Zavrieť

Porady

Zaradenie os.automobilu do majetku firmy

Dobrý deň,syn si kúpil auto do firmy 06.08.2010.Tento rok si však chce uplatniť výdavky %z príjmu tzv.paušálne výdavky.Pokiaľ viem,tak tento rok si uplatniť odpisy nemôže a nejde ani o prerušenie odpisov,ale že na ne stráca v tomto roku nárok.V roku 2011 však bude viesť JU a pokračovať v odpisoch.Prosila by som o radu,ako zavediem auto do firmy,čo urobím z FA z roku 2010 za kupu auta / v hotovosti/,prípadne kedy vypracujem odpisový plán.Neviem ako mám celú túto operáciu vykonať správne z učtovného hľadiska.Veľmi pekne ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    MV je zakúpené v období kedy chce SZČO použiť paušálne výdavky § 6 odst.10 .Podľa uvedeného paragrafu SZČO je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach .


    Z môjho pohľadu, ako ste už poznamenala , nemá nárok na odpis a nemá nárok ani na prerušenie odpisovania a tým ani na predĺženie lehoty odpisovania §22 odst.9

    (9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.

    Z uvedeného vyplýva , že tento majetok a odpisy vediete len evidenčne a podľa môjho názoru toto vozidlo potom v roku vedenia preukázateľných výdavkov(vedenia účtovníctva v r.2011) potom začnete odpisovať ako v ďalšom roku resp.v ďalších rokoch .

    T.j. napríklad- postup rovnaký ako pri preradení MV z osobného užívania do podnikania § 24 odst.5.

    Toľko môj názor.
    Naposledy upravil Zita5 : 20.08.10 at 09:05

    seweranka je offline (nepripojený) seweranka

    seweranka
    Ďakujem velmi pekne,ešte mi robí problém,či mám robiť učtovné odpisy aj v roku 2010 a ako sa vlastne robia.Robím iba krátko,tak pátram a učím sa na "porade" .Dokonca,minuly rok som manželovi nerobila účtovné odpisy a neviem,ako z toho von.Auto kupil 03/2009 .Dá sa to dorobiť?Ďakujem

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    seweranka Pozri príspevok
    Ďakujem velmi pekne,ešte mi robí problém,či mám robiť učtovné odpisy aj v roku 2010 a ako sa vlastne robia.Robím iba krátko,tak pátram a učím sa na "porade" .Dokonca,minuly rok som manželovi nerobila účtovné odpisy a neviem,ako z toho von.Auto kupil 03/2009 .Dá sa to dorobiť?Ďakujem
    Od 1.3.2009 bol novelizovaný zákon o účtovníctve, kde v § 28 ods. 3 sa umožnilo podnikateľom účtujúcim v jedn. účtvníctve určiť účtovné odpisy vo výške daňových odpisov podľa zákona o dani z príjmov. Pri zvolení tohto postupu sa účt. odpisy rovnajú daňovým odpisom a v knihe majetku sa účtujú ročne jedným zápisom. Ak sa účt. jednotka rozhodne postupovať podľa § 28 ods. 3 zák. o účtovníctve, musí tak postupovať počas celého účtovného obdobia a pri každom dlhodom majetku. Pri uplatnení tohto postupu sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch uvedie dlhodobý hmotný majetok v zostatkovej daňovej cene. Ak sa podnikateľ rozhodne uplatniť tento postup aj pri hmotnom majetku, ktorý začal odpisovať už v predchádzajúcom období, môže v knihe majetku jednou sumou zaúčtovať rozdiel medzi účtovnou ZC vykázanou k prvému dňu účtovného obdobia a daňovou ZC ku dňu, ku ktorému sa zostavuje uzávierka tak, aby suma účtovnej a daňovej ZC boli v rovnakej hodnote. Čiže nič nedorábaj, v odpisovom pláne si stanov, že ÚO = DO.

    Zaradenie os.automobilu do majetku firmy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.