Zavrieť

Porady

Výplata dôchodku po úmrtí.

v zák O SP sa píše, že ..."nárok na jej výplatu (dávky) zaniká dňom smrti fyzickej osoby"
Ak SP vyplatila dôchodok na účet po úmrtí ... bude to treba vrátiť, alebo si to stiahnu sami?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Xanti Pozri príspevok
No mám pocit, že sami si stiahnuť nemôžu ( to by bolo aby sa hrabali v cudzích účtoch ).
Takže podľa mňa vyzvú na vrátenie dávky alebo sa prihlásia do dedičského konania.
stiahnu si ho sami, v žiadosti o poukazovanie dôchodku na účet dáva na to dôchodca súhlas.

Hlasovalo 7 pouzivatelov

Užitočné (7)
Lubaba, ivka70, Andyke, Stefan2005, Mgr.Shrek, Katy a R, Xanti
7

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som m.hladka
Stiahnu si sami, tvrdím to z vlastnej skúsenosti.

Hlasovalo 6 pouzivatelov

Užitočné (6)
Andyke, Mária27, Stefan2005, Katy a R, Xanti, promont maja
6

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
No mám pocit, že sami si stiahnuť nemôžu ( to by bolo aby sa hrabali v cudzích účtoch ).
Takže podľa mňa vyzvú na vrátenie dávky alebo sa prihlásia do dedičského konania.

Doplnenie : aby som nezavádzala, tak dopisujem. Súhlasím s m.hladka a veronikasad. Stiahnu sami.
Naposledy upravil Xanti : 21.05.10 at 11:21 Dôvod: doplnenie

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
Pepsi,
dôchodok je zasielaný za mesiac máj v mesiaci máj, takže nie pozadu.

http://www.socpoist.sk/starobny-doch...bneho-dochodku
Starobný dôchodok sa vypláca vopred v pravidelných mesačných lehotách, vždy v pravidelne sa opakujúcich výplatných termínoch.
Naposledy upravil Xanti : 21.05.10 at 14:36

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
U nás sa stalo,
že stará mama bola 8.12. v nemocnici, ked jej prišiel dôchodok. Takže ho neprebrala, a 9.12. umrela. Dôchodok sa vrátil späť, ale po vyžiadaní ho poslali pozostalým. Ale kedže sa to stalo v decembri, kedy vyplácali vianočné prémie dôchodcom, tak pozostalý už nedostali tú vianočnú prémiu. Na tú nárok nebol

misoft je offline (nepripojený) misoft

misoft
Podľa môjho sedliackeho rozumu: pokiaľ je dôchodok vyplatený a príjemca dôchodku skoná po prijatí dôchodku, SP nemôže požadovať vrátenie tohto dôchodku, pretože príjemca spĺňal podmienky (žil, existoval). Ak však je dôchodok vyplatený po úmrtí príjemcu dôchodku, môže požadovať vrátenie tohto dôchodku späť, pretože príjemca nespĺňal podmienky príjmu (zomrel, neexistoval).

(Prepáčte mi morbiditu, ale fakty sú také - je to písane polopatisticky.)

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
veronikasad Pozri príspevok
stiahnu si ho sami, v žiadosti o poukazovanie dôchodku na účet dáva na to dôchodca súhlas.
No tuším si preštudujem ten papier, či to tam mám.

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
Ďakujem pekne ... takže nič nemusím riešiť ... (nevedela som o tom súhlase)

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

! Stefan2005
... stiahnuť si to môže SP za predpokladu, že na účte budú peniaze ...

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
Stefan2005 Pozri príspevok
... stiahnuť si to môže SP za predpokladu, že na účte budú peniaze ...
... veď prišli len dnes ... nebudem ich vyberať - nech si ich stiahnu.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Stefan2005 Pozri príspevok
... stiahnuť si to môže SP za predpokladu, že na účte budú peniaze ...
V podmienkach poukazovania dôch.dávok na účet v banke sa o.i.uvádza :

7. Dôchodca súhlasí, aby banka vrátila sumu, ktorá bola na jeho účet poukázaná neoprávnene za obdobie, počas ktorého už nesplňal podmienky nároku na dávku, resp. na jej výplatu, a to na žiadosť ústredia Sociálnej poisťovne.

Ak dôchodca zomrel, sám ich už z účtu nevybral. SP ich zrejme bude vymáhať v rámci dedičského konania ...

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

! Stefan2005
veronikasad Pozri príspevok
..Ak dôchodca zomrel, sám ich už z účtu nevybral....
Jasné, že ich sám nevybral - ale napr. v deň nabehnutia dôchodku sa mohlo napr. realizovať inkaso, alebo iné trvalé platby...

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál... pepsikova
..no a dôchodok sa vypláca mesiac pozadu, alebo popredu?..lebo ak pozadu, tak by mal spadať do dedičstva a SP by ho nemala stiahnuť...mesiac pozadu ten človek ešte žil...myslím..

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som m.hladka
Stefan2005 Pozri príspevok
Jasné, že ich sám nevybral - ale napr. v deň nabehnutia dôchodku sa mohlo napr. realizovať inkaso, alebo iné trvalé platby...
Áno, presne tak.
Moja mama dostávala dôchodok 14-tého v mesiaci a následne 15-tého v mesiaci si urobila výber hotovosti skoro celého dôchodku. 17-tého v tom istom mesiaci r. 2006 zomrela. Nárok na dôchodok vznikol, pretože zomrela po výplate dôchodku.

O mesiac som vložila na tento účet hotovosť, z dôvodu úhrady inkasa jej bytu, ktorý bolo nutné platiť do vysporiadania dedičstva, nakoľko som bola aj ja spolumajiteľka účtu.
SP okamžite moju vloženú sumu stiahla z toho účtu, tzv. akože vrátenie dôchodku, z dôvodu úmrtia majiteľky účtu. Na základe mojej žiadosti mi túto neoprávnene zobratu sumu musela SP vrátiť.

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
misoft Pozri príspevok
Podľa môjho sedliackeho rozumu: pokiaľ je dôchodok vyplatený a príjemca dôchodku skoná po prijatí dôchodku, SP nemôže požadovať vrátenie tohto dôchodku, pretože príjemca spĺňal podmienky (žil, existoval). Ak však je dôchodok vyplatený po úmrtí príjemcu dôchodku, môže požadovať vrátenie tohto dôchodku späť, pretože príjemca nespĺňal podmienky príjmu (zomrel, neexistoval).

(Prepáčte mi morbiditu, ale fakty sú také - je to písane polopatisticky.)
... to je jasné .. viď znenie zákona (aj v prvom príspevku)

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.