Zavrieť

Porady

Zamestnanec + invalidný dôchodca viac ako 70 %

Dobrý deň. Poprosil by som o radu ohľadne jedného zamestnanca, ktorému bol spätne uznaný invalidný dôchodok viac ako 70 % od 1.2.2007. Potreboval by som vedieť či má nárok na nezdaniteľnú čiastku na zamestnanca, pretože v roku 2007 mi program nepriradí nezdaniteľnú čiastku na zamestnanca, ale v roku 2010 už áno. Jedná sa o to, že mu treba prerobiť výplaty za uvedené obdobie ohľadne žiadosti o vrátenie poistného. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    mio71 Pozri príspevok
    Moja otázka ale bola či má nárok na nezdaniteľnú čiastku na celé uvedené obdobie, alebo tam boli nejaké výnimky ( zo zákona ). Odvody mi hádam program vypočíta správne ( skontrolujem ). Ďakujem
    áno, ID má nárok na nezdaniteľnú čiastku
    Poznámočka: program si len z toho vypočíta, čím ho nakŕmiš

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    truch, Lubaba, Mária27, vieraaaa, Tamila, wagner, VERONIKA6
    7

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Invalidný dôchodca má vždy nárok na nezdaniteľnú čiastku.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Tweety, VERONIKA6, drobeceva, vieraaaa, Lubaba, truch
    6

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    mio71 Pozri príspevok
    NP taktiež neplatí?
    okrem zníženej sadzby na ZP a PvN ostané platí

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    wagner, vieraaaa, Anja111, Mária27, Lubaba, truch
    6

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    mio71 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Poprosil by som o radu ohľadne jedného zamestnanca, ktorému bol spätne uznaný invalidný dôchodok viac ako 70 % od 1.2.2007. Potreboval by som vedieť či má nárok na nezdaniteľnú čiastku na zamestnanca, pretože v roku 2007 mi program nepriradí nezdaniteľnú čiastku na zamestnanca, ale v roku 2010 už áno. Jedná sa o to, že mu treba prerobiť výplaty za uvedené obdobie ohľadne žiadosti o vrátenie poistného. Ďakujem
    No, SP treba požiadať o vrátenie poistného, nakoľko ID nad 70 % neplatí IP .

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    drobeceva Pozri príspevok
    No, SP treba požiadať o vrátenie poistného, nakoľko ID nad 70 % neplatí IP .
    Evka nesúhlasím,
    aj nad 70% platí odvody na invalidné poistenie. Ale neplatí odvody pre poistenie v nezamestnanosti.

    A samozrejme aj ZP je zlé, lebo odvody sú o polovicu nižšie teda nie 4+10 ale treba opraviť na 2+5%

    Teda to o IP sa týka posledných rokov, nepamätám si kedy bola úprava, takže treba pohľadať aj starší zákon.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    mio71 Pozri príspevok
    Nezávisí to od príjmu.
    Nie nezávisí to od príjmu, invalidný dôchodok nevstupuje do zdaniteľných príjmov.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Xanti Pozri príspevok
    Evka nesúhlasím,
    aj nad 70% platí odvody na invalidné poistenie. Ale neplatí odvody pre poistenie v nezamestnanosti.

    A samozrejme aj ZP je zlé, lebo odvody sú o polovicu nižšie teda nie 4+10 ale treba opraviť na 2+5%
    uf...chybička se vloudila, jasné, IP platí, neplatí PvN-sorry
    so ZP je tak, ako píšeš
    Díky za opravu - ale v poho, tak to robím

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Xanti Pozri príspevok
    Ale v niečom máš pravdu, tam je dlhšie časové obdobie a mám pocit, že v rokoch 2007 a 2008 platil iný zákon, a vtedy sa odvody pre zps nad 70% neplatili ani nemocenské, ani asi invalidné, a samozrejme tiež v nezamestnanosti.
    niekedy to tak bolo, že neplatili IP, ale trebalo by sa "prehrabať" v zákonoch, v ktorých rokoch to bolo /veď človek všetko pamätať nemôže/ furt sa čosi mení, mení...a my to musíme ovládať

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    drobeceva Pozri príspevok
    uf...chybička se vloudila, jasné, IP platí, neplatí PvN-sorry
    so ZP je tak, ako píšeš
    Díky za opravu - ale v poho, tak to robím
    Ale v niečom máš pravdu, tam je dlhšie časové obdobie a mám pocit, že v rokoch 2007 a 2008 platil iný zákon, a vtedy sa odvody pre zps nad 70% neplatili ani nemocenské, ani asi invalidné, a samozrejme tiež v nezamestnanosti.

    mio71 je offline (nepripojený) mio71

    mio71
    Moja otázka ale bola či má nárok na nezdaniteľnú čiastku na celé uvedené obdobie, alebo tam boli nejaké výnimky ( zo zákona ). Odvody mi hádam program vypočíta správne ( skontrolujem ). Ďakujem

    mio71 je offline (nepripojený) mio71

    mio71
    No nie vždy, mal by to tam hádzať keď mám zamestnanca uvedeného komplet podľa skutočnosti, ale pár krát sa mi stalo, že má v tom chaos, preto ako som písal v roku 2007 mi NČ nenahodilo a v roku 2010 už áno a pritom nastavenie zamestnanca bolo rovnaké, tak preto som si nebol istí. :-)


    P.S.: elektinu mu dávam koľko mu chutí

    mio71 je offline (nepripojený) mio71

    mio71
    drobeceva Pozri príspevok
    niekedy to tak bolo, že neplatili IP, ale trebalo by sa "prehrabať" v zákonoch, v ktorých rokoch to bolo /veď človek všetko pamätať nemôže/ furt sa čosi mení, mení...a my to musíme ovládať
    Veď práve a nie vždy to je ocenené ( nemyslím finančne )

    mio71 je offline (nepripojený) mio71

    mio71
    Mne program vyhodil, že neplatí ani NP ( v roku 2007 )v roku 2010, že platí, tak neviem, nastaviť sa to nedá ručne pokiaľ viem ( Olymp ).

    P.S.: Tak v roku 2007 sa neplatilo NP, viď: http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/l...201.1.2007.pdf
    Naposledy upravil mio71 : 07.07.10 at 10:52

    mio71 je offline (nepripojený) mio71

    mio71
    Ešte by som poprosil o informáciu ohľadne žiadosti o vrátenie poistného zo SP, preratúvam mzdy a po štvrťroku mi vychádza iný hrubý príjem z dôvodu zmeny hod. sadzby na dovolenku, takže mi vychádza vyšší základ. Môže to tak byť, alebo v žiadosti musí sedieť pôvodný vymeriavací základ s upraveným? Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.