Zavrieť

Porady

prúdové chrániče - povinnosť montáže

Dobrý deň,
chcem sa poradiť ohľadom prúdových chráničov a povinnosti ich zapojenia v elektroinštalácii v rodinnom dome.
Od kedy vznikla elektrikárom povinnosť zapojiť prúdové chrániče a na ktoré okruhy ? Ide len o vonkajší zásuvkový okruh a kúpelňu / vodareň alebo všetky zásuvkové okruhy ?
Ktorá norma / vyhláška to rieši ?

ďakujem pekne za každú radu.
Usporiadat
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

alltracboy Pozri príspevok
tam vobec nejde o vykon, ale o prudovu spicku pri rozbehu. Moze ho vyhadzovat ak su zle utiahnute kable. Co na tom revizak skontoroluje? Stlaci tlacidlo ktore ho vyhodi? to mozes robit aj sam.
Revizák predsa musí mať prístroj,ktorým "vybaví" alebo "nevybaví" prúdový chránič.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Robo Kopčák Pozri príspevok
Kto tomu nerozumie = zbytočne platí
neviem so je na tom nerozumne ked niekto investuje do vlastnej bezpecnosti. Naviac ked je to len par € naviac.
Tak ci tak uz musi mat chranic na svetla v kupelni, tak doplnit aj ostatne okruhy nieje az tak problem - ak sa clovek nad tym zamysli.

Taky co "rozumeli a usetrili" zbytocne plnia cintoriny, tak naco to podporovat.
0 0
boko boko

boko je offline (nepripojený) boko

POZOR - nesúhlasím s vyjadrením "platia normy v case revizie" - revízia sa robí podľa platných noriem ktoré boli v čase projektovania a zostrojenia el.inľtalácie, bleskozvodu. Veľa objektov by sa museli vyhlásiť za nevyhovujúce. Preto tvrdím, že revízny technik musí poznať históriu platnosti jednotlivých noriem - určiť kedy bol objekt postavený - a podľa týchto noriem vykonať OPaS.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

boko Pozri príspevok
POZOR - nesúhlasím s vyjadrením "platia normy v case revizie" - revízia sa robí podľa platných noriem ktoré boli v čase projektovania a zostrojenia el.inľtalácie, bleskozvodu. Veľa objektov by sa museli vyhlásiť za nevyhovujúce. Preto tvrdím, že revízny technik musí poznať históriu platnosti jednotlivých noriem - určiť kedy bol objekt postavený - a podľa týchto noriem vykonať OPaS.
vychodzia revizia sa robi podla noriem platnych v case uvedenia do prevadzky - to je v principe den revizie. Opakovane revizie sa robia podla noriem platnych v case vychodiskovej revizie. Takze ano, revizak musi poznat historiu, najlepsie aj vlastnit stare normy, ale urcite nie nato aby sprevadzkoval dnes dom postaveny podal projektu z 1950 roku :-)
0 0
Hop377 Hop377

Hop377 je offline (nepripojený) Hop377

To Ste si trochu pomylili, na vypinanie sa pouziva vypinac je na to stavany, nie chranic. Aj motor auta sa da vypnut cez spojku, napriek tomu predpokladam ze ho vypinas vypnutim zapalovania.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

to je blbost.. prudovy chranic sa ma testovat (vypinat) a pokial prestal fungovat tak je to smejd alebo vyrobna vada. Alebo vies ako je stavany prudovy chranic ked tak jednoznacne hovoris ze sa neda pouzit namiesto vypinacu?
0 0
Hop377 Hop377

Hop377 je offline (nepripojený) Hop377

Pozri si technicke listy, napriklad ABB uvadza pri chranici strednu hodnotu 5000 cyklov a pri istici 25000 cyklov. Nikde nie je napisane ze ten chranic prestal fungovat, ked ho vypinali testovacim tlacitkom tak kludne mohli znicit len to tlacitko, to nie stavane urcite na 5000 vypnuti, ked je len testovacie. Mohli znicit len testovaci obvod a chranic ako taky mohol byt funkcny dalej kedze je to len obycajne prudove trafo, to sa nezvykne kazit.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

nejdem tu hadzat cisla, ale pravdou je ze na ziadnej normalnej znacke som este nezazil ze by niekto "odklikal" testovaci obvod. A to som uz tych chranicov myslim videl viac nez dost. Vynimocne sa nebudem z alltracboyom dotahovat a davam mu suhlas - ma pravdu :-)
0 0
Hop377 Hop377

Hop377 je offline (nepripojený) Hop377

A uz si niekoho videl aby testovacim obvodom vypinal okruh odhadom 50x za sebou? Mimochodom ten testovaci obvod je len blby odpor medzi fazovym vodicom spinany testovacim tlacitkom, cez ktory tecie vypinaci prud chranica, teda min 30mA a ten uz vie celkom slusne opalit kotankty ktore su stavane len na obcasne pouzitie pri testovani.
0 0
kargo kargo

kargo je offline (nepripojený) kargo

technický typ
alltracboy Pozri príspevok
... ale aj napriek tomu som natiahol k bateriam, pracke, plynu a zlabu 6mm med ktoru hodim na PEN. Je to aj podla mna k nepodstatne, ale clovek nikdy nevie.
Deň predtým si napísal :
"Uz teraz mam prudovy chranic zaroven ako hlavny spinac."
Tak akú to máš vlastne doma sústavu ?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

to som napisal, ale co to ma spolocne s tym co si citoval?
0 0
Hop377 Hop377

Hop377 je offline (nepripojený) Hop377

tienik Pozri príspevok
ano, videl, mna. Vzdy ked vypinam chranic (je jedno preco) robim to testovacim tlacidlom. Dovod? Kazdy chranic potrebuje cas od casu pretestovat a je dokazatelne ze rozdielove rele zvykne sem tam zatuhnut a na prve vypnutie potrebuje vacsi prud ako na nasledne dalsie (v blizkom case, nie zas az po roku). Takze povazujem za dobru vec ked ho takto aj vlastne nechtiac "cvicim"

Hmm tak rozdielove rele zvykne zatuhnut a treba ho raz zacas precvicit. Co v nom zatuhne? Doporucujem aj airbagy v aute raz zacas precvicit aby nezatuhli.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Hop377 Pozri príspevok
Hmm tak rozdielove rele zvykne zatuhnut a treba ho raz zacas precvicit. Co v nom zatuhne? Doporucujem aj airbagy v aute raz zacas precvicit aby nezatuhli.
predstav si ze ano, potvrdi ti to kazdy kto meral vybavovaci prud obycajneho chranica s ktorym sa od predoslej revizie ani nehlo, velakrat je to aj 35 -40 mA namiesto do 30mA.
To ze netusis z coho sa sklada a ako funguje rozdielove rele este neznamena ze nemoze zatuhnut - noze pouzi google a zisti si ako to je.
Porovnat to z airbagmi je teda fakt "rozumne". Airbag ma ciste digitalne funkciu - bud je v klude, alebo buchne, nic medzi tym. Rozdielove rele je celkom pekny kusok jemnej analogovej techniky. Takze porovnavaz neporovnatelne.
Takzpadne, vies o tom ze airbagy v aute treba tiez kazdych 10 rokov premerat a vymenit naloze?
0 0
Hop377 Hop377

Hop377 je offline (nepripojený) Hop377

Kecas...Howgh
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Hop377 Pozri príspevok
Kecas...Howgh
nech sa paci, dokaz to.

Ja vychadzam z mojich skusenosti a skusenosti relativne sirokeho kruhu kolegov - elektrikarov akj revizakov. A samozrejme s informacii od vyrobcov.

Skor mam pocit ze pises o veciach o ktorych nemas ani tusenia, bez urazky.
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

tienik Pozri príspevok
nech sa paci, dokaz to.

Ja vychadzam z mojich skusenosti a skusenosti relativne sirokeho kruhu kolegov - elektrikarov akj revizakov. A samozrejme s informacii od vyrobcov.

Skor mam pocit ze pises o veciach o ktorych nemas ani tusenia, bez urazky.
Musim suhlasit ja tiez doma vypinam prudove chranice cez test tlacitko ci chcem vypnut alebo nie,jednoducho ho iba vypnem a zapnem.
0 0
kargo kargo

kargo je offline (nepripojený) kargo

technický typ
alltracboy Pozri príspevok
to som napisal, ale co to ma spolocne s tym co si citoval?
Keďže máš prúdový chránič tak máš v kúpeľni sieť TN-S. Predpokladám že 3x2,5 Cu. Spotrebiče sú cez PE pospájané prakticky s nulovým odporom. Urobil si ešte doplnkové pospájanie a to chceš ešte spojiť s vodičom PEN. Čiže budeš tam mať štyri vodiče : L,N,PE a PEN. Čo to tam vlastne chceš stvoriť za sieť ?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

PE je vlastne PEN. Iba N sa oddeli cez prudovy chranic. Cize mozem to pospajanie kludne pripojit na kolik.
0 0
kargo kargo

kargo je offline (nepripojený) kargo

technický typ
Tým čo pokladajú prúdový chránič za zbytočnosť : http://www.pluska.sk/krimi/domace-kr...elektrina.html
Rozdiel v cene oproti ističu je cca 25 €. Aj keby to bolo 200 € na dom - je to veľa za jeden život?
0 0
juraj:-) juraj:-)

juraj:-) je offline (nepripojený) juraj:-)

alltracboy Pozri príspevok
PE je vlastne PEN. Iba N sa oddeli cez prudovy chranic. Cize mozem to pospajanie kludne pripojit na kolik.
Dobre, ale ak ste to napojili v rozvadzači, v ktorom už je spravené rozdelenie PEN na PE a N tak sa to uvádza, že ste to pripojili na svorku PE a nie PEN.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať