Zavrieť

Porady

orná pôda - stavebný pozemok

Ahoj .. chcela by som sa spýtať ...kúpili sme pozemok v extraviláne obce o ktorom nám bolo povedané, že je to dobrá kúpa (samotným starostom) podmienka pri kúpe bolo vyhotovenie geomtric. plánu ... teda na Lv máme napísané pozemok registra C KN XXXX/X, orná pôda o výmere 842 m štv. , čo to znamená? Bolo nám povedané, že na tomto pozemku nepostavíme ani chatku (citujem ani latrínu) a stavebný úrad obce nám ho nedovolí ani oplotiť. Kúpeli sme teda bezcenný kus pôdy alebo čo vlastne máme robiť? V geodetickej kancelárii som sa bola pýtať a on mi povedal, že na tom pozemku môžme stavť chatku, chalupu, čo chceme. Mám pocit, že každý si melie po svojom .... Dik za každú radu.
Usporiadat
jezo421 jezo421

jezo421 je offline (nepripojený) jezo421

To ze je to orna poda a extravilan nie je podstatne. Dolezite je, ci je pozemok vedeny v uzemnom plane obce ako planovany pre vystavbu RD.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
No dá sa postaviť dom aj na pôde, ktorá je v extraviláne a nie je ani v územnom pláne obce. Musíš si však vybaviť vyňatie ornej pôdy z pozemkového pôdneho fondu, podľa stavebného plánu.
Predpoklad je ale ten, že ti stavebný úrad dá stavebné povolenie, čo by asi mal dať, ak sú tam IS dostupné.
0 0
carolinka carolinka

carolinka je offline (nepripojený) carolinka

My sme minuly rok kupili rovnaky pozemok - tj. ornu podu v extravilani ... a uz mesiac mam na stole stavebne povolenie ny vystavbu rodinneho domu
Podstatne je zacal vybavovat stavebne a uzemne konanie, na zaklade ktoreho vam bude pozemok vynaty z podneho fondu. My sme nemali ani len geometricky plan. Obec nam vydala potvrdenie, ze v buducnosti sa planuje zaclenit nas pozemok + dalsie do uzemneho planu obce. My sme uzemne konanie zlucili so stavebnym. Stacili nam len projetky RD, vsetky tie vyjadrovacky od jednotlivych uradov, zmluvy o pripojeni na IS (v dosahu 120m) a spominane vyjadrenie z obecneho uradu.
Takze sa neobavaj toho, ze by si na vasom pozemku nemohla stavat RD - vsetko sa da... Nikoho sme neuplacali ani nedavali nejake vsimne - vsetko islo legalnou cestou...
V pripade zaujmu ti mozem poslat spominane vyjadrenie obecneho uradu priamo na tvoj mail.
Drzim palce a prajem pevne nervy
0 0
Alyssa Alyssa

Alyssa je offline (nepripojený) Alyssa

Zajtra idem zistiť ako je vedený v územnom pláne ... ide o to, že mi tam nechceme stavať dom ...iba chatku a altánok, krb ... chceme to proste na relax ... lenže bola som na stavebnom úrade pre danú obec a milá pani mi povedala, že aby sme zabudli, že nám to dovolia oplotiť a už vôbec nie niečo postaviť ako som už písala ....
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Alyssa Pozri príspevok
Zajtra idem zistiť ako je vedený v územnom pláne ... ide o to, že mi tam nechceme stavať dom ...iba chatku a altánok, krb ... chceme to proste na relax ... lenže bola som na stavebnom úrade pre danú obec a milá pani mi povedala, že aby sme zabudli, že nám to dovolia oplotiť a už vôbec nie niečo postaviť ako som už písala ....
Nie každá orná pôda sa dá vyňať z pozemk. pôdneho fondu. Dá sa len vtedy, ak územný plán rozvoja počíta s tým územím na zastavanie.

Mali ste si pred kúpou pozisťovať, aké sú plány obce s tým územím. Ak tam raz nedovoľujú stavať, tak to bude veeeľmi ťažké niečo postaviť.
0 0
Alyssa Alyssa

Alyssa je offline (nepripojený) Alyssa

Ako sa nám podarilo celý problém je v niečom inom .... ide totiž o to, že ako je známe vymery E a C nebývajú zhodné a to je problém aj tu ... totiž ide o to, že niekomu v tejto lokalite nemusí zostať pozemok ... a pozemky sú lukratívne na veľmi dobrom mieste .... a ten kto by mal prísť o pozemok je obec ... vraj toto rieši REOP a starostovi sa to nepáči .... inak územie je plánované pre výstavbu .....
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

pozdravujem,
myslim si, ze nie je dost jasne co Alyssa konstatuje a co vlastne chce ...
z celej debaty mi vychadza toto :

- kupili ste pozemok, na zaklade GP a kupnej zmluvy sa vykonal vklad do KN, mate LV s parcelou C KN c.XY, nachadzajucu sa v extravilane obce (predpokladam ze ako polnohospodrsku podu)
- chceli by ste tam postavit stavbu (od vas zalezi co tam chcete stavat, ci dom, ci chatku, a pod.)
- vobec je pristup na pozemok ?
- v pripade ze nie je, je problem

- ROEP len aktualizuje vlastnictvo k pozemkom, pozemok ostava na povodnom mieste
- parcely C KN nie su predmetom ROEP
- zhotovitel ROEP priebezne aktualizuje udaje v registri na zaklade pravnych listin z katastra, treba si ustriehnut, ci vasa parcela je unho uz aktualizovana na vas !!!

- kto vam povedal ze parcely E KN a C KN nebyvaju zhodne, a ze niekomu neostane vymera (moze to byt) ?
- geodet, ktory vam robil GP zodpoveda za skutocnosti ktore vo vyhotovenom GP uviedol
- v pripade, ze lokalita kde mate svoj pozemok neobhospodaruje "druzstvo", mali ste poziadat geodeta o vytycenie vasho pozemku a jeho trvalu stabilizaciu (pre pripad nasledneho oplotenia)
- ked ozaj pride k tomu, ze niekomu neostane pozemok, je to chyba bud geometrickych planov, alebo udajov evidovanych v katastri, kto na to pride, mal by poziadat o opravu tychto chyb
- a to ze niekto vam to povedal by asi neobstalo

- tiez vam niekto povedal ze uzemie je planovane na vystavbu
- opat nedostatocna informacia, obec by mala mat uzemny plan a v nom lokalita by mala byt vyclenena na vystavbu (uzemny plan k nahliadnutiu na obecnom urade), mensie obce nemaju uzemny plan, tam obec sa vyjadruje k moznosti vystavby v urcitych lokalitach
- pisomne treba vyziadat od obce odpoved na otazku, ci obec ma uzemny plan, ked ano, ci vasa parcela je v lokalite urcenej na vystavbu, popripade nahliadnut do neho
- ked nie je uzemny plan poziadajte pisomne obec o stanovisko, ci v lokalite kde je vasa parcela planuju s vystavbou a ci suhlasia s tym, aby ste zacali stavat
- obec vam ma dat pisomne vyjadrenie (ziadost sa ma prejednavat na obecno zastupitelstve - uznesenie c ... z obecneho zastupitelstva zo dna .... ze OZ suhlasi, alebo nesuhlasi), nedajte sa odbit len nejakym listom pracovnika, alebo starostu obce
- bez tohto suhlasneho vyjadrenia v dalsich konaniach nepochodite, lebo bude potrebny suhlas obce napr. aj k vynatiu z podneho fondu

- potom mozete zacat rozmyslat co dalej

- ked je pristup na pozemok
- ked obec suhlasi s vystavbou

- poziadat obec - stavebny urad o zacatie uzemneho konania
a sucasne
- navstivit prislusny obvodny pozemkovy urad a podat ziadost o vynatie z podneho

VEC: Žiadosť o trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy.

Podpísaný..........
bytom ................
žiadam o vydanie rozhodnutia v zmysle § 17 odst. 1 zák. NR SR č. 220/2004 Z. z. o trvalom odňatí poľnohospodárskej pôdy na parc. č. C KN .............................................. v katastrálnom území .................................................. ....... o výmere .................................. m2.
Svoju žiadosť odôvodňujem nasledovne:
Pozemok, na ktorom mienim realizovať stavbu .................................................. ...................., sa nachádza mimo zastavaného územia obce so stavom k 1.1.1990 a je doposiaľ kvalifikovaný ako .................................................. .. a je v užívaní ............................................ a vlastníctve ..............................................


podpis žiadateľa








Prílohy – všetky v orgináloch (alebo overené kópie):
  • Geometrický plán so zameraním zastavanej a spevnenej plochy – 2x originál, (prípadne kópiu z katastrálnej mapy ak sa jedná o celú parcelu - orginál)
  • Výpis z listu vlastníctva (alebo iný doklad o vlastníctve)
  • Vyjadrenie vlastníka pozemku (ak žiadateľ nie je zároveň vlastníkom pozemku)
  • Vyjadrenie užívateľa pozemku
  • Právoplatné územné rozhodnutie alebo potvrdenie stavebného úradu o zlúčení stavebného a územného konania
  • Potvrdenie o BPEJ (bonitovanej pôdno-ekologickej jednotke)
  • Projektová dokumentácia
  • Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy s návrhom na jej hospodárne využitie
  • Súhlas podľa § 13 až § 15 zák. č. 220/2004 Z. z., prípadne prehlásenie obce/mesta pri zábere poľnohospodárskej pôdy do 1000 m2
  • Vyjadrenie Hydromeliorácii, š. p., Vrakunská 29, 825 63 Bratislava, k trvalému odňatiu poľnohospodárskej pôdy
  • Kolková známka v hodnote 33 €
- rozhodnutie obvodneho pozemkoveho uradu sa zapise do KN, kde parcela C KN (ktora ma byt zastavana) bude zapisana ako ostatna plocha a mozete na nej planovat stavat
- po porealizacnom zamerani stavby kataster ju zapise ako zastavanu plochu
- rozhodnutie obvodneho pozemkoveho uradu je potrebne aj k stavebnemu konaniu

- a co vsetko potrebuje stavebny urad ??? to nech popisu stavbari !!!!!!!!!!!!!!

- v pripade, ze ozaj mate zaujem o vystavbu, mali by ste zacat vo veci konat, nakolko kym na vsetkyh uradoch vsetko vybavite a nakoniec budete mat stavebne povolenie, asi budete potrebovat vela trpezlivosti a aj "bezocivosti", vo vasom pripade uz teraz vam nedavaju nadej, takze "vydrzat" a infornujte nas i nadalej ako ste pochodili
- aby aj ini sa poucili

vela uspechov
4 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Ja sa chcem spýtať:náš rodičovský dom a sním aj pozemok má z oboch strán v susedstve lány široké max.10 m.Neviem,či je to orná poda alebo stavebný pozemok.Ono to totiž ako stavebný pozemok má cenu len pre nás alebo toho ďalšieho suseda.Lebo ak budeme (a to budeme) chcieť dodržať všetky zákonné normy,tak ten,čo by tam chcel stavať,postaví max. chodbu,bez okien.Ak to kúpim,možem to kúpiť ako ornú podu alebo musím ako stavebný pozemok ak je tak vedený?
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

- "lany" vo vasom susedstve mozu byt nazvane ako "stavebny pozemok" (stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou)

- treba sa informovat v katastri nehnutelnosti ako je pozemok vedeny (druh pozemku)
- zmena zahrady, ornej pody, alebo trvaleho travneho porastu (polohospodarska poda) na stavebny pozemok nie je mozna
- vynatim z podneho fondu sa moze zahrada zmenit na zastavanu plochu
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

marleau Pozri príspevok
Ja sa chcem spýtať:náš rodičovský dom a sním aj pozemok má z oboch strán v susedstve lány široké max.10 m.Neviem,či je to orná poda alebo stavebný pozemok.Ono to totiž ako stavebný pozemok má cenu len pre nás alebo toho ďalšieho suseda.Lebo ak budeme (a to budeme) chcieť dodržať všetky zákonné normy,tak ten,čo by tam chcel stavať,postaví max. chodbu,bez okien.Ak to kúpim,možem to kúpiť ako ornú podu alebo musím ako stavebný pozemok ak je tak vedený?
Pozri si na www.katasterportal.sk , ako sú tie pozemky evidované. Pokiaľ sú ale v intraviláne, tak to nebude orná pôda, ani les. V katastri neexistuje pozemok vedený pod názvom "stavebný pozemok". Stavebným pozemkom sú všetky pozemky (záhrady, zastavané plochy a nádvoria, ostatné plochy, trvalé trávnaté porasty...), kde je možné uskutočniť výstavbu. Po skolaudovaní stavby sa takýto pozemok zmení na "Zastavané plochy a nádvoria".

Ak ale tie pásy pozemkov susedia s vašim domom, tak to určite budú pozemky, kde je možné uskutočniť výstavbu, pravdepodobne to budú pozemky vedené ako "záhrady". To ale neznamená, že majiteľ musí dostať stavebné povolenie. Ty môžeš takýto pozemok odkúpiť, zväčšíš si tým svoj pôvodný pozemok. Cena ale bude závisieť od toho, koľko bude pýtať jej majiteľ. Inak aj na pozemku širokom 10 m sa dá postaviť RD.
0 0
Alyssa Alyssa

Alyssa je offline (nepripojený) Alyssa

ďakujem za tieto cenné informácie .... je to na nervy ... nám fakt starosta ukazoval mapu v E a tvrdil, že nové vymeranie je iné (keď sa priloží jedna mapu na druhú tak pozemok je mierne inde) ...lenže geodeti si stoja za tým, že je to v poriadku a starosta to vraj chcel riešiť na katastri ale oni to s ním riešiť nechcú .... on tvrdí ako som už písala, že ak sa to vymeria takto tak niekomu neostane pozemok (nerozumiem tomu) jeho riešenie je: dať spraviť geometrický výmer celej tej veľkej parcely a rozdeliť ju sparavodlivo pre každého majiteľa - ani tomuto nerozumiem ... ) teda on chce aby sa asi každý vzdal určitej časti pôdy či čo? A to, že pozemok v E registri po vzmeraní ( geometrák) a zaradení do C môže mať omnoho menšiu výmeru mi povedali aj na katastri ....
0 0
jurajj3 jurajj3

jurajj3 je offline (nepripojený) jurajj3

Ahojte,
vie mi niekto poradit?

mame parcelu v extravilane a chceli by sme na nej stavat. siete su vzdialene asi 50-80metrov od nasho pozemku. Parcela je typu C, orna poda. K pozemku vedie aj spevnena strkova cesta. Mali sme v plane,ze elektrinu si k pozemku dovedieme na vlastne naklady a chceli sme aj vybudovat zumpu a cisticku.Problem je ale v starostovi, nechce nam to vobec dovolit.Myslim,ze mu ide o nejaky osobny zamer. Lokalita, v ktorej pozemok mame, by mala byt niekedy za 1-2 roky zaradena do intravilanu, vzhladom na to, ze sa dal vypracovat novy uzemny plan. Nejedna sa ani o ziadnu chranenu oblast.
Starostovi sme podali aj pisomnu ziadost o umiestnenie stavby. Odpoved bola takato: pozemok sa nachadza v extravilane, kde nie je vybudovana infrastruktura, preto sa povolenie o umiestnenie stavby zamieta. Ta pisomna odpoved od starostu bolo iba ako take odbitie nas, vobec nedal nasu ziadost prerokovat na obecnom zastupitelstve.


Neviem ako dalej,poradi niekto?









0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

jurajj3 Pozri príspevok
Ahojte,
vie mi niekto poradit?

mame parcelu v extravilane a chceli by sme na nej stavat. siete su vzdialene asi 50-80metrov od nasho pozemku. Parcela je typu C, orna poda. K pozemku vedie aj spevnena strkova cesta. Mali sme v plane,ze elektrinu si k pozemku dovedieme na vlastne naklady a chceli sme aj vybudovat zumpu a cisticku.Problem je ale v starostovi, nechce nam to vobec dovolit.Myslim,ze mu ide o nejaky osobny zamer. Lokalita, v ktorej pozemok mame, by mala byt niekedy za 1-2 roky zaradena do intravilanu, vzhladom na to, ze sa dal vypracovat novy uzemny plan. Nejedna sa ani o ziadnu chranenu oblast.
Starostovi sme podali aj pisomnu ziadost o umiestnenie stavby. Odpoved bola takato: pozemok sa nachadza v extravilane, kde nie je vybudovana infrastruktura, preto sa povolenie o umiestnenie stavby zamieta. Ta pisomna odpoved od starostu bolo iba ako take odbitie nas, vobec nedal nasu ziadost prerokovat na obecnom zastupitelstve.


Neviem ako dalej,poradi niekto?
Stavame v extravilane , uzemny plan je tiez v priprave, siete sme si tahali sami, vynatie pôdy bol trocha pôrod ale dom stoji. Starosta bol od zaciatku napomocny. Kde nieje vôla tam nieje cesta. Dat sa to da, len asi musicke pockat na ineho starostu, lebo starosta vie aj velmi pomôct a aj byt odmerany . Tak uz len pockat aku zmenu prinesu komunalne volby
0 0
jurajj3 jurajj3

jurajj3 je offline (nepripojený) jurajj3

Volby asi neprinesu ziadnu zmenu, vyzera to,ze opat vyhra povodny starosta..
Pokial by mal niekto este nejke rady, budem vdacny..
0 0
drozdm drozdm

drozdm je offline (nepripojený) drozdm

jurajj3 Pozri príspevok
Volby asi neprinesu ziadnu zmenu, vyzera to,ze opat vyhra povodny starosta..
Pokial by mal niekto este nejke rady, budem vdacny..
ahoj. Zaujima ma či sa ti podarilo niečo doriešiť.To s poniektorymi starostamy je bytka riadna. Ja som teraz vybavoval vaňatie pôdy pretotože to bola poln. pôda mimo zast. uz. obce.Nasledne som požiadal o st. pov. Všetko išlo ako tak aj ked trocha zdlhavo.Ked však naš "pan starosta" vo volbach prehral, rozhodol sa že to ešte zneprijemni komu sa da.Nezaplatil poplatok na spol. uradovnu a tým mi chcely pozastaviť konanie. Ked som bol za nim či to zaplati , tak ma odbil že nema peniaze a bla bla.ide o 260e . Naštastie na st. urade pracuju normalne a ochotne žienky tak som sa s nimy dohodol a v utorok bude konanie vo veci našho st. pov.
Dufam že sa ti podari prebojovať.
0 0
manoh manoh

manoh je offline (nepripojený) manoh

Zdravím. Máme pozemok cca 3500 m2, ktorý je vedený ako orná pôda. Jeho polovica(tá, na ktorú plánujeme umiestniť stavbu) je v územnom pláne obce schválená na výstavbu, siete a cesta sú k pozemku dotiahnuté. Zaujímalo by ma, či bude potrebné vyňatie z pôd. fondu alebo nie. Ďakujem
0 0
drozdm drozdm

drozdm je offline (nepripojený) drozdm

ak je to orna pôda , musiš to previesť na stavebnu parcelu a na to je potrebne aj vynatie . Mne to tak povedali a napokon to anií nič nestalo.
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

- ked chcete stavat a stavebny pozemok je vedeny na LV ako polnohospodarska poda, zo zakona je potrebne poziadat na prislusnom obvodnom pozemkovom urade o vynatie z podneho fondu (doporucujem najprv navstivit urad a dohodnut sa, ze ake doklady potrebujete k ziadosti o vynatie)
- o vynatie staci poziadat taku vymeru, na ktorej chcete realizovat vystavbu, napr. 200-300 m2, nie celu vymeru parcely, vynata vymera bude vedena ako ostatana plocha
- vymera pozemku pod stavbou sa upresni po porealizacnom zamerani styvby a bude zapisana do katastra nehnutelnosti ako zastavana plocha
- poplatky na obvodnom pozemkovom urade su v pripade, ze parcela je v intravilane 3 euro a ked je v extravilane 33 euro
- stavba ma byt realizovana do 5.rokov, ked nie, obvodny pozemkovy urad moze opatovne zmenit parcelu na polnohospodarsku podu
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Zdravím.
Máme v pláne tiež kupovať pozemok, zhruba 790 m2, je v katastri vedený v intraviláne /teda zastavané územie obce/ a zároveň ako "orná pôda" je niekoľko metrov od železnice a tiež ideme zisťovať, či nám obec dovolí na ňom stavať...
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

Nandrolon Pozri príspevok
Zdravím.
Máme v pláne tiež kupovať pozemok, zhruba 790 m2, je v katastri vedený v intraviláne /teda zastavané územie obce/ a zároveň ako "orná pôda" je niekoľko metrov od železnice a tiež ideme zisťovať, či nám obec dovolí na ňom stavať...
ak to máš niekoľko metrov od železnice tak si hlavne pozri zákon. Od typu trate sú tam odstupové vzdialenosti. Ak ich nedodržím môžeš mať veľký problém s kolaudáciu. Vzdialenosti:
Slúžia na ochranu dráhy a na ochranu prevádzky na dráhe v zmysle zákona o dráhach č.
164/1996 Zb . Sú vymedzené priestorom po obidvoch stranách dráhy nasledovne:
• 60 m od osi krajnej koľaje pri celoštátnej a regionálnej dráhe
• 30 m od osi krajnej koľaje pri vlečkách (mimo uzavretého priestoru)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať