Zavrieť

Porady

Nutnost zmluvy pri objednani prac ?!

Je podla vas nutna zmluva pri objednani prac? Moze to vyzadovat napriklad danova kontrola?

Napisem konkretny priklad: dohoda bola spravena ustne, praca prevedena/ukoncena, zaplatenych bolo priebezne 50% prac, samozrejme vsetko na fakturu. Objednavatel odmieta vyplatenie zvysnej sumy, odvolava sa, ze potrebuje podpisat zmluvu, lebo mal danovu kontrolu, ktora vyzaduje podklad, na zaklade ktoreho boli faktury vystavene a zaplatene. Je podla vas nato nejaky zakon a podobne? Alebo je to len oddalovanie platby zo strany objednavatela?
(Este dodam, ze posledna faktura, ktoru ma objednavatel uhradit, uz je po splatnosti.)

Vopred vsetkym dakujem.
Naposledy upravil hanka kralova : 24.06.10 at 15:00
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    jar88 Pozri príspevok
    No a na záver, zle by u mňa dopadla účtovníčka, ktorá by nechala preplatiť faktúru bez dodacích listov.
    Pokiaľ je na faktúre uvedený presný popis prác, nerozumiem, načo zvyšovať počet papierov ........... lesy treba šetriť.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja som toho názoru , že ak sa strany nedohodli na zmluvnom vzťahu na začiatku , teraz po ukončení prác to nie je dôležité .Daňová kontrola je len výhovorka .

    Dôležité je z môjho pohľadu tak ako tu už bolo spomínané , zostaviť určitý druh odovzdávacieho protokolu , kde budú spísané vykonané práce , presne popis (neviem o aké práce sa jedná ) .Treba si však uvedomiť , že prijímateľ služby má aj určitú zákonnú záruku a v prípade riešenia sporov , je vždy potrebné mať takýto protokol o odovzdaní prác spísaný , vyznačená záruka , dátum odovzdaných prác , podpis zhotoviteľa a podpis objednávateľa o prevzatí prác .

    Tu nejde o lesy , ani o šetrenie papieru , ale ide o to , aby obe strany boli spokojné a spotrebiteľ mal v ruke riadny doklad .Netvrdím, že faktúra nie je riadny doklad , v tejto sa fakturuje ....ale protokol má svoje opodstatnenie .Môže sa kľudne nazvať aj inak , to je už na forme voľby dodávateľa služby .Možno práve toto je dôvod, pre ktorý nechce zvyšnú časť zaplatiť .
    Naposledy upravil Zita5 : 26.06.10 at 14:01

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    Je zaujímavé, čo všetko na našom Slovensku musí byť upravené zákonom.
    Etika, kultura,zodpovednosť dostáva poriadne na frak !

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    hanka kralova Pozri príspevok
    Naozaj nikto neporadi ?
    Podľa môjho názoru písomná forma zmluvy nie je nutná. Akceptovateľná je aj forma ústna, či telefonická. Faktúru za poskytnuté služby je potrebné doložiť zvolenou formou preukázaných prác a dodávok s podpisom oboch strán pri odovzdaní diela.

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    Danila Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru písomná forma zmluvy nie je nutná. Akceptovateľná je aj forma ústna, či telefonická. Faktúru za poskytnuté služby je potrebné doložiť zvolenou formou preukázaných prác a dodávok s podpisom oboch strán pri odovzdaní diela.
    Tiež si myslím, že za určitých okolností, nie je potrebná písomná zmluva.
    Na druhej strane, považujem za úplne normálne, že faktúru vždy predchádza nejaký dodací list a ten dodací list predchádza nejaká objednávka a úplne na začiatku, ponukový list a cenníkom a ešte možno aj s predchádzajúcim dopytom na službu.
    (aspoň ja som to nikdy inak nerobil)
    No a na záver, zle by u mňa dopadla účtovníčka, ktorá by nechala preplatiť faktúru bez dodacích listov.
    Rovnako zle by dopadol vedúci, ktorý by nechal manuálneho pracovníka prevziať od dodávateľa dodávku bez objednávky. Nedaj bože, ak by podpísal dodací list bez objednávky. (rovno má padáka)
    ----------------------------------------------------------------
    Papiere niesu papiere. Papier máte na záchode.
    Naposledy upravil jar88 : 26.06.10 at 13:22

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    Rozalka Pozri príspevok
    Pokiaľ je na faktúre uvedený presný popis prác, nerozumiem, načo zvyšovať počet papierov ........... lesy treba šetriť.
    A odkiaľ vieš, že tie presne popísané práce a v tom popísanom rozsahu a cene uvedenej na faktúre, sme si objednali a naozaj potrebujeme.
    (keď chceš šetriť naše lesy, nemíňaj na záchode papier) veď to čo ti zostane v nohavičkách, je prírodné, či nie ???
    Naposledy upravil jar88 : 26.06.10 at 14:40

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Možno to TY nepotrebuješ, ale tvoja učtáreň áno.

    Apropo: podľa čoho usudzuješ, že nosím nohavičky?

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    Rozalka Pozri príspevok
    Možno to TY nepotrebuješ, ale tvoja učtáreň áno.

    Apropo: podľa čoho usudzuješ, že nosím nohavičky?
    Nechcel som písať gate, alebo sukničku, aby si mi neoponovala, že predsa kultúrni ľudia nosia trenírky, ale tým po..aným dozadu.

    Nutnost zmluvy pri objednani prac ?!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.