Zavrieť

Porady

Žiadosť darcu o vrátenie daru.

Zdravím Vás všetkých. Tak trochu Vás prosím o radu a tak trochu o nejaký nestranný úsudok, lebo priznám sa už mi z toho trochu hrabe (sklamali ma vlastní rodičia). O čo ide: Mne a mojej manželke moji rodičia darovali záhradu, chceli sme stavať rod.dom , oni sami sa nám ponúkli, že načo budeme kupovať pozemok keď oni nám dajú záhradu, moc som do toho riešenia nechcel ísť, ale zase na druhej strane je to super úspora za pozemok. Urobili sme teda darovaciu zmluvu, teraz to prechádza katastrom. Ešte ani nemáme list vlastníctva. Medzičasom sme začali riešiť aj predaj nášho terajšieho domu. A nastal problém: mám 2 súrodencov: brat s 2 deťmi a ženou býva v rodičovskom dome s oboma rodičmi, brat rodičov vyciciava u roky a žije z pôžičky do pôžičky, už dokonca aj spôsobil exekúciu domu aj so záhradou podvodom na otcove meno, našťastie som to odhalil a "dokopal" som ho k tomu aby to zaplatil, vôbec mu nedošlo že by všetci došli o strechu. A ešte mám sestru, ktorá žije už 20 rokov v zahraničí. A práve ona dotlačila matku k tomu , že zrazu po pár týždňoch chcú dar späť, lebo sestra chce polovicu záhrady, asi bude z Holandska chodiť okopávať zemiaky. A ešte som aj za sviňu a podvodníka, že chcem rodičov okradnúť. A tu je moja otázka: Aké sú moje možnosti v tom, že by si tú záhradu zobrali späť, podľa toho čo som zisťoval sú len mizivé a obávam sa, že aj tak bude mať brat časom ďalšie pokusy o čarovanie s nehnuteľnosťou lebo má také isté meno ako otec a už sa raz dostal až po exekútora. Môj návrh bol taký, že to je môj podiel (je omnoho menší ako podiel z domu s dvorom) , brat zostáva v rodičovskom dome, tak nech sa dohodne so sestrou a nech ju vyplatí. Brat má tendenciu dostať rodičov do starobinca a majetok rozflákať a na dedenie už by asi nezostalo nič. Možno je to neetické, že sa k tomu tak staviam, ale nadobúdam presvedčenie že by som to asi nemal vrátiť a to som sa tešil , že budeme mať všetci bližšie k sebe, keď budeme bývať vedľa seba a brata by som mal pod kontrolou a častejšie by som mohol pomôcť rodičom a tak spolu jedny druhým. Teraz sa to ale všetko poriadne pomotalo a nemám chuť sa súdiť so sestrou, ale keď to bude nevyhnutné a nebude možná žiadna dohoda.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Najskôr by si si mal ujasniť, či ten pozemok za týchto podmienok skutočne chceš. Ešte budeš aj blízko bývať ...

    Možnosti vziať dar späť vyzerajú zatiaľ len mizivé, ale ak sa nebudete spolu baviť, alebo si aj nadávať ... Posúď sám, či by mohli niečo našiť na znenie zákona:

    § 630 obč. zákonníka

    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    lenkak, wagner, Flinstone, arizona, danushka, zdenka131
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    So sestrou sa nemá čo súdiť, ale rodičia "zrazu po pár týždňoch chcú dar späť". Dar môže žiadať späť len darca - do troch rokov od darovania. Ak sestra "dotlačila matku k tomu", môže ju dotlačiť aj k onomu. S bratom je už teraz v rozporoch, so sestrou sa to rysuje, no a rodičia - ak im nevyhovie - môžu napr. vyhlásiť, že im neposkytol pomoc ... možno by bolo lepšie nebrať do úvahy, že mu ten dar ponúkli.
    Vraj najlepšia rodina je tá, ktorá býva ďaleko.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    zdenka131, Danielle369, arizona, Ice dive, Flinstone, 2009
    6

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    drobecek1 Pozri príspevok
    Ja viem že sestra sa nemá so mnou čo súdiť, ale matku ako jedného z darcov dotlačila k tomu , že by chcela polovicu záhrady späť, môžu vyhlásiť že som neposkytol pomoc ale treba to dokázať, inak je to krivé obvinenie a žije s nimi brat pod jednou strechou, je to jeho povinnosť, ostáva mu dom.
    Píšeš že máš rodinný dom,ktorý chceš predať. Tak ho nepredávaj, ostaň tam bývať. Ja by som tú záhradu vrátila rodičom, pretože ešte ani nie je Tvoja a už ju chcú späť. Už teraz sú rozbroje medzi súrodencami. A čo potom? Stojí Ti to za to, aby si bol blízo rodičov a nemal pokoj vo vlastnej rodine? Myslíš si, že by to posilnilo rodinné vzťahy? Ja si myslím, že nie. Keď tam budeš bývať, tak budú škriepky na dennom poriadku. Viem, že Ti ide o princíp, ale stojí Ti to za to?

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    2009, arizona, Mária27, vieraaaa, zdenka131, mareko
    6

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    MM Special, s.r.o.
    z akého dôvodu by si sa mal so sestrou súdiť???
    1. rodičia si so svojim majetkom za života môžu robiť čo chcú.. t.j. aj tebe darovať časť záhrady...
    2. pokiaľ rodičia žijú sestra sa môže jedovať, ale nepomôže si ak sa rodičia takto rozhodli je to ich slobodná vôľa...
    3 jediné čo môže sestra spraviť je, že pri dedičskom konaní po rodičoch môže požadovať, zníženie tvojho dedičského podieľu o hodnotu darovanej záhrady... (do úvahy sa bude brať hodnota záhrady v čase darovania)

    drobecek1 je offline (nepripojený) drobecek1

    drobecek1
    Ja viem že sestra sa nemá so mnou čo súdiť, ale matku ako jedného z darcov dotlačila k tomu , že by chcela polovicu záhrady späť, môžu vyhlásiť že som neposkytol pomoc ale treba to dokázať, inak je to krivé obvinenie a žije s nimi brat pod jednou strechou, je to jeho povinnosť, ostáva mu dom.

    drobecek1 je offline (nepripojený) drobecek1

    drobecek1
    No práve celý tento problém nám zastavil predaj domu , našťastie asi to bolo lepšie ako keby sa to celé spustilo až po predaji, to by bola asi iná sranda, aj tak keď sme to rýchlo stiahli z ponuky aj tak k nám ešte chodili ľudia čo to chceli kúpiť a teraz to vysvetľujte. O to ale už nejde. Niekedy má ale človek plány , ktorými chce urobiť zásadné zmeny v živote najmä ak má ešte malé deti, ale život nám stále prináša stále nové situácie, ktorým sa musíme prispôsobiť. Smutné je, že je to celé na podnet rodičov, a poviem tešil som na lepšie rodinné vzťahy navonok a skutočnosť je úplne iná. Nechápem, že som asi na moje staré (38-ročné) kolená neodhadol správanie rodičov alebo je to kombinácia ich mentálnej úrovne vzhľadom na ich vek a manipulácie zo strany sestry. Preto si myslím že ak už mám prísť nielen o komplet rodinné vzťahy čo sa už vlastne stalo ale aj o tú záhradu, hlavne preto keď sestra napíše, že bude robiť všetko preto, aby celé dedičstvo v budúcnosti pripadlo iba bratovi( tak som je povedal , potom už iba tomu dedičstvu zamávaj na odchod) už len preto si tú záhradu mám chuť nechať vo vlastníctve.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    drobecek1 Pozri príspevok
    Ja viem že sestra sa nemá so mnou čo súdiť, ale matku ako jedného z darcov dotlačila k tomu , že by chcela polovicu záhrady späť, môžu vyhlásiť že som neposkytol pomoc ale treba to dokázať, inak je to krivé obvinenie a žije s nimi brat pod jednou strechou, je to jeho povinnosť, ostáva mu dom.
    no brat má takú istú povinnosť ako ty poskytnúť pomoc... (v tomto súrodenci ťahajú za rovnaký koniec) to že bývajú spolu pod jednou strechou s tým nemá nič spoločné... za ďalšie ešte nevieš povedať či jemu pripadne dom... keď príde na lámanie chleba... veľa dohôd už nie je pravda...

    no sestra si môže vypisovať čo chce... ako deti ste neopomenuteľný dedičia, t.j. každý máte právo dediť (sestra môže akurát tak žiadať zníženie tvojho podielu z dovodu darovania záhrady...). Ak dotlačí rodičov k tomu alebo onomu, mohla by ich dotlačiť k tomu, aby ťa vydedili... ale to je tiež zložitý proces nakoľko zákon myslí na to len: ak vedieš neusporiadaný život, bol si odsúdený za trestný čin, správaš sa voči rodičom neúctivo, neprejavuješ záujem o nich alebo si nepsokytol pomoc... a aj keby ich sestra dokopala k tomu, aby vydedenie spísali, teba pri dedičskom konaní vyzve notár, aby si sa k vydedeniu vyjadril... dotyčný rodič tu už nebude a sestra by sa asi musela veľmi zapotiť, aby z Holandska zohnala niekoľko svedkov, ktorí by potvrdili jej tvrdenie... predsa len na dedine skôr ľudia dajú zapravdu tomu, koho dennodenne stretávajú na ulici a je pomerovo na ich úrovni, ako niekomu kto pride zo zahraničia s "kopou peňazí"... (častokrát prevláda mienka, že je v zahraničí musí byť bohatý aj keď tam robí nízkokvalifikovanú prácu a žije z ruky do úst...)

    lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

    lienocka001
    Poviem ti ze ked som si precitala tvoj problem tak ma napadlo najma to ze pokial si chces zachovat svoje dusevne zdravie a zdravie svojej manzelky a deti tak im tu zahradu vrat vykasli sa na to a bud nepredavaj dom, alebo si kup pozemok inde...

    ono sa hovori za dobrotu na zobrotu a nebudes prvy ani posledny ktory sa stara a aj tak je nakoniec najhorsi.... a sestra ked chce nieco tak nech sa o rodicov aj stara... a ak brat byva v ich dome nech sa stara tiez.... nechaj ich nech aj oni riesia....

    hovori sa komu niet rady tomu niet pomoci.. pokial tvojim rodicom nebola vystrahou ta situacia s exekutorom a tak neni o com...

    ty ako otec a manzel mas zodpovednost voci svojej rodine... tvoji rodicia su pravne zodpovedni a svojpravni

    z pravneho hladiska by to bol pre nich problem dokazat ze si hrubo porusil dobre mravy... na sude.. ale povedzme si uprimne mas chut, cas a pod. chodit po sudoch.. a potom tam este stavat a byvat v ich zahrade....

    lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

    lienocka001
    drobecek1 Pozri príspevok
    No práve celý tento problém nám zastavil predaj domu , našťastie asi to bolo lepšie ako keby sa to celé spustilo až po predaji, to by bola asi iná sranda, aj tak keď sme to rýchlo stiahli z ponuky aj tak k nám ešte chodili ľudia čo to chceli kúpiť a teraz to vysvetľujte. O to ale už nejde. Niekedy má ale človek plány , ktorými chce urobiť zásadné zmeny v živote najmä ak má ešte malé deti, ale život nám stále prináša stále nové situácie, ktorým sa musíme prispôsobiť. Smutné je, že je to celé na podnet rodičov, a poviem tešil som na lepšie rodinné vzťahy navonok a skutočnosť je úplne iná. Nechápem, že som asi na moje staré (38-ročné) kolená neodhadol správanie rodičov alebo je to kombinácia ich mentálnej úrovne vzhľadom na ich vek a manipulácie zo strany sestry. Preto si myslím že ak už mám prísť nielen o komplet rodinné vzťahy čo sa už vlastne stalo ale aj o tú záhradu, hlavne preto keď sestra napíše, že bude robiť všetko preto, aby celé dedičstvo v budúcnosti pripadlo iba bratovi( tak som je povedal , potom už iba tomu dedičstvu zamávaj na odchod) už len preto si tú záhradu mám chuť nechať vo vlastníctve.
    nebude vobec jednoduche ta vydedit pre nich lebo si neopomenutelny dedic.. skor sa moze stat ze prepisu dom, pozemky a pod na brata este za zivota... a potom si mozes piskat... rozhodne by som ale aj keby to preslo katastrom a ostalo to v tvojom vlastnictve nesla tam stavat.. lebo to za to podla mna nestoji

    drobecek1 je offline (nepripojený) drobecek1

    drobecek1
    Mne vôbec nejde o vydedenie, ja už vôbec nič nechcem , brat so svojou rodinou býva s rodičmi v ich dome a ešte ho aj finančne podporujú lebo brat so ženou každý mesiac nevedia vyjsť s peniazmi a stále si od rodičov požičiavajú, taká väčšinou nenávratná pôžička a keď rodičom občas niečo prispejú do rozpočtu čo by mali pravidelne tak si to potom zasa požičajú. A tak stále dookola , a aj po dohováraní rodičom aby s tým niečo urobili, tak im to vydrží asi mesiac. A potom znova, tak som si už povedal kašlem na to. Býva pod strechou za ktorú nič neplatí a ešte ich aj vyciciava, tak si myslím že on má väčšiu morálnu povinnosť pomáhať ako ja , má za čo. Samozrejme ja sa tejto povinnosti nevzdávam. Keď chce ísť matka k doktorovi , chodí tam často napriek tomu, že sa pohybuje iba o francúzskych barlách, bez nich neprejde ani 5 metrov, čiže k doktorovi iba autom, tak brat si vypýta na benzín, lebo nemá, ja by som ju bez problémov odviezol tie 2 kilometre aj keď tam idem 30 km a nemám s tým problém hoci sám mám toho doma dosť, máme 2 malé deti, manželka aj dcérka sú ZŤP a dcérku vozím denne 50km denne do špeciálnej škôlky. Ale oni nechcú nič pochopiť, a sestra veľmi dobre vie že z brata tak ľahko peniaze nevytrasie po prípadnom dedičstve. Ja už budem vybavený záhradou, veď preto sme ju zobrali darovacou zmluvou aby nám mohla byť v prípade dedičstva odrátaná z hodnoty podielu, nechceli sme kúpnu zmluvu aby to nemohli napadnúť ako zastieraný právny úkon, tak sa tuším nejako nazýva.

    drobecek1 je offline (nepripojený) drobecek1

    drobecek1
    pokračovanie: čiže bratovi ostane dom s dvorom a to má minimálne 3x väčšiu hodnotu ako tá záhrada hoci je väčšia ako dvor. Nech si to potom brat rozdelí so sestrou , teda nech ju vyplatí. Ja si urobím plot a mám svätý pokoj vchod do záhrady je z inej ulice ako je vchod do domu teraz. Za života rodičov s tým aj tak nebudem nič robiť a keď sa pominú, tak sa teším ako sa zapotím pri tom múre, ktorý tam postavím. Áno, teraz to vyzerá, že som si dovolil rozdeliť majetok rodičov už za ich života, ale situácia sa tak otočila , že som si povedal túto situáciu po takom obrovskom zvrate budem ďalej režírovať ja, lebo asi naozaj by po bratovom plienení ani nebolo čo dediť. Už by asi nikoho nebavilo dlhodobo niekoľko mesiacov odrážať otravné telefonáty a sms-ky rôznych vymáhačských firiem, že ten a ten pán je Váš brat, povedzte mu, odkážte mu nech sa ozve a nech zaplatí to a to. A sestra ho ešte bráni. Z Holandska to nevidí, lepšie povedané, nechce vidieť, hoci nie je úplne vymletá, má tam vlastnú firmu robí daňový audit a rôzne tie účtovnícke harakiri.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Velmi súhlasím s lienocka001...
    Veľmi ...

    Nie nadarmo sa vraví :

    Dobrý priateľ je viac ako blízka rodina !

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.