Zavrieť

Porady

Problemy s UPSVaR pri vyradeni z evidencie

Dobry den, chcem Vas poprosit o radu a cenne info ohladom UPSVaR....Sestra je evidovana na UPSVaR a vykonava absolventsku prax.Bola prijata na VŠ s tym ze jej prislo rozhodnutie ze sa ma 6.7.2010 dostavit do skoly, kde bude prebiehat administra.zapis a vydanie potvrdeni pre urady. Dostala potvrdenie, kde je jasne a zretelne napisane: Zapis bude vykonany dna 1.9.2010 do 1.rocnika a skolsky rok trva od 1.9.2010-30.8.2011....Potvrdenie bolo vydane v Ziline dna 6.7.2010. So vsetkymi dokladmi bezodkladne sla na UPSVaR, kde jej pracovnicka kde sa pravidelne hlasila odpovedala, ze je vsetko v poriadku a z evidencie ju vyradia k 1.9.2010.Ale ako to byva, 10.8.2010 jej volaju z uradu(mesiac od poslednej navstevy)ze ju vyradili z evidencie k 6.7.2010 lebo odvtedy je vraj student a nezaplatia jej za mesiac a niekolko dni, co vykonavala absolvenstku prax.....Nedokazeme im vysvetlit ze na potvrdeni je uvedeni datum 1.9.2010 ako datum zapisu...a pod. Ako mame prosim Vas postupovat? Lebo vlastne ona bude 2 mesiace (od 6.7.-1.9.2010) ako dobrovolne nezamestnana....co vlastne nie je. Sme uz bezradne....
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kedy skončila štúdium na strednej škole ?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sunshine27 sunshine27

sunshine27 je offline (nepripojený) sunshine27

studium ukoncila maturitou minuly rok cize v 2009. rok bola evidovana na urade prace.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

treba sa jednoznačne odvolať v príslušnej lehote proti vyradeniu Písomne, zaslať doporučene, resp. podať do podatelne (myslím aj tak sa dá a je to rýchlejšie). Uvedte presne to, čo píšete, že zápis je až 1.9. a oznámenie o zápise prišlo s dátumom vystavenia listu 6.7.2010.
Nemám s týmto síce skúsenost, ale študent nie je skôr, lebo nikto jej pred zápisom v škole nepotvrdí, že je študentom.
Predpokladám, potom jej zaslali aj rozhodnutie o vyradení.
0 0
sunshine27 sunshine27

sunshine27 je offline (nepripojený) sunshine27

No najlepsie na tom je, ze ona este nedostala ziadne rozhodnutie od uradu prace o vyradeni,len ju telefonicky vcera informovali, ze k 6.7.2010 ju vyraduju.....Uz to je zvlastne ze ju vyradia spätne mesiac dozadu...Neuvedomili ju skor a vlastne mesiac pracuje na praxi zadarmo....a mesiac si neplati zdravotne a socialku....lebo ju nikto neupozornil, ze ju vyraduju. Hned ako dostane rozhodnutie tak sa jasne odvolava...dakujem za upozornenie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sunshine27 Pozri príspevok
studium ukoncila maturitou minuly rok cize v 2009. rok bola evidovana na urade prace.
V tomto prípade UP nepostupoval správne. Ako píše brčko, treba sa odvolať.

Postup, ktorý UP zvolil, platí pre absolventov I. stupňa bakalárskeho štúdia, ktorí nevedia či sú prijatí na II. stupeň.
Ak sa prihlásia do 7 dní od vykonania štátnej skúšky a neprijmu ich na vysokoškolské štúdium, zaeviduje ich UP spätne od 1. dňa a nemusia platiť odvody do zdr. poisťovne ako samoplatitel.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sunshine27 Pozri príspevok
No najlepsie na tom je, ze ona este nedostala ziadne rozhodnutie od uradu prace o vyradeni,len ju telefonicky vcera informovali, ze k 6.7.2010 ju vyraduju.....Uz to je zvlastne ze ju vyradia spätne mesiac dozadu...Neuvedomili ju skor a vlastne mesiac pracuje na praxi zadarmo....a mesiac si neplati zdravotne a socialku....lebo ju nikto neupozornil, ze ju vyraduju. Hned ako dostane rozhodnutie tak sa jasne odvolava...dakujem za upozornenie.
Telefonat z UP nie je rozhodnutím o vyradení. Myslím, že žiadne písomné rozhodnutie o spätnom vyradení jej nepošlú. Vyradia ju až dňom nástupu na denné štúdium, na základe predloženého potvrdenia o zápise na štúdium.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

v liste uved, kedy skončila strednú školu maturitou. Je dôležité, že ide o rok 2009 a nie rok 2010. Ty si skončila strednú školu v r.2009, takže obdobie od ukončenia do zápisu na Vš sa u teba nepovažuje za sústavnú prípravu na povolanie. Môžeš odvolať priamo na ich zákon a na to, že sústavná príprava na povolanie u teba začína podla zákona o službách zamestnanosti zápisom na vysokú školu vid Zákon 5/2004 v znení nesk. predpisov v § 35 ods.4.
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=1153
tu ten zákon najdeš, aj ked neviem, či je celkom aktualizovaný, ale ten ods. by mal byť predpokladám aktuálny.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sunshine27 Pozri príspevok
No najlepsie na tom je, ze ona este nedostala ziadne rozhodnutie od uradu prace o vyradeni,len ju telefonicky vcera informovali, ze k 6.7.2010 ju vyraduju.....Uz to je zvlastne ze ju vyradia spätne mesiac dozadu...Neuvedomili ju skor a vlastne mesiac pracuje na praxi zadarmo....a mesiac si neplati zdravotne a socialku....lebo ju nikto neupozornil, ze ju vyraduju. Hned ako dostane rozhodnutie tak sa jasne odvolava...dakujem za upozornenie.
Tak v tomto prípade by som bola ešte opatrnejšia. Žiadala by som si to písomne, myslím je to ich povinnosť. Zašla by som tam osobne a ak by mi dali prevziať rozhodnutie, tak by som tam jednoznačne napísala PRAVZALA XX.XX.XX + podpis, aby som mala čas na odvolanie.
0 0
sunshine27 sunshine27

sunshine27 je offline (nepripojený) sunshine27

veronikasad Pozri príspevok
V tomto prípade UP nepostupoval správne. Ako píše brčko, treba sa odvolať.

Postup, ktorý UP zvolil, platí pre absolventov I. stupňa bakalárskeho štúdia, ktorí nevedia či sú prijatí na II. stupeň.
Ak sa prihlásia do 7 dní od vykonania štátnej skúšky a neprijmu ich na vysokoškolské štúdium, zaeviduje ich UP spätne od 1. dňa a nemusia platiť odvody do zdr. poisťovne ako samoplatitel.
Ano, sestra je absolventom strednej skoly, kt. ukoncila v r. 2009. Co je pre UP smerodajne? potvrdenie vydane skolou, kde je uvedene kedy bude zapis (1.9.2010) a od kedy do kedy trva skolsky rok? alebo rozhodnutie, ktore prichadza postou po vykonani prijimacich skusok, kde je uvedene ze zvladla prijimacky a je prijata a ma sa dostavit na zapis(6.7.2010) len tento datum ze zapis len cisto administrativny....VŠ si ziakov rozvrhne na viac dni na takeho adminst. zapisy, lebo v ten oficialny den 1.9.2010 by to nemala sancu vsetko fyzicky stihnut.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sunshine27 Pozri príspevok
Ano, sestra je absolventom strednej skoly, kt. ukoncila v r. 2009. Co je pre UP smerodajne? potvrdenie vydane skolou, kde je uvedene kedy bude zapis (1.9.2010) a od kedy do kedy trva skolsky rok? alebo rozhodnutie, ktore prichadza postou po vykonani prijimacich skusok, kde je uvedene ze zvladla prijimacky a je prijata a ma sa dostavit na zapis(6.7.2010) len tento datum ze zapis len cisto administrativny....VŠ si ziakov rozvrhne na viac dni na takeho adminst. zapisy, lebo v ten oficialny den 1.9.2010 by to nemala sancu vsetko fyzicky stihnut.....
Doklad o prijatí na štúdium je potvrdenie o návšteve školy, ktoré jej vydajú na zápise. Bude ho potrebovať aj rodič pre zamestnávatela (výplata DB) a UPSVaR (výplata prídavkov na dieťa).

Do záípisu na VŠ na UP nič nerieš, treba riadne chodiť na kontakty.
0 0
sunshine27 sunshine27

sunshine27 je offline (nepripojený) sunshine27

Tak UP sme uz x-krat navstivili a pred hodinou aj zas s novym potvrdenim zo skoly, ze teda zapis je 1.9.2010....a jedna pracovnicka nas odprevadila so slovami, ze toto potvrdenie jej teda staci na to aby ju vyradili az 1.9. a druha so slovami, ze to si este musi prekonzultovat so skolou.....Ako sa ma teraz obycajny clovek,kt. sa nevie pohybovat medzi uradmi spolahnut na pomoc uradov....Dakujem za rady a uvidime ako sa urad nakoniec rozhodne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sunshine27 Pozri príspevok
Tak UP sme uz x-krat navstivili a pred hodinou aj zas s novym potvrdenim zo skoly, ze teda zapis je 1.9.2010....a jedna pracovnicka nas odprevadila so slovami, ze toto potvrdenie jej teda staci na to aby ju vyradili az 1.9. a druha so slovami, ze to si este musi prekonzultovat so skolou.....Ako sa ma teraz obycajny clovek,kt. sa nevie pohybovat medzi uradmi spolahnut na pomoc uradov....Dakujem za rady a uvidime ako sa urad nakoniec rozhodne.
Tak nech konzultuje so školou - skôr ako 1.9. (ak neporuší iné podmienky evidencie), ju vyradiť nemôžu ...
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Problémy z UPSVaR budú vždy,

bez ohľadu na to, čo riešime!

Možu za to,

tam zamestnané hlúpe tety s veľkými riťami.
0 1
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

UPSVaR je MRTVA INŠTITUCIA, ktorá slúži v prvom rade tým, čo su v nej zamestnaní.

Riešiť niečo na UPSVaR je strata času.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

UP a SP sú inštitúcie, ktoré hospodária s najväčším objemom fin. prostriedkov. Ak občania budú poznať svoje práva, nezaskočí ich neznalosť zákonov zamestnancov týchto inštitúcii.

Od toho je tu porada - a kopec ochotných poraďákov v takýchto situáciach pomôcť ...
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Na UPSVaR sú väčšinou úradníci, ktorí ani sami nevedia aktuálne zákony a tie ktoré im v hlavách utkveli, si vykladajú po svojom. Pokiaľ niekto má niečo s UPSVaR, tak nech si to dáva na PAPIERI a všetko POTVRDZOVAŤ (aj s razítkami a desiatimi podpismi), pretože oni sú schopní poprieť svoje vlastné tvrdenia a aj nos medzi očami!
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Podobnú skúsenosť mám aj ja. Syn bol k 25.8.2008 -teda dňom zápisu na VŠ vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Na potvrdení z VŠ mal uvedené, že je študentom 1.roč. denného štúdia a akademický rok trvá od 1.9.2008 do 31.8.2009.
V zdr. poisťovni dokladoval vyradenie z evidencie + potvrdenie o prijatí na štúdium. Následne mu prišlo zo zdr. poisťovne, že musí doplatiť poistné od 25.8. - 31.8. 2008, nakoľko na Potvrdení z VŠ ma dátum trvania akad. roka od 1.9.2008.
Úrad práce tvrdil, že postupovali správne a študentom sa stal dňom zápisu. Z toho dôvodu ho nemohli vyradiť k 1.9.2008.
Zdr. poisťovňa tvrdila, že postupuje správne, pretože na Potvrdení o štúdiu má uvedené, že akad.rok trvá od 1.9.2008.
Vyriešila som to tak, že som napísala odvolanie do zdr. poisťovne s tým, že podľa Zákona č.131/2002 Z.z o vysokých školách § 69 odst.1 sa uchádzač prijatý na štúdium stáva študentom odo dňa zápisu na štúdium.
Dátum zápisu mali na Potvrdení, ale ja som ešte priložila kópiu stránky z indexu, kedy mal zápis urobený.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...31&Rocnik=2002
0 0
sunshine27 sunshine27

sunshine27 je offline (nepripojený) sunshine27

betka631 Pozri príspevok
Podobnú skúsenosť mám aj ja. Syn bol k 25.8.2008 -teda dňom zápisu na VŠ vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Na potvrdení z VŠ mal uvedené, že je študentom 1.roč. denného štúdia a akademický rok trvá od 1.9.2008 do 31.8.2009.
V zdr. poisťovni dokladoval vyradenie z evidencie + potvrdenie o prijatí na štúdium. Následne mu prišlo zo zdr. poisťovne, že musí doplatiť poistné od 25.8. - 31.8. 2008, nakoľko na Potvrdení z VŠ ma dátum trvania akad. roka od 1.9.2008.
Úrad práce tvrdil, že postupovali správne a študentom sa stal dňom zápisu. Z toho dôvodu ho nemohli vyradiť k 1.9.2008.
Zdr. poisťovňa tvrdila, že postupuje správne, pretože na Potvrdení o štúdiu má uvedené, že akad.rok trvá od 1.9.2008.
Vyriešila som to tak, že som napísala odvolanie do zdr. poisťovne s tým, že podľa Zákona č.131/2002 Z.z o vysokých školách § 69 odst.1 sa uchádzač prijatý na štúdium stáva študentom odo dňa zápisu na štúdium.
Dátum zápisu mali na Potvrdení, ale ja som ešte priložila kópiu stránky z indexu, kedy mal zápis urobený.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...31&Rocnik=2002
Presne tento problem mame teraz...ale este to nie je uplne vyriesene s UP....presne ako hovoris, akademic.rok je vzdy od 1.9. a takto je to aj teraz,ale skola zapis spravila jasne skor,ale urobila take opatrenie, ze vydava potvrdenia kde uvadza ze zapis bude vykonany 1.9.2010 a je to aj na indexe,aj ked bol fyzicky vykonany v iny den....a to je problem urazu...UP ju chce vyradit ku datumu toho fyzickeho zapisu a nie k datumu co ma uvedeny na potvrdeni...a stale dookola
A presne zdravot.poistovna zas akceptuje len potvrdenia ze akadem.rok zacina od 1.9.....
Ale betka dakujem za prispevok, vieme aspon ako poriesime problemy s zdr.poistovnou ak ju nahodou vyradia z UP skor.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sunshine27 Pozri príspevok
Presne tento problem mame teraz...ale este to nie je uplne vyriesene s UP....presne ako hovoris, akademic.rok je vzdy od 1.9. a takto je to aj teraz,ale skola zapis spravila jasne skor,ale urobila take opatrenie, ze vydava potvrdenia kde uvadza ze zapis bude vykonany 1.9.2010 a je to aj na indexe,aj ked bol fyzicky vykonany v iny den....a to je problem urazu...UP ju chce vyradit ku datumu toho fyzickeho zapisu a nie k datumu co ma uvedeny na potvrdeni...a stale dookola
A presne zdravot.poistovna zas akceptuje len potvrdenia ze akadem.rok zacina od 1.9.....
Ale betka dakujem za prispevok, vieme aspon ako poriesime problemy s zdr.poistovnou ak ju nahodou vyradia z UP skor.
Nepísala si náhodou, že zápis má až 1.9. a UP ťa chce vyradiť už na základe oznámenia o prijatí na štúdium ? To nie je to isté, čo píše betka.
0 0
sunshine27 sunshine27

sunshine27 je offline (nepripojený) sunshine27

veronikasad Pozri príspevok
Nepísala si náhodou, že zápis má až 1.9. a UP ťa chce vyradiť už na základe oznámenia o prijatí na štúdium ? To nie je to isté, čo píše betka.
na rozhodnuti o prijati na studium ma uvedene ze zapis je 6.7.2010, na tomto zapise im davali potvrdenia, kde ma uvedene ze zapis bude vykonany 1.9.2010.....Cize UP povazuje datum zapisu 6.7. a teda keby ju k tomuto datumu vyradili, tak na zdravot.poist vie doniest len tlacivo kt. vydavali a to odkedy je akadem.rok a odvtedy je tam ako student.....a tu vznikne prave dvojmesacne obdobie kedy nie je vlastne nikde evidovana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať