Zavrieť

Porady

malovanie - flaky

Ahojte,
vcera som sa rozhodol, ze vymalujem a tak som aj spravil. Dnes ked je uz vsetko pekne vyschnute, tak mam problem:
postupval som takto:
1. pozametal som steny od pavucin atd. (stena v novostavbe, stukova omietka natreta len raz vapnom, alebo bielou farbou)
2. naniesol penetrak od vyrobcu farby
3. po zaschnuti penetraku prvy riedky nater
4. po zaschnuti prvej vrstvy, som dal druhy hustejsi nater.
maloval som valcekom a tmavy odtien farby je flakaty = su vidiet zvysle flaky. proste tak ako som isiel valcekom a prekrival som kusok predchadajuceho tahu.
No a konecne moja otazka: Ako to opravit tak, aby som tam tie cmuhy nemal?
Na bledom (zltom) natere tento problem nemam, alebo ho aspon nieje vidno. Na slivkovo fialovom tento problem mam a je to dost vidno. Strasne ma to stve.
este dodam, ze farba je primalex fortissimo. obe farby uz boli namiesane. pred pouzitim som ich len premiesal a riedil vodou podla navodu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bikam je offline (nepripojený) bikam

    bikam
    Manželov kolega - maliarsky majster na učilišti nám pri maľovaní odporučil pred náterom sýtejších farieb (modrá, červená, fialová, tmavšia zelená atď.) natrieť stenu roztokom mydlovej vody - a pomohlo, náter bol bez šmúh. Ale keď ty už máš natreté, tak neviem, čo by pomohlo, asi len natrieť znovu .

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    zdenka131, 220870, Marína, Vlastas, arizona, lujza.j
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Keď máš fľaky, pretri to ešte raz.

    bikam je offline (nepripojený) bikam

    bikam
    bbaron Pozri príspevok
    mydlova voda sa tusim pouziva na stare steny, ked su mastne atd ... potom az penetrak. ja som dal rovno penetrak a flaky zo steny nemam, mam len flaky po valceku od hora az dole.
    No a fialovej som dal dve vrstvy, skusim este tretiu.
    Zltej som dal tiez dve vrstvy a pekne chytila a prekryla, bez flakov atd...
    Spomínaný manželov kolega - má 62 rokov a 40 ročnú maliarsku prax odporúča mydlovú vodu na každú stenu - bez ohľadu či je to novostavba alebo starý dom pred maľovaním tmavších farieb, svetlé farby, ako napríklad spomínaš žltú sa chytajú dobre aj bez toho.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja som tento víkend maľovala, použila som farby Primalex - miešala sama. Všimla som si, že tuším práve fortissimo sa neodporúča použiť na tmavé odtiene.
    Ty ale píšeš, že si mal hotovú namiešanú farbu, správne? potom to tento problém nebude.
    Nič ale nepíšeš o ďalšej vrstve - my sme dávali penetrák, riedky biely náter a potom dva razy definitívny náter - hustejší ale rovnaky. A mám svetlé odtiene marhuľková, žltá, žltozelená...
    Ak si len raz premaľoval, tak by podľa mňa pomohlo pretrieť ešte raz.
    Valčekom som však neprechádzala len raz po tom istom mieste ale viackrát tak, aby sa farba vpila, ale rovnomerne bez toho, že by zostala na povrchu zvyšná farba.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    tretí náter síce pomôže ale nie moc
    mydlová voda je niečo ako odmasťovadlo pohlcuje masnotu najmä v kuchyni jej býva dosť
    Postup pri nanášaní tmavých odtiňov na novú štukovú omietku .Vápenný paček,penetrák,prvá vrstva farby musí byť v slabom bledšom odtieni ako tá ktorá pôjde na vrch.Inak,ak maľlujem tmavo modrou tak pvá vrstva bledo modrou druhá tmavo modrou.Väčšinou stačí tú sýtu zriediť bielou od toho istého výrobcu a značky.VŽDY záleží od kvality farby a pri farebných odtieňoch aj na značke a výrobcovi tónovadla.Nekvalitné tónovadla ktorých sa na Slovensku predáva viac ako dosť ,vysoko znižujú kvalitu základnej farby a je s nimi problém poriadne vymaľovať stenu aj profesionálom.
    Naposledy upravil 220870 : 18.08.10 at 08:07

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    bbaron Pozri príspevok
    mydlova voda sa tusim pouziva na stare steny, ked su mastne atd ... potom az penetrak. ja som dal rovno penetrak a flaky zo steny nemam, mam len flaky po valceku od hora az dole.
    No a fialovej som dal dve vrstvy, skusim este tretiu.
    Zltej som dal tiez dve vrstvy a pekne chytila a prekryla, bez flakov atd...
    Vždy (aj na bielo) sa maľuje tak že jednotlivé vrstvy farieb idú na seba čo najkolmejšie.

    bbaron je offline (nepripojený) bbaron

    bbaron
    mydlova voda sa tusim pouziva na stare steny, ked su mastne atd ... potom az penetrak. ja som dal rovno penetrak a flaky zo steny nemam, mam len flaky po valceku od hora az dole.
    No a fialovej som dal dve vrstvy, skusim este tretiu.
    Zltej som dal tiez dve vrstvy a pekne chytila a prekryla, bez flakov atd...

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    tiež som použil farbu fortissimo, ale dal som viac vody, podľa návodu bola veľmi hustá, a ako dáva KEJKA "Valčekom som však neprechádzala len raz po tom istom mieste ale viackrát tak, aby sa farba vpila, ale rovnomerne bez toho, že by zostala na povrchu zvyšná farba"
    tiež by mohol byť na vine penetrák, po nanesení a zaschnutí sa stena nemá lesknúť a ako píšu všetci, znovu pretrieť farbou

    digehe1 je offline (nepripojený) digehe1

    som samouk, ale nechám si rád poradiť od dobrých ľudí ...viac digehe1
    [QUOTE=bikam;1482812]Spomínaný manželov kolega - má 62 rokov a 40 ročnú maliarsku prax odporúča mydlovú vodu na každú stenu - bez ohľadu či je to novostavba alebo starý dom pred maľovaním tmavších farieb, svetlé farby, ako napríklad spomínaš žltú sa chytajú dobre aj bez toho.[/QUO

    môžete mi prosím bližšie vysvetliť ako si mám zarobiť mydlovú vodu, chystáme si vymalovať kuchynu, a okolo sporáka je veru mastnoty až až.Musím sa priznať, hoci nie som najmladšia, že o tomto som nepočula ešte. Ďakujem.

    bikam je offline (nepripojený) bikam

    bikam
    [/QUOTE]môžete mi prosím bližšie vysvetliť ako si mám zarobiť mydlovú vodu, chystáme si vymalovať kuchynu, a okolo sporáka je veru mastnoty až až.Musím sa priznať, hoci nie som najmladšia, že o tomto som nepočula ešte. Ďakujem.[/QUOTE]

    Mydlová voda sa narába z mazľavého mydla, to dá sa kúpiť v predajni farby- laky a možno aj niekde v drogérii.

    RisO:-) je offline (nepripojený) RisO:-)

    RisO:-)
    Už asi prešlo niekoľko rokov a maľovať už budete možno aj tretí krát ale google stále nájde tento príspevok a je stále aktuálny pre mnoho ľudí.

    Maľoval som už viac krát v rôznych farbách , predovšetkým ak nemáte veľa skúseností je lepšie maľovať na istotu.To znamená pracovať s teplou farbou t.j žltá ,broskyňová , oranžová -marhuľová a červená -do určitej miery (sýtosti) a hnedá, Teplé farby znesú silnejší pigment beloby v bielej ,mal som PRIMALEX POLAR 92% beloba, HET klasik 95% (MgO) a všetky farby s označením exlusiv a super zrejme maju vysokú belosť.Tieto farby znesú teplé tonovačky a nebudú vám robiť fľaky či čmuhy, Ja zásadne nekupujem hotové na miešané farby. Studené farby modrá zelená ,čierna nemiešajte do vyššie uvedených farieb. Pri studených farbách sa treba poobzerať po bielej farbe s nižším pigmentom (naposledy som kupoval ESMAL štandard má cca80% beloby) PRIMALEX štandard by mal mať ešte menej,čím menej pigmetu bielej vo farbe, tým lepšie výsledky pre vás.
    Dôležitý je podklad na čo idete maľovať,hustota vašej farby CELKOM ISTO viem ,že dolievanie vody počas maľovania je na škodu aj keď by ste to možno nikdy nepovedali mení sa vám vodou -odtieň farby. Takže na konci izby už môže byť celkom iný odtieň -treba zarobiť viac farby hneď na začiatku,zbytok po maľovke odliať do zaváraniny.pohárov aspoň 1/2litra.

    Valčeky teplé farby ,namalujete aj s lacnejším valcom s krátkym vlasom ,studené -zo skúsenosti viem,že je lepší valec s dlhším vlasom okolo 1cm dĺžka vlasu aby ste si nemuseli neustále namáčať do vedra a otierať o sitko ,valec s dlhším a hrubším vlasom udrži v sebe viac farby počas nanášania na stenu. Treba pracovať rýchlo , plochu kľudne môžete pretrieť aj 3-4-5krat pokiaľ je stále vlhká tmavá ,ale nevracať sa už k zaschnutej farbe.

    Na záver ,penetrák si kupujem v mliečnej farbe, ak som predtým zoškrabaval starú farbu zoškriabal a natrel penetrákom znOPTIMAL ale aj iné sú určite dobré ,len aby bolo na nich napísané aplikovať pre maľovaním ,alebo pod.Nechal som to zaschnúť mín 4-5hod. A zjednotil som stenu ( natrel bielou ,najlacnešou farbou)v ten deň a na druhý maľoval.

    Mastné steny treba natrieť mydlovou vodou , mydlo na ručné pranie (najlepšie) nastrúhať . Nie celé!
    Farby miešam vŕtačkou,da sa aj ručne-rukou, alebo vareškou len treba veľmi dlho a nieje to ideálne.
    DRŽÍM VÁM PALCE!!
    Naposledy upravil RisO:-) : 01.05.17 at 08:44
    misoft Mal si to zaradiť ako "Tip" a s uvedením URL odkazu na článok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.