Zavrieť

Porady

Prevod obchodného podielu v sro v eurách

Zdravím,
dovolím si jednu otázočku:
Sročka vykonala premenu základného imania a vkladov do imania na eurá postupom - súhlas s metódou prepočtu. Tým pádom má základné imanie ako aj jednotlivé vklady zaokrúhlené na 6 desatinných miest.
Teraz po vykonaní premeny došlo k prevodom obchodného podielu (prevody vykonané tak, že vklady sú zaokrúhlené na 6 desatinných miest, tak ako bola vykonaná premena na eurá) a je problém so zápisom do obchodného registra. Súd návrh na zápis zamietol, pretože návrh a listiny boli podané v rozpore s § 109 ods. 2 Obchodného zákonníka (výška vkladu spoločníkov musí byť vyjadrená kladným celým číslom).
Dosť ma to mätie s ohľadom na § 10 ods. 4 zákona o zavedení meny euro: Na premenu menovitej hodnoty vkladov do imania alebo základného imania zo slovenskej meny na eurá podľa ....... sa nevzťahujú zákazy ani obmedzenia pre takéto menovité hodnoty podľa osobitných predpisov (cituje sa napr. presne § 109 ods. 2 Obch. z.), a to ani obmedzenia vyžadujúce zaokrúhľovanie menovitých hodnôt niektorých vkladov do imania alebo základných imaní na celé čísla alebo na násobky celých čísel.
Je tu nejaký rozpor a teraz neviem ako ďalej. Lebo stretol som sa s tým, že súd v podobnom prípade zápis vykonal bez problémov (teda k prevodu obch. podielu došlo, a ten nebol určený kladným celým číslom)...
Má niekto podobné skúsenosti a vie napísať ako to riešil?

Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    focalor Pozri príspevok
    Zdravím,
    dovolím si jednu otázočku:
    Sročka vykonala premenu základného imania a vkladov do imania na eurá postupom - súhlas s metódou prepočtu. Tým pádom má základné imanie ako aj jednotlivé vklady zaokrúhlené na 6 desatinných miest.
    Teraz po vykonaní premeny došlo k prevodom obchodného podielu (prevody vykonané tak, že vklady sú zaokrúhlené na 6 desatinných miest, tak ako bola vykonaná premena na eurá) a je problém so zápisom do obchodného registra. Súd návrh na zápis zamietol, pretože návrh a listiny boli podané v rozpore s § 109 ods. 2 Obchodného zákonníka (výška vkladu spoločníkov musí byť vyjadrená kladným celým číslom).
    Dosť ma to mätie s ohľadom na § 10 ods. 4 zákona o zavedení meny euro: Na premenu menovitej hodnoty vkladov do imania alebo základného imania zo slovenskej meny na eurá podľa ....... sa nevzťahujú zákazy ani obmedzenia pre takéto menovité hodnoty podľa osobitných predpisov (cituje sa napr. presne § 109 ods. 2 Obch. z.), a to ani obmedzenia vyžadujúce zaokrúhľovanie menovitých hodnôt niektorých vkladov do imania alebo základných imaní na celé čísla alebo na násobky celých čísel.
    Je tu nejaký rozpor a teraz neviem ako ďalej. Lebo stretol som sa s tým, že súd v podobnom prípade zápis vykonal bez problémov (teda k prevodu obch. podielu došlo, a ten nebol určený kladným celým číslom)...
    Má niekto podobné skúsenosti a vie napísať ako to riešil?

    Vďaka
    OR postupoval správne. Toto je tá nevýhoda spoločností, ktoré uprednostnili počas minulého roka súhlas s automatickým prepočtom. Ak potzrebuješ teraz previesť OP, je potrebné najprv ZI navýšiť na celé kladné číslo a potom previesť na nových spoločníkov. Budeš to musieť celé prerobiť.

    focalor je offline (nepripojený) focalor

    focalor
    diky krasne, tiez som si to tak myslel, lebo zakon o eure vravi vyslovne len o premene, cize zakonodarca poriesil jednu vec a na zvysok sa vykaslal... len som si to potreboval poistit ten svoj nazor... este raz vdaka...

    fable je offline (nepripojený) fable

    fable
    Ahojte, tiez riesim podobny pripad, navyse potrebujem obchodny podiel rozdelit. Nie som si ale ista, ci mozem v ramci jedneho valneho zhromazdenia rozhodnut o zvyseni ZI, rozdeleni obch. podielu a tiez o suhlase s prevodom. Neviete sa niekto k tomuto vyjadrit? Vdaka.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Určite môžeš, všetky kroky zdokladuješ - priložíš k návrhu na zápis zmien. V návrhu však už dáš len platné zmeny - teda výmaz existujúcich neplatných údajov - ZI, údaje o nových spoločníkoch a ich podieloch, ............
    Program VZ bude širší, aj zápisnica dlhšia, ale to nevadí.

    fable je offline (nepripojený) fable

    fable
    Ďakujem Kejka, zápisnica bude poriadne dlhá aj vďaka ďalším zmenám ´=o), len týmito troma bodmi som si nebola istá.

    fable je offline (nepripojený) fable

    fable
    Ešte pre zaujímavosť, aj ja som sa stretla s tým, že registrový súd zápisal prevod obchodného podielu aj s "desatinnými číslami". Ale to sa prevádzal celý obchodný podiel, nešlo o jeho rozdelenie.

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Zdravím Vás, sro dala súhlas s metódou prepočtu vie mi prosím niekto poradiť, aké doklady treba predložiť do zbierky listín ? Malo by to byť do 2 rokov , ale neveiem či stači zakladateľská príp. spoločenská zmluva a tam suma ZI stačí napísať vo výške ako je v obch. registri , alebo ešte niečo ?
    Ďakujem

    fable je offline (nepripojený) fable

    fable
    Ak sa nemýlim, malo by stačiť len úplné znenie SZ/ZL, v ktorej budú zapracované zmeny tak ako sú teraz uvedené v Och. registri.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.