Zavrieť

Porady

suhlas zamestnavatela podla § 83 ods.1 Zakonnika prace

Dobry den,

chcel by som vas poprosit o radu.

Som zamestnancom v spolocnosti, na dobu neurcitu. Planujem popri zamestnani podnikat v segmente inom ako je IT, financie a pribuzne...

Predmet cinnosti mojeho zamestnavatela je podla OR:
- kúpa tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi /maloobchod/
- kúpa tovaru za účelom jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti /veľkoobchod/
- sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti

Zamestnavatel posobi v segmente IT, financii a konzultacii.
Moje podnikanie nebude v tomto segmente, aby som nemal konflikt s pracovnym zaradenim.

Planujem si dat do svojeho predmetu, okrem dalsich, tie iste (vid vyssie) predmety podnikania ako ma moj zamestnavatel, avsak s tym ze budem podnikat v uplne inom segmente - nebudem "konkurovat" svojemu zamestnavatelovi.

Moje otazky su:
1,
Potrebujem v takomto pripade suhlas zamestnavatela podla § 83 ods.1 Zakonnika prace ak chcem nadalej ostat v pracovnom pomere a zaroven aj podnikat? Co by sa mohlo stat keby som tento suhlas nemal a podnikal by som s uvedenymi predmetmi podnikania ale v inom segemente ako zamestnavatel?

2,
Ked prehlasim (pisomne) a dodrzim prehlasenie ze nebudem podnikat v rovnakom segemente ako zamestnavatel, moze mi zamestnavatel aj napriek tomu "prikazat" v ktorom segmente trhu mozem podnikat - nie je to proti pravidla trhu, pripadne proti zakonne - hlavne ak je to uplne iny segement, kde nemozem nijako "ohrozit" ani zneuzit svoje postavenia a zaradenie u zamestnavatela?

Velmi by som ocenil vase vecne odpovede, pomohlo by mi to v dalsom postupe a ziskani aj ineho nazoru. Oslovil som aj pravne oddelenie zamestnavatela, so ziadostou o vyjadrenie, ale zatial ho nemam.

Dakujem
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

VieraPopluharova
Zewa Pozri príspevok
Dobry den,

chcel by som vas poprosit o radu.

Som zamestnancom v spolocnosti, na dobu neurcitu. Planujem popri zamestnani podnikat v segmente inom ako je IT, financie a pribuzne...

Predmet cinnosti mojeho zamestnavatela je podla OR:
- kúpa tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi /maloobchod/
- kúpa tovaru za účelom jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti /veľkoobchod/
- sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti

Zamestnavatel posobi v segmente IT, financii a konzultacii.
Moje podnikanie nebude v tomto segmente, aby som nemal konflikt s pracovnym zaradenim.

Planujem si dat do svojeho predmetu, okrem dalsich, tie iste (vid vyssie) predmety podnikania ako ma moj zamestnavatel, avsak s tym ze budem podnikat v uplne inom segmente - nebudem "konkurovat" svojemu zamestnavatelovi.

Moje otazky su:
1,
Potrebujem v takomto pripade suhlas zamestnavatela podla § 83 ods.1 Zakonnika prace ak chcem nadalej ostat v pracovnom pomere a zaroven aj podnikat? Co by sa mohlo stat keby som tento suhlas nemal a podnikal by som s uvedenymi predmetmi podnikania ale v inom segemente ako zamestnavatel?

2,
Ked prehlasim (pisomne) a dodrzim prehlasenie ze nebudem podnikat v rovnakom segemente ako zamestnavatel, moze mi zamestnavatel aj napriek tomu "prikazat" v ktorom segmente trhu mozem podnikat - nie je to proti pravidla trhu, pripadne proti zakonne - hlavne ak je to uplne iny segement, kde nemozem nijako "ohrozit" ani zneuzit svoje postavenia a zaradenie u zamestnavatela?

Velmi by som ocenil vase vecne odpovede, pomohlo by mi to v dalsom postupe a ziskani aj ineho nazoru. Oslovil som aj pravne oddelenie zamestnavatela, so ziadostou o vyjadrenie, ale zatial ho nemam.

Dakujem
Na zaklade § 83 zákonníka práce viď. nižšie je na Vás , aby Ste dokázal zamestnávateľovi, že nebudete podnikať v tej istej činnosti ako zamestnávateľ, to znamená dohodnúť sa so zamestnávateľom ake cinnosti si môžete dať na ŽL, odporúčam do súhlasu zamestnávateľa presne špecifikovať činnosti, ktore nesmiete vykonávať v súlade s pracovnou zmluvou , nakoľko ako píšete budete mať rovnake predmety podnikania, ale iné segmenty /právne pravdepodobne neodpovedalo este z toho dôvodu, ze toto sa bude ťažko kontrolovať/

Či bude staciť len čestné prehlásenie to bude záležať na Vašom zamestnávateľovi, ťažko sa odpovedá za iného.



Zákonník práce v § 83 ustanovuje, že zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť zhodnú s predmetom činnosti zamestnávateľa len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom. Zárobkovou činnosťou sa rozumie akákoľvek zárobková činnosť rovnaká s predmetom činnosti zamestnávateľa, bez ohľadu na to, v akom právnom vzťahu sa vykonáva (na základe pracovnej zmluvy, dohôd o prácach konaných mimo pracovný pomer, zmluvy o dielo alebo živnostenského podnikania). Uvedené obmedzenie sa nevzťahuje na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti. Vo vašom prípade je uvedená dohoda v pracovnej zmluve len zvýraznením zákonnej povinnosti zamestnanca nevykonávať bez súhlasu zamestnávateľa zhodnú činnosť, resp. len vyjadrením vôle zamestnávateľa neudeľovať súhlas ku „konkurenčnému podnikaniu“. Zákonník práce vychádza z pojmu „ zárobková činnosť“, teda faktický výkon činnosti. Nezapodieva sa otázkou, či vlastnenie živnostenského oprávnenia znamená alebo neznamená aj skutočný výkon živnosti. Ale neukladá ani zamestnávateľovi, aby skúmal, či zamestnanec so živnostenským oprávnením živnosť skutočne aj vykonáva. Je logické predpokladať, že ten, kto si založí živnosť, chce ju aj vykonávať, či už sústavne alebo len občas. Je preto na zamestnancovi, aby dokázal, že žiadnu zárobkovú činnosť na základe živnostenského oprávnenia nevykonáva. Jedným z dôkazných prostriedkov je poskytnutie daňového priznania zamestnanca. Ak uvedený zamestnanec v čase, keď podpisoval pracovnú zmluvu, vlastnil živnostenské oprávnenie a neoznámil to zamestnávateľovi, zachoval sa v rozpore s dobrými mravmi. Podľa Článku 2 Základných zásad Zákonníka práce výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi. Táto skutočnosť môže viesť zo strany zamestnávateľa k výpovedi podľa § 63 ods. 1 písm. d) Zákonníka práce z dôvodu nespĺňania predpokladov ustanovených právnym predpisom ( Zákonníkom práce). Dôkazné bremeno je preto na zamestnancovi, aby preukázal, že žiadnu zárobkovú činnosť nevykonáva. Ak však zamestnanec požiadal o živnostenské oprávnenie až po podpise pracovnej zmluvy, ide o závažné alebo hrubé porušenie povinnosti vyplývajúcej zo Zákonníka práce, čo môže byť dôvodom na skončenie pracovného pomeru výpoveďou podľa § 63 ods. 1 písm. e) alebo okamžitým skončením pracovného pomeru podľa § 68 ods. 2 Zákonníka práce.
Pred uskutočnením tohto kroku by mal zamestnávateľ vyzvať zamestnanca, aby preukázal, že nevykonáva zárobkovú činnosť zhodnú s predmetom činnosti zamestnávateľa.

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Ice dive
MM Special, s.r.o.
Zewa Pozri príspevok
Dakujem za rychle a vecne odpovede!!!

ano, vo svojej ziadosti na pravne oddelenie zamestnanvetla som presne uviedol segment v ktorom chcem podnikat a ktory je uplne odlisny od segmentu v ktorom podnika zamestnavatel - nemam tam ziadny konflikt.

moje podnikanie budem prevadzkovat mimo pracovnej doby pocas ktorej budem pracovat pre sucasneho zamestnavatela...po pracovnej dobe a cez vikend, tiez mimo priestorov zamestnavatela a bez pouzitia vedomosti, prostriedkov atd ktore pouzivam v praci pre neho. je to uplne odlisna cinnost.

co sa tyka kontroly, ako zamestnanec vykazujem rocne zuctovanie prijmov a tam si budem uvadzat aky prijem som mal a s akej cinnosti pochadzal. predpokladam ze ak budem mat zivnost bude pre mna vyhodnejsie robit si danove priznanie a to bude presny doklad povodu prijmov - ci uz z pracovnej alebo podnikatelskej cinnosti.
nemylim sa?

Chcem predist problemom a robit to ferovo od zaciatku, preto som si poziadal o ten suhlas. Pockam co mi pravnici odpovedia, urcite to potom v rozumnej miere uvediem aj tu, ako priklad pre dalsich ludi v podobnej situacii.

Zistil som ze par ludi v mojom okoli ani nevie ze takyto suhlas si musia ziadat a podnikaju.

Este jedna doplnujuca otazka:

ak by som si chcel uviest este iny predmet podnikania, ktory moj zamestnavatel nema v OR, musim ho informovat aj o tomto a musi sa k nemu tiez zamestnavatel vyjadrovat?

este raz dakujem!
nie zamestnávateľ sa môže vyjadrovať len k predmetom, ktoré sú v rozpore... inak si môžeš zadávať predmety podnikania aké chceš...

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Ice dive
1. Pokiaľ by si zamestnávateľovi vyhovoval tak by s tým nemal byť problém, avšak akonáhle mu bude niečo vadiť, dáš mu dôvod na to aby to skončilo aj výpoveďou z jeho strany... v podstate je nepodstatné v čom podnikáš smerodajný je výpis z OR ak sa predmety činnosti zhodujú resp. sú totožné radšej si ten súhlas vyžiadaj... ak by si vysvetlil, načo to chceš tak by nemal byť problém...(jediné čoho sa môže obávať, aby si nevykonával túto činnosť počas pracovnej doby resp. na jej úkor... málo nadčasom... )
2. zamestnávateľ ti nemôže nič, ohľadom prikazovania alebo zakazovania v čom máš podnikať... jediné čo nesmieš je podnikať v tom istom segmente ak od neho nemáš súhlas...

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
dodám, že keby si si založil sro -to je pre teba investícia a konateľ by bol niekto iný než ty, tak máš po starosti s nejakým súhlasom/nesúhlasom zamestnávateľa. Podnikala by sro, nie ty osobne.

Zewa je offline (nepripojený) Zewa

Zewa
Dakujem za rychle a vecne odpovede!!!

ano, vo svojej ziadosti na pravne oddelenie zamestnanvetla som presne uviedol segment v ktorom chcem podnikat a ktory je uplne odlisny od segmentu v ktorom podnika zamestnavatel - nemam tam ziadny konflikt.

moje podnikanie budem prevadzkovat mimo pracovnej doby pocas ktorej budem pracovat pre sucasneho zamestnavatela...po pracovnej dobe a cez vikend, tiez mimo priestorov zamestnavatela a bez pouzitia vedomosti, prostriedkov atd ktore pouzivam v praci pre neho. je to uplne odlisna cinnost.

co sa tyka kontroly, ako zamestnanec vykazujem rocne zuctovanie prijmov a tam si budem uvadzat aky prijem som mal a s akej cinnosti pochadzal. predpokladam ze ak budem mat zivnost bude pre mna vyhodnejsie robit si danove priznanie a to bude presny doklad povodu prijmov - ci uz z pracovnej alebo podnikatelskej cinnosti.
nemylim sa?

Chcem predist problemom a robit to ferovo od zaciatku, preto som si poziadal o ten suhlas. Pockam co mi pravnici odpovedia, urcite to potom v rozumnej miere uvediem aj tu, ako priklad pre dalsich ludi v podobnej situacii.

Zistil som ze par ludi v mojom okoli ani nevie ze takyto suhlas si musia ziadat a podnikaju.

Este jedna doplnujuca otazka:

ak by som si chcel uviest este iny predmet podnikania, ktory moj zamestnavatel nema v OR, musim ho informovat aj o tomto a musi sa k nemu tiez zamestnavatel vyjadrovat?

este raz dakujem!

Zewa je offline (nepripojený) Zewa

Zewa
KEJKA Pozri príspevok
dodám, že keby si si založil sro -to je pre teba investícia a konateľ by bol niekto iný než ty, tak máš po starosti s nejakým súhlasom/nesúhlasom zamestnávateľa. Podnikala by sro, nie ty osobne.
KEJKA, na s.r.o. momentalne nemam prostriedky a cinnost co budem vykonavat robim sam. rozmyslal som aj nad tym riesim ktore si opisala, ale to bude pre mna aktualne az casom, ak vsetko pojde tak ako ma

Zewa je offline (nepripojený) Zewa

Zewa
Prave som ziskal suhlas od zamestnavatela, presne ako ste mi radili. Som velmi spokojny! Dakujem este raz za pomoc!

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

VieraPopluharova
Zewa Pozri príspevok
Prave som ziskal suhlas od zamestnavatela, presne ako ste mi radili. Som velmi spokojny! Dakujem este raz za pomoc!
Takze neostava nic ine len drzat palce pri podnikaní.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.