma konecne cakaju az v polovici jula :-)
    vopred dakujem
    zrážková dan : sa zrazí pri príjme do 165,97 Eur pričom dotyčný nemá podpísané vyhlásenie, nad túto sumu už zrážaš preddavkovú dan

    preddavková : podpísané vyhlásenie aj pri príjme do 165,97 Eur

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    trošku zo zákona ohľadom zrážkovej dane, prečítaj

    § 43
    Daň vyberaná zrážkou

    .....
    j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,
    ......

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    branuska Pozri príspevok
    Dakujem, to uz vsetko mam, zacali pracovat od maja...len mi teraz ide o tie vykazy. Myli ma ta preddavkova a zrazkova dan, takze mesacne na DU netreba nic? Pretze na DU hovorili nieco ze mam poslat do 5 dni od vyplatenia na ucet dohodara...no som z toho zmatena :-(((( ako to vlastne je????
    preddavková dan je splatná do 5 dní po pripísaní mzdy na účet zamestnanca.
    ak majú podpísané vyhlásenie o zrážkovej dani nemôže byť reč, automaticky tam bude dan preddavková ak nejaká bude, záleží na výške odmeny, ak bude odmena nižšia ako je NZČ tak preddavky budú 0,- Eur

    branuska je offline (nepripojený) branuska

    branuska
    Dakujem, to uz vsetko mam, zacali pracovat od maja...len mi teraz ide o tie vykazy. Myli ma ta preddavkova a zrazkova dan, takze mesacne na DU netreba nic? Pretze na DU hovorili nieco ze mam poslat do 5 dni od vyplatenia na ucet dohodara...no som z toho zmatena :-(((( ako to vlastne je????

    branuska je offline (nepripojený) branuska

    branuska
    Takze tomu mam rozumiet tak, ze dan za dochodkynu uhradim do 5 dni od jej vyplaty,cize kazdy mesiac uhradim urcitu ciastku z jej odmeny za vykonanu pracu na ucet DU- na to nie je ziadne tlacivo(?) a kazdy stvrtrok poslem prehlady za vsetkych dohodarov?

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    snáď ešte to, že v prehľade sa preddavková daň uvádza za konkrétny mesiac, zrážková sa uvádza v konkrétnom mesiaci (nie za).

    branuska je offline (nepripojený) branuska

    branuska
    Ako to myslite, ze to zavisi od jej vysky odmeny? kedy to je teda preddavkova a kedy zrazkova? potrebujem to poslat j s dobrym konst. symbolom....uz som z toho zmatena :-( kurzy miezd ma konecne cakaju az v polovici jula :-)
    vopred dakujem

    GAP je offline (nepripojený) GAP

    GAP
    Ako je to z dochodcami? Podpisuju vyhlasenie k dani? Ak je cely rok poberatelom starobneho dochodku, viem ze nema narok na NCZD, teda vyhlasenie nepodpisuje? Alebo tieto dva pojmy si nemam miesat dokopy? A co z invalidnym dochodcom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.