Zavrieť

Porady

Klient = český živnostník mi tvrdí že nemá DIČ, pretože nie je platcom DPH...

Dobrý deň všetkým,

Robím faktúru pre zákazníka živnostníka z ČR, na moju otázku aké má DIČ mi odpísal že "DIČ nemá protože není plátcem DPH".

Prosím vás - tých ktorí to naozaj vedia - skutočne to majú v Čechách tak že živnostník neplatca DPH nemá žiadne DIČ..?

Ja som neplatca DPH, nemám teda DIČ DPH ale samozrejme mám "obyčajné" DIČ. U nich v ČR je to inak..? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    V ČR majú IČ (to bude ako naše IČO). Ak je platca, má DIČ a jeho IČ je totožné s DIČ s predponou CZ (=u nás IČ DPH). Ak nie je platca, bude mať podľa môjho názoru iba IČ.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    na ceskych strankach neuvadzaju DIC:

    Faktura – neplátce DPH
    Začneme náležitostmi faktury u neplátce DPH. Vycházejme z Obchodního zákoníku § 13a Obchodní listiny, kde je v odstavci 1 napsáno:

    „Každý podnikatel je povinen na všech objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu (dále jen „internetové stránky“) uvádět údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle; podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku též údaj o tomto zápisu, včetně spisové značky, a podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence, v níž jsou zapsáni.”

    Kromě jasných náležitostí (název firmy, sídlo, IČ) to pro nás živnostníky znamená, že jsme povinni uvést zmínku o zápisu v živnostenském rejstříku. Jak ukázala naše anketa (klikněte „or see results” u tlačítka Vote), více než polovina dotazovaných o této náležitosti neví.
    faktura.jpg  

    Klient = český živnostník mi tvrdí že nemá DIČ, pretože nie je platcom DPH...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.