Zavrieť

Porady

účasť na pohrebe

môžem uplatniť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy za účasť na pohrebe svokry, keď mi priniesol potvrdenie od pohrebného úradu o pohrebe
Ďakujem
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
vieraaaa Pozri príspevok
Logicky by to tak mohlo byť, ale ten kto vybavuje pohreb ho vybavuje aj v pohrebnej službe, takže tiež by ma zaujímalo, či je to niekde zakotvené aké potvrdenie musí byť.
Myslím si, že je to ako vo veľa iných potvrdení, závislé od praxe u zamestnávateľa. Veď paragraf prepláca zamestnávateľ.
áno, záleží na zamestnávateľovi, na základe akého potvrdenia bude vychádzať pri preplatení účasti na pohrebe.
Len som chcela podotknúť, že u nás na matrike (keď sme nedávno vybavovali pohreb) nám povedala, že keď budeme potrebovať potvrdenie o vybavovaní pohrebu, to potvrdenie nám vydá ona, kým potvrdenie o účasti na pohrebe nám vydá pohrebnícka služba. Možno v každom meste majú iné "pravidlá".
2 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

rodina1 Pozri príspevok
áno, záleží na zamestnávateľovi, na základe akého potvrdenia bude vychádzať pri preplatení účasti na pohrebe.
Len som chcela podotknúť, že u nás na matrike (keď sme nedávno vybavovali pohreb) nám povedala, že keď budeme potrebovať potvrdenie o vybavovaní pohrebu, to potvrdenie nám vydá ona, kým potvrdenie o účasti na pohrebe nám vydá pohrebnícka služba. Možno v každom meste majú iné "pravidlá".
Takže mi to nedalo a našla som spätne potvrdenia:
- 2x vybavovanie pohrebu potvrdenie z obeceného úradu, (z dvoch rôznych okolitých dedín)
- ďalšie z pohrebnej služby, ktorá má na ich tlačive v texte, že menovaný sa zúčastni/a dňa ....... pohrebu .............. akého rodinného príslušníka a kde sa pohreb konal
a pod týmto textom je - "menovaný/á vybavoval/a náležitosti ohľadom pohrebu.
razítko a podpis

Týmto nechcem spochybňovať, čo napísala Jarmilka - "rodina1", iba som si uvedomila, že to je pohreb od pohrebu a zamestnávateľ od zamestnávateľa. Veď keby to nemohlo tak byť, tak by tie pohrebné služby nepotvrdzovali aj vybavovanie pohrebu.
Ale to tiež nie je záruka.
Naposledy upravil vieraaaa : 11.08.10 at 11:49
2 0
Tony1 Tony1

Tony1 je offline (nepripojený) Tony1

Mám takú otázočku,

priniesol mi zamestnanec potvrdenie z pohrebného ústavu, že sa zúčastnil a aj zabezpečoval pohreb exmanželky? Má nárok na dva dni paragraf? Nežili spolu v spoločnej domácnosti, aspoň čo ja viem. ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tony1 Pozri príspevok
Mám takú otázočku,

priniesol mi zamestnanec potvrdenie z pohrebného ústavu, že sa zúčastnil a aj zabezpečoval pohreb exmanželky? Má nárok na dva dni paragraf? Nežili spolu v spoločnej domácnosti, aspoň čo ja viem. ďakujem.
§141 odst. 2
d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
0 0
Tony1 Tony1

Tony1 je offline (nepripojený) Tony1

ďakujem Tweety, ja som čítala zákon, len si nie som istá, či to platí aj pre exmanželku, keď už spolu nežijú.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tony1 Pozri príspevok
ďakujem Tweety, ja som čítala zákon, len si nie som istá, či to platí aj pre exmanželku, keď už spolu nežijú.
Je tam napísané manželka, takže nie, nemá nárok na náhradu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tony1 Pozri príspevok
Mám takú otázočku,

priniesol mi zamestnanec potvrdenie z pohrebného ústavu, že sa zúčastnil a aj zabezpečoval pohreb exmanželky? Má nárok na dva dni paragraf? Nežili spolu v spoločnej domácnosti, aspoň čo ja viem. ďakujem.
Toš, nemá. Dokonca má nárok len na neplatené voľno na účasť na pohrebe. Pre neho bude lepšie, keď si zoberie na tie dni dovolenku.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tony1 Pozri príspevok
ďakujem Tweety, ja som čítala zákon, len si nie som istá, či to platí aj pre exmanželku, keď už spolu nežijú.
Exmanželka nie je rodinný príslušník. Po rozvode je to len známy/známa, ako sused, čo sa odsťahoval (pre účely ZP).
0 0
Tony1 Tony1

Tony1 je offline (nepripojený) Tony1

áno, ale v odseku 3 sa píše, že môže zamestnávateľ poskytnúť voľno s náhradou mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých os. alebo rodinných vecí. Aj keď tu nie je povinnosť zamestnávateľa, mohol by mu na základe toho vyplatiť náhradu, však?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tony1 Pozri príspevok
áno, ale v odseku 3 sa píše, že môže zamestnávateľ poskytnúť voľno s náhradou mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých os. alebo rodinných vecí. Aj keď tu nie je povinnosť zamestnávateľa, mohol by mu na základe toho vyplatiť náhradu, však?
A zamestnáv. s tým súhlasí?
(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
0 0
Tony1 Tony1

Tony1 je offline (nepripojený) Tony1

To ešte len zistím. Ja sa radšej informujem dopredu, aby som vedela ako reagovať. ďakujem všetkým za odpovede.
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Dobrý deň,

mám dotaz. V našej firme pracujú manželia, jednému z nich zomrel rodič. Oba doniesli potvrdenie, že vybavovali pohreb. Môžem dať obom platené voľno 1+1 deň? Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoveď.
Ja si myslím, že áno. Nikde nevidím napísané, že môže vybavovať pohreb iba jeden. Alebo sa mýlim?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

zanetka68 Pozri príspevok
Dobrý deň,

mám dotaz. V našej firme pracujú manželia, jednému z nich zomrel rodič. Oba doniesli potvrdenie, že vybavovali pohreb. Môžem dať obom platené voľno 1+1 deň? Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoveď.
Ja si myslím, že áno. Nikde nevidím napísané, že môže vybavovať pohreb iba jeden. Alebo sa mýlim?
Podla mna by uz potvrdenie o vybavovani pohrebu mal mat vystavene iba jeden clovek, vo vseobecnosti, nieto este v pripade, ak obaja pracuju v tej istej firme. Cize takyto pripad by sa nemal vobec vyskytnut.
Kazdopadne, ak sa rozhodne firma to uznat, moze dat platene volno obom.

....
Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Ok. Ďakujem. Manžela som pre istotu pripravila na to, že mu neuznám 1 deň, tak mu to poviem, že je to tak. Vďaka.
0 0
lienka492 lienka492

lienka492 je offline (nepripojený) lienka492

Zamestnanec ide na pohreb krstneho otca (maminho brata) do Ciech. Bude mat narok na nahradu mzdy?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lienka492 Pozri príspevok
Zamestnanec ide na pohreb krstneho otca (maminho brata) do Ciech. Bude mat narok na nahradu mzdy?
Nemá zákonný nárok na platené voľno.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať