Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie????

Prosím o názor: vymenili sme obyčanú plechovú bránu na budove za sekcionálnu bránu na elektrický pohon. Cena brány s pohonom + montáž stála 961 € bez DPH. Je to nutné zaradiť ako TZ budovy, alebo sa to môže dať do opráv na 511, pričom viem, že do konca účt. obdobia, t.j. do konca roka nechystáme žiadne iné TZ tejto budovy, ktoré vy sa mohlo spolu s touto bránovy vyšplhať na 1700 €.
ďakujem.
Usporiadat
horkoláčik horkoláčik

horkoláčik je offline (nepripojený) horkoláčik

kačenka Pozri príspevok
Prosím o názor: vymenili sme obyčanú plechovú bránu na budove za sekcionálnu bránu na elektrický pohon. Cena brány s pohonom + montáž stála 961 € bez DPH. Je to nutné zaradiť ako TZ budovy, alebo sa to môže dať do opráv na 511, pričom viem, že do konca účt. obdobia, t.j. do konca roka nechystáme žiadne iné TZ tejto budovy, ktoré vy sa mohlo spolu s touto bránovy vyšplhať na 1700 €.
ďakujem.
Oboje je možné a zdôvodniteľné = daj podľa potreby výdavkovej situácie (opravy - 2010 - 100% - 961 / TZ - 2010 - časť (0,5) odpisov z 961
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
horkoláčik Pozri príspevok
Oboje je možné a zdôvodniteľné = daj podľa potreby výdavkovej situácie (opravy - 2010 - 100% - 961 / TZ - 2010 - časť (0,5) odpisov z 961
Daj do opráv, kludne to môžeš nazvať TZ, ale vzhľadom na cenu je možne dať na 511 - vid Postupy účtovania.
POZOR - odcitovala som odpoved, nakoľko ak by si to dal ako TZ - tak potom zvyšuješ NC budovy a odpisuješ v rovnakej OS, teda žiadnych 50%.
upravené na základe príspevku č.5
áno, možno z nepozornosti, ja ten text 0,5 z 961 chápem stále ako polovica z NC.
Po dovysvetlení viem, že to bolo myslené ako polovica z ročných odpisov TZ, čo je samozrejme iné.
aj tak však trvám na tom, že sa TZ pripočíta k NC budovy a odpisuje spolu s ňou,takže to bude
0,5 * ročné odpisy * (TZ+NCbudovy) ............... komplikované? Miesto vzorca som to radšej formulovala slovami...................
zvyšuješ NC budovy a odpisuješ v rovnakej OS
Naposledy upravil KEJKA : 11.06.10 at 03:14
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

mne to vyhovuje dať celé do opráv v roku 2010 a som rada, že nemusím robiť žiadne technické zhodnotenie budovy, tak vám veľmi pekne ďakujem za názor.
0 0
horkoláčik horkoláčik

horkoláčik je offline (nepripojený) horkoláčik

horkoláčik Pozri príspevok
TZ - 2010 - časť (0,5) odpisov z 961

KEJKA Pozri príspevok
Daj do opráv, kludne to môžeš nazvať TZ, ale vzhľadom na cenu je možne dať na 511 - vid Postupy účtovania.
POZOR - odcitovala som odpoved, nakoľko ak by si to dal ako TZ - tak ptom zvyšuješ NC budovy a odpisuješ v rovnakej OS, teda žiadnych 50%.

Pre tých, čo čítajú pomalšie (nepozornejšie), ako ja píšem :
"" časť (0,5) odpisov z 961"
- ak ju dá do TZ tak v 06 alebo 07/2010 = cca polovica roku 2010 = 0,5 z odpisov z TZ=961€ v OS budovy

(hrubý príklad budovu má rovnomerne - ročný odpis 10 % = ak ju zaradí v 07/2010 ako TZ , tak odpíše v r. 2010 - 961*0,5*0,1 = 48,05 €)
0 0
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

Spoločnosť vlastní budovu, na ktorej svojpomocne robí rôzne stavebné úpravy. Jedná sa napr o zatepľovanie, výmenu okien za plastové, výmena podláh v kanceláriach /aj prenajatých/, oprava strechy atď. Robia to "náhodne", podľa toho, koľko vedia v danom roku investovať do toho. Nemajú žiadny plán. A robí sa to v rôznych rokoch. Ako to mám účtovne riešiť? Zatiaľ to zbieram na 042.xx a zaradím a tak isto odpisujem len keď sa to celé ukončí? Napr aj po štyroch rokoch ?
Ďakujem.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
horkoláčik Pozri príspevok
Pre tých, čo čítajú pomalšie (nepozornejšie), ako ja píšem :
"" časť (0,5) odpisov z 961"
- ak ju dá do TZ tak v 06 alebo 07/2010 = cca polovica roku 2010 = 0,5 z odpisov z TZ=961€ v OS budovy

(hrubý príklad budovu má rovnomerne - ročný odpis 10 % = ak ju zaradí v 07/2010 ako TZ , tak odpíše v r. 2010 - 961*0,5*0,1 = 48,05 €)
Bolo by lepšie vyjadrovať sa presne

§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.
A nezáleží v ktorom mesiaci je TZ aj keby bolo v decembri tak pri budove(odpisová doba 20 rokov) odpisy z TZ budú 1/20 pri rovnomernom odpisovaní. Celkovo teda (OC+TZ)/20. Pri zrýchlenom(záleží ako sa odpisuje budova) by to bolo trochu inak §28. 2*(ZC+TZ)/20

OC- obstarávacia cena budovy
ZC - zostatková cena budovy
TZ - technické zhodnotenie 961 €
Naposledy upravil marjankaj : 19.06.10 at 12:16
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ladyrs Pozri príspevok
Spoločnosť vlastní budovu, na ktorej svojpomocne robí rôzne stavebné úpravy. Jedná sa napr o zatepľovanie, výmenu okien za plastové, výmena podláh v kanceláriach /aj prenajatých/, oprava strechy atď. Robia to "náhodne", podľa toho, koľko vedia v danom roku investovať do toho. Nemajú žiadny plán. A robí sa to v rôznych rokoch. Ako to mám účtovne riešiť? Zatiaľ to zbieram na 042.xx a zaradím a tak isto odpisujem len keď sa to celé ukončí? Napr aj po štyroch rokoch ?
Ďakujem.
či je to oprava, alebo T.Z. by si mala vyhodnotiť každý rok.
Aj skutočnosť, či sa tie úpravy už využívajú - pravdepodobne áno, nečaká sa ani na schválenie, ani na preberací protokol, ani na kolaudačné rozhodnutie.
0 0
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

Ďakujem. Ono je to tak, že sa to využíva,lebo napr niektoré prenajímané kancelárie boli prázdne,upravili sa,zmodernizovali sa a potom ich zase prenajali. Mne hlavne ide o to, že ked je to TZ, a robí sa to napr aj počas troch rokov, tak to zaradím len po skončení ,či ako ?
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

marjankaj Pozri príspevok
Bolo by lepšie vyjadrovať sa presne



A nezáleží v ktorom mesiaci je TZ aj keby bolo v decembri tak pri budove(odpisová doba 20 rokov) odpisy z TZ budú 1/20 pri rovnomernom odpisovaní. Celkovo teda (OC+TZ)/20. Pri zrýchlenom(záleží ako sa odpisuje budova) by to bolo trochu inak §28. 2*(ZC+TZ)/20

OC- obstarávacia cena budovy
ZC - zostatková cena budovy
TZ - technické zhodnotenie 961 €

Ja som kedysi zažil odpisy mesačné.

PS
[B]To znamená, že je jedno, či na podnikanie (v roku zaradenia) budovu využívam 3 alebo 333 dní ???????????????? (odpis bude stále za 365 dní ?= 1 rok = 1/20 )
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
milláčikk Pozri príspevok
Ja som kedysi zažil odpisy mesačné.

PS
[B]To znamená, že je jedno, či na podnikanie (v roku zaradenia) budovu využívam 3 alebo 333 dní ???????????????? (odpis bude stále za 365 dní ?= 1 rok = 1/20 )
Tak to muselo byť veľmi dávno.
Daňové odpisy sa účtujú ročne(až na výnimky nehmotný majetok a leasing) najmenej od roku 1993. A predtým presne neviem asi od roku 1990 čiastočne tiež.
Pozri si §22-§28 zákona o dani z príjmov 595/2003. Presnejšie §22 ods(11)

Ak si myslel účtovné odpisy tak tie si môže stanoviť účtovná jednotka sama podľa svojho uváženia(v odpisovom pláne). O tých sa baviť je tu irelevantné, nakoľko nemusia byť jednotné v každej účtovnej jednotke.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ladyrs Pozri príspevok
Ďakujem. Ono je to tak, že sa to využíva,lebo napr niektoré prenajímané kancelárie boli prázdne,upravili sa,zmodernizovali sa a potom ich zase prenajali. Mne hlavne ide o to, že ked je to TZ, a robí sa to napr aj počas troch rokov, tak to zaradím len po skončení ,či ako ?
ved sama píšeš, že sa to robí postupne, náhodne..... ako sú k dispozícii peniaze.
A do užívania - do prenájmu to ide priebežne, teda sú z toho príjmy, tak to t.z., alebo oprava je v užívaní, nie je dôvod to nechávať nevysporiadané na 042. Riskuješ, že ked to budeš riešiť po 3 rokoch, tak vtedy ti tie náklady nemusia uznať.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

marjankaj Pozri príspevok
Bolo by lepšie vyjadrovať sa presne



A nezáleží v ktorom mesiaci je TZ aj keby bolo v decembri tak pri budove(odpisová doba 20 rokov) odpisy z TZ budú 1/20 pri rovnomernom odpisovaní. Celkovo teda (OC+TZ)/20. Pri zrýchlenom(záleží ako sa odpisuje budova) by to bolo trochu inak §28. 2*(ZC+TZ)/20

OC- obstarávacia cena budovy
ZC - zostatková cena budovy
TZ - technické zhodnotenie 961 €
A v tomto nemáš chybu ?
Príklad :
- budova
- odpisová doba 20 rokov
- v 11. roku OC budovy navýšená o TZ
- predsa budova s TZ sa doodpisuje v 21. roku.
A nie že budova doodpisovaná v 20. roku a TZ ešte 10 rokov potom.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

marjankaj Pozri príspevok
Tak to muselo byť veľmi dávno.
Daňové odpisy sa účtujú ročne(až na výnimky nehmotný majetok a leasing) najmenej od roku 1993. A predtým presne neviem asi od roku 1990 čiastočne tiež.
Pozri si §22-§28 zákona o dani z príjmov 595/2003. Presnejšie §22 ods(11)

Ak si myslel účtovné odpisy tak tie si môže stanoviť účtovná jednotka sama podľa svojho uváženia(v odpisovom pláne). O tých sa baviť je tu irelevantné, nakoľko nemusia byť jednotné v každej účtovnej jednotke.
1992 až 1997
Mohli byť
- ja som bol IBA investície a údržba = podklady .
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
milláčikk Pozri príspevok
A v tomto nemáš chybu ?
Príklad :
- budova
- odpisová doba 20 rokov
- v 11. roku OC budovy navýšená o TZ
- predsa budova s TZ sa doodpisuje v 21. roku. To tak byť nemusí a ani nie je. Musí byť iba odpis podľa zákona o dani z príjmov. A odpisuje sa iba dovtedy pokiaľ zostatková cena nie je nula.A nie že budova doodpisovaná v 20. roku a TZ ešte 10 rokov potom.
Možno mám. Ak ju objavíš, budem ti vďačný. Skús si to overiť v nejakom účtovnom softwéri. Možno bude treba aj opraviť zákon.

Prikladám celý výpočet.
Naposledy upravil marjankaj : 19.06.10 at 23:27
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
milláčikk Pozri príspevok
1992 až 1997
Mohli byť - ja som bol IBA investície a údržba = podklady .
Takže si asi z toho trochu vypadol. Alebo to bol horkoláčik?
Naposledy upravil marjankaj : 19.06.10 at 22:45
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
kačenka Pozri príspevok
mne to vyhovuje dať celé do opráv v roku 2010 a som rada, že nemusím robiť žiadne technické zhodnotenie budovy, tak vám veľmi pekne ďakujem za názor.
Ak sa tak rozhodneš, tak to bude v súlade so zákonom o dani z príjmov.
Pokiaľ ide o účtovanie, tak podľa toho ako to máte ošetrené v smernici.

§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

marjankaj Pozri príspevok
Možno mám. Ak ju objavíš, budem ti vďačný. Skús si to overiť v nejakom účtovnom softwéri. Možno bude treba aj opraviť zákon.

Prikladám celý výpočet.
Takže podľa mňa máš chybičku v tom, že si napísal, že TZ sa odpisuje "rovnomerne 1/20 ".
To platí IBA 12 rokov kedy sa odpisuje po 48 € , ale v 13. roku sa odpíše zvyšok TZ = cca 400 €
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
milláčikk Pozri príspevok
Takže podľa mňa máš chybičku v tom, že si napísal, že TZ sa odpisuje "rovnomerne 1/20 ".
To platí IBA 12 rokov kedy sa odpisuje po 48 € , ale v 13. roku sa odpíše zvyšok TZ = cca 400 €
V tom prvom príspevku so napísal koľko sa odpíše v roku 2010, lebo aj ty si písal o roku 2010. Keby si čítal pozorne, iste by ti to neuniklo. Bola to reakcia na tvoj príspevok. Ešte som to aj podčiarkol.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

marjankaj Pozri príspevok
V tom prvom príspevku so napísal koľko sa odpíše v roku 2010, lebo aj ty si písal o roku 2010. Keby si čítal pozorne, iste by ti to neuniklo. Bola to reakcia na tvoj príspevok. Ešte som to aj podčiarkol.
marjankaj Pozri príspevok
Bolo by lepšie vyjadrovať sa presne



A nezáleží v ktorom mesiaci je TZ aj keby bolo v decembri tak pri budove(odpisová doba 20 rokov) odpisy z TZ budú 1/20 pri rovnomernom odpisovaní. Celkovo teda (OC+TZ)/20. Pri zrýchlenom(záleží ako sa odpisuje budova) by to bolo trochu inak §28. 2*(ZC+TZ)/20

milláčikk Pozri príspevok
A v tomto nemáš chybu ?
Príklad :
- budova
- odpisová doba 20 rokov
- v 11. roku OC budovy navýšená o TZ
- predsa budova s TZ sa doodpisuje v 21. roku.
A nie že budova doodpisovaná v 20. roku a TZ ešte 10 rokov potom.
marjankaj Pozri príspevok
Možno mám. Ak ju objavíš, budem ti vďačný. Skús si to overiť v nejakom účtovnom softwéri. Možno bude treba aj opraviť zákon.

Prikladám celý výpočet.
milláčikk Pozri príspevok
Takže podľa mňa máš chybičku v tom, že si napísal, že TZ sa odpisuje "rovnomerne 1/20 ".
To platí
IBA 12 rokov kedy sa odpisuje po 48 € , ale v 13. roku sa odpíše zvyšok TZ = cca 400 €
Toto keď si ty prečítaš pozornejšie zistíš, čo považujem za chybu v tvojom príspevku.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Pre vecné riešenie (a vyriešenie) problému nepomôže, ak sa budeme vyjadrovať v inotajoch....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať