Zavrieť

Porady

trvalý pobyt

dobrý deň.

potreboval by som poradiť , mám nahlásený trvalý pobyt v byte mojej matky. tá ho však chce predať a žiada ma aby som si zmenil trvalý pobyt. kedže nevlastním žiadnu nehnuteľnosť , bývam na ubytovni v Čechách, nemám si ten pobyt kam nahlásiť.
dočítal som sa na stránke portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=521 o možnosti nahlásiť pobyt na mesto. ale už v zákonoch som to nenašiel. keď som bol na meste si ho nahlásiť. tak mi to odmietli a povedali že táto možnosť bola zrušená.

ako mám teda postupovať keď si potrebujem zmeniť trvalý pobyt.

vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    mostka Pozri príspevok
    dobrý deň.

    potreboval by som poradiť , mám nahlásený trvalý pobyt v byte mojej matky. tá ho však chce predať a žiada ma aby som si zmenil trvalý pobyt. kedže nevlastním žiadnu nehnuteľnosť , bývam na ubytovni v Čechách, nemám si ten pobyt kam nahlásiť.
    dočítal som sa na stránke portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=521 o možnosti nahlásiť pobyt na mesto. ale už v zákonoch som to nenašiel. keď som bol na meste si ho nahlásiť. tak mi to odmietli a povedali že táto možnosť bola zrušená.

    ako mám teda postupovať keď si potrebujem zmeniť trvalý pobyt.

    vopred ďakujem
    Pravdou je, že zákon o hlásení pobytu občanov neumožňuje nahlásiť si trvalý pobyt z vlastnej iniciatívy občana len na mesto či obec (nie konkrétnu adresu). Trvalý pobyt v nejakom meste môže vzniknúť len tým, že občan mal v tom meste trvalý pobyt a ten mu bol zo zákonom daných dôvodov zrušený. Tie dôvody sú dané v § 7 ods. 1 zákona o hlásení pobytu:

    (1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

    a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
    b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
    c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
    d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe nepravdivých alebo nesprávne uvedených skutočností alebo na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
    e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva, 5a)
    f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,
    g) ak budova zanikla.


    Následne ods. 2 upravuje, že ak sa zruší takto trvalý pobyt, tak občanov trvalý pobyt bude v meste, kde mal posledný trvalý pobyt:

    (2) Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa odseku 1 písm. d) až g), je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní. V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana.

    Takže postupom bude, že matka ti zruší trvalý pobyt v jej byte a tebe tým automaticky vznikne trvalý pobyt v meste, kde bol ten tvoj posledný trvalý pobyt (na adrese matky).
    Naposledy upravil Chobot : 27.07.10 at 06:21

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    zdenka131, vieraaaa, Paula, Kvaka, danushka, Mária27
    6

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    Želám pohodový deň,

    matka sa kde sťahuje, na jej novú adresu si nemôžeš nahlásiť trvalý pobyt?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak to nevyriesi zrusenim tvojho trvaleho pobytu tvoja matka (co ako dospelemu moze) do predaja ,tak novy vlastnik moze dat navrh na zrusenie tvojho trvaleho pobytu v jeho nehnutelnosti. Vtedy prepise mesto tvoj trvaly pobyt na mesto a aj listy ti budu chodit na mestsky urad.

    http://www.porada.sk/t33915-zrusenie...ho-pobytu.html
    najma prispevok http://www.porada.sk/950778-post4.html
    http://www.porada.sk/t29399-ako-zrus...tml#post271519
    najma prispevok http://www.porada.sk/271286-post6.html
    Naposledy upravil ivka70 : 26.07.10 at 12:38

    mostka je offline (nepripojený) mostka

    mostka
    viem že to by bola najlepšie východisko. ale nemôžem si to finančne dovoliť.
    pokiaľ mam správne informácie, tak podnájom alebo nájom nestačí. potrebujem súhlas od majiteľa. čož zohnať je nemožné kedže neviem či tu na tomto mieste ostanem dlhšie ako 2 roky.
    a predsa je to len dočasné riešenie na tie dva roky. Plánujem že si potom zmením prácu, a už budem schopný platit úver na vlastný byt, kde by som si následne tento pobyt nahlásim.
    je tu síce otázne či si zoženiem s týmto štítkom bezdomovca úver na byt, ale stále tu je riešenie metského bytu, kde tento problém určite ,myslím si, nebude.

    mostka je offline (nepripojený) mostka

    mostka
    ešte sa nesťahuje , ale plánuje sa. a chce aby sme všetci synovia si už vybavili pobyt a ona to potom už nemusela riešiť.
    Naposledy upravil mostka : 26.07.10 at 14:53

    mostka je offline (nepripojený) mostka

    mostka
    Pravdou je, že zákon o hlásení pobytu občanov neumožňuje nahlásiť si trvalý pobyt z vlastnej iniciatívy občana. Trvalý pobyt v nejakom meste môže vzniknúť len tým, že občan mal v tom meste trvalý pobyt a ten mu bol zo zákonom daných dôvodov zrušený. Tie dôvody sú dané v § 7 ods. 1 zákona o hlásení pobytu:....
    čítal som ten zákon niekolko krát. ale toto som pochopil až teraz . dakujem.

    ešte by ma zaujímalo, či má takýto pobyt na mesto niejaké následky, myslím tým či by som kôli takémuto pobytu niečo nemohol vybaviť (prácu, školu, vodičský, úver a pod.).

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    mostka Pozri príspevok
    čítal som ten zákon niekolko krát. ale toto som pochopil až teraz . dakujem.

    ešte by ma zaujímalo, či má takýto pobyt na mesto niejaké následky, myslím tým či by som kôli takémuto pobytu niečo nemohol vybaviť (prácu, školu, vodičský, úver a pod.).
    Oficiálne to nemá žiadny dopad, ale niektorí úradníci môžu mať pochybnosti s takýmto trvalým pobytom. Takto si papierovo bezdomovec.

    Príklad - došla nám poistná zmluva, kde poistený mal uvedené ako trvalé bydlisko len mestskú časť a mesto. Chvíľu sme preverovali, či to nie je len "biely kôň" - nejaký bezdomovec, ale ukázalo sa, že ten človek ešte pred nejakým časom mal skutočné trvalé bydlisko a že riadne pracuje. Poistka bola riadne akceptovaná.

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Ak mama takto zamýšľa a ty pracuješ, urýchlene sa postaraj o vlastné bývanie so svojim trvalým pobytom. Môže byť pre prvú pomoc aj zapadlá dedinka, ale s vlastným bytom. Inak zostaneš v situácii že banky s tebou ako s bezdomnovcom nebudú chcieť komunikovať. Nálepky bezdomovca sa len veľmi ťažko zbavíš bez vlastného bytu a dostaneš sa do problémov.

    tokoska je offline (nepripojený) tokoska

    Veľmi ťažké. Som vraj kamarátka, občas som aj tou povestnou "bútľavou vŕbou", čo vypočuje, neprezradí, poradí, pomôže ...a občas som aj poriadny "truľo", ale už som sa naučila aj používať "nie" ...viac tokoska
    Daňovník podáva daňové priznanie A.
    Trvalý pobyt mal v roku 2011 v Bratislave, bol však odhlásený manželkou.
    Od novembra 2011 má trvalý pobyt na mesto Malacky, čo má aj v občianskom preukaze.
    Daňové priznanie podáva na daňový úrad Malacky? Ako to je s preplatkom dane, keď daňovník nemá vlastný účet v banke. Príde mu tento preplatok DPFO na mestský úrad Malacky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.