Zavrieť

Porady

Zmeny v Živnostenskom zákone platné od 1. júna 2010

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dovoľujem si upozorniť na...

[hore]Zmeny v Živnostenskom zákone platné od 1. júna 2010


Od 1. júna 2010 nadobúda účinnosť zákon č. 136/2010 Z. z. o službách na vnútornom trhu, ktorý okrem iného novelizuje aj Živnostenský zákon. Od 1. júna 2010 tak nastanú výrazné zmeny v legislatíve upravujúcej živnostenské podnikanie. Viac info »




[hore]Zmeny v Živnostenskom zákone týkajúce sa remeselných živností platné od 1. júna 2010


Medzi remeselné živnosti sa od 1. júna 2010 zaraďujú aj strechár a manikúra-pedikúra. Okruh remeselných živností sa tak rozširuje. Okrem tejto zmeny sa od 1. júna 2010 zavádza aj zmena, ktorá bude komplikovať založenie remeselnej živnosti po absolvovaní rekvalifikačného kurzu. Okrem dokladu o vzdelaní bude od júna potrebné predložiť aj doklad o absolvovaní6-mesačnej praxe v odbore. Viac info »

Zdroj:Slovenská živnostenská komora www.szk.sk
Naposledy upravil Zita5 : 23.05.10 at 05:32
Usporiadat
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Economic toto som vyčítala ale ja chcem úplne zrušiť už živnosť, teda platí tá druhá časť vety ? Ďakujem
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ivenka Pozri príspevok
Economic toto som vyčítala ale ja chcem úplne zrušiť už živnosť, teda platí tá druhá časť vety ? Ďakujem
Tak teraz neviem, či zrušenie ako také je nie dokonca aj bez poplatku. Skús si zavolať na príslušný živnostenský úrad, najlepšie Ti povedia, pretože majú tam zmetky aj okolo stavebných činností, jeden týždeň platí jedno, druhý týždeň zase iné....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zrušenie živnosti je bez poplatku .
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

dobry den, prosim Vas o radu...

otec podnikal na zakl. konces.zivnosti, po jeho umrti mama pokracovala v jeho zivnosti, ubehli 3 roky, pocas ktorych sa ukoncila otcova zivnost a mama si urobila vlastnu zivnost v tom odbore, zivnost vykonavala so zodpovednym zastupcom.
Konecne sa prislusna komora dopracovala k zorganizovaniu polrocneho "studia" a ukoncenie osvedcenim samozrejme aj s pol rocnou praxou.

a nas problem je, ze sa presvihol termin zmeny ŽZ, a osvedčenie bolo vydané teraz koncom juna.
Podľa všetkeho mi vyplýva, že mama teraz musi absolvovat skušku pred komisiou zo živn.úradu a zaplatit si za nu dalsich 163€... co ma neskutocne vytocilo, nakolko sme na ten "kurz" cakali 3 roky, stalo sa nam asi vsetko, nebol to najlacnejsi kurz, a teraz po 3 dnovom skusani komorou ma ist na dalsiu skusku, a skusat ju bude nejaka poskladana komisia, z ktorych nikto o danej problematike (odbore) nic nevie, lebo sa jedna o dost specificky odbor...

mama je uz zo vsetkeho tak znechutena, ze s tym chce teraz skoncit...

dalo by sa 3 rocne prevadzkovanie tejto zivnosti povazovat za prax?

neexistuje sposob ako sa vyhnut tej "skuske"?

uz mi napadla aj moznost strcit osvedcenie do suplika a dalej pokracovat v zivnosti ako doteraz, pod zodpovednym zastupcom... po dalsich 3 rokoch takehoto fungovanie pojde na dalsi "kurz" bude mat osvedcenie o dalsej cinnosti, potom uz nebude potrebovat zodpovedneho zastupcu, a dovtedy sa mozno opat zmeni zakon... alebo potom ozelie tie peniaze a absolvuje tu skusku zo živn. uradu...

dost zamotany pribeh...
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

nikto mi nevie poradit? naozaj jej nestaci to osvedcenie a potvrdenie 6mes. praxe, musi absolvovať tu skušku zo živ.uradu?
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
sisima Pozri príspevok
dobry den, prosim Vas o radu...

otec podnikal na zakl. konces.zivnosti, po jeho umrti mama pokracovala v jeho zivnosti, ubehli 3 roky, pocas ktorych sa ukoncila otcova zivnost a mama si urobila vlastnu zivnost v tom odbore, zivnost vykonavala so zodpovednym zastupcom.
Konecne sa prislusna komora dopracovala k zorganizovaniu polrocneho "studia" a ukoncenie osvedcenim samozrejme aj s pol rocnou praxou.

a nas problem je, ze sa presvihol termin zmeny ŽZ, a osvedčenie bolo vydané teraz koncom juna.
Podľa všetkeho mi vyplýva, že mama teraz musi absolvovat skušku pred komisiou zo živn.úradu a zaplatit si za nu dalsich 163€... co ma neskutocne vytocilo, nakolko sme na ten "kurz" cakali 3 roky, stalo sa nam asi vsetko, nebol to najlacnejsi kurz, a teraz po 3 dnovom skusani komorou ma ist na dalsiu skusku, a skusat ju bude nejaka poskladana komisia, z ktorych nikto o danej problematike (odbore) nic nevie, lebo sa jedna o dost specificky odbor...

mama je uz zo vsetkeho tak znechutena, ze s tym chce teraz skoncit...

dalo by sa 3 rocne prevadzkovanie tejto zivnosti povazovat za prax?

neexistuje sposob ako sa vyhnut tej "skuske"?

uz mi napadla aj moznost strcit osvedcenie do suplika a dalej pokracovat v zivnosti ako doteraz, pod zodpovednym zastupcom... po dalsich 3 rokoch takehoto fungovanie pojde na dalsi "kurz" bude mat osvedcenie o dalsej cinnosti, potom uz nebude potrebovat zodpovedneho zastupcu, a dovtedy sa mozno opat zmeni zakon... alebo potom ozelie tie peniaze a absolvuje tu skusku zo živn. uradu...

dost zamotany pribeh...
o aký predmet podnikania ide?
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

Len pre upresnenie, skúška sa nevykonáva na živnostenskom úrade, ale pred komisiou na živnostenskej komore, následne osvedčenie vydáva ministerstvo vnútra. A o akú živnosť vlastne ide? koncesované živnosti od 1.6. neexistujú, presunuli sa do viazaných živností a doprava vypadla úplne z režimu živnostenského zákona.
1 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

skusim sa opytat inak...

pre ziskanie remeselnej živnosti, každý musí absolvovať aj tú skúšku? podľa toho zákona mi to tak vychádza...
0 0
eva31 eva31

eva31 je offline (nepripojený) eva31

Zmena v živnost. zákone sa týka aj taxislužby, nepravidelnej autobusovej dopravy a nákladnej dopravy. Tieto činnosti už nie sú živnosťami a spadajú pod ministerstvo dopravy, kde sa ich schvaľovanie riadi osobitnými predpismi.
Vie mi prosím niekto poradiť, čo z toho vyplýva pri vedení JU - pre taxikára?
Chápem, že už nie je živnostník, je iba SZČO? Môžem používať paušálne výdavky(40%)
Sú tam ešte nejaké zmeny, okrem toho, že spadajú pod MD?
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

sisima Pozri príspevok
skusim sa opytat inak...

pre ziskanie remeselnej živnosti, každý musí absolvovať aj tú skúšku? podľa toho zákona mi to tak vychádza...
Existuje niekoľko spôsobov náhradného preukázania odbornej spôsobilosti ( 6 ), je to v § 22 živnostenského zákona.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Chystame sa s manzelom zakladat sro, kt. zastresi moje aj jeho podnikanie... ja to mam jasne (uctovnictvo) ale manzel by chcel opravovat auta... tato zivnost je remeselna a vola sa "diagnostika a opravy cestnych motorovych vozidiel" a su pri nej uvedene cisla odborov... moj manzel ma odbor 2466 2 03 ... a ten tam nie je... je tam 04,06 a 09 ale ako skupina je uvedena 24... sme z toho zmateni, pretoze ten jeho odbor bol totozny s opravarom cestnych motorovych vozidiel ale navyse mal poziarnu ochranu... a v podstate od puberty robi s autami... a aj po skole nastupil ako mechanik (za sebou u dvoch zamestnavatelov) a u posledneho zamestnavatela bol "servisnym pracovnikom" a jeho naplnou prace boli aj opravy vozoveho parku...

je nejaka moznost ako ziskat tuto zivnost bez 3-tej osoby? nejake skusky, rekvalifikacny kurz?

Dakujem za akekolvek nasmerovanie
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

andreaS Pozri príspevok
Chystame sa s manzelom zakladat sro, kt. zastresi moje aj jeho podnikanie... ja to mam jasne (uctovnictvo) ale manzel by chcel opravovat auta... tato zivnost je remeselna a vola sa "diagnostika a opravy cestnych motorovych vozidiel" a su pri nej uvedene cisla odborov... moj manzel ma odbor 2466 2 03 ... a ten tam nie je... je tam 04,06 a 09 ale ako skupina je uvedena 24... sme z toho zmateni, pretoze ten jeho odbor bol totozny s opravarom cestnych motorovych vozidiel ale navyse mal poziarnu ochranu... a v podstate od puberty robi s autami... a aj po skole nastupil ako mechanik (za sebou u dvoch zamestnavatelov) a u posledneho zamestnavatela bol "servisnym pracovnikom" a jeho naplnou prace boli aj opravy vozoveho parku...

je nejaka moznost ako ziskat tuto zivnost bez 3-tej osoby? nejake skusky, rekvalifikacny kurz?

Dakujem za akekolvek nasmerovanie
Pre vášho manžela stačí aj doklad o najmenej desaťročnej praxi v odbore, ak od jej ukončenia neuplynuli viac ako tri roky. Doporučujem však zobrať jeho doklad o vzdelaní a poradiť sa priamo na ŽÚ, nemal by mať pri vybavení živnosti problém. Akceptujú sa aj príbuzné obory s najmenej jednoročnou praxou v odbore ( možností je viac, nepoznám vaše doklady ).
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

dakujem za nadej

musim zobrat jeho vyucny list a zbehnem rovno na zivnostensky...

a pocitam tu prax... od septembra 2000 - marec 2010 robil tuto pracu pre zamestnavatelov vkuse... takze spolu to 10 rokov nie je
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

andreaS Pozri príspevok
dakujem za nadej

musim zobrat jeho vyucny list a zbehnem rovno na zivnostensky...

a pocitam tu prax... od septembra 2000 - marec 2010 robil tuto pracu pre zamestnavatelov vkuse... takze spolu to 10 rokov nie je
Malo by to ísť na základe výučného listu, takže zostáva to na rozhodnutí a posúdení ŽÚ.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

uz ste mi pomohli, tak skusim znova

v juni 2010 som zakladala sro, ktorej nosna cinnost je deratizacia (a ine prace so skodcami) ...
v naplni volnej zivnosti z tohto isteho obdobia je:
"Poskytovanie služieb súvisiacich so starostlivosťou o zvieratá"
je uvedena aj tato cinnost ako "veterinárna asanácia
- zber, zvoz, spracúvanie, odstraňovanie uhynutých zvierat, dezinfekcia, dezinsekcia, deratizácia a dezodorizácia,
odchyt opustených a túlavých zvierat sieťkami a odchytávanie holubov sieťkami !"

Tuto zivnost nam odporucala aj pani na zivnostenskom urade, bola som tam vtedy priamo s konatelom (vtedy este len buducim samozrejme) kvoli tejto informacii.

Teraz mi prave volal, ze si chcel dat poistenie zodpovednosti pri vykone cinnosti a pani v poistovni mu hovorila, ze nema na tuto cinnost opravnenie.

Pozrela som aktualny zoznam volnych zivnosti a zivnost ma rovnaky nazov ale jej napln je zmenena od 10/2010 takto:

1.5.5 Veterinárna asanácia.
1.5.5.1 Zber, zvoz, spracúvanie, odstraňovanie uhynutých zvierat.
1.5.5.2 Odchyt opustených a túlavých zvierat sieťkami a odchytávanie holubov sieťkami

Nikde inde som deratizaciu, dezinsekciu nenasla...

Kde je vlastne pravda?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

podarilo sa mi dovolat na zivnostensky, tak si odpoviem

Najskor deratizaciu nemohla najst ani ona, ale nakoniec ju nasla, a ze ju ma tak isto ako bola v juni uvedena... takze chyba je pravdepodobne na strane ministerstva, ktore na svojej stranke uvadza napln bez dodatku deratizacie...

Kazdopadne v case zalozenia tejto zivnosti bola deratizacia sucastou "poskytovanie sluzieb suvisiacich so starostlivostou o zvierata" ...

takze chyba je v poistovni
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

Chyba je na stránke MV SR, deratizácia, dezinfenkcia, dezinsekcia sú stále v kategórii 1.5.5.1.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať