Zavrieť

Porady

zrušenie záložného práva na byt (v banke) a založenie iného bytu

účtovník telom i dušou
ahojte všetci, potrebujem poradiť, lebo v tomto som fakt neni "doma"

pred pár rokmi som banke založila rodičovský byt, aby mi banka dala úver na byt (družstevný), ktorý som išla kúpiť.

Rodičia na mňa byt prepísali a teraz to chcem dať do poriadku a zrušiť založenie ich bytu a založiť môj byt.

viete mi poradiť postup, čo všetko treba urobiť alebo aké kolky zaplatiť? vôbec neviem ako postupovať.

mnohokrát vďaka za každú radu.
Usporiadat
evzen evzen

evzen je offline (nepripojený) evzen

Pozdravujem všetkých.

Chcel by som sa opýtať na jednu záležitosť ohľadne zmeny predmetu záložného práva(ťarchy).
Kupujem nehnuteľnosť -rodinný dom na ktorom je záložné právo v prospech SLSP. Predávajúci od ktorého to kupujem ma zostatok splácania úveru cca 70 00 eur.Mal problémy so splácaním, ale už doplatil všetky predchádzajúce splátky. Z toho dôvodu chce preniesť ťarchu z tohto domu na 4 - izbový byt., časť úveru predčasne splatiť, a tým si znížiť mesačné splátky.
Avšak banka mu bude akceptovať len 70% zo znaleckého posudku. Znalecký posudok už predložil banke aj so znaleckým posudkom, kde ten 4-izbový byt supervízor v SLSP skresal na 63 000 eur.
t.j. tých 70 % zo 63 000 eur = cca 44 000.

Takže nesplatený zostatok úveru 70 000 eur - 44 000 eur = 26 000 eur( tot je suma, ktorú musí predčasne splatiť) - peniaze má už nachystané..
Ako som spomínal vyššie, žiadosť je už podaná týždeň, a stále sa nevyjadrili, vraj SLSP nabieha na nejaký elektronický system, ináč by to bolo skôr.

Takže ja spolu s predávajúcim teraz máme obavu, či to vôbec banka schváli.
Mala by nejaký dôvod odmietnuť toto prenesenie ťarchy?Lebo ja potrebujem kvitanciu ,aby mi moja banka pustila peniaze........


Ďakujem za odpoveď
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
evzen Pozri príspevok
Pozdravujem všetkých.

Chcel by som sa opýtať na jednu záležitosť ohľadne zmeny predmetu záložného práva(ťarchy).
Kupujem nehnuteľnosť -rodinný dom na ktorom je záložné právo v prospech SLSP. Predávajúci od ktorého to kupujem ma zostatok splácania úveru cca 70 00 eur.Mal problémy so splácaním, ale už doplatil všetky predchádzajúce splátky. Z toho dôvodu chce preniesť ťarchu z tohto domu na 4 - izbový byt., časť úveru predčasne splatiť, a tým si znížiť mesačné splátky.
Avšak banka mu bude akceptovať len 70% zo znaleckého posudku. Znalecký posudok už predložil banke aj so znaleckým posudkom, kde ten 4-izbový byt supervízor v SLSP skresal na 63 000 eur.
t.j. tých 70 % zo 63 000 eur = cca 44 000.

Takže nesplatený zostatok úveru 70 000 eur - 44 000 eur = 26 000 eur( tot je suma, ktorú musí predčasne splatiť) - peniaze má už nachystané..
Ako som spomínal vyššie, žiadosť je už podaná týždeň, a stále sa nevyjadrili, vraj SLSP nabieha na nejaký elektronický system, ináč by to bolo skôr.

Takže ja spolu s predávajúcim teraz máme obavu, či to vôbec banka schváli.
Mala by nejaký dôvod odmietnuť toto prenesenie ťarchy?Lebo ja potrebujem kvitanciu ,aby mi moja banka pustila peniaze........


Ďakujem za odpoveď
nevidím problém v tom, že by to banka neschválila. im je jedno, aká hnuteľnosť je u nich založená.
ja som zmenu predmetu záložného práva tiež podala v SLSP a dodnes to ešte nie je hotové.

Strááášne dlho im všetko trvá. Ja teraz čakám na zapísanie zmeny na katastri (majú na to 30dní). Keď to kataster zapíše, tak potom banka zruší záložné právo na pôvodnú hnuteľnosť.

čiže je to zdĺhavé ale určite vám to prejde. prajem pevné nervy.
2 0
ateszka79 ateszka79

ateszka79 je offline (nepripojený) ateszka79

jacekova Pozri príspevok
nevidím problém v tom, že by to banka neschválila. im je jedno, aká hnuteľnosť je u nich založená.
ja som zmenu predmetu záložného práva tiež podala v SLSP a dodnes to ešte nie je hotové.

Strááášne dlho im všetko trvá. Ja teraz čakám na zapísanie zmeny na katastri (majú na to 30dní). Keď to kataster zapíše, tak potom banka zruší záložné právo na pôvodnú hnuteľnosť.

čiže je to zdĺhavé ale určite vám to prejde. prajem pevné nervy.


Zdravím!

Môžem sa spýtať, že približne koľko to trvalo, kým SLSP bola schopná prepísať predmet záložného práva? Akurát kupujem byt, ktorý zatiaľ nie je "voľný" a majitelia chcú založiť ich budúci byt. Nerád by som čakal napr. pol roka, preto sa pýtam, že asi koľlko to banke (možno práve SLSP) bude trvať. Ďakujem za odpovede!
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
ateszka79 Pozri príspevok
Zdravím!

Môžem sa spýtať, že približne koľko to trvalo, kým SLSP bola schopná prepísať predmet záložného práva? Akurát kupujem byt, ktorý zatiaľ nie je "voľný" a majitelia chcú založiť ich budúci byt. Nerád by som čakal napr. pol roka, preto sa pýtam, že asi koľlko to banke (možno práve SLSP) bude trvať. Ďakujem za odpovede!

No ja som požiadala SLSP o zmenu predmetu záložného práva dňa 14.9.2010.
Mala som "šťastie" na otrasnú pracovníčku, pretože mi niečo pomotala v žiadosti, potom ma zabudla kontaktovať, potom mala voľno, ešte boli sviatky a podobné výhovorky, takže celé to prebehlo 8.3.2011 (cca 6 mesiacov)....

ale v tvojom prípade budeš mať snáď viac šťastia a mohlo by to trvať max.2 mesiace
Naposledy upravil jacekova : 14.09.11 at 08:43 Dôvod: zle som vyrátala počet mesiacov
0 0
ateszka79 ateszka79

ateszka79 je offline (nepripojený) ateszka79

Ďakujem za rýchlu odpoveď! Takže fámy o 6 mesiacoch, čo som počul od známych, môžu byť pravdivé. Má to zmysel opýtať sa banku, že koľko im to ešte asi bude trvať?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
ateszka79 Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď! Takže fámy o 6 mesiacoch, čo som počul od známych, môžu byť pravdivé. Má to zmysel opýtať sa banku, že koľko im to ešte asi bude trvať?
no veru môžu byť pravdivé.... ak natrafíš na nesprávnych ľudí ako ja....
banka len sľubuje a nepovie ti presný dátum....
ja som pracovníčku prosila, že to neskutočne ponáhľa a potrebujem to do konca roka. ups, nepodarilo sa....
0 0
ateszka79 ateszka79

ateszka79 je offline (nepripojený) ateszka79

jacekova Pozri príspevok
no veru môžu byť pravdivé.... ak natrafíš na nesprávnych ľudí ako ja....
banka len sľubuje a nepovie ti presný dátum....
ja som pracovníčku prosila, že to neskutočne ponáhľa a potrebujem to do konca roka. ups, nepodarilo sa....
Obávam sa, že tvoj prípad nebude ojedinelý, ale skôr ten typický, bežný, ako ja tie banky vnímam..
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať