Zavrieť

Porady

Je platna dohoda o vyrovnani majetku uzatvorena este pocas rozvodu?

S manzelom sa rozvadzame ale na vyrovani majetku sme sa uz dohodli a uz mu aj splacam dohodnutu sumu za byt, ktory po rozvode necha prepisat na mna. Vsetko na com sme sa dohodli by som rada podchytila na papieri pre pripad, ze by sa nieco udialo. Vsade vsak vidim len navrhy zmluv o vyrovnani majetku uz po rozvode. Mala by platnost takato povedzme dohoda o buducej dohode o vyrovnani manzelov?
Ako inak sa pripadne poistit voci neocakavanym zmenam, alebo radsej manzelovi poslat peniaze az po rozvode a prevode bytu?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    badox Pozri príspevok
    S manzelom sa rozvadzame ale na vyrovani majetku sme sa uz dohodli a uz mu aj splacam dohodnutu sumu za byt, ktory po rozvode necha prepisat na mna. Vsetko na com sme sa dohodli by som rada podchytila na papieri pre pripad, ze by sa nieco udialo. Vsade vsak vidim len navrhy zmluv o vyrovnani majetku uz po rozvode. Mala by platnost takato povedzme dohoda o buducej dohode o vyrovnani manzelov?
    Ako inak sa pripadne poistit voci neocakavanym zmenam, alebo radsej manzelovi poslat peniaze az po rozvode a prevode bytu?
    Dakujem
    Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov existuje dovtedy, kým ste manželia, nemôžete si ho vyporiadať. Aj peniaze, ktoré mu posielaš, sú stále v BSM, ak si ich nemala ešte zaslobodna, alebo si ich nezdedila či nedostala darom. Dohodnúť sa o rozdelení môžete, ale nie je to právny úkon. Posielaj až po rozvode.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nie všetko, čo nie je zákonom zakázané, je aj dovolené. Ak zákon upravuje vyporiadanie BSM, má sa každý riadiť týmto právom, netreba zakazovať použitie iných paragrafov. V našom právnom poriadku nie je zakázaná ani predmaželská zmluva, ale sa neuznáva.

    Zmluvu uzatvoriť môžu, ale čo s ňou, keď ju jeden nebude chcieť dodržať? V ZBZ musí byť doba dokedy sa uzatvorí iná zmluva. Ak by napísali, že do roka po rozvode, môže sa toho domáhať? Veď zákon hovorí, že do troch rokov. Ak si dajú do troch rokov, potom by sa mohol duhý do roka domáhať jej uzavretia, ale zákon hovorí, že vtedy nastáva určitý stav.

    Je to tak aj s rozsahom majetku. Ona mu chce už teraz posielať peniaze, on za to počas manželstva kúpi inú nehnuteľnosť. Patrí táto nehnuteľnosť do BSM? Môže sa domáhať jej vyporiadania z BSM po rozvode? Môže, napriek tomu, že v ZBZ mali, že ona bude mať bytom vyporiadané všetky nehnuteľné veci. A tak ďalej ... Ja zase nevidím dôvod jej uzavretia, keďže záväzky z nej obchádzajú zákonné ustanovenia.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Katastrálny bulletin č.1/2011: Ako bude postupovať správa katastra pri doručení podania dohody o
    vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len „BSM“), ktorú uzatvoria manželia v rozvodovom konaní s odkladacou (suspenzívnou) podmienkou, k okamihu zániku BSM ich rozvodom ?
    Odpoveď:
    V takomto prípade, podľa § 31a písmeno a) zákona NR SR č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a
    iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon), správa katastra konanie o návrhu na vklad preruší, ak sa začalo konanie o
    predbežnej otázke. Konanie o návrhu na vklad bude prerušené až do doby zaslania právoplatného rozsudku súdu o zániku manželstva na správu katastra.
    Podľa § 149 ods. 1 Občianskeho zákonníka (ďalej len „OZ“), ak zanikne BSM, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150 OZ.
    V zmysle § 36 OZ, podmienky sa môžu stať obsahom právneho úkonu v prípade, keď to zákon výslovne nevylučuje. Odkladacia podmienka spôsobuje, že vznik, zmena, alebo zánik práv alebo povinností nastane až vtedy, keď sa splní podmienka.
    Rovnako je v súlade so zákonom reálne presadzovať takú interpretáciu uzavierania dohody o vyporiadaní BSM, podľa ktorej aj rozvádzajúci sa manželia môžu platne uzavrieť takúto dohodu s odkladacou podmienkou (§ 34 OZ) k okamihu zániku BSM ich rozvodom. To znamená, že až splnením odkladacej podmienky nastane situácia, ako keby dohodu uzavreli jej účastníci už ako rozvedení manželia. K vyporiadaniu dochádza teda, až po zániku BSM,
    a účinnosť zmluvy (a teda aj samo vyporiadanie) nastáva až po právoplatnosti rozhodnutia o rozvode, to znamená aj po zániku BSM.
    Niet dôvodu obmedzovať zmluvnú voľnosť manželov, aby pre prípad rozvodu mali svoje majetkové vzťahy vyporiadané. Naopak, je to cesta smerujúca k predchádzaniu súdnym sporom. (JUDr. Peter Vojčík v publikácii OZ z r. 2010)

    albiwatt je offline (nepripojený) albiwatt

    albiwatt
    To, čo robíš, je prílišné ponáhľanie sa, a tak trochu čosi ako logický nezmysel. Lebo manželstvo i BSM zanikajú až právoplatným rozhodnutím o rozvode. A to zatiaľ nemáte. A ani nemusíte mať (aj keď je to málo pravdepodobné).
    Alebo už vieš aj to, ako ošetríš v tej zmluve o budúcej zmluve možnosť, že vás súd z nejakého dôvodu predsa len nerozvedie? Čo urobíš v takom prípade, ak po rozvode manžel zrazu s doterajšou dohodou súhlasiť nebude, a zrazu bude požadovať niečo úplne iné... alebo rozdelenie BSM nechá na súd, a tam naformuluje celkom iné požiadavky?
    Celé je to obdobné, ako keby si chcela, aby ti už dnes matrika zapísala dieťa, ktoré sa ešte nenarodilo...
    Naposledy upravil albiwatt : 28.07.10 at 14:49

    badox je offline (nepripojený) badox

    badox
    Dakujem obom za odpovede! Prave pre pripad, ze by zacal vymyslat som to chcela mat na papieri, ale pokial to nie je platne, pockam s dohodou az po rozvode a aj so zasielanim penazi. Vdaka este raz.

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    tiez som sa stretla s podobnou poziadavkou - manzelia chcu este pocas manzelstva (resp. pocas rozvodu) uzatvorit dohodu o buducej dohode o vyporiadani BSM. Ale nejako som nenasla dovod preco nie. Je to sice trochu zvlastne, ale v podstate by to bola klasicka zmluva o buducej zmluve, ktoru strany uzatvoria po pravoplatnosti rozvodu. Ak rozvod nebude, zmluva sa neuzavrie, nic sa nedeje. Jasne, do rozvodu moze byt majetok v BSM uplne iny, ale minimalne ohladom veci, ktore su v BSM pocas uzatvorenia dohody o buducej dohode a ktore tam budu aj po pravoplatnosti rozvodu, by takato dohoda mohla byt podla mna platna.
    Vidim ze tu su nazory ine, tak by ma len zaujimali dovody preco nie. Bavila som sa o tom s viacerymi pravnikmi a stale na to nemam uplne jednoznacny nazor...

    badox je offline (nepripojený) badox

    badox
    mlisa Pozri príspevok
    tiez som sa stretla s podobnou poziadavkou - manzelia chcu este pocas manzelstva (resp. pocas rozvodu) uzatvorit dohodu o buducej dohode o vyporiadani BSM. Ale nejako som nenasla dovod preco nie. Je to sice trochu zvlastne, ale v podstate by to bola klasicka zmluva o buducej zmluve, ktoru strany uzatvoria po pravoplatnosti rozvodu. Ak rozvod nebude, zmluva sa neuzavrie, nic sa nedeje. Jasne, do rozvodu moze byt majetok v BSM uplne iny, ale minimalne ohladom veci, ktore su v BSM pocas uzatvorenia dohody o buducej dohode a ktore tam budu aj po pravoplatnosti rozvodu, by takato dohoda mohla byt podla mna platna.
    Vidim ze tu su nazory ine, tak by ma len zaujimali dovody preco nie. Bavila som sa o tom s viacerymi pravnikmi a stale na to nemam uplne jednoznacny nazor...
    Takto som to povodne ponimala aj ja.. ako dohodu o buducej dohode, ktora by nadobudla platnost vydanim rozsudku. Tam by ale asi aj tak bolo potrebne casove ohranicenie, lebo keby nas napr. nerozvedu z nejakych dovodov a rozvedieme sa povedzme o 5 rokov, uz bude situacia uplne ina. Tiez som si neuvedomila ze vlastne moje peniaze su tiez v bezpod. vlastn. Cize ked ich aj prevadzam manzelovi za ucelom vyplatenia momentalne este spolocneho bytu, keby nakoniec skoncime nahodou pri sudnom vyrovnani majetku, vlastne o ne prichadzam. ..?

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    badox Pozri príspevok
    Takto som to povodne ponimala aj ja.. ako dohodu o buducej dohode, ktora by nadobudla platnost vydanim rozsudku. Tam by ale asi aj tak bolo potrebne casove ohranicenie, lebo keby nas napr. nerozvedu z nejakych dovodov a rozvedieme sa povedzme o 5 rokov, uz bude situacia uplne ina. Tiez som si neuvedomila ze vlastne moje peniaze su tiez v bezpod. vlastn. Cize ked ich aj prevadzam manzelovi za ucelom vyplatenia momentalne este spolocneho bytu, keby nakoniec skoncime nahodou pri sudnom vyrovnani majetku, vlastne o ne prichadzam. ..?
    akekolvek vyplacanie pocas manzelstva urcite nie je ok, lebo je to majetok v BSM,t.j. v podstate nejde o ziadne vyplacanie... to urcite nie je cesta...
    Dohoda o buducej dohode nie je o tom, ze nadobudne platnost vydanim rozsudku. Dohoda o buducej dohode by bola platna podpisom oboch stran, obsahuje vsak zavazok uzatvorit dohodu o vyporiadani BSM konkretnym sposobom v pripade, ak BSM zanikne. Ak BSM nezanikne, dohoda o vyporiadani sa neuzavrie. Ak BSM zanikne a niekto odmietne dohodu podpisat, druha strana sa moze domahat uzavretia dohody na sude.
    Podla mna by to takto mohlo byt pripustne (ak sa to naformuluje tak, ze veci ktore pri rozvode uz nebudu v BSM sa zmluva samozrejme netyka). Alebo mi mozno len unika argument preco nie a vtedy sa rada necham poucit

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    ja si myslím, že to možné je .. teda uzavrieť takúto zmluvu o budúcej zmluve .... len by som nevyplácal peniaze
    Takáto zmluva je právne vymáhateľná, je určitá, viaže sa na odkladaciu podmienku (rozvod), nevidím dôvod, prečo nie. A hlavne, teraz sa viete dohodnúť čo bude po rozvode .... nikto nevie

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    neviem, mňa na občianskom práve vždy učili, že čo nie je zákonom zakázané, je dovolené ..... ak sa určí lehota, že napr. do dvoch mesiacov od právoplatnosti rozsudku o rozvode sa účastníci zaväzujú uzatvoriť zmluvu o vyporiadaní BSM v zmysle ZBZ ... tak je to podľa mňa aj vymáhateľné .... hoci aj nahradením vôle jednej zo strán rozsudkom súdu.

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    Mária27 Pozri príspevok
    Nie všetko, čo nie je zákonom zakázané, je aj dovolené. článok 2 ods. 3 ústavy to vidí trochu inak :-) Ak zákon upravuje vyporiadanie BSM, má sa každý riadiť týmto právom, netreba zakazovať použitie iných paragrafov. V našom právnom poriadku nie je zakázaná ani predmaželská zmluva, ale sa neuznáva. Nie je síce zakázaná, ale určité ustanovenia jej uzatvorenie priamo vylučujú.

    Zmluvu uzatvoriť môžu, ale čo s ňou, keď ju jeden nebude chcieť dodržať? V ZBZ musí byť doba dokedy sa uzatvorí iná zmluva. Ak by napísali, že do roka po rozvode, môže sa toho domáhať? Veď zákon hovorí, že do troch rokov. Ak si dajú do troch rokov, potom by sa mohol duhý do roka domáhať jej uzavretia, ale zákon hovorí, že vtedy nastáva určitý stav.
    Tento dôvod už beriem viac, aj keď aj tam len v tom druhom prípade... po troch rokoch už dohoda určite nepripadá do úvahy.
    Ak sa dohodnú že sa uzatvorí do roka, domáhať sa jej uzatvorenia určite môžu, práve tam by bolo najzaujímavejšie ako sa s tým vysporiada súd :-) Pretože tam nejde o porušenie zákonnej lehoty, ale o platnosť konrkétnej dohody.

    Je to tak aj s rozsahom majetku. Ona mu chce už teraz posielať peniaze, on za to počas manželstva kúpi inú nehnuteľnosť. Patrí táto nehnuteľnosť do BSM? Môže sa domáhať jej vyporiadania z BSM po rozvode? Môže, napriek tomu, že v ZBZ mali, že ona bude mať bytom vyporiadané všetky nehnuteľné veci.
    Akékoľvek vyporiadanie počas manželstva určite nie je možné, tam stopercentný súhlas. A rovnako by som do ZBZ nedávala nejaké definitívne vyjadrenie že tým sú vyporiadané všetky nároky, pretože obsah BSM je príliš premenlivý. Ale vyporiadanie ohľadom konkrétneho majetku (t.j. v podstate len čiastočné vyporiadanie) mi stále nepripadá také nemožné.
    A tak ďalej ... Ja zase nevidím dôvod jej uzavretia, keďže záväzky z nej obchádzajú zákonné ustanovenia.
    Najviac som rozmýšľala práve nad tým obchádzaním zákona, ale je to obchádzanie? Zákon pripúšťa vyporiadanie BSM dohodou. Dohoda sa podpíše až po zániku BSM, t.j. v súlade so zákonom. Obchádza zákon to, že sa obsah dohody určí vopred? Prečo?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ústava hovorí o konaní, nie o právnych úkonoch. Nie každé konanie je právnym úkonom. Obchádzaním zákona je práve to, čo zákon nezakazuje, ani čo mu neodporuje, ale platnosti právneho úkonu nevyhovuje.

    AIMA je offline (nepripojený) AIMA

    AIMA
    A nedal by sa v tejto veci využiť § 143a ods. 1/ OBZ.

    citujem:
    "Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva."

    Formou notárskej zápisnice zúžiť rozsah BSM, vymenovať čo chcem vyňať z BSM, prípadne doplniť o sumu odplaty za toto zúženie.
    Naposledy upravil AIMA : 14.03.13 at 09:32 Dôvod: chyba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.