Zavrieť

Porady

Školenie pre používanie motor.vozidiel

Nemôžem nájsť zákon o povinnosti mať školenie pri používaní služobného motorového vozidla, či je to zamestnanec, konateľ, skrátka všetci, čo jazdia na služobnom aute. Sú tu na porade 3 príspevky o takomto školení, ale keď som pozerala do uvedených zákonov, tam to nie je. Viem, že to školenie by malo byť raz do roka. Prosím, poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    urs je offline (nepripojený) urs

    urs
    Ja som už niečo podobné hľadala, ale ozval sa tam len človek, ktorý robí tie biele kartičky. Tak, že som sa moc nedozvedela o opraktických veciac.

    Monča je offline (nepripojený) Monča

    Monča
    Asi máte na mysli školenie vodičov z povolania a vodičov referentských vozidiel v zmysle Zák. č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení zák. č. 95/2000 a zák. č. 158/2001 Z.z. Keďže nie sú vyslovene povinné, ak neprihliadame na to, že v Zák. práce sú uvedené povinnosti zamestnávateľa, kde je uvedené, že zamestnávateľ dbá o pravidelné školenia, zvyšovanie kvalifikácie a pod. svojich zamestnancov, mnohé firmy od toho upustili. Hlavne štátna správa a akciovky však toto dodržujú. Takéto školenia môžu robiť aj autoškoly, samozrejme Vám musia vydať nejaké potvrdenie o absolvovaní (spomínané biele kartičky) a nejaký záznam zo školenia + prezenčnú listinu s Vaším podpisom. Čo sa týka spomínanej Vyhl. SÚBP a SBÚ č. 208/1991 Zb. o bezpečnosti práce a technických zariadení pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel, tá sa dotýka predovšetkým vodičov z povolania u nákl. automobilov, ktorí si sami robia aj opravy, napr. správy a údržby ciest tieto školenia vyžadujú, poľnohospodárske družstvá. Tieto školenia však môže prevádzať iba zariadenie, ktoré na to má oprávnenie napr. z bývalého ÚBP SR, dnes ich vydáva MPSVaR SR. Koncové číslo oprávnenia musí byť 08.

    urs je offline (nepripojený) urs

    urs
    Monča, ja som pôvodne pátrala preto, že niekto hovoril o vodičoch ktorí používajú vlastné motorové vozidlá na prac. cesty. Potom si uplatnia cesťák s paušálom. Mám takých, u nás sa to využíva. Len neviem či ich preškoliť, či to niekto môže kontrolovať, a ako, či sa to týka aj dohodárov. Takže úplne z praxe súkromníka.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Jeden môj známy mi povedal, že mali v práci ťažkú autonehdu, konateľ rozpráskal služobné auto a keď prišli policajti na miesto činu, vraj prvé čo si pýtali, tak tú "bielu kartičku", cestovný príkaz. Že keby nemali tieto veci v poriadku, tak že je veľký problém pri náhrade škody. Myslela som, že niekto s poraďákov má nejaké skúsenosti s tým školením.

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    Ja viem iba povedať z vlastnej skúsenosti, robila som v s.r.o.-čke a tam všetci povinne, ktorí používali referentské vozidlá, museli absolvovať toto školenie a mali sme tie biele kartičky...

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    ak sa pozrieš na inzeráty autoškôl tam niektoré ponúkajú takéto školenia,podľa mňa je jednoduché osloviť nejakú autoškolu s týmto dotazom a oni odpovedia trochu odbornejšie ako my vedia koho sa to týka a aj podľa akého predpisu,ak sa nemýlim musia mať aj nejakú akreditáciu aby toto ,,preškoľovanie,,mohli vykonávať.

    salka je offline (nepripojený) salka

    salka
    Monča Pozri príspevok
    Asi máte na mysli školenie vodičov z povolania a vodičov referentských vozidiel v zmysle Zák. č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení zák. č. 95/2000 a zák. č. 158/2001 Z.z. Keďže nie sú vyslovene povinné, ak neprihliadame na to, že v Zák. práce sú uvedené povinnosti zamestnávateľa, kde je uvedené, že zamestnávateľ dbá o pravidelné školenia, zvyšovanie kvalifikácie a pod. svojich zamestnancov, mnohé firmy od toho upustili. Hlavne štátna správa a akciovky však toto dodržujú. .
    ...aké máte skúsenosti s "bielymi kartičkami" dnes, s odstupom dvoch rokov po uverejnení tohto príspevku?
    Ja jazdím len na služobnom aute, 3x ma zastavili policajti a ani raz odo mňa bielu kartičku nepýtali; ako firma fungujeme 7 rokov, máme 3 autá a ešte sa nikomu nestalo, že by to niekto pýtal. Teraz keď sa tu prehrabávam a natrafila som na tento príspevok som zneistela, či zas niekde nerobíme chybu.
    Vďaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.